Předseda americké Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC), Christopher Giancarlo, se během rozhovoru v televizi CNBC vyjádřil i k virtuálním měnám. Jednalo se o poměrně opatrné vyjádření, nicméně bez negativních konotací vůči virtuálním měnám, jak tomu mnohdy u podobných institucí bývá.
CFTC vykonává dohled mimo jiné nad obchodováním s bitcoinovými futures na amerických burzách CME a CBOE. Toto obchodování dle Giancarla funguje vcelku dobře. K samotnému bitcoinu uvedl, že jeho problematiku v CFTC studují již několik let. Vidí u něj znaky komodity, což by znamenalo, že by bitcoin a další kryptoměny spadaly pod pravomoci CFTC a musely tak vyhovovat požadavkům této regulatorní agentury.
Při dotazu na srovnání bitcoinu a zlata Giancarlo uvedl, zde můžeme vidět znaky virtuálního aktiva, které je podobné zlatu, ale je digitální. Svou úvahu dále rozvedl s tím, že bitcoin a mnoho dalších kryptoměn má znaky rozdílných tříd aktiv, ať už se jedná o platební prostředek nebo dlouhodobé aktivum. U druhého jmenovaného vidí větší opodstatnění. Nepředpokládá však, že by v brzké době došlo k vyjasnění otázky kategorizace kryptoměn. V této souvislosti je známý případ z letošního března, kdy federální soud v Brooklynu vynesl rozsudek, ve kterém konstatuje, že kryptoměny jsou komoditou a jako takové jsou regulovány CFTC. Jedná se však o víceméně ojedinělý případ a implikace tohoto rozsudku jsou dosti omezené.
Dle Giancarla panuje mezi americkými legislátory chuť nazírat na virtuální měny novým pohledem zohledňujícím jejich inovativní hodnotu. Současní nebo budoucí kongresmani by se tak dle něj měli být schopni otázkou kategorizace virtuálních měn zabývat. Podobně se již v březnu vyjádřil jeho předchůdce ve funkci předsedy CFTC, Bart Chilton, který v rozhovoru s portálem Coindesk prohlásil, že republikánští zákonodárci se stále více přiklánějí k přijetí právního rámce kryptoměn. Republikáni jsou známí svým rezervovaným postojem k regulaci kryptoměn a změna tohoto přístupu je dávána do souvislosti s loňským růstem ceny bitcoinu k 20 000 dolarům. Na federální úrovni zatím není velká vůle k regulaci aktivit spojených s kryptoměnami a určité kroky v tomto ohledu v různém rozsahu a hloubce tak činní zatím jen některé americké státy, mezi nimi například Georgia, Connecticut, Delaware či Arizona.
Pro doplnění přístupu CFTC ke kryptoměnám je dobré uvést, že agentura sama nezakazuje svým zaměstnancům obchodovat s kryptoměnami. Vyloučeny jsou pouze pákové obchody a obchodování s futures.V únoru CFTC vydala varování před neuváženým investováním do ICO s poukázáním na možná pump-and-dump schémata. Další bývalý předseda CFTC, Gary Gensiern, pak na konci dubna prohlásil, že bitcoin nemůže být považován za cenný papír. Gensiern, který pracoval také v Goldman Sachs, svůj postoj zdůvodňuje tím, že na rozdíl od většiny altcoinů bitcoin nikdy nebyl uveden na trh v rámci ICO a zároveň má decentralizovanou síť těžařů. Jeden z členů CFTC, Brian Quintenz, pak uvítal návrh na vytvoření amerického samoregulačního orgánu pro obchodování s kryptoměnami, Asociace pro virtuální komodity. Její vznik v březnu navrhli majitelé kryptoburzy Gemini, bratří Winklevossovi.