Blockchainové ETF

Konec loňského roku byl ve znamení spuštění bitcoinových futures a to zatím ve dvou případech, CME Group a CBOE (Chicago Board Options Exchange). Tyto se setkaly se zájmem investorů, který tento týden vyústil v potvrzení již dříve oznámeného záměru společnosti Nasdaq spustit obchodování s bitcoinovými futures ve druhém čtvrtletí 2018. Dalším krokem, který by mohl přinést větší institucionální zapojení do obchodování s bitcoiny či dalšími kryptoměnami, mohou být ETF (Exchange Traded Funds – burzovně obchodované fondy), které jsou oblíbenou investicí při spekulaci na pohyb akciových indexů či zlata a dalších komodit a to jak pro long tak i short.

Loni bylo podáno několik žádostí o povolení ETF k americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC). Žádná z nich však nebyla úspěšná a jako důvod byla zmíněna nedostatečná regulace trhu s bitcoinem. V případě některých ETF měly jako podkladové aktiva sloužit bitcoinové futures, ale ani tyto ETF neuspěly. Důvodem tentokrát byly pochybnosti SEC o likviditě a zhodnocování podkladových aktiv, tedy bitcoinových futures. Nyní s plánovaným spuštěním obchodování s bitcoinovými futures na Nasdaqu a také v souvislosti s celosvětovou snahou o regulaci obchodování s bitcoinem a dalšími kryptoměnami by se tato situace mohla změnit.

Prozatím se však musí investoři spokojit „jen“ s ETF, které ve svém portfoliu mají společnosti nějakým způsobem zaangažované v kryptoměnách či lépe řečeno v technologii blockchainu, která je základem kryptoměn. Sem patří tyto čtyři hlavní ETF:

Název Ticker Datum spuštění Celková aktiva Opce
Amplify Transformational Data Sharing ETF BLOK 17.1.2018 175 milionů dolarů Ano
Reality Shares Nasdaq NexGen Economy ETF BCLN 17.1.2018 100 milionů dolarů Ano
First Trust Indxx Innovative Trnsaction and Process ETF LEGR 24.1.2018 17 milionů dolarů Ne
Innovation Shares NextGen Protocol ETF KOIN 30.1.2018 5 milionů dolarů Ne

Když se podíváme detailněji na tyto fondy, zjistíme, že je zde určitá korelace vývoje indexu fondů s vývojem cen kryptoměn, jak ilustruje graf největšího z nich, BLOKu. Znázorněné období je od jeho spuštění, tj. 17.1.2018 do dnešního dne.

*zdroj etfdb.com

Korelace ceny je dána složením fondů, v nichž převládají přední IT a průmyslové společnosti spojené s technologií blockchainu, výrobou zařízení a příslušenství pro těžbu kryptoměn či společnosti poskytující finanční služby, které využívají ať už blockchain nebo jiné technologie spojené s kryptoměnami, například RippleNet. V portfoliích ETF jsou zařazeny i společnosti, které zatím aktivní na tomto poli nejsou, ale vyjádřily výslovný zájem se v něm nějak angažovat. Co se týče konkrétních jmen, níže uvádíme ty s největším procentuálním podílem na ETF. Mezi těmito společnostmi je mnoho známých jmen namátkou uveďme Microsoft či Intel, ale také méně známě společnosti jako například Accenture, která mimo jiné nabízí konzultantské služby zaměřené na implementaci technologie blockchainu.

Název ETF/počet společností v portfoliu Společnost/procentuální zastoupení v ETF
Amplify Transformational Data Sharing ETF/52 Taiwan Semiconductor-SP ADR/6,25 % Digital Garage Inc/5,90 % Overstock.com Inc/4,94 % Square Inc. – A/4,84 % NVIDIA Corp/4,69 %
Reality Shares Nasdaq NexGen Economy ETF/59 Cisco Systems Inc./2,49 % Intel Corp./2,41 % International Business Machines Corp. (IBM)/2,30 % Microsoft Corp./2,29 % Overstock.com Inc./2,28 %
First Trust Indxx Innovative Trnsaction and Process ETF/68 NVIDIA Corp./4,28 % Micron Technology, Inc./4.20 % Intel Corp./4,04 % Microsoft Corp./3,91 % Accenture Plc./3,76 %
Innovation Shares NextGen Protocol ETF/40 Amazon.com Inc./7,36 % Visa Inc./6,81 % Tencent Holdings Ltd./6,63 % Microsoft Corp./6,52 % Taiwan Semiconductor Manufacturing Co Ltd./6,14 %

Co se geografického pokrytí týče, největší zastoupení mají společnosti ze Spojených států. Dále lze vypozorovat snižující se objem obchodů, kdy počáteční nadšení investorů a obchodníků opadá. To může být dáno i ne příliš přesvědčivým vývojem cen bitcoinu a ostatních kryptoměn v posledních měsících, kdy je na místě opatrnost.

Stejně tak ani u jednoho z fondů se nyní cena nepohybuje výše, než-li byla při uvedení ETF na trh. To samozřejmě není na škodu v případě krátkodobých obchodů, ale na to, zda tyto fondy budou ziskové ve střednědobém výhledu, si budeme muset ještě několik měsíců počkat. Zde by se chtělo říci, že ano, jelikož kryptoměny nabývají na popularitě a mnohdy se stávají alternativou vůči národním měnám. Nicméně je třeba brát v úvahu, že subjekty v portfoliu ETF jsou veřejně obchodované společnosti a jejich výkon tak může být ovlivněn mnoha jinými faktory včetně makroekonomické situace.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *