Aktuálně: Proč cena bitcoinu padá

Ve středu 14. listopadu nejslavnější digitální měna bitcoin oslabila o více než deset procent, prorazila cenovou hladinu 6000 dolarů a její cena spadla na nejnižší úroveň od října 2017. Den pak uzavřela s cenovým poklesem 11,6 procenta, což je třetí největší propad roku 2018. Předčily jej pouze poklesy z 16. ledna (16,5 %) a z 5. února (15,5 %) dle údajů z Dow Jones Market Data.

A je třeba dodat, že výprodej se netýkal jen bitcoinu, ale i ostatních altcoinů. Mnozí se pak snaží nalézt potenciální příčiny tohoto bitcoinového pádu. A objevují se následující vysvětlení.

Hard fork měny bitcoin cash

Ve čtvrtek 15. listopadu se uskutečnil hard fork čtvrté největší digitální měny bitcoin cash a ta se rozpadla do dvou měn. Tento počin rozdělil kryptokomunitu a zanechal ji bez jasného konsensu. Někteří pozorovatelé zde nacházejí jednu z příčin poklesu ceny bitcoinu. „Tento cenový pokles je více než pravděpodobně způsoben nadcházejícím hard forkem naplánovaným u měny bitcoin cash,“ řekl Marcus Swanepoel, spoluzakladatel a ředitel společnosti Luno, která nabízí kryptoměnovou obchodní peněženku.

Blockchain měny bitcoin cash podstupuje plánované hard forky každých šest měsíců, aby tak upgradoval a vylepšil protokol. Většinou jsou bezproblémové a mají podporu celé komunity. Ovšem nyní konsensu dosaženo nebylo, jelikož se objevily dvě soupeřící frakce a každá navrhovala pro upgrade jiné řešení. Došlo ke střetu dvou velkých bitcoinovývh osobností. Jsou jimi Roger Ver, který preferuje zachovat status quo a Craig Wright, který prosazuje nový bitcoin cash, známý pod označením bitcoin SV (Satoshi’s Vision – tedy Satoshiho vize). Více o tomto konfliktu a hard forku bitcoin cash v článku Hash wars začínají: měnu bitcoin cash čeká hard fork.

„Bezpochyby lze říci, že blížící se plánovaný hard fork bitcoin cash vyvolával mezi kryptoinvestory nejistotu a komentátoři napříč kryptotrhy i tradičními trhy předpovídali prodloužení medvědího trhu do roku 2019,"uvedl Donald Bullers, severoamerický zástupce společnosti Elastos, decentralizované softwarové společnosti, která se zabývá skladováním osobních údajů.

Ubývající zájem o digitální měny

Po měsících deprese, které stlačily volatilitu bitcoinu na rekordně nízké úrovně, se začaly množit také otázky ohledně celkového zájmu o rodící se kryptoprůmysl. Statistiky totiž ukazují na setrvalý pokles obchodovaných objemů v roce 2018. Navíc s tím, jak se objemy zmenšují, jeden analytik poznamenal, že tempo poklesu naznačuje, že přijetí (adopce) digitálních měn se zastavila: „Rychlost, s jakou kryptoměny ve středu spadly, indikuje, že je zde velmi málo nových peněz vstupujících do odvětví,“ řekl Nick Cawley, analytik trhů z Daily FX.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *