Basis, kryptoměna s algoritmickou centrální bankou

Tento týden šéf týmu pracujícím na vývoji kryptoměny Basis, Nader Al-Naji, oznámil úspěšné výsledky crowdfundingové kampaně, v rámci které se od soukromých investorů podařilo získat částku 133 milionů dolarů. Myšlenka vzniku této kryptoměny vychází z předpokladu její cenové stability, tedy vlastnosti, která by umožnila její široké využití v běžném platebním styku a dlouhodobé uchování hodnoty. Zjednodušeně řečeno by při růstu poptávky po Basis automaticky docházelo k vytváření většího množství této měny. Naopak při poklesu poptávky by se množství měny dostupné na trhu snižovalo, čímž by se v obou případech její cena dorovnávala. Zajímavostí je podpora nové kryptoměny ze strany Google Ventures, která je vlastněna společností Alphabet. Jejím hlavním produktem je totiž internetový vyhledávač Google, který oznámil zákaz reklamy na kryptoměny a ICO na svých stránkách.

Autoři projektu poukazují na vysokou volatilitu současných kryptoměn včetně bitcoinu. Ta dle nich neumožňuje širokou akceptaci kryptoměn jako běžných peněz a místo toho jsou kryptoměny zejména předmětem spekulace. Stejně tak mnohé fiat měny díky vysoké inflaci ztrácejí na hodnotě a jejich užitkovost tím trpí. To je případ zejména rozvojových zemí v Africe a Jižní Americe. Tyto mnohdy přejímají jinou světovou fiat měnu jako alternativní platidlo ať už oficiálně (případ Zimbabwe v roce 2009) nebo se tato měna přirozeně rozšíří mezi místním obyvatelstvem jako například v Argentině v letech 2011 až 2015. Ve většině případů se jedná o americký dolar nebo také euro, které je oficiálním platidlem i v zemích mimo eurozónu (Kosovo, Černá hora). Často je také kurz místních měn svázán se světovou měnou v určitém poměru. Zde vidí vývojáři Basis největší prostor pro jeho uplatnění.

Stabilní kryptoměnu je možné vnímat i jako alternativu vůči bitcoinu nebo ethereu, skrze které je většina altcoinů na trhu obchodována. Mnohé burzy totiž nenabízejí možnost převodu do fiat měny, což může být značně nevýhodné v případě medvědího trendu na kryptotrhu, který negativně ovlivňuje i hodnotu bitcoinu. Problematické může být i převedení do samotné fiat měny, jelikož to v mnoha zemích znamená povinnost odvést z takovéto transakce daň, zatímco při směně do kryptoměny tato povinnost nevzniká. Stabilní kryptoměna by měla být také základem pro tokenizovaná řešení různých aplikací využívajících vlastní tokeny. Měla by tedy působit směrem k integraci těchto řešení a jejich vzájemné interoperabilitě.

K tomu, aby si Basis udržel potřebnou cenovou stabilitu, má dle jeho autorů vést svázání kryptoměny s některým ze stabilních podkladových aktiv. Protokol Basisu má mít stejné vlastnosti jako třeba ethereum, ovšem s určitými prvky navíc. Mezi nimi je definice vázaného aktiva, což může být fiat měna, index spotřebitelských cen, koš zboží a další. Zároveň protokol definuje cílovou cenu tokenu. Pokud tedy má být cílová cena Basis tokenu například 1 dolar a obchoduje se nyní nad touto úrovní, blockchain Basisu vytvoří nové tokeny, které distribuuje na trh předem definovanému okruhu uživatelů, což jsou v tomto případě zejména vlastníci bondových tokenů. Naopak při obchodované ceně pod 1 dolar blockchain vytváří a „prodává“ bondové tokeny v otevřené aukci. Ty jsou v hodnotě méně než 1 Basis s tím, že mají potenciál být umořeny 1 Basisem v případě, že jsou tokeny Basis tvořeny s cílem zvýšit nabídku. Je zde tak prostor i pro spekulanty.

Mezi celkově 225 investory projektu je řada známějších společností a osobností. Patří sem například Bain Capital Ventures, Andreessen Horowitz nebo Google Ventures. Právě poslední jmenovaný investor je zajímavým účastníkem, neboť jej vlastní Alphabet, společnost, která je také majitelem internetového vyhledávače Google. Ten právě před nedávnem oznámil zákaz reklam na kryptoměny a ICO na svých stránkách vzhledem k jejich rizikovosti. Investice do nového projektu tak může vést k otázkám, zda si vlastně Google, potažmo společnost Alphabet, nepřipravuje půdu pro vlastní blokchainový/kryptoměnový projekt a připravovaný zákaz má být krokem namířeným proti konkurenci. Pozitivní přístup Google vůči projektu Basis nahrává i minulost hlavních postav vývojářského týmu. Nader Al-Naji je spoluzakladatelem a CEO Intangible Labs, která na vývoji Basis pracuje. Sám v minulosti těžil bitcoiny a pár jich stále vlastní. Pracoval však také pro Google (Google Ads and Search). Podobně na tom je jeho kolega a spoluzakladatel Intangible Labs, Lawrence Diao, který také pracoval pro Google Ads and Search.

Kritici nové kryptoměny namítají, že se nejedná o decentralizovanou měnu, jelikož musí spoléhat na data třetí osoby při rozhodování o úpravě množství mincí na trhu. Navíc schéma projektu je postaveno na předpokladu, že do něj budou vstupovat stále noví nakupující a tím je ohrožena jeho dlouhodobá udržitelnost. Poukazováno je také na nenaplněná očekávání u podobně zaměřené kryptoměny Bitshares (BitUSD), která je rovněž vázána na určité aktivum. Bude Basis úspěšnější?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *