Evropský regulátor zavádí striktnější opatření pro obchodování s kryptoměnovými deriváty

Evropský úřad pro cenné papíry a trhy (ESMA) dnes zveřejnil prohlášení, podle kterého vydá v následujících týdnech dokument obsahující pravidla regulující obchodování s Kontrakty na vyrovnávání rozdílů (známé jako CFD). Má se jednat o dočasná opatření, která vejdou v platnost dva měsíce po zveřejnění chystaného dokumentu. Podstatné je, že bude aktualizovaná síla páky, na kterou je možné kontrakty nakupovat. U kryptoměn se má jednat nově o poměr 2:1.

V praxi to tedy znamená, že subjekt nakupující CFD bude muset uhradit alespoň 50 procent ceny kontraktu. Pro zajímavost lze dodat, že u hlavních měnových párů bude možnost využití nákupu na páku v poměru 30:1. CFD je vždy navázaný na nějaké podkladové aktivum. Může se jednat o akcie, komodity, dluhopisy, úrokové sazby a další investiční produkty, které jsou obchodovány na nějaké světové burze. Populární se v poslední době staly také kryptoměny. Subjekt prodávající CFD se zavazuje kupujícímu zaplatit kladný rozdíl v ceně podkladového aktiva v době uzavření kontraktu a jeho současnou hodnotou. V případě negativního rozdílu v ceně naopak kupující musí uhradit tuto částku prodávajícímu. Nejde zde o dlouhodobou investici, nýbrž o rychlý zisk.

Pravidla, která hodlá ESMA zavést, požadují také ochranu před negativním zůstatkem obchodníků či povinnost poskytovatele CFD zveřejnit varování před rizikem možných ztrát včetně jejich procentuálního vyjádření. Páka, na kterou je nyní možné CFD s podkladovým aktivem v kryptoměnách obchodovat, je v poměru 5:1 a dojde tak k jejímu podstatnému snížení. ESMA svůj krok zdůvodňuje voláním národních regulačních orgánů po omezení obchodování s CFD vzhledem k jeho masovému rozšíření mezi drobné investory. Ti dle názoru ESMA z velké části při obchodování s CFD o své investice přicházejí.

Speciální pozornost věnuje ESMA ve vydané zprávě také kryptoměnám, které dle ní „jsou relativně nezralé aktivum, které pro investory představuje velké riziko“. Vyjádřila také pochybnosti o integritě tvorby ceny podkladového aktiva na kryptoměnových trzích. ESMA hodlá trh kryptoměn nadále detailně monitorovat a případně zavést ještě restriktivnější pravidla. CFD s kryptoměnami jako podkladovým aktivem jsou populární i v České republice. Své služby zde nabízí například společnost X-Trade Brokers, kde je možné obchodovat CFD navázaných na vícero kryptoměn, včetně dashe, litecoinu či etherea.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *