Budou se daně v Arizoně platit v bitcoinech?

Minulý týden Senát státu Arizona schválil návrh novely zákona k daním z příjmu, která by občanům tohoto státu umožnila platit daně ze svých příjmů v bitcoinech, litecoinech a dalších kryptoměnách. Zákon prohlasovali republikánští senátoři poměrem 16 ku 13. Nyní je na Sněmovně reprezentantů státu Arizona, aby se návrhem zabývali. Pokud novelu schválí, bude chybět jen podpis arizonského guvernéra.

Schválení navrhované novely by znamenalo de facto uznání bitcoinu či litecoinu jako právoplatného platidla, minimálně co se platby daně týče. Vzhledem ke složení Sněmovny, ve které v tuto chvíli drží Republikáni pohodlnou většinu, to není nereálné. Stejně tak lze očekávat, že pozitivní postoj k návrhu zaujme republikánský guvernér Doug Ducey, který ostatně již v březnu 2017 podepsal zákon, který explicitně uzákoňuje elektronické podpisy zaznamenané v rámci blockchainu a tzv. chytrých kontraktů. Blockchain je technologie, která tvoří základ bitcoinu a mnohých dalších kryptoměn.

Na schválení čeká ještě jeden návrh novely zákona k daním z příjmu, který výše uvedený zákon doplňuje popisem toho, co se virtuální měnou rozumí. V legislativním procesu státu Arizona je také návrh novely zákona k obchodování s cennými papíry, který by v případě schválení reguloval veřejnou nabídku nových virtuálních měn (ICO – Initial Coin Offering) a tzv. crowdfunding, který slouží jako alternativní metoda financování nových projektů.

Většina amerických států zatím nemá komplexní legislativu, která by regulovala využití kryptoměn a takřka sedmimilionový stát na jihozápadě USA tak může jít příkladem. Zda budou následovat i další státy bude v mnohém záležet i na zájmu o kryptoměny jak mezi americkou veřejností tak i velkými institucionálními hráči.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *