BloXroute jako jedno z možných řešení škálovatelnosti Bitcoinu

Vylepšení škálovatelnosti Bitcoinu a tím i efektivnější a rychlejší transakce v této síti. Na takovémto řešení pracuje skupina akademických pracovníků americké Northwestern University ve spolupráci se společností bloXroute Labs.

Zlepšení škálovatelnosti, tedy technologických parametrů nutných pro hladké a zároveň ne příliš nákladné zpracování velkého množství transakcí, je do budoucna nutné, má-li dojít k masovější adopci bitcoinu jako platidla. V současnosti zpracovává Bitcoin v průměru 3 až 4 transakce za sekundu. Naproti tomu Visa více jak 65 000.

Stejně tak poplatky za bitcoinové transakce mohou narůst do neúnosných úrovní, jako tomu bylo loni na konci roku, kdy se mikroplatby bitcoinem vůbec neoplatily. Poplatek za transakci se tehdy vyšplhal až na 55 dolarů, přičemž bylo nutné zpracovávat rekordní množství transakcí, kterých bylo denně téměř půl milionu. Kriticky se k nedostatečné škálovatelnosti Bitcoinu, která zaostává za poptávkou, nedávno ve své výroční zprávě vyjádřila také Banka pro mezinárodní platby (BIS).

Jedním z diskutovaných řešení škálovatelnosti je zvýšení velikosti zpracovávaných bloků v rámci sítě Bitcoinu. V současnosti je totiž velikost omezena 1 MB, nicméně v případě navýšení by mohlo dojít ke zvýšení nákladů na ověřování transakcí bitcoinu a tím pádem k ukončení činnosti některých těžařů včetně těch evropských. Výsledkem by tak byla větší centralizace sítě.

Podle serveru Marketwatch proto skupina z Northwestern University pracuje na řešení bloXroute, které by tento problém chtělo eliminovat vytvořením infrastruktury, ve které by zjednodušeně řečeno docházelo ke kompresí bloků, přičemž by došlo ke zvýšení jejich velikosti. Ambiciózní je cíl zpracovávat až 1000 transakcí za sekundu.

BloXroute nevyžaduje konsenzus ani změnu protokolu mimo přizpůsobení systémových parametrů. Měl by být také kompatibilní s jinými řešeními škálovatelnosti a komplementární vůči původnímu protokolu. Cílem je rovněž vylepšit synchronizaci jednotlivých uzlů v síti Bitcoinu, které ověřují jednotlivé transakce.

Sarit Markovich, profesor Northwestern University k tomu uvedl: „když srovnáte bitcoin a centrální bankou, u jednoho je centralizace a u druhého není. Pokud chceme Bitcoin škálovat, bude nutné dosáhnout kompromisu, který znamená, že potřebujeme určitý stupeň centralizace.“ To však může být kryptokomunitou vnímáno jako problém, jelikož právě silná decentralizace je pro mnoho zastánců a proponentů Bitcoinu jeho hlavní výhodou a jedním z důvodů jeho vzniku.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *