Nauč se řídit domácí finance

Zaměřit se pečlivě na naše výdaje je prvním krokem k tomu, abychom odhalili zbytečné platby a vydání. Seznam se s doporučením, jak řídit rodinné finance.

Mít přehled o svých příjmech asi není nic složitého. Jedna, nebo dvě výplatní pásky v domácnosti se sečtou velmi snadno. Máš však i přehled o svých výdajích? Neplatíš někde něco zbytečně? Utrácíš moc za potraviny, drogerii, nebo za své volnočasové aktivity? Že nevíš? Základním předpokladem k tomu, aby ses mohl lépe zorientovat ve výdajích rodiny, je znát jejich výši. Nejlépe to zjistíš tak, že si budeš po nějakou dobu uchovávat účtenky o všech nákupech a platbách. Udělej si čas a podle dokladů si následně sepiš, jakou částku měsíčně utrácíš za jídlo, za drogerii, pro děti a pro sebe. Přesná výše těchto nákladů může být pro někoho šokující, ale je to první krok k tomu, abys našel cestu, jak tvořit úspory. Seznámení se s tím, kam odchází tvé peníze, je nejlepší začátek pro to, aby sis lépe naplánoval měsíční výdaje. Mnohem zřetelněji uvidíš, na kterých položkách se dá ušetřit.

Jak zatočit se zbytečnými výdaji

Velkým výdajem bývají pro každou rodinu především nákupy potravin. I zde jsou však možnosti, jak ušetřit. Základní radou je, vrať se k vaření a k pečení. Nákupy polotovarů jsou velmi nákladné a příprava pokrmů od začátku do konce je mnohem levnější. Rovněž se zaměř na nákupy sladkostí. To je jedna z položek, které se můžeš zcela vyhnout a snadno ji nahradíš doma upečeným koláčem. Další položkou, která může úplně zmizet z tvého seznamu, jsou nejrůznější slazené a sycené nápoje. Ty je možné připravit doma levněji s pomocí sirupu. A tak bychom mohli dále pokračovat. Jakmile budeš mít na papíře seznam položek, za které tvá domácnost utrácí peníze, napadne tě celá řada postupů, jak naplánovat nákupy potravin, či drogerie efektivněji a které zboží můžeš zcela postrádat.

Prostuduj si i dříve uzavřené smlouvy, za které platíš každý měsíc. Pozornost věnuj i velmi malým částkám. Stále platíš poplatky za vedení účtu? Dávno nemusíš, celá řada bank ti nabídne vedení účtu zdarma. Máš uzavřené smlouvy o půjčkách v letech, kdy byly vyšší úrokové sazby? Zajímej se o možnost refinancování. S novým úvěrem získáš mnohem výhodnější podmínky a na nižších úrokových sazbách můžeš ušetřit tisíce, nebo i desetitisíce.

A co platby za energie? Při nutnosti nakoupit nový spotřebič si vždy vyber ekonomicky úspornou variantu i přesto, že má vyšší pořizovací cenu. Nižší spotřeba energie ti po čase vaši investici vrátí. Rozhlédni se po bytě, nebo domě. Čím svítíte? Starý typ žárovky spotřebovává mnoho elektrické energie na teplo a jen málo na svícení. Raději si pořiď nový, úsporný typ žárovek. Také zvaž změnu dodavatele energií. Nezávaznou nabídku si můžeš nechat zpracovat kdykoliv.

Je velmi nerozumné netvořit si žádnou finanční rezervu pro možné nenadálé situace. Začni se starat o své úspory co nejdříve.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *