Marshallovy ostrovy připravují vlastní kryptoměnu. Na jejím uvedení do oběhu se tento týden shodl tamní parlament. Termín spuštění měny s názvem Sovereign a zkratkou SOV zatím není znám, vše se má ale stihnout letos. V rámci ICO má být měna nabídnuta zájemcům z celého světa, část bude zdarma alokována pro místní obyvatele.
Země, která se skládá ze stovek ostrovů rozprostřených v Pacifiku s počtem obyvatel okolo 74 000, se tak může stát prvním státem na světě, který bude mít vlastní transparentní virtuální měnu. Na rozdíl od nedávno do oběhu uvedeného venezuelského Petra má být tato měna decentralizovaná a její cena má být určována trhem. Není zde tedy žádné krytí. Příjmy z měny mají být dle slov prezidentky země Hildy C. Heine použity na boj s klimatickými změnami, zdravotní péči a vzdělání.
V současnosti je země závislá na americké finanční pomoci v hodnotě zhruba 60 milionů dolarů ročně, přičemž státní rozpočet je okolo 100 milionů dolarů. Americká pomoc se má v roce 2023 snížit na polovinu a výpadek v těchto příjmech chce země řešit právě pomocí nové kryptoměny. Ta má fungovat jako zákonné platidlo společně s americkým dolarem, kterým se na ostrovech platí nyní.
Technické řešení měny má umožňovat dohledat, odkud peníze pocházejí a oproti například bitcoinu má být měna transparentnější. Tím má být vyhověno požadavku regulačních orgánů, aby bylo eliminováno možné zneužití měny pro kriminální účely. Vývoj měny má na starost izraelský startup Neema, který poskytuje služby v oblasti přeshraničního zasílání peněz s využitím mobilní aplikace. Měna má být nabídnuta nejprve v předprodeji a poté v rámci standardní nabídky ICO.
Zatím není moc jasné, jak bude SOV fungovat v praxi. Chudá země, která je, co se velikosti HDP týče, až na 189. místě na světě, nemá potřebnou infrastrukturu na mainstreamové rozšíření nové měny mezi své obyvatele. 40 % místní populace totiž nemá elektřinu a pokud jde o používání mobilních aplikací, tak podle údajů Světové banky jen 30 % obyvatel využívá služeb telekomunikačního operátora. Zavedení kryptoměny jako zákonného platidla však může mnohé motivovat k většímu využití elektroniky, zejména pokud vláda dodrží svůj slib a část SOV alokuje zdarma mezi své občany.