XRP, které je obchodovaným tokenem společnosti Ripple, zažilo za poslední více než rok nebývalý vzestup. Z maxima 3,84 dolarů za XRP dosaženého 4. ledna 2018 se následně propadl až na 0,59 dolarů a nyní se obchoduje poměrně stabilně nad těsně jedním dolarem. Zotavení po pádu na dno je do jisté míry připisováno celkovému opětovnému nastartování růstu velké většiny kryptoměn v čele s bitcoinem. Dalším neméně důležitým faktorem je také přísun pozitivních zpráv o partnerstvích, které Ripple uzavřel s různými subjekty z oblasti finančních služeb. Nelze ani zapomínat na uklidnění situace v Jižní Koreji okolo regulace či dokonce možného zákazu obchodování s virtuálními měnami. Právě v této zemi má XRP výsadní místo na trhu, jelikož cca třetina globálního obchodu s XRP probíhá v páru s korejským wonem. Korejci se pak na obchodu s XRP podílejí až 50 %.
Ve svém portfoliu Ripple nabízí bankám jednak softwarovou platformu xCurrent, která umožňuje rychlejší zasílání a zpracování mezinárodních plateb. Dalším hlavním produktem je xRapid, který umožňuje finančním institucím snížit transakční poplatky při transferech v různých měnách. A právě xRapid využívá měnu XRP, která tak může být zhodnocována na základě rozsahu jejího využití při implementaci xRapidu.
V minulých měsících se cena XRP procentuálně skokově zvyšovala o dvouciferné hodnoty v reakci na různá uzavřená partnerství, i když využití XRP je zde marginální a často se jednalo o započetí testovací fáze. Mezi ně patří například americká finanční instituce American Express a anglická banka Santander, které se v listopadu 2017 s Ripple dohodly na využití jeho technologie při zasílání plateb. V prosinci pak společnost SBI Ripple Asia, kterou vlastní společně Ripple a finanční instituce SBI holdings oznámily vytvoření konsorcia s některými japonskými společnostmi, jejichž doménou jsou platební karty. Ze zpráv nevyplývalo širší využití XRP, přesto i díky masivnímu pokrytí mainstreamovými médii získal token zvýšený zájem investorů.
Pokud by takovýto trend měl pokračovat, bylo by XRP dnes patrně na úrovni 5-10 dolarů, nicméně pozitivní zprávy o využití nejen technologií Ripple ale i samotného XRP pro obchodní účely už se nerovnají automaticky exponenciálnímu nárůstu ceny. 11. ledna Ripple oznámil partnerství s MoneyGram, finanční společností zaměřenou na zasílání peněz, která v tomto oboru patří k největším na světě. Své zastoupení má i v České republice. Společnost MoneyGram se zavázala k využití XRP pro převody peněz, byť se zatím jedná jen o testovací fázi. Následovala zpráva o uzavření partnerství s MercuryFX, která nabízí výhodné kurzy pro směnu a zasílání peněz a s telekomunikační společností IDT Corp, které se také zavázaly k využití XRP. Pozitivní zprávou je jistě také přidání měny XRP do portfolia obchodovaných měn na největší blízkovýchodní burze kryptoměn BitOasis od 30. ledna a tím pádem větší poptávce po této měně. Před týdnem pak UAE Exchange, která se specializuje na mezinárodní převody peněz a patří ve svém oboru k největším společnostem, uzavřela s Ripple dohodu o využití jejich technologie pro mezinárodní platby. Zde je nutno podotknout, že se primárně nejedná o využití XRP. Další dohoda pak následovala 15. února s Western Union, která se taktéž specializuje na peněžní převody a která bude testovat využití XRP pro mezinárodní transfery peněz.
Pokud jde o hodnotu XRP ta v souladu s celkovým vývojem na trhu mířila dolů až do 6. února, kdy došlo k obratu a postupnému nárůstu až na dnešní hodnotu, s výjimkou 10. února, kdy byl nárůst skokový a během intradenního obchodování dosahoval chvilkově téměř 30 % růstu s hodnotou okolo 1,22 dolarů. Na dlouhodobý vysoký růst z prosince a začátku ledna však již nenavázal. To může být přičítáno jednak opatrnosti investorů po lednovém masivním výprodeji všech měn spojených s obavami se zákazu obchodování s kryptoměnami v některých zemích. Za další faktor lze považovat již ne tak široké pokrytí činnosti Ripple v mainstreamových médiích a s tím související důraz i na jiné měny, které z lednových výprodejů vyšly relativně dobře, jako např. ethereum.
I vzhledem k většímu propadu XRP v lednu a únoru oproti většině ostatních měn v TOP10 a zatím ne příliš výraznému následnému růstu lze v příštích týdnech očekávat solidní posilování ceny tokenu. Růst by mohl být zbrzděn celkovým negativním sentimentem na trzích nebo hackerskými útoky velkého rozsahu. Naopak podpořit by jej mohly zprávy o využití platformy xRapid dalšími subjekty nebo zalistování XRP do dalších burz. Tou nejdiskutovanější je v tuto chvíli Coinbase, která slíbila přidání nové měny v první čtvrtině roku 2018, ale zatím neupřesnila, o kterou kryptoměnu by se jednalo.