Musím za vypracování insolvence opravdu platit?

Insolvence a osobní bankrot. V posledních letech čím dál více skloňované výrazy občanů českého národa. Proč tomu tak je? Když si člověk projde různá debatní fóra na internetu, tak se dočte spousty urážlivých výrazů směrem k lidem, jež tuto formu zbavení se dluhů využijí. Rýpavé dotazy typu „Proč si půjčujete, když na to nemáte?“ a spousty dalších podobného ražení. Vážení přátelé dovolte mi, abych se zeptal: „Opravdu je vše jen černé a bílé?“ Myslím, že odpověď je všem jasná a není potřeba se k ní nijak vracet. Do dluhové pasti a se může dostat naprosto každý z nás a to bez rozdílu našich momentálních příjmů, úrovně vzdělání nebo prostého selského rozumu. Nejen to ukazuje insolvenční rejstřík.

Samozřejmě musím být objektivní a přiznat, že se najde spousta lidí, co jen využívají této možnosti. Důvodem zmiňovaných dluhových pastí může být nepřeberné množství. Od ztráty zaměstnání, přes úmrtí v rodině se zanecháním dluhů až po prosté projevy důvěry vašim blízkým, kteří tě šikovně připraví o peníze a starosti se splácením nechají na tobě.

Tento článek ale nemá popisovat důvody, které mohou člověka do insolvence dostat. Víš co ti internetový vyhledávač odpoví, když se ho zeptáš jak si podat žádost o insolvenční řízení? Nepřeberné množství firem, které se snaží profitovat na již stresem zlomených občanech tím, že za ně podají návrh na insolvenční řízení, ale jak jinak než za nemalý poplatek. Tím vznikají další půjčky a mnohdy výsledná práce těchto firem ani není v takové kvalitě, aby ji soud přijal ke schválení. Existují ovšem i jiné možnosti jak se k soudu dostat se svou žádostí o insolvenci. Ptáš se jaké? Odpověď je prostá, ale bude tě stát více úsilí při vyhledávání na internetu.

V nepřeberném množství firem, které nabízí vyřešení za finanční odměnu, totiž existují i bezplatné právní poradny. Jako příklad bych uvedl financnitisen.cz, která je člověku opravdovou oporou nejen v průběhu vytváření návrhu na insolvenci, ale také při samotném soudním jednání. Přístup zaměstnanců této společnosti je ukázkou slušného jednání, a musím říci, že odvádí skutečně kvalitní práci. Společnosti, jako je tato, mohou lidem opravdu pomoci a ulehčit jim od obav zvedat telefon či až panickému strachu při zvuku dveřního zvonku.

A jak vlastně probíhá spolupráce s takovouto společností? Pro každého klienta těchto bezplatných organizací je situace, ve které se ocitl, velmi stresující a připadá si trapně. Proto mnohdy zbytečně dochází k neřešení svých finančních potíží v dřívější době. Tím se sice jen prohlubují dopady na celkovou situaci, ale strach a stud jsou opravdu silné pocity a přiznat si, že máš problémy, je opravdu složité. Jakmile ale nad strachem zvítězíš, měly by tvé první kroky vést právě do takové společnosti. Samozřejmě, že nejideálnější je, nejdříve si sjednat telefonicky schůzku. Zaměstnanci těchto organizací ti totiž rovnou řeknou, co si na první schůzku připravit a tím urychlí celkový průběh.

Tvé první kroky v kanceláři této firmy pak nebudou tolik nervózní, protože již budeš směřovat za konkrétním člověkem. Dostaví se i pocity, kdy si budeš připadat jako odpad společnosti, ale rázem budeš příjemně překvapen, až bych řekl zaskočen přístupem zaměstnance, který tě provede celým procesem insolvenčního řízení. Jsou vstřícní, usměvaví a doslova ti podají pomocnou ruku. První okamžiky ti vysvětlí, že situace, ve které se nacházíš, je naprosto normální a člověk se v ní ocitne snáze než by čekal. Po pár minutách uslyšíš velkou ránu padajícího kamenu z tvého srdce a opět pocítíš volnost nadechnutí. Většina klientů se pak neubrání slzám z naděje, která jim protrhne zachmuřenou oblohu nad jejich životem. Naštěstí se není čeho bát, protože na tyto situace jsou zaměstnanci připraveni a s úsměvem a klidem v hlase podají kapesník.

Nyní už se začne řešit samotné vypracování návrhu na insolvenční řízení. Samozřejmě to není otázka jedné schůzky, ale pokud budeš spolupracovat, tak není problém vyhotovený návrh podat do 14 dnů od první schůzky. Pak se dostaví další stupeň úlevy a to když zjistíš, že až do samotného soudního řízení na tebe nikdo nesmí a bude ti zůstávat i celý plat. Krásný pocit, že? Soudní řízení zpravidla proběhne během pár měsíců v návaznosti na vytížení příslušného soudu. U soudu samotného tě pak zastupuje právník organizace, která ti pomohla se sepsáním návrhu.

V případě, že soud tvou insolvenci schválí, čeká tě opravdu skromné pětileté období. Nicméně za tu možnost se po dlouhé době klidně a beze strachu nadechnout to opravdu stojí.

Závěrem mohu jen říci, že i když je obtížné přiznat si své problémy, tak výsledný klid za to opravdu stojí.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *