České ministerstvo financí legislativu regulující kryptoměny nepřipravuje

Situace na regulatorním poli kryptoměn se v České republice v nejbližší době nezmění. Alespoň co se postoje ministerstva financí týče, které může návrh závazné legislativy připravit. Podle posledního vyjádření ministryně financí Aleny Schillerové se však ministerstvo k tomuto kroku nechystá.

„Česká republika podporuje snahu aplikovat stávající regulaci na nové technologie a nové formy ukládání dat. Nejsme pro vytvoření nového regulačního rámce specificky pro oblast kryptoměn,“ uvedla Schillerová na neformálním jednání Rady ECOFIN, které se konalo v pátek ve Vídni.

Ministerstvo financí přitom dle svých slov tento rok vyhodnocovalo, jaké přístupy zaujaly některé země k regulaci kryptoměn a jaké jsou v těchto zemích důsledky takovéto regulace. A jak se zdá, poučilo se i z chyb, byť neuvedlo konkrétně, ze kterých.

„Správnou cestou je zlepšovat finanční vzdělávání spotřebitelů a v případě potřeby aktualizovat legislativu proti praní špinavých peněz. V tomto směru velmi vítáme možnost sdílet mezi státy získané znalosti a zkušenosti. Například japonský přístup ukázal, že snaha o regulaci směnáren a burz s kryptoměnami přináší více škody než užitku,“ řekla také Schillerová.

Nenastavování nových pravidel státem v oblasti kryptoměn kvituje i samotná kryptokomunita. „Všechno důležité už máme. Ano, jsou tu některé nevyjasněné detaily, ale raději bych nechal šanci, že někde zůstane malý problém, než že vznikne legislativa, která nebude se světem kryptoměn kompatibilní vůbec“, již dříve uvedl pro Kryptomonitor Dominik Stroukal, odborník na kryptoměny a hlavní ekonom finanční skupiny Roklen.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *