Uspěje OneGram u muslimských investorů?

Investice do silně spekulativních aktiv blížící se hazardu islámské finanční právo zakazuje. Za takové aktiva mohou být považovány i kryptoměny. Tento názor je poměrně často slyšet od bankéřů, nedávno se tak o obchodování s bitcoinem vyjádřil například guvernér kanadské centrální banky, Stephen Poloz. Islámské finanční právo navíc klade při obchodování důraz na existenci fyzického podkladového aktiva. Tyto otázky se snaží řešit společnost OneGram se svým tokenem OGC krytým jedním gramem zlata.

Obchodování se zlatem není mezi obyvateli Blízkého východu oproti jiným možným aktivům diskutabilní. OneGram, která sídlí ve Spojených arabských emirátech, tak vybrala pro svou kryptoměnu poměrně vhodné aktivum. Společnost se navíc pojistila tím, že si soulad s islámským právem nechala potvrdit od konzultantské společnosti Al Maali Consulting.

Z každé transakce s tokeny OGC připadá jedno procento částky na transakční poplatek. Většina peněz z poplatku je určena pro další nákup zlata, čímž roste i hodnota tokenů. Cena tokenu by navíc neměla nikdy klesnout pod cenu, za jakou je obchodováno zlato, čímž je omezena volatilita. Likvidita je zaručena možností směnit token za fyzické zlato u společnosti OneGram a nebo za fiat měnu. OneGram tak má být nezávislý na volatilních „velkých“ kryptoměnách, jako je bitcoin.

V rámci ICO nabídky bylo loni zájemcům nabídnuto 12 400 786 tokenů v hodnotě půl miliardy dolarů. Nyní OneGram pracuje na dalších projektech, které by měly kryptoměnu posunout dále technicky i geografickým pokrytím. V týmu, který na OneGram pracuje, působí také skupinka slovenských expertů na kryptoměny ze společnosti 01crypto.house se sídlem v Dubaji.

OneGram je kryptoměna typu delegovaného „proof-of-stake“ a původně uváděný čas potvrzování transakcí v délce jedné minuty se vývojářům dle jejich vyjádření podařilo snížit na 20 sekund. Velikost jednoho bloku je stanovena maximálně na jeden MB. V březnu OneGram spustil testovací síť pro transakce s OGC. Na 16. května je pak ohlášeno spuštění „live“ verze sítě. Testovací síť nicméně zůstane v provozu a to proto, aby si jí mohli případní testeři vyzkoušet bez nutnosti takto učinit naostro na „live“ verzi.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *