Co je pro jednoho brzy, může být pro druhého pozdě. Možná se divíš, proč se teď věnujeme daním. To je jednoduché. Když budeš vědět, kolik tě odhadem čeká, můžeš s tím teď ještě něco udělat.
Paušálová situace se pro živnostníky v roce 2018 změnila. Procentuální část, kterou si můžeš odečíst, je sice stejná, ale nově je zastropovaná na poloviční příjem. V roce 2017 šlo využít paušály u příjmů do 2 milionů korun. V roce 2018 je to do milionu. Tedy konkrétněji:
- 80% výdajů, maximálně však 800 000 Kč si mohou odečíst živnostníci z příjmů z řemeslných živností, zemědělské výroby, lesního a vodního hospodářství,
- 60% výdajů, maximálně však 600 000 Kč si mohou odečíst držitelé volných, vázaných a koncesovaných živností,
- 40% výdajů, maximálně však 400 000 Kč si mohou odečíst takzvaní OSVČ bez živnosti, tedy autoři z příjmů z duševního vlastnictví, autorských honorářů, tlumočníci, znalci a další OSVČ s nezávislým povoláním,
- a 30% výdajů, maximálně však 300 000 Kč si mohou odečíst živnostníci z příjmů z pronájmů.
Maximální částka k odečtení se tedy snížila na polovinu. Nově si také v případě, že využíváš paušál, nemůžeš uplatnit paušál na auto. V paušálu má být zkrátka všechno včetně odpisů a mezd.
Nižší stropy, vyšší slevy
Na druhou stranu si ale můžeš uplatnit současně k paušálu i slevu (vyšší) na dítě nebo na manžela/manželku a školkovné. Na první dítě je nová daňová sleva 1267 Kč měsíčně (o 150 Kč více než loni). Ostatní slevy na děti zůstávají stejné, tedy na dvě děti 1617 Kč a tři a více 2017 Kč. Školkovné si v roce 2018 můžeš odečíst až 12 200 Kč, což je o 1 200 Kč více než loni.
Kalkulačka
Teď jsme ti trochu zamotali hlavu, proto to trochu usnadníme. Pokud jde o peníze, vždy je lepší je řešit s předstihem. Vyrobili jsme proto kalkulačku, kde si snadno spočítáš, kolik budeš muset za letošek zaplatit. Najdeš ji pod článkem a zároveň bude do budoucna po ruce v sekci nástrojů přímo z menu.