Chceš si koupit byt a hledáš v aktuálních nabídkách ten nejvhodnější? To je jeden z prvních kroků každého zájemce o vlastní bydlení a díky aktuálním možnostem si můžeš jednoduše a rychle o vybrané nemovitosti zjistit mnohem více, než se dalo zjistit dříve. Pojďme se ale podívat na nejčastější rizika a chyby při výběru nemovitosti, kterých se můžeš dopustit. Nediv se, jde opravdu o dost podstatné situace, které mohou mírně komplikovat situaci nebo tě v té nejhorší variantě dokonce připraví o všechny peníze a způsobí dlouhé a nepříjemné trápení a komplikace. To přece nikdo z nás nechce a proto si raději ohlídáme ty nejčastější chyby a přešlapy.
Na co si dávat pozor, když si chceš koupit byt
Souhlasí s prodejem všichni vlastníci? - V Kupní smlouvě musí být uvedeni všichni aktuální vlastníci nemovitosti a zároveň jí musí i všichni vlastníci podepsat. Jinak totiž není Kupní smlouva platná. Tento souhlas lze nahradit udělením plné moci, která se třeba přikládá ke Kupní smlouvě při vkladu návrhu na Katastru nemovitostí.
Peníze pouze do bezpečné úschovy - Nikdy neposílej peníze na účet prodávajícího, dokud nejsi zapsán v Katastru nemovitostí jako řádný vlastník. Zajisté dostaneš nabídku pro úschovu do realitní kanceláře nebo k notáři. Zde bohužel nikdy není 100% jistota, že o peníze nepřijdeš. Proto je v současné době ideální variantou bankovní úschova. Jde nejen o levnější, ale i pohodlnější a hlavně bezpečnější variantu úschovy peněz.
Exekuce na vlastníka nemovitosti - Nech si ověřit, jestli není na některého z vlastníků uvalena exekuce. Pokud ano, nesmí bez souhlasu vykonavatele exekuce nakládat se svým majetkem. Pokud s ním tedy podepíšeš Kupní smlouvu a zaplatíš za nemovitost, může exekutor nechat zpětně tuto Kupní smlouvu zrušit. Ty pak budeš muset vymáhat peníze zpět od prodávajícího.
Vysoké měsíční poplatky do fondu oprav - Je sice příjemné si pořídit vlastní bydlení s nízkou splátkou hypotéky. Zjisti si ale ve fondu vlastníků, jestli není v plánu nebo se již nesplácí nějaký úvěr na rekonstrukci střechy nebo zateplení budovy a pod. Pokud ano, tak je pro tebe důležité vědět, jaká je výše tvého příspěvku do fondu oprav a jak dlouho se bude splácet. Také je dobré vědět, jaká je aktuální výše splátky. I to je tvůj měsíční náklad k hypotéce.
Dluh na kupovaném družstevním bytu - Pokud si kupuješ družstevní byt, tedy přesněji podíl v družstvu a budeš byt převádět do osobního vlastnictví, tak si také nech předložit aktuální stav závazků prodávajícího vůči družstvu. Závazek je totiž vůči podílu, který si kupuješ, nikoliv za prodávajícím. Družstvo je pak bude vymáhat po tobě.
Nájemní smlouva na kupovaný byt - Není náhodou kupovaný byt pronajímám někomu jinému? Jinak totiž kupuješ byt včetně veškerých závazků a tedy i podle případné nájemní smlouvy. Při jejím vypovězení z tvé strany pak máš povinnosti oproti nájemci a musíš mu zajistit odpovídající bydlení dle aktuálních podmínek rušené nájemní smlouvy, pokud není podepsána výpověď Nájemní smlouvy dohodou.
Kontrola územního plánu - Asi nechceš kupovat byt v domě, kolem kterého se plánuje výstavba obchvatu nebo nákupního centra. Proto si raději zajisti územní plán do budoucích let. Vyhneš se tak nepříjemnostem.
Koupit byt, to není jen tak
Jak vidíš, koupit byt není jen tak. Proto je potřeba postupovat pomalu, klidně a s rozvahou. Pouze tak se vyhneš zdržení, komplikacím a nevýhodným závazkům. Jistě tedy pochopíš naše poslední doporučení: Využij služeb právníka a nech si vše ověřit. Od nemovitosti přes prodávajícího až po Kupní smlouvu. Ano, za právní služby samozřejmě zaplatíš, ale v poměru k ceně kupovaného bytu si zajistíš bezpečné pořízení nemovitosti bez výše uvedených komplikací a rizik.