O projektu Bankonaut


Bankonaut původně vznikal jako placená aplikace na správu financí. Pořád na ní pracujeme. Při té příležitosti mě napadlo postavit okolo ní portál, který by se zabýval finančním vzděláváním. Irituje mně, co se dnes za finanční gramotnost vydává. V naší zemi je 4 miliony exekucí, protože se zacházet s penězi nemáme, kde naučit. Zkouší to sice rodiče, učitelé, bankovní a finanční poradci, ale jejich rady jsou buď účelově prodejní, nebo v případě rodičů a učitelů dobře míněné předávání vlastních špatných návyků.

Učebnice finanční gramotnosti, které se dostávají do škol, jsou z mého pohledu pouze výklad pojmů bankovních finančních produktů. Že se dítě naučí, co je to kontokorent, neznamená, že se naučí zacházet s penězi. Ve škole finanční vzdělání bohužel nezíská. Také bankéř, kromě toho, že sám není bohatý, je pouze zaměstnanec a z principu nabízí a vymýšlí řešení poskládané z produktů svého zaměstnavatele - banky. Co když je ale pro tebe nejlepším řešením něco, co jejich produkty nepokrývají? Každý finanční problém nevyřeší bankovní produkt. Často je tomu spíš naopak.

Další kapitolou jsou samozvaní finanční poradci, kteří jsou motivování provizemi z produktů bank, pojišťoven a nebankovních institucí. Nelze očekávat, že by ti například doporučili způsob, jak ušetřit na svých nákupech potravin nebo dovolené, případně jak investovat do alternativ typu Bitcoinů, proti kterým banky bojují. Že jsou někteří "nezávislí", neznamená, že nabídnou ze všech možností, které současnost nabízí, tu, která ti nejvíc pomůže.

V mém zájmu je finanční gramotnost mých čtenářů. Málo lidí si dnes hlídá své prostředky, zajímá se o své výdaje a ještě méně jich investuje. Pokud chci, aby si spravovali finance přes mou aplikaci, potřebuji čtenáře, kteří se o své peníze zajímají a starají. Zároveň je pro mě důležité, aby tím bohatli, jinak odejdou. Uvědomuji si, že finančních magazínů je nespočet a různých návodů na rychlé zbohatnutí ještě víc, ale kolik z nich je skutečně motivováno tvou lepší finanční situací? Samozřejmě tu nikdy nebude žádný multilevel, ani nic podobného.

Aplikací to začíná. Nevím, jaké texty, nástroje, doporučení a jaké aplikace, nebo služby tu v budoucnu najdeš, ale jedno budou mít společné. Jejich cílem bude pomáhat tvé peněžence. Chci postavit okolo této myšlenky celou komunitu a snad se nám společně podaří ten počet Čechů pod hranicí chudoby změnit. Na světě není nedostatek peněz. Na světě je jen nedostatek lidí, kteří s nimi umí zacházet a s tím se přece dá něco udělat.

Pomoz mi zlepšit stav českých peněženek a sleduj projekt Bankonaut na Facebooku nebo Twitteru.

Děkuji,

PS: Rozhodl jsem se na webu tykat, protože mi to pomáhá co nejupřímněji radit tak, jako bych mluvil ke svým blízkým.

Michal