Anonymní kryptoměna monero v kostce

Jednou s klíčových vlastností mnoha operací na internetu je jejich anonymita. Svět kryptoměn není výjimkou. Pokud se pod drobnohledem podíváme na kryptoměny jako je bitcoin, zjistíme následující. Používání kryptoměn totiž není tak docela anonymní, alespoň u většiny z nich. Je spíše pseudonymní. Jinými slovy, když posíláte ze své peněženky obnos bitcoinů na peněženku obchodníka nebo třeba kamaráda, zanecháváte za sebou stopu, byť v podobě dlouhého a ne zcela identifikovatelného kódu. Příklad formátu bitcoinové peněženky je tento: 3JsYZs3eHrB9XXNUTfV34yoLTM6emSyT9T.

Monero se od kryptoměn typu bitcoin liší hned několika parametry. Zaprvé je zcela anonymní. Z jeho blockchainu, tedy sítě, který zaznamenává veškeré transakce s touto měnou, nevyčtete téměř nic. Nelze vidět zaslaná částka, ani nelze dohledat odesílatel nebo příjemce. U bitcoinu by to sice bylo velice těžké, nicméně u monera je to takřka nemožné. U každé transakce lze zjistit maximálně poplatek, za který byla zaslána.

Anonymita není celosvětové vnímána jen jako pozitivní vlastnost. Své o tom vědí japonské burzy kryptoměn. Konkrétně společnost Coincheck na nátlak úřadů vyřadila kryptoměnu monero ze své nabídky, a to z důvodu možného praní špinavých peněz skrz tuto měnu.

Další nechvalně známou záležitostí měny monero je skript Coinhive. Nic netušící návštěvník webové stránky, na které Coinhive operuje, tak provozovateli za pomoci výkonu svého počítače těží měnu monero. Takto již bylo vytěženo monero v hodnotě desítek tisíc dolarů. V Japonsku už kvůli Coinhive byly zadrženy 3 osoby, které založily webové stránky, na kterých byl nainstalován právě tento skript a to bez vědomí návštěvníků dotčených webů.

Kryptoměna monero nemá konečný počet coinů. Oproti bitcoinu nebo litecoinu tak podléhá inflaci. Míra inflace monera se přibližně pohybuje na úrovni 0,6 XMR za dvě minuty. Tato inflace vyplývá z jejího kódu. Každé dvě minuty se totiž vytěží jeden nový blok na monerovském blockchainu. Při troše matematiky dojdeme k číslu 157680, což je počet jednotek monera, které se těžkou vytvoří za rok. tímto tempem se pak očekává, že okolo roku 2040 monero dožene v aktuálním počtu coinů samotný bitcoin. V současné době je v oběhu celkem 16 093 494 XMR coinů.

Měna monero (XMR) byla založena v dubnu roku 2014. Do dnešní doby prožila průběh své popularity připomínající horskou dráhu. V počátcích se její cena za jednotku pohybovala do maximální výše 1 USD. Poté se začala čím dál více používat pro nelegální obchody a převody peněz na skryté internetové síti Darknet. Kdo alespoň o této neveřejné síti slyšel, tak si dokáže představit, co vše se na Darknetu dá koupit. Drtivá většina obsahu je nelegální. Zde se využití kryptoměny dokonale samo nabízí. Cena nicméně poté opět spadla pod dolar a větší boom zažila tato měna až loni na podzim. Maximální cena monera byla na výši 495 amerických dolarů. Dnes se cena XMR pohybuje okolo 125 dolarů za jednotku.

Monero (XMR) je škálovatelnou měnou. Jinými slovy jeho výhodou je dynamická velikost vytěžených bloků. Bitcoin má velikost jednotlivých bloků pevně danou na 1 MB. Monero si dokáže velikost bloku přizpůsobit aktuální vytíženosti sítě. Nižší jsou pak také poplatky, které se v době boomu kryptoměn loni na podzim u bitcoinu vyšplhaly k vysokým částkám.

Výhoda monera, tedy jeho výrazná anonymita, je zároveň jeho nevýhodou či slabostí. Jak již bylo naznačeno, někteří podvodníci či hackeři využívají monero k nelegálnímu výdělku na svých obětech. Během letošního května objevila společnost Malwarebytes Labs škodlivý malware, který těžil na přístrojích nicnetušících obětí právě kryptoměnu monero.

V dubnu letošního roku si monero prošlo hard forkem. Ten byl dokonce čtyřnásobný. Z původního monera se oddělily měny Monero Original, Monero Zero, Monero Classic a Monero-Classic (se spojovníkem uprostřed)- Vzhledem k tomu, že se jednalo o hard fork, nejsou měny nadále kompatibilní. Cena původního monera na tyto forky reagovala poklesem.

Závěrem dodejme jednu zajímavost. Slovo „monero“ pochází z umělého jazyka esperanto. Tento jazyk vznikl v dobách před masovým rozšířením angličtiny. Měl sloužit k domluvě lidí po celém světě. „Monero“ v esperantu znamená „mince“. Tak přeci jen k něčemu se tento dnes již archaický jazyk hodil!

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *