Blockchain si získává důvěru nizozemských měst

Technologie blockchainu, která je základem bitcoinu a dalších kryptoměn, je stále více populární v nizozemských městech. Blockchain je v nich využíván pro mnohé účely a jedním z posledních úspěšných projektů je tzv. dětský balíček pro sociálně slabé obyvatele města Zuidhorn na severu Nizozemí.

Podle online magazínu EenVandaag byl dětský balíček vytvořen studentem Maartenem Vethuijsem na základě internetové výzvy vedení města k vývoji komunitně prospěšných projektů na bázi blockchainu. Ve zkušební fázi na projektu participovalo 80 domácnosti se zhruba 200 dětmi.

Rodiče děti byly vybaveny QR kódem, po jehož aktivaci mohly nakupovat zboží pro své děti ve 12 místních obchodech. Každý vlastník QR kódu dostal na tyto nákupy od města 300 euro. Při nákupu pak obchodník kód naskenuje, čímž se spustí přes blockchain kontrola, zda jsou splněny předem dané podmínky, tj. zda se jedná o zboží určené pro děti a ne například o alkohol, zda má daná osoba dostatečné prostředky na účtu, zda se jedná o správný obchod atd. Nákupy se pak následně evidují a jsou tak důkazem toho, že peníze nebyly použity na jiné účely. Dřívější systém byl postaven na poukázkách, které s sebou přinášely nadměrnou administrativní zátěž a nedostatečnou kontrolu.

Úspěch projektu motivoval jeho autora k jeho rozšíření i na další města v Nizozemí. Samotný Zuidhorn plánuje další projekty s využitím technologie blockchain a to včetně výstavby celé nové čtvrti, kde by technologie mohla pomoci s každodenními záležitostmi místních občanů, například opravy městského zařízení či svoz odpadu.

Město Utrecht pak prozkoumává možnosti využití technologie u digitální identity, kdy je v blockchainu pro účely ověření totožnosti uloženo potvrzení o identitě určité osoby, nikoliv samotná osobní data, které zůstávají u identifikované osoby. Jedná se o bezpečnější způsob než nynější sdílení osobních dat přes internet například pro smluvní účely. Na dalších 30 nizozemských měst a obcí se v roce 2017 účastnilo na různých pilotních projektech experimentujících s technologií blockchainu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *