Bude mít Kambodža vlastní kryptoměnu?

Dva dny zbývají do začátku ASEAN Blockchain summitu, který se bude konat v Kambodži. Summit má mimo jiné ukázat možnosti aplikace blockchainu v tradičních odvětvích průmyslu a ve finančním sektoru nebo pokusit se předpovědět trend vývoje technologie blockchainu v následujících letech. Založen má být také regionální Výzkumný institut zaměřený na aplikaci technologie blockcchainu a digitálních měn, jehož členy mají být organizace ze zemí ASEAN. Jedním z hlavních oznámení v průběhu summitu pak má být představení nového projektu, Entapay, o kterém se spekuluje jako o nové virtuální měně podporované kambodžskou vládou.

Sdružení států jihovýchodní Asie (ASEAN) tvoří 10 členů a vzniklo zejména s cílem vzájemné ekonomické spolupráce a rozvoje. Není proto překvapením, že tyto země pořádají summit k technologii blockchainu, který může ekonomickému rozvoji výrazně napomoci. Zhruba 16milionová pořádající země pak patří mezi nejchudší státy světa, jejíž ekonomika nutně potřebuje příliv investic ze zahraničí. Podle všeho by tyto investice mohl podpořit právě projekt nové státní virtuální měny Entapay.

Oficiálního představení projektu by se měla účastnit místopředsedkyně kambodžské vlády Men Sam An. Dle tiskové zprávy pořadatelů summitu má Entapay spojovat integrované platby šifrované měny s reálným světem. V propagačním videu k Entapay s názvem „První krok k tokenizaci Kambodži“ je dále obecně uvedeno, že nová kryptoměna bude fungovat za pomocí nástroje distribuovaných křížových řetězců a křížových kontraktů. Entapay má údajně mít potenciál nahradit VISA jako nový mainstreamový platební režim.

Pokud by Kambodža skutečně zamýšlela představit novou kryptoměnu, zařadila by se tak po bok států, které tak již učinily nebo zamýšlejí učinit. Svou kryptoměnu Petro již před dvěma týdny představila Venezuela. Minulý týden vláda Marshallových ostrovů pro změnu uvedla, že tento rok spustí virtuální měnu Sovereign, která bude fungovat vedle současného platidla na ostrovech, amerického dolaru. Svůj záměr mít svou vlastní virtuální měnu v budoucnu avizovaly také Turecko a Írán.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *