Případ Mt. Gox není jediným důvodem propadu kryptoměnového trhu

Kolem Mt. Gox bylo již napsáno v posledních dnech mnoho a množí se také kritika ústřední postavy příběhu prodeje bitcoinů a bitcoinů cash z této burzy, Nobuaki Kobayashiho. Ten ve středu uvedl, že během prosince až února prodal 35 841 bitcoinů a 34 000 bitcoinů cash v celkové hodnotě okolo 402 milionů dolarů. Jedná se o prodej aktiv, jejichž výnos má sloužit k odškodnění klientů burzy Mt. Gox, která se v roce 2014 stala obětí hackerského útoku. Kritika Kobayashiho spočívá zejména v tom, že kryptoměny prodal na burzách a ne v přímém prodeji nebo aukci. Tomuto argumentu lze rozumět, přímý prodej by byl transparentnější a nevyvolával by na trhu paniku, nicméně Kobayashi měl právo se sám rozhodnout, jak daná aktiva prodá. Pokud se však podíváme na množství bitcoinů (cash), které jednotlivě prodával, nejedná se sice o malé číslo, ale zase také nikterak závratné, které by samo o sobě mohlo vyvolat paniku na trhu. Co tedy mohlo ještě přispět k výraznému poklesu ceny od prvního prodeje v prosinci loňského roku?

K prvnímu přesunu 2000 bitcoinů podle analýzy Trustnodes mělo dojít 18. prosince s následným poklesem ceny bitcoinu z 19 000 na 18 000 dolarů. Nutno však podotknout, že bitcoin klesal již předtím po dosažení historických maxim okolo 20 000 dolarů. K přesunu dalších 6000 bitcoinů mělo dojít 22. prosince a k prodeji na burze krátce poté.

Cena bitcoinu se při tomto přesunu pohybovala těsně pod 15 000 dolary, zatímco odpoledne ten samý den klesla již pod 12 000 dolarů, což byl propad zhruba o pětinu. Narůstal i objem obchodů (podle coinmarketcap.com, tzn. za posledních 24 hodin) z 15 miliard dolarů až na 20 miliard a pak opět klesal. Není však známo, zda prodej byl uskutečněn skrze vícero prodejních příkazů a kolik jich bylo, čili jinými slovy, zda mohlo být v první chvíli patrné, jestli dochází k jednomu velkému prodeji a způsobit tak paniku na trhu z chystaného velkého výprodeje.

Nicméně pokud bychom vycházeli z hrubého průměru ceny bitcoinu v den poklesu a za předpokladu, že k prodeji došlo kompletně v tento den, tj. 13 500 dolarů a znásobili jí 6000, vyjde nám 81 milionů. Procentuálně pak tato částka tvoří z hrubého průměru objemu obchodů 17,5 miliard dolarů v tento den necelé půl procento. Jedná se o hrubý výpočet, nicméně i kdyby se Kobayashiho podíl činil celé 1 procento všech obchodů, je to pořád velmi nízké číslo.

Podobně při dalších dvou následných prodejích byl podíl prodávaných mincí na celkovém 24hodinnovém objemu relativně nízký. Zde se tedy nabízí otázka, proč docházelo k tak velkému výprodeji? Svou roli sehrálo několik faktorů, které byly umocněny nízkou likviditou kryptoměnového trhu, kde převažuje emoční stránka, nikoliv důraz na fundamenty. Ten se však ve finále mohl také projevit, jelikož cena bitcoinu vs. jeho reálné využití se od sebe v prosinci loňského roku hodně vzdálily.

Přibývalo také varování o přehřátí trhu a postupně se objevovaly v médiích zprávy o uvažované regulaci kryptoměn, která byla často mainstreamovými médii špatně interpretována jako chystaný zákaz kryptoměn. To mělo samozřejmě negativní vliv na sentiment trhu a přilívalo oheň do všeobecných obav o osud kryptoinvestic. Prostor v médiích dostávaly lidé posilující medvědí sentiment předpovídající krach trhu s kryptoměnami.

Pokud jde tedy o samotný prodej bitcoinů (cash) Mt. Goxu, tak i přes nebo právě kvůli negativní atmosféry na trhu v době uskutečnění prodejů ho nelze považovat za hlavního strůjce propadu bitcoinu v posledních měsících. Ano, Kobayashi mohl zkusit prodat kryptoměny mimo burzu. Pokud se podíváme do historie, kdy bylo draženo mnohem větší množství bitcoinů, konkrétně 44 341 mincí v jeden den v případu Silk Road v době, kdy počet tehdy vytěžených mincí byl nižší a samotný trh byl mnohem méně likvidní(rok 2015), nedošlo k zásadnímu vlivu na trh a poklesu v desítkách procent.

Podobně na akciovém trhu může i minoritní prodej akcií přímo na burze mít negativní vliv na jejich cenu, místo přímého mimoburzovního prodeje. Je zde aktuální případ Komerční banky, která ač 10. února reportovala velmi pozitivní hospodářské výsledky, obchoduje se stále za stejnou ne-li nižší cenu. Jedním z hlavních důvodů je to, že minoritní akcionáři upravují své pozice skrze prodej akcií přímo na pražské burze cenných papírů. Likvidita této burzy je také nízká.

U prodejů bitcoinů Mt. Gox mohl mít vliv na propad ceny ještě jeden důležitý faktor a to zapojení ostatních velryb do prodejů. Nelze totiž vyloučit, že mnoho velkých hráčů o chystaném prodeji kryptoaktiv Mt. Gox vědělo a to minimálně ve chvíli, kdy tyto byly bitcoiny převedeny na burzy. Je známo, že lidé z managementu kryptoměnových burz a držitelé velkého objemu kryptoměn, kteří s nimi obchodují, navazují mezi sebou přímé kontakty. Je to i logické, jelikož businessy obou těchto skupin jsou úzce provázány a mnoho bývalých nebo současných zaměstnanců a majitelů kryptoměnových burz s kryptoměnami také obchoduje.

Pokud se tedy v zainteresovaném kruhu velryb rozšířila zpráva o chystaném prodeji většího množství kryptoměn, mohli se do prodeje zapojit také, což už by dávalo větší smysl z hlediska tak výrazného poklesu ceny, k jakému v době předpokládaných prodejů bitcoinů Mt. Gox docházelo. To mohlo mít za následek efekt sněhové koule, kdy se přidávali i drobní investoři a obchodníci. Jednalo by se tak o insider trading, tedy zneužití interní neveřejné informace z burzy pro vlastní obohacení. Ten je ve finančním světě poměrně rozšířený, nicméně je však vždy těžké jej prokázat.

A na závěr ještě jedna konspirační teorie. Charlie Lee, tvůrce litecoinu, prodal prakticky všechny své litecoiny před 20. prosincem. Podle svých slov tak učinil proto, že je často obviňován ze střetu zájmů, když se snaží litecoin veřejně podporovat na twitteru a sám jej drží. Zní to trochu zvláštně, je přece logické, že když držím nějaká aktiva, která zrovna neshortuji, tak nebudu tvrdit, že nestojí za nic a nebudu mlčet, když mám o nich příležitost pozitivně hovořit. Možná Lee opravdu chtěl umlčet své kritiky. Je však jisté, že svůj prodej načasoval perfektně, v době, kdy litecoin dosáhl svých historických maxim nad 300 dolary a poté zažil podobně jako většina kryptoměn strmý pád.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

2 reakcí na tento článek

  1. Máte úplnou pravdu. Já jsem pro sebe vyhodnotil zprávu o zahájení obch. s futures jako 1. den zahájení manipulací s BTC a cca 5 dní před 17.12. z něho vyskočil. To jsem souvislost s MT GOX ani netušil. Ale zpětně viděno v souvislostech to fakt vypadś, že toto všechno mohlo být synchronizováno záměrně do stejných dnů. Takových obchodních “náhod” s globálním dopadem se děje málo.

  2. Všiml si někdo vůbec, že se s prodejem čekalo na uvedení futures, kdy mohli na takovém prodeji vydělat dvakrát? Jednou tím, že prodávající jen ten, co spustí pád a tímpádem prodává za jedny z nejvyšších cen a podruhé tím, že před tím prodejem navíc prodá futures, které bylo možné prodat za luxusní ceny a po pádu vykešovat rozdíl mezi cenou, za kterou je prodal a novou (nižší cenou BTC).