Americká vládní agentura, Komise pro termínové obchody s komoditami (CFTC) vydala varování před neuváženým investováním do tzv. počátečních veřejných nabídek nových virtuálních měn (angl. Initial Coin Offerings, ICO). Poukázala přitom na schéma pump-and-dump, kdy cena obchodované měny vyletí rychle nahoru, někdy během pár minut o desítky procent a poté díky hromadnému výprodeji rychle spadne. Pohyb ceny lze celkem účinně manipulovat a to zejména díky malému množství obchodujících subjektů.
V rámci tohoto schématu je obchodování často umožněno ve velkém množství měnových párů a vyskytuje se na neregulovaných trzích virtuálních měn. Potenciální zájemci by si tak měli dobře prostudovat, o jakou měnu se jedná a neposuzovat konkrétní ICO jen na základě typů na sociálních sítích. Zde se mohou často šířit účelové a lživé informace, například o tom, že za novou měnou stojí významný investor či že jí podporuje známá a uznávaná osobnost.
CFTC vydala prohlášení i na základě stížností, které obdržela od lidí, kteří se cítili být podvedení. ICO nabídky jsou v popředí zájmu regulátora také ve Švýcarsku, kde Úřad pro dohled nad finančními trhy (FINMA) v pátek vydal pokyny, které mají ICO poskytovatelům pomoci ujasnit, jaké náležitosti musí splňovat a jaká legislativa se bude uplatňovat. FINMA se k technologii blockchainu staví pozitivně a nově vydané pokyny by měly posílit transparentnost a jasnost švýcarského právního prostředí ve vztahu ke kryptoměnám. Opačnou cestou se již v roce 2017 vydala Čína, která ICO úplně zakázala. V Austrálii pak tokeny nabízené přes ICO mohou být považovány za druh akcie a mohou se tak na ně vztahovat stejná pravidla.
Dle zprávy konzultantské společnosti Ernst & Young pocházelo v roce 2017 nejvíce ICO z USA (1031), následované Ruskem, Singapurem a Čínou. V České republice bylo registrováno 10 ICO, což je poměrně zanedbatelné číslo, kterým se řadíme na úroveň Slovenska či Finska. Většina ICO je pak založena na platformě již existující měny ethereum. Ernst & Young také varuje před nedostatečným zabezpečením při nabídce ICO, kdy dochází k hackerským útokům na burzy či elektronické peněženky uživatelů. Za rok 2017 tak bylo zcizeno či ztraceno více jak 10 % prostředků vložených do ICO.
Možná regulace ICO je diskutována také v EU. Guvernér rakouské Národní banky Ewald Nowotny, který je zároveň členem Rady guvernérů Evropské centrální banky, v říjnu v rozhovoru pro rakouský časopis Trend uvedl, že ECB zvažuje zavedení možných pravidel pro ICO. EU pak na jaře plánuje představení akčního plánu pro finanční technologie, který by měl obsahovat doporučení k využití technologie blockchainu. Je tak možné, že se tato doporučení dotknou i samotných ICO.