Americký soud rozhodl: některé kryptoměny mohou být cennými papíry

Posuzování kryptoměn ve Spojených státech se mírně posunulo. Federální soud v New Yorku totiž rozhodl v jednom konkrétním případě o tom, že určité kryptoměny mohou být považovány za cenné papíry. Rozhodnutí soudu tak stanovuje určitý precedent, informovala agentura Reuters.

Okrskový soudce Raymond Dearie takto rozhodl v případu obviněného muže jménem Maksim Zaslavskiy. Ten je stíhán za podvod, ve kterém měl investory připravit o tři sta tisíc dolarů za pomoci dvou digitálních mincí: REcoin, která - jak tvrdil investorům - měla být kryta nemovitostí a Diamond, která měla být kryta diamanty. Právním argumentem pro jeho pronásledování bylo porušení zákona o cenných papírech z roku 1934 (Securities Exchange Act).

Právníci obžalovaného se snažili tvrdit, že tyto digitální mince jsou každopádně měny a nemohou být tedy považovány za cenné papíry. Chtěli je tak vyjmout z působnosti zákona o cenných papírech. Nicméně soudce Dearie prohlásil, že zákon o cenných papírech může být interpretován „pružně“ a odkázal na předchozí vyjádření amerického regulátora SEC (Komise pro cenné papíry a burzy), která říkají, že některé kryptoměny jsou skutečně cennými papíry.

Vzhledem k tomu, že dosud neexistuje žádná právní judikatura, která by poskytovala pokyny, jak postupovat při řešení tohoto konkrétního problému, soudce Dearie tímto svým rozhodnutím stanovuje právní precedent, podle kterého mohou být vykládány budoucí soudní případy.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *