Venezuela tento týden spustila předprodej virtuální měny Petro. Ta má být kryta především venezuelskou ropou, nicméně podle všeho by se mělo jednat i o ropu dosud nevytěženou. Měna má pomoci krizí zmítané zemi získat nový kapitál a to navzdory hospodářským sankcím, které na Venezuelu uvalily USA.
Venezuelský prezident Nicolas Maduro uvedl, že za první den předprodeje měny mezi vybranými investory se podařilo získat 735 milionů dolarů, údaj však nelze nezávisle ověřit. Ve Venezuele část obyvatel novou kryptoměnu přivítala, část ji však považuje za další nástroj k již tak velmi rozšířené korupci. Veřejný prodej měny je pak plánován na příští měsíc. Mezitím měl prezident Maduro nařídit venezuelským diplomatickým misím, aby poplatky za konzulární služby přijímaly v nové virtuální měně. Od včerejška má být Petro také platidlem na venezuelsko-kolumbijské hranici.
Ve vládě zavládlo z uvedení Petra do prodeje nadšení a prezident Maduro plánuje zavedení nové kryptoměny, Petro Gold. Ta má být kryta venezuelskými drahými kovy, ovšem není také jasné, zda i těmi, které doposud nebyly vytěženo nebo jen existujícími státními rezervami. Technické detaily nové měny nebo potenciální investory prezident nezmínil.
Kryptoměna Petro byla také předmětem diskuze venezuelských a ruských představitelů tento týden v Moskvě. Jak uvádí server Coindesk, venezuelský ministr financí Simon Zefra Delgado informoval ruskou stranu o vývoji okolo měny. Nebylo by překvapením, kdyby Rusko ve světle ochlazených vztahů se Spojenými státy novou kryptoměnu podporovalo. Rusko nyní samo interně diskutuje svůj postoj ke kryptoměnám s tím, že výsledkem by měl být nový zákon definující kryptoměny, jejich směnitelnost a těžbu, burzy virtuálních měn či peněženky určené pro ukládání virtuálních měn.