Snaha Ripple o přidání tokenu XRP do portfolia velkých amerických burz se zatím míjí účinkem

Společnost Ripple, tvůrce a z velké části také vlastník tokenů XRP, měla prostřednictvím svých zástupců neoficiálně žádat americké kryptoměnové burzy Coinbase a Gemini o zalistování XRP mezi obchodované tokeny. Uvedli to čtyři nejmenovaní pracovníci těchto burz s tím, že burzám byly nabízeny v případě kladné odezvy finanční výhody. Některá média tuto zprávu oznámily s negativním či kritickým tónem. Bloomberg zprávu publikoval s titulkem „Ripple se pokusil koupit si cestu na kryptoměnové burzy“ a portál Cryptovest jí uvedl s titulkem tázajícím se, zda se Ripple pokouší agresivně protlačit aktivum na kryptoměnové burzy. Titulek byl po zhruba pěti hodinách změněn s podobným vyzněním jako u Bloombergu.

Problém nicméně může být opačný a to v tom, že samy kryptoměnové burzy si říkají o finanční odměny v případě zařazení nových tokenů do portfolia podporovaných kryptoměn. A podle všeho požadované sumy dosahují hodnoty, kterou měl Ripple údajně nabídnout burze Gemini, to je milion dolarů. K tomu mělo dojít loni a po této nabídce, která byla odmítnuta, měly následovat další, v podobě blíže nespecifikovaných finančních úlev. Burze Coinbase zástupci Ripple údajně nabízeli půjčku XRP tokenů v hodnotě 100 milionů dolarů, která by pokryla náklady spojené se zalistováním XRP. Splatná měla být buďto v XRP a nebo v dolarech, což by při strmém pohybu ceny XRP vzhůru po oznámení zalistování znamenalo pro Coinbase lákavý zisk. Nabídka však byla také odmítnuta.

Důvodů se uvádí celá řada, nicméně ve světle úsilí regulovat aktivity spojené s kryptoměnami vyvstává otázka statusu XRP. Z úzce vymezeného právního pohledu totiž může být na XRP nahlíženo jako na cenný papír. To by znamenalo nutnost splňovat dosavadní regulatorní požadavky na obchodování s cennými papíry, kterými by se musely řídit i samotné burzy. A ty jsou oproti kryptoměnovým burzám ve Spojených státech striktnější. Je však také možné u konkrétních aktiv zažádat o výjimku. Status cenného papíru může být XRP přisuzován z důvodu jeho centralizace, jelikož tento token byl vydán jednou právní osobou, která většinu z těchto tokenů nyní vlastní. Zmiňována je dokonce i kontrola tokenů samotným Ripplem, což je však značně diskutabilní, pokud hovoříme o tokenech volně obchodovaných na trhu. Na rozdíl však od akcií majitelům XRP tokenů nevznikají žádná vlastnická práva vůči Ripple ani jiné společnosti.

Obě dotčené kryptoměnové burzy zprávy v médiích zatím nekomentovaly. Mluvčí Ripple bez dalších podrobností uvedla, že zveřejněné zprávy jsou nepřesné. Ripple dlouhodobě patří mezi zastánce regulace kryptoměn. Šéf společnosti Brad Garlinghouse dokonce vyjádřil souhlas se zákazy reklam na obchodování s kryptoměnami na Facebooku, které již platí a ve vyhledávači Google, které by měly začít platit letos v létě. Ve svém nedávno zveřejněném prohlášení Ripple také uvedl, že je třeba se vyvarovat celoplošných zákazů a regulatorní úsilí napasovat na konkrétní situace. Vytvoření kvalitního regulatorního rámce pro kryptoměny ve Spojených státech by tak Ripple mohlo otevřít cestu na tamní kryptoměnové burzy. A to i přesto, že mnoho lidí na XRP nepohlíží jako na kryptoměnu, nýbrž jako na token, případně určitý druh aktiva. Co však přesně kryptoměna je, není v americké federální legislativě exaktně zaneseno a vychází se přitom zatím pouze z různých doporučení a nařízení orgánů dohledu, které mohou mít vícero výkladů.

Coinbase v minulosti uvedl, že do svého portfolia obchodovaných tokenů přidá další produkt v průběhu prvního čtvrtletí 2018. Spekulovalo se právě o XRP a několikrát tato spekulace dokázala významně krátkodobě pohnout s cenou XRP. Pokud by Coinbase do své nabídky XRP zařadila, znamenalo by to strmý nárůst jeho ceny. Příkladem může být oznámení podpory bitcoinu cash na Coinbase v prosinci loňského roku, kdy se cena kryptoměny během 24 hodin prakticky zdvojnásobila.  Zatím to však na zalistování XRP nevypadá, alespoň do té doby, než se vyjasní právní status této (ne)kryptoměny.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 reakce na tento článek