Nestíháš a zapomínáš? Automatizuj díky NAS a IFTTT

Pokud jde o čas, je stejně jako v případě peněz důležité, nejprve zjistit, kudy teče voda do lodi. Každý týden a někdy i každý den opakujeme dokola stále stejné činnosti. Už při třetím opakování ztrácíš čas tím, žes nenašel způsob, jak tu činnost zautomatizovat.

Na automatizaci pomocí internetu existuje skvělá služba IFTTT (if this then that), která spáruje stovky internetových služeb a účtů do vzorců ve smyslu: Pokud tahle služba udělá něco, pak jiná služba udělá něco jiného. Zatím je to nuda, takhle suše to popsat, ale jakmile zapracuje fantazie, uvidíš ty možnosti:

  • pokud podle GPS opustím dům, vypni žehličku
  • pokud se na internetu objeví jméno mé firmy, upozorni mě na mobilu
  • pokud mě někdo označí na Facebooku, pošli mi mail s přílohou té fotky
  • pokud zveřejním nový článek, sdílej ho na Twitteru
  • pokud něco vyfotím, zálohuj to do Dropboxu
  • pokud označím hvězdičkou nějaký tweet, ulož jeho odkaz do Pocketu
  • pokud bude zítra pršet, dej mi vědět, ať si vezmu deštník...

Těch možností je nekonečně mnoho a služba IFTTT je pro uživatele zdarma. Jakmile se s ní vyřádíš, ušetří stovky maličkostí, ale automatizovat s ní lze i větší úkoly. Stačí si pořídit NAS úložiště od QNAP, protože s IFTTT začali úzce spolupracovat. Do nedávna jsem bral NAS úložiště pouze jako řešení na úschovu dat a přístup k nim přes internet. Zmíněná kombinace z něj ale dokáže udělat doslova inteligentní centrum veškeré tvé práce na počítači.

Můžeš třeba říct hlasové asistentce Siri, aby poslala email do IFTTT s konkrétním předmětem a můžou se začít dít kouzla s celou chytrou domácností i s tvými soubory. A mohou to být klidně terabyty dat přesouvané SMSkou.

Může se ti třeba stáhnout film a pustit v konkrétní hodinu, mohou se synchronizovat soubory na FTP nebo zálohovat SQL databáze, i když zálohy zřejmě zautomatizuješ bez jakéhokoliv vstupu na základě data a času.

Zálohovat se může sám celý počítač v pravidelných intervalech, aniž bys na to musel myslet a bez ukládání do veřejných cloudových služeb. Dál se může záloha zašifrovat a zrcadlit na druhý disk, kdyby se první poškodil. To vše buď nějakým tvým podnětem, nebo protože je úterý, nebo protože prší.

Už se nikdy nebude opakovat situace, že si zapomeneš prezentaci doma na flash disku, že nebudeš mít po ruce externí USB disk při zaplnění místa v notebooku, že zapomeneš něco synchronizovat nebo zálohovat. Veškeré tvé soubory tě budou poslouchat na základě hlasového příkazu, stisknutí tlačítka v mobilu, nebo třeba zprávou z tvého Twitter účtu odkudkoliv na světě.

Dá se vůbec spočítat, kolik už jsme na podobných neproduktivních procesech ztratili času? A kolik se ho dá zachránit například tím, že se automaticky smažou citlivá data po úniku nějakého hesla k našemu účtu?

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *