Japonsko zlepšuje regulaci kryptoměn

Japonsko pokračuje v zavádění transparentních a jasných pravidel obchodování s virtuálními měnami. Zatím posledním krokem, který má přispět k bezpečnějšímu obchodování s kryptoměnami na japonských burzách a tím pádem k větší důvěře v tyto měny ze strany současných i potenciálních investorů, je sloučení dvou samoregulačních sdružení. Současně japonská vládní Agentura pro finanční služby oznámila, že provede kontrolu 15 nových burz, které žádají o registraci.

Oba kroky následují v reakci na hackerský útok na japonskou burzu Coincheck z 26. ledna, kdy se podařilo odcizit virtuální měnu NEM v hodnotě více jak 500 milionů dolarů. Jak uvádí japonský deník The Japan Times, kontrola nově vzniklých burz by měla proběhnout přímo na místě a měla by se zaměřit na bezpečnost počítačových systémů a přijatá opatření ve vztahu ke správě aktiv zákazníků. Ministr Aso, který stojí v čele agentury, již varoval klienty těchto burz, aby brali v potaz současnou kontrolu, která v nejhorším případě může znamenat jejich uzavření. Registrace burz je v Japonsku povinná od dubna 2017 a provádí jí právě Agentura pro finanční služby podle předem daných kritérií.

Agentura také již dříve doporučila oběma v současnosti v Japonsku fungujícím sdružením zaměřeným na samoregulaci fungování burz s kryptoměnami, aby se sloučily. Tento krok má posílit jasnost a jednotnost pravidel a zaručit klientům burz pokud možno stejný stupeň ochrany. Na výzvu agentury reagovaly japonské Blockchainové sdružení a Obchodní sdružení pro kryptoměny, které včera oznámily, že od dubna tohoto roku budou fungovat jako jedna organizace. Podle Nikkei Asian Review se mimo jiné ve své činnosti zaměří na reklamní praktiky či tzv. insider trading, který byl poslední dobou diskutován zejména v Jižní Korei v souvislosti s vyšetřováním možného zneužití interních informací tamními státními zaměstnanci za účelem osobního obohacení při obchodování s kryptoměnami. Nové sdružení bude moci při porušování pravidel svých členů tyto subjekty sankcionovat.

Japonsko patří mezi průkopníky obchodu s kryptoměnami a v mnohém nastavuje standardy, ze kterých lze vycházet i při implementaci nových pravidel v zahraničí, kde kryptoměny zažívají boom. Bude tak zajímavé sledovat, zda podobné kroky učiní například Jižní Korea, která poslední týdny vysílala smíšené zprávy, i když se nyní situace poněkud zklidnila.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *