Přinášíme rozhovor s Robertem Kopitschem z APCO, přední světové poradenské společnosti, která se mimo jiné specializuje na finanční služby. Otázky směřovaly k využití blockchainu, současné snaze o regulaci aktivit spojených s kryptoměnami a tokenům, které mohou najít uplatnění ve finančním průmyslu.
Redakce: Pokud jde o implementaci technologie blockchainu, která oblast může mít z této technologie největší prospěch?
Robert Kopitsch: Řekl bych, že jsou tři oblasti, pro které by blockchain mohl být nejvíce prospěšný:
• Řízení ověřování identity a vše s tím spojené, od e-governmentu, bankovních účtů, právní otázky až po e-zdravotnictví atd.
• Řízení dodavatelských řetězců, například pro aerolinky, počínaje akvizicí letadel až po prodej míst pro jednotlivé lety a vše mezi tím.
• Vše, co se pojí s finančními transakcemi vč. clearingu a okamžitých plateb
Redakce: Jaké jsou hlavní překážky pro širší implementaci technologie blockchainu?
RK: Nedostatečné znalosti, narůstající strach současných vládnoucích garnitur a jejich veřejné „pobouření“, které můžeme vidět například u centrálních bank. Nicméně překážkou může být také finanční krize vzniklá v důsledku prasknutí kryptobubliny. Celkově si však myslím, že tyto faktory by pouze zpomalily implementaci blockchainu, nikoliv jí zastavily.
Redakce: V poslední době jsme mohli zaznamenat, že některé země přistoupily k regulaci obchodování s kryptoměnami. Považuješ za nutné, aby takovéto kroky byly více koordinovány na mezinárodní úrovni s cílem harmonizovat pravidla v této oblasti?
RK: Nelze si nevšimnout, že již vznikají různé bloky, například FSB blok (FSB – Výbor pro finanční stabilitu). Jsou zde i země, které mají opačný přístup a snaží se lákat „druhou půlku“ sektoru, aby se usídlila v jejich jurisdikci. Jako příklad lze uvést Švýcarsko, které v současnosti razí cestu velice příznivou pro krypto. Pokud jde třeba o ICO, rychlý postup regulátorů naprosto dává smysl. Jiným oblastem by prospělo více trpělivosti, aby bylo možné lépe prozkoumat, jaké výsledky lze od současného vývoje očekávat
Redakce: EU nedávno představila Akční plán k finančním technologiím, který také zmiňuje technologii blockchainu. Na druhé straně Mario Draghi, prezident Evropské centrální banky loni v říjnu uvedl, že technologie, která je základem bitcoinu a dalších kryptoměn, zatím nestojí za úvahu. Lze v brzké době očekávat regulaci kryptoměn na úrovni EU?
RK: I když EU do svého Akčního plánu zahrnula také kapitolu věnovanou blockchainu, nebyla v tomto ohledu nikterak konkrétní a myslím si, že je správné, že je Evropská komise trpělivá. Prozatím jsme na začátku „krypto evoluce“, objevuje se mnoho různých kryptoaktiv, ale mnoho z nich není zralých na to, aby se obchodovaly na otevřeném trhu nebo byly k dispozici pro široké použití. Takže pokud se toto brzo nezmění, není nutné nikam spěchat. Regulátoři by však měli zůstat ostražití.
Pokud jde o Evropskou centrální banku, domnívám se, že obecně si centrální banky jsou vědomy toho, že jejich nadvláda je v sázce. Proto tak agresivně reagují vůči kryptoměnám, zejména na západě. Jiný přístup pak vidíme například v Rusku.
Redakce: Co by měla přijímaná legislativa obsahovat a čeho by se naopak měla vyvarovat?
RK: To je dobrá otázka a odpověď na ní je třeba teprve prodiskutovat. Regulace by měla být pružná a měla by být nadčasová. Stejně tak regulátoři a dohledové orgány budou muset hledat způsob, jak pracovat v oblasti finančních technologií, ne pouze s ohledem na technologii blockchainu. Decentralizace bude téma se značným přesahem mezi různými sektory a je potřeba se jí vbrzku věnovat. Regulace kryptoměn bude pouze jednou součástí skládanky.
Redakce: Pracuješ v oblasti finančních služeb a technologií. U těch se mnoha lidem obchodujícím s virtuálními měnami vybaví XRP, XLM a další tokeny napojené na finanční průmysl. Existuje mimo XRP jiný token, který by pro finanční průmysl byl značně prospěšný a jehož mateřská společnost by se mohla vydat podobným směrem, jako to udělala Ripple?
RK: Ano, Ripple je v současnosti nejznámější. Zajímavým produktem je také Stellar. Mezi další bych zařadil ZCash, který podporuje JP Morgan s cílem řešit některé otázky spojené s anonymitou nebo také Nano, které je v tuto chvíli již rychlejší než XRP. Nicméně další „velká virtuální měna“ zatím nemusí být ani veřejně známa. Takže není lehké najít nyní odpověď. V každém případě kryptoprůmysl v tomto ohledu skýtá velký potenciál.
Redakce: Můžeme se vůbec dočkat opětovného silného růstu ceny XRP? Viděli jsme v posledních měsících obrovský propad. Jaké fundamenty by mohly pohnout s jeho cenou směrem nahoru?
RK: To je pravděpodobně otázka, kterou může odpovědět pouze sama společnost Ripple tím, že by zveřejnila, na čem v tuto chvíli pracuje. Poslední slovo však bude mít trh. Jako hlavní fundament bych viděl důvěru v produkt.
Robert Kopitsch je konzultantem pro oblast veřejných záležitostí v bruselské kanceláři společnosti APCO a pracuje zejména s klienty z řad finančních služeb a technologických sektorů. Specializuje se na otázky spojené s kapitálovými trhy a platbami a také na regulatorní prostředí finančních a digitálních technologií. APCO patří k předním světovým poradenským společnostem s přítomností ve 35 zemích.
Kryptoměny hlavně Bitcoin nakupuji na ccshop.cz