Denní zprávy – březen

2018-03-31

23:54:28 Korejské daňové úřady plánují zdaňování příjmů z kryptoměn od příštího roku. Podle informací Money Today by k tomu mělo dojít novelizací daňových zákonů v létě tohoto roku. V tuto chvíli se příjmy z kryptoměn v Jižní Koreji vůbec nedaní.

22:44:58 Šéf kazašské centrální banky je pro zákaz obchodování s kryrptoměnami a jejich těžby. Podle serveru bitcoin.com jsou důvodem obavy z užití kryptoměn pro kriminální účely a nemožnost administrace kryptoměn centrální bankou. Ta už připravila návrh novely příslušné legislativy, která by měla k avizovaným zákazům směřovat.

17:01:46 Ne všichni vidí budoucnost kryptoměn černě. Zakladatel a šéf kryptoměnového start-upu Abra Bill Barhydt očekvá tento rok oživení a růst kryptotrhu. Řekl to v rozhovoru pro Business Insider. Dle něj bude důvodem angažovanost západních institucionálních investorů, která nyní na trzích chybí. Zájem o kryptotrh z této části investorského spektra však narůstá nezávisle na tom, co říkají statistiky Google Trends, které zatím poměrně dobře korelují s vývojem ceny bitcoinu a dalších kryptoměn. Růstové období na konci minulého roku Barhydt přisuzuje drobným investorům a některým institucionálním hráčům z Japonska.

16:40:22 Kryptoměnové burzy odstraňují některé obchodované měnové páry. KuCoin se v minulých dnech rozhodl ukončit podporu pro kryptoměnové páry s bitcoin cash (BCH) a také částečně s NEO a USDT. Delistování kryptoměnových párů s BCH oznámila také burza OKEx. V obou případech je na vině nízká likvidita párů. Již dříve v tomto měsíci oznámila kompletní ukončení podpory pro kryptoměny monero, dash a zcash burza Coincheck. Tyto tři kryptoměny jsou mnohými vnímány vzhledem k anonymitě, kterou nabízejí, jako oblíbené pro organizovaný zločin.

2018-03-30

14:29:57 OKEx zaznamenal nezvyklé obchodní operace s bitcoinovými futures. Obchodní platforma OKEx, kterou provozuje kryptoměnová burza OKCoin, se dle portálu Coindesk rozhodla zvrátit některé proběhlé transakce s bitcoinovými futures z dnešní noci. Důvodem je silný pokles ceny čtvrtletních futures kontraktů oproti ceně bitcoinu na spotovém trhu. Rozdíl činil až 20 procent. Zároveň došlo k dočasnému pozastavení obchodování s futures. OKEx byl v minulosti předmětem kritiky pro možné manipulování objemů obchodů.

13:49:37 ICO Telegramu naplňuje očekávání. Společnost Telegram Group, která provozuje aplikaci pro zasílání zpráv, získala ve druhém kole ICO nabídky podobně jako v prvním kole 850 miliónů dolarů. Vyplývá to z dat, které byly včera zveřejněny americkou Komisí pro cenné papíry a trhy. Cena nabízených tokenů Gram byla v prvním kole 0,38 dolarů, ve druhém pak 1,33. Obou kol se účastní vybraní investoři, přičemž minimální investice činí milion dolarů. Podle tiskové agentury Vedomosti se prvního kola měl účastnit i ruský miliardář Roman Abramovič s investovanou částkou 300 miliónů dolarů. Ten však tyto zprávy ani nepotvrdil, ani nevyvrátil. Objemem prodeje Telegram aspiruje na největší ICO v historii.

2018-03-29

21:44:02 Čínská centrální banka chce svou vlastní virtuální měnu. Podle agentury Reuters to dnes uvedl viceguvernér banky Fan Yifei, dle kterého se banka chystá spustit výzkum a vývoj této měny ještě letos. Banka chce také v průběhu roku zavést přísná opatření vůči ostatním kryptoměnám. Čína by tak měla pokračovat v nastoupeném trendu z loňského roku, jehož výsledkem je mimo jiné přesun sídel a aktivit společností provozujících platformy pro obchodování s kryptoměnami do zahraničí. Podobně dochází k postupnému útlumu těžby kryptoměn v zemi a přesunu této činnosti mimo Čínu. Země se také snaží o blokování přístupu internetových uživatelů na weby zahraničních kryptoměnových burz.

19:38:25 První čtvrtletí 2018 kryptoinvestorům ovoce nepřineslo, obchodníkům možná ano. Bitcoin zaznamenal v prvním čtvrtletí tohoto roku značný pokles, kdy nový rok otvíral nad 14 000 dolary. 7. ledna se dostal nad 17 000 dolarů, poté však postupně s krátkými obdobími růstu upisoval, aby se 6. února dostal na zatím letošní minimum těsně pod 6000 dolary. Od začátku roku se tak jednalo o pokles o 58 procent. Podobný pád zaznamenal i akciový index S&P 500 během finanční krize po dosažení svých maxim v říjnu 2007. Celkově z TOP10 kryptoměn podle tržní kapitalizace byl v prvním čtvrtletí tohoto roku nejúspěšnější NEO, jež zaznamenal nejmenší pokles, který však činil víc jak 20 procent. Zájem o bitcoin podle Google Trends pak byl podobný jako na konci léta loňského roku. Pokud by se měla naplnit prognóza založená na cykličnosti trhu, pak by bitcoin a další kryptoměny měly v následujících měsících zaznamenat růst. Loni i předloni byl březen, stejně tak leden včetně letošního roku ve znamení poklesu. V únoru pak za poslední tři roky bitcoin posiloval a loňské i předloňské jaro bylo růstové. Letošní propad je nicméně markantní a je možné, že negativní sentiment trhu nedovolí bitcoinu rychle se vymanit z medvědího trendu. Pomoci může větší zaangažovanost institucionálních investorů, uvážený přístup k regulaci kryptoměn a posílení bezpečnosti vkladů a dat klientů na platformách určených k obchodování s virtuálními měnami.

19:02:21 Bitfinex přidává do svého portfolia nové fiat měny. Kryptoměnová burza Bitfinex přidává do svého portfolia další měny, které bude možné obchodovat v páru s vybranými kryptoměnami. Jedná se britskou libru a japonský jen, které budou v páru s BTC, ETH, NEO, EOS a IOTA. Sníží se tak závislost obchodovaných měn na bitcoinu a zatraktivní obchodování pro potenciální investory z Japonska a Velké Británie.

11:08:43 V Japonsku padly další dvě kryptoměnové burzy. Další dvě japonské kryptoměnové burzy se rozhodly ukončit svou činnost. GateWay a Mr. Exchange stáhnou svoji žádost o registraci u japonského Úřadu pro finanční služby (FSA), jelikož pravděpodobně nesplní jeho požadavky na vylepšení zabezpečení dat. Píše o tom zpravodajský portál Nikkei. Již dříve svou činnost ukončily tři japonské kryptoměnové burzy. FSA provedla kontrolu 16 kryptoměnových burz v Japonsku, které již své služby poskytují a zároveň jsou žadateli o licenci k provuzu u FSA. Bitcoin a další kryptoměny reagovaly na uzavření burz dnes brzo ráno rychlým poklesem. BTC se nyní podle coinmarketcap.com obchoduje v pásmu nad 7500 dolary.

09:12:20 Bitfinex se přesouvá do Švýcarska. Kryptoměnová burza Bitfinex plánuje přesun svého sídla z Hongkongu do Švýcarska. Za tímto účelem již jedná se švýcarskými úřady a tamními bankami,jak potvrdil šéf burzy Jean-Louis van der Velde. Na svém webu to uvedl Bitcoinmagazine. Přesunout by se měla i mateřská společnost Bitfinexu, iFinex, která má své nynější sídlo na Panenských ostrovech. iFinex je mateřskou společností také Tetheru, který vydává tokeny USDT, jež jsou kryty americkými dolary a jsou používány k obchodování na několika kryptoměnových burzách včetně Bitfinexu.

2018-03-28

20:55:03 Největší dánská banka Danske Bank doporučila svým klientům, aby se zdrželi investic do kryptoměn. Ty vnímají jako vysoce rizikové. Důvodem je nedostatečná ochrana investorů, nekrytí kryptoměn centrálními bankami, jejich vysoká volatilita spojená s netransparentní tvorbou ceny kryptoměn a především možnost zneužití kryptoměn pro kriminální účely typu praní špinavých peněz. Banka tak neplánuje ani představení žádných investičních produktů napojených na virtuální měny.

19:40:48 Kryptoměnové asociace Ruska, Číny a Jižní Korei, které se sdružily v nově vytvořené Euroasijksé blockchainové asociaci, plánují přes tuto organizaci zažalovat Facebook, Twitter a Alphabet, který je mateřskou společností internetového vyhledávače Google. Chtějí tak právně napadnout zákazy reklam na kryptoměny na těchto platformách a to u amerického soudu. K tomu by mělo dojít v květnu, nicméně zatím není jasné, ve kterém státě nebo státech tak učiní. Podle prezidenta ruské kryptoměnové asociace Yurii Pripačkina jsou organizace přesvědčeny, že žalované společnosti jednaly v dohodě jako kartel s cílem manipulovat trh, který na zákazy reagoval několika poklesy. Právní kroky dle Pripačkina mohou být podniknuty i proti manažerům a akcionářům společností, pokud se prokáže, že kryptoměny drží nebo s nimi obchodují.

18:56:50 Necelých 22 procent Korejců má povědomí o kryptoměnách. Ve věkové skupině mezi 30 a 40 lety se pak jedná téměř o dvojnásobek, 40 procent. Vyplývá to z průzkumu korejské centrální banky na vzorku 2511 respondentů. 24 procent obyvatel ve skupině 20 až 30 let by pak chce investovat do kryptoměn. Podle odhadů je ve zhruba 51miliónové Jižní Korei okolo 2 milionů obyvatel, kteří drží kryptoměny.

13:47:21 Společnost Twitter zaznamenala během včerejšího obchodování na burze pokles ceny akcií o více než 12 procent. Dolehly na ní obavy investorů ze zneužívání soukromých dat uživatelů Twitteru. Podobné obavy panují u Facebooku, jehož akcie v březnu klesají cca o 15 procent. Obě společnosti přitom zakázaly reklamy propagující prodej kryptoměn mimo jiné z důvodu ochrany investorů pře možnou ztrátou peněz způsobenou vysokou volatilitou těchto investičních nástrojů. Jejich krok je tak střelením se do vlastní nohy.

11:28:58 Jedna z největších kryptoměnových burz, Bitfinex, uvedla, že vzhledem k hospodářským sankcím uvaleným na Venezuelu Spojenými státy nehodlá na svou platformu zalistovat kryptoměnu Petro (PTR) ani jiné podobné tokeny. Zároveň Bitfinex zakázal svým zaměstnancům a smluvním partnerům jakékoliv transakce s touto kryptoměnou. Petro má být kryto venezuelskými ropnými rezervami, o čemž však panují pochyby. Není ani jasné, kdo jsou současní velcí zahraniční investoři, které venezuelští vládní představitelé v souvislosti s kryptoměnou zmiňují.

2018-03-27

12:53:26 Společnost TradeWind Markets spustila od pondělí digitální platformu založenou na technologii blockchainu, která má zjednodušit a urychlit obchodování se zlatem a zároveň snížit poplatky účtované za tyto služby. Uvedla to agentura Bloomberg. Státní podnik Royal Canadian Mint, který zajišťuje oběh peněz v zemi, by pak měl zlato fyzicky uschovat a garantovat jeho případné dodání. Platforma bude využívat aplikaci, díky které bude možné bezpečně identifikovat klienty, registrovat zlato a vypořádávat transakce.

10:26:24 Kenneth Asare, zakladatel a šéf LitePay, systému pro maloobchodní platby litecoinem, který měl být spuštěn od února tohoto roku, oznámil ukončení svého působení ve společnosti a záměr LitePay prodat. Asare nebyl schopen vysvětlit financování projektu. Litecoin Foundation, která byla hlavním zdrojem tohoto financování, odmítla LitePay dále podporovat. Za svou neuváženou podporu projektu se na Twitteru již omluvil zakladatel litecoinu, Charlie Lee. Litecoin, pátá největší kryptoměna podle tržní kapitalizace, reaguje na zprávy od včerejška více než desetiprocentním poklesem.

2018-03-26

22:12:55 Společnost Twitter zakáže od zítřka na svých stránkách reklamy na ICO a prodej kryptoměn. Postupně chce také zakázat reklamu na kryptoměnové burzy a peněženky, pakliže se nejedná o veřejně obchodovatelné společnosti zalistované na některé z hlavních akciových burz. Zákazy placené reklamy spojené s kryptoměnami na Facebooku, nyní na Twitteru a od léta také nejspíše ve vyhledávači Google by neměly reálně ovlivnit možnosti zviditelnění velkých burz, jejichž návštěvníci nejvíce vstupují na stránky přímo a pouze necelé 1 procento přes placené reklamy, jak ukázal aktuální výzkum. Zmíněné zákazy mají nicméně psychologický efekt, kdy vnáší negativní sentiment na trh.

21:48:58 Americká burza Cboe, na které mimo jiné probíhá obchodování s bitcoinovými futures, požádala v dopise zaslaném Komisi pro cenné papíry (SEC), aby tato umožnila vznik burzovně obchodovaných fondů (ETF), které by jako podkladové aktivum držely kryptoměny. Uvedla to agentura Reuters. SEC zatím neschválila žádnou z dříve podaných žádostí z obav před nedostatečnou ochranou investorů, nejasností okolo stanovení ceny obchodovaného instrumentu a jeho ochrany. Cboe naopak argumentuje, že investoři by měli transparentnější a širší přístup ke kryptoměnám, než ten, který nabízí spotový trh. Současnou likviditu trhu s bitcoinem vidí jako dostačující s tím, že dle jejích slov objem obchodů postupně narůstá.

20:15:49 Izraelský Úřad pro cenné papíry ve vydaných doporučeních k ICO (primární veřejná nabídka mincí) konstatoval, že kryptoměny, které jsou užity pro platbu, směnu nebo clearing, které nejsou centrálně kontrolovány, nezakládají další práva a nenáleží konkrétní společnosti, nejsou cennými papíry. Tyto parametry by splňoval bitcoin a mnoho dalších kryptoměn. Otázkou nicméně je, jak by se hledělo na kryptoměny, jejichž hodnota je , byť jen částečně, podložena nějakým aktivem, například drahým kovem a které byly vydány konkrétní společností, tedy centralizovaně. Již dříve meziresortní komise v Izraeli, která byla pověřena tamním Úřadem pro cenné papíry prozkoumáním statusu ICO konstatovala, že virtuální měny nelze kvalifikovat jako cenné papíry, pokud jsou užívány jen pro spotřebu.

16:42:20 Podle dat burzy Cboe, na které se obchodují bitcoinové futures, bylo jejich rozpětí minulý týden (8100 až 9190 dolarů) nejmenší v historii obchodování s tímto instrumentem. Bitcoin nyní zaznamenává opětovný pokles k 8000 dolarům, ještě vetsí ztráty však zaznamenávají altcoiny.

13:31:25 Poplatky za platby bitcoinem jsou nyní na velmi nízkých úrovních a to 1 satoshi za 1 byte dat. Portál Bitcoinist takto testoval zaslání bitcoinů v hodnotě 10000 dolarů, přičemž transakce byla potvrzena během 10 minut a transakční poplatek činil 1 USD cent. To je dobrá zpráva pro obchodníky, u kterých je tak možné platit bitcoiny s minimálními náklady i u nízkých plateb. Nízké hodnoty transakčnch poplatků jsou přičítány sníženému objemu obchodů. Zmiňován je také Segwit, který proběhnul v létě minulého roku s cílem zlepšit škálovatelnost bitcoinu.

2018-03-25

17:26:02 Kryptoměny Icon a TRON zaznamenaly úspěšný tyden, když se jejich cena prakticky zdvojnásobila a to i přes včerejší menší korekci. Iconu prospělo zejména zalistování na burzu Bithumb, což bylo po oznámení zprávy následováno strmým růstem na páru s ethereem. TRON je nyní objemem obchodů nejvíce obchodovanou měnou na burze Binance. Tokeny třech kryptoměn s největší tržní kapitalizací, BTC, ETH a XRP, žádný významný pohyb, který by ukázal na možný trend, v týdnu nezaznamenaly. Výjimkou byl krátký pokles bitcoinu k 7500 dolarům a následný návrat na hodnoty nad 8000 dolarů, respektive krátkodobě nad 9000 dolarů. Celkový objem obchodů pak byl relativně nízký.

15:18:48 Investiční token BNB společnosti Binance zaznamenává od pátku silný růst. Dnes ráno se obchodoval i nad 14 dolary, v současnosti se pohybuje okolo 13,5 dolarů, přičemž největší objem obchodů je v páru s bitcoinem a tetherem. Celkový objem obchodů za 24 hodin se pohybuje okolo 273 milionů dolarů, což je poměrně vysoké číslo. BNB zaznamenal pokles po nedávných technických problémech burzy Binance a ještě před týdnem se jeho hodnota pohybovala okolo 7 dolarů. Historické maximum bylo nad 23 dolary, kde se však token v lednu obchodoval velmi krátce, aby pak zaznamenal rychlý pokles. Důvodem nynějšího růstu je plán na další možná využití této kryptoměny, který Binance zveřejnil.

2018-03-23

23:04:19 Společnost Telegram Group, která provozuje mobilní aplikaci pro zasílání zpráv, získala v únoru 850 milionů dolarů v rámci ICO předprodeje svých investičních tokenů nazvaných Gram. Cena tokenu byla 0.38 dolarů.Nyní podle Bloombergu nabízí tokeny za 1,33 dolarů taktéž vybraným investorům, přičemž počítá se stejným ziskem jako v minulém měsíci.

15:42:11 Yahoo Japonsko plánuje od dubna 2019 spuštění kryptoměnové burzy. Dle zpravodajského webu Nikkei tak chce učinit získáním podílu v burze BitARG, jejíž technologii chce využít při vývoji nové platformy pro obchodování s kryptoměnami.

15:13:12 Japonský Úřad pro finanční služby, který v Japonsku vykonává dohled nad finančním sektorem, ve zveřejněném prohlášení potvrdil, že chystá formální varování burzy Binance, která patří k největším kryptoměnovým burzám na světě. Důvodem je nedostatečné plnění licenčních povinností ze strany burzy. Zatím nebylo zveřejněno, jaké konkrétní kroky by burza měla provést, aby splnila požadavky dohledového orgánu.

14:57:53 Jedna z největších kryptoměnových burz, Binance, plánuje expanzi svého podnikání na Maltu. Součástí plánu je i přijetí 200 nových zaměstnanců. Ostrovní stát s necelým půl milionem obyvatel finalizuje zákon, který by měl regulovat investiční činnost spojenou s kryptoměnami. Dle ředitele Binance, Zhao Changpenga, který o připravovaném kroku a zákonu jednal také s tajemníkem maltského parlamentu, země vytváří vhodné prostředí pro inovace spojené s technologií blockchainu. Zpráva přichází v době, kdy médii proběhly informace o možném připravovaném trestním oznámení, případně formálním varování burzy ze strany japonského dohledového orgánu pro neplnění licenčních povinností umožňující provozování burzovní činnosti v Japonsku.

14:24:03 Meziresortní komise v Izraeli, která byla pověřena tamním Úřadem pro cenné papíry prozkoumáním statusu ICO konstatovala, že virtuální měny nelze kvalifikovat jako cenné papíry, pokud jsou užívány jen pro spotřebu. Tím je myšleno jejich použití pouze pro účely platby, nikoliv jako investičního nástroje. Informuje o tom portál Cryptovest. Zatím však není zcela jasné, jak by v praxi mělo dojít k rozlišení těchto dvou sfér.

2018-03-22

20:20:23 Britský ministr financí Philip Hammond oznámil vytvoření skupiny pro otázky finančních technologií, mezi nimiž figurují i kryptoaktiva. Skupina bude sdružovat britské orgány dohledu nad finančními trhy včetně britské centrální banky. Skupina má přispět mimo jiné růstu počtu technologicky orientovaných start-upů v zemi.

18:39:07 Čínští regulátoři a banky chystají testování vypořádání plateb za pomocí služby xCurrent společnosti Ripple. Cílem má být vylepšení platební infrastruktury s důrazem na přeshraniční zasílání peněz. Ripple jíž dříve oznámil svůj úmysl expandovat na čínském trhu a to i přes negativní postoj tamní vlády vůči kryptoměnám.

17:35:51 Společnost Alphabet, do jejíhož portfolia spadá i vyhledávač Google, pracuje na vývoji vlastní technologie založené na blockchainu, která by měla podpořit její aktivity v oblasti cloudových služeb. Uvedl to na svém webu Bloomberg s odkazem na zdroje obeznámené se situací ve spolčnosti. Cloud Google patří k nejrychleji rostoucímu odvětví Alphabetu a zároveň generuje největší příjmy ze všech poskytovatelů cloudových služeb, jen v posledním čtvrtletí 2017 to byla miliarda dolarů.

17:14:36 Cory Johnson, který dříve pracoval v několika známých mediálních společnostech včetně Bloombergu, se stal novým šéfem marketingové strategie společnosti Ripple. Johnson v rozhovoru pro Yahoo Financce souhlasí se zákazem reklam na služby spojené s kryptoměnami, které platí na Facebooku a jejichž spuštění letos v létě plánuje také vyhledávač Google. Pochvaloval si také postupné zavádění regulace v sektoru, které dle něj "oddělí sémě od plev". Podobný postoj zaujímá i šéf Ripplu Brad Garlinghouse.

14:04:48 Japonský úrad pro finanční služby (FSA) údajně chystá trestní oznámení na kryptoměnovou burzu Binance. Důvodem má být chybějící licence, která by jí opravňovala provozovat v Japonsku burzovní činnost. Zprávu, kterou zveřejnil zpravodajský web Nikkei, nicméně na Twitteru vyvrátil šéf Binance Changpeng Zhao. Dle něj burza vede s FSA konstruktivní a aktivní dialog a nedává smysl, aby takto nejdříve informovala média. Zprávy o možných obviněních či dokonce zavření burzy, které se poté začaly šířit internetem, byly následovany poklesem kurzu bitcoinu v řádu stovek dolarů.

2018-03-21

21:32:40 Na kryptoměnovém trhu jsou evidovány nové tokeny Tetheru (USDT) v hodnotě 300 milionů dolarů. Jeden USDT má přitom hodnotu 1 dolaru. Všechny USDT by pak měly být kryty reálnými penězi, nyní dohromady přes 2,2 miliardy dolarů. O tom však panují pochyby a Tether byl v minulosti obviňován ze snahy manipulovat cenu bitcoinu a dalších kryptoměn skrze nové emise tokenů. Podobný názor zaznívá i nyní vzhledem k obratu vývoje ceny v posledních dnech směrem nahoru. Tether je úzce personálně provázán s jednou z největších kryptoměnových burz, Bitfinexem.

15:27:02 Spoluzakladatel a zároveň šéf Twitteru Jack Dorsey vyjádřil přesvědčení, že svět, respektive internet bude mít v horizontu maximálně 10 let jedinou měnu. Jak píše britský The Times, Dorsey věří, že to bude bitcoin. V tuto chvíli však bitcoin nepovažuje za dostatečně efektivní k tomu, aby plnil funkci měny. Jako hlavní důvody uvádí pomalost a nákladnost transakcí. Minulý týden média přinesla zatím oficiálně nepotvrzenou informaci, že se Twitter od dubna chystá na svých stránkách zakázat reklamy na kryptoměny.

11:22:02 Korejská Komise pro finanční služby, která v zemi vykonává dohled nad finančním sektorem, vyzvala tamní banky a pojišťovací společnosti, aby více využívaly technologii blockchainu. Dle Komise by se tak měla zvýšit bezpečnost finančních údajům klientů a zjednodušit ověřovací procesy. Blockchain je také zakladnim stavebním kamenem mnohých kryptoměn včetně bitcoinu.

09:01:30 Americká Národní bezpečnostní agentura (NSA) je podle portálu The Intercept schopna lokalizovat odesílatele a příjemce bitcoinů. Využívá k tomu nejen svou schopnost analyzovat a získávat informace z hrubého internetového provozu, ale i nejmenovaný program, který by měl jeho uživatelům zaručit anonymitu. Současně je NSA schopna sbírat další data těchto osob včetně přístupových hesel. The Intercept vychází ze zprávy NSA, kterou zveřejnil její bývalý analytik Edward Snowden. Agentura se údajně zaměřovala i na ostatní kryptoměny, jejím primárním zájmem byl nicméně bitcoin.

2018-03-20

22:03:21 Zdá se, že regulatorní strašák v podobě zasedání ministrů financí a guvernérů centrálních bank zemí G20 pomalu mizí a na trh se vrací důvěra. Alespoň prozatím. Výsledkem jednání byla vágní formulace o nutnosti pokračování monitoringu vývoje kryptoaktiv, nicméně konkrétní kroky, které by měly státy podniknout, představeny prozatím nebyly. K tomu by dle slov šéfa argentinské centrální banky Frederico Sturzeneggera mělo dojít v červenci. Jak už to u podobných multilaterálních jednání bývá, někteří členové již vyjádřili nespokojenost s prezentovanými výsledky. Brazilský zástupce po jednání sdělil, že jeho země kryptoměny regulovat nebude a nebude se ani řídit doporučeními, která by G20 v tomto směru případně poskytla. Je možné, že v podobném duchu se vyjádří postupně i někteří další členové a případné výsledky snah o nalezení budoucího společného postoje k regulaci kryptoměn v globálním měřítku tak budou neurčité, bez výraznějších doporučení. Bitcoin tento večer testuje hranici 9000 dolarů, přitom ještě v neděli se pohyboval pod 7500 dolary v obavách před výsledky proběhnuvšího jednání.

16:36:42 Dle serveru CCN.com došlo v Indii na tamních burzách oproti konci minulého roku poklesu objemu obchodů s kryptoměnami až o 90 procent. Na vině je údajně přístup místních bank, které zmrazují účty kryptoměnových burz. Další příčinou má být tlak indické vlády na řádné danění příjmů z obchodování s kryptoměnami. Mnohé indické banky také přistoupily k zákazům nákupů kryptoměn za pomocí kreditních či debetních karet.

11:54:25 Společnost MasterCard by byla ochotna akceptovat virtuální měny, pokud by tyto byly kryty nějakou hodnotou, splňovaly všechny regulační požadavky a nebyly anonymní. V rozhovoru pro deník Financial Times to řekl prezident společnosti pro Asii a Pacifik Ari Sarker. Jednalo by se tak v podstatě o státem vydávané virtuální mince. K emisi takových měn se však centrální bankéři staví zatím poměrně skepticky.

11:22:54 Dle zpráv Bloombergu skupina zemí G20, která v Argentině jedná o finančních otázkách včetně přístupu k regulaci kryptoměn, je blízko shody nad definicí kryptoměn jako majetku. To by znamenalo, že by například zisky z obchodování s kryptoměnami mohly být předmětem majetkové daně. Podle návrhu závěrečného komuniké, které má Bloomberg k dispozici, kryptoměny postrádají rysy suverénních měn.

2018-03-19

23:03:40 Na americké burze CBOE došlo ve středu k vypořádání bitcoinových futures kontraktů a to na hodnotě 8336 dolarů. Podle dat burzy byla většina kontraktů buďto přerolována do dalších měsíců a nebo uzavřena ještě před jejich expirací. Burza také zaznamenala v minulém týdnu rekordně vysoké množství obchodovaných kontraktů, nejvíce pak ve čtvrtek, kdy bylo zobchodováno 14139 dubnových kontraktů. Podobná situace (12552 zobchodovaných kontraktů) nastala 22. prosince, kdy bitcoin zažil pád v jednom dni téměř o 4000 dolarů. Pokud bychom přidali špetku konspirativní teorie, v tento den bylo také převedeno na jinou burzu 6000 bitcoinů a to z adresy spravované Nobuakim Kobayashim. Jeho úkolem je uspokojení nároků bývalých klientů kryptoměnové burzy Mt. Gox, která se před pár lety stala obětí hackerského útoku, při níž došlo ke krádeži vkladů v hodnotě stovek milionů dolarů. Kobayashi je často obviňován z pádu kryptotrhu v posledních měsících právě kvůli prodeje vysokého objemu bitcoinů na kryptoměnových burzách.

19:53:52 Japonská kryptoměnová burza Coincheck nebude nadále nabízet možnost obchodovat měny Zcash, Monero a Dash. Důvodem je rozšířené užití těchto kryptoměn pro nelegální aktivity jako například praní špinavých peněz. Měny totiž nabízejí lepší anonymitu, kdy nelze dohledat příjemce mincí. Coincheck nicméně plánuje vykoupit mince od svých zákazníků za fixní cenu, aby je tito nemuseli posílat na jiné burzy.

14:26:35 Dceřiná společnost kanadské banky VersaBank, VersaVault, která vyvíjí virtuální bezpečnostní schránku, podepsala Memorandum o porozumění s nejmenovanou kryptoměnovou burzou a kryptoměnovým fondem. Tato spolupráce má dle tiskové zprávy banky sloužit jako pilot pro budoucí poskytování služeb úschovy virtuálních měn v globálním měřítku. Virtuální schránka na bázi technologie blockchainu by mela sloužit k úschově i dalších digitálně zpracovaných záznamů, jako jsou například smluvy či závěti. Hlavním přínosem této služby má být bezpečnost a rychlá dostupnost uschovaných prostředků nebo dokumentů. Záměr vytvořit pro své klienty peněženku pro ukládání a výběr virtuálních měn v únoru oznámila také největší nizozemská banka, Rabobank.

12:09:43 Třetí největší kryptoměna podle tržní kapitalizace, XRP společnosti Ripple, klesla včera pod 0,54 dolarů, odkud se odrazila k růstu, aby zejména pozdě večer v souladu s růstovým apetitem celého trhu vystoupila až na 0,677 dolarů. Vyšší kurz tradičně nabízelo obchodování v korejských wonech. XRP v tuto chvíli lehce koriguje svůj včerejší růst, když se podle coinmarketcap.com obchoduje těsně nad 0,65 dolary poté, co na úrovni 0,64 dolary nalezlo podporu. Další pohyb bude záviset především na všeobecném sentimentu trhu. Rezistenční pásmo se nyní nachází okolo 0,68 dolarů.

11:44:19 Senát amerického státu Wyoming schválil zákon, který vyjímá kryptoměny ze zdanění majetku. Zákon definuje virtuální měny jako jakýkoliv typ digitálního zastoupení hodnoty, která je užívána jako prostředek směny, účetní jednotka nebo uchovatel hodnoty a není uznávaná vládou Spojených států jako zákonné platidlo. Televize CNBC doplnila, že Wyoming nabízí přebytky elektřiny a jako takový je vhodným místem pro těžaře kryptoměn.

00:18:22 Mezinárodní výbor pro finanční stabilitu, který je mimo jiné pověřen koordinací regulatorního úsilí skupiny zemí G20 pro oblast financí, dle agentury Reuters odmítl výzvy některých členů skupiny k přísnější regulaci aktivit spojených s kryptoměnami. Zasedání ministrů financí a guvernérů centrálních bank největších ekonomik světa, G20, má proběhnout dnes a zítra v Argentině. Jedním z bodů jednání je právě přístup k regulaci kryptoměn. Výbor skrze dopis jejího předsedy adresovaný členům G20 konstatoval, že kryptoměny nepředstavují riziko pro mezinárodní měnovou stabilitu a v nynější situaci není mezi členy G20 dostatečný konsenzus pro přijetí striktních pravidel. Výbor proto doporučil jemnější formu v podobě nespecifikovaného druhu mezinárodní koordinace. Na zprávu pozitivně zareagoval trh, když cena bitcoinu zaznamenala večer silný růst a dostala se opět nad 8000 dolarů.

2018-03-18

17:20:12 Klesající cena kryptoměn má negativní dopad také na čínský prodej vybavení pro jejich těžbu. Menší zájem mezi potenciálními kupci ve spojení s antagonistickým postojem čínské vlády k obchodování s kryptoměnami vede v Číně k značnému poklesu cen těžebních soustav a doplňkového hardwaru, uvádí Global Times. Jako jeden z příkladů zmiňuje Antiminer S9 čínské společnosti Bitmain, jehož cena oproti roku 2017 klesla až o polovinu. Čína patří mezi těžařské velmoci a to zejména díky nízké ceně elektřiny. Vláda se však snaží těžbu kryptoměn omezit.

14:16:08 Bitcoin dnes pokračuje v poklesu za velmi nízkého objemu obchodů, který se od včerejška drží pod 5 miliardami dolarů. Cena se nachází v pásmu nad 7 500 dolary. Propad ceny TOP10 altcoinů je však mnohem větší, v procentuálním vyjádření v některých případech i trojnásobný (ethereum) oproti bitcoinu. Na trhu stále převládá negativní sentiment, který byl v uplynulém týdnu podporován negativními predikcemi cenového vývoje bitcoinu (Goldman Sachs - propad pod letošní minima, analytik Paul Day - propad pod 3000 dolarů), zprávou o chystaném zákazu reklam spojených s virtuálními měnami ve vyhledávači Google, kontrolou Úřadu státního zástupce na místě u třech jihokorejských kryptoměnových burz a diskuzí v americkém Kongresu o přijetí dalších pravidel regulujících obchodování s kryptoměnami, zejména pak ICO. Současný nízký objem obchodů lze přičítat i vyčkávání investorů na výsledek jednání ministrů financí a guvernérů centrálních bank skupiny největších ekonomik světa, G20, které proběhne zítra a pozítří v Argentině. Jedním z bodů diskuze má být právě i přístup k regulaci aktivit spojených s kryptoměnami a případná mezinárodní koordinace při přijímání nových pravidel.

13:52:01 Podle britského média Sky News Twitter plánuje zákaz reklam spojených s kryptoměnami. Zatím se jedná o nepotvrzenou zprávu. Zákaz by se měl dotýkat aktivit spojených s prodejem tokenů, ICO a peněženek. Twitteru. Zákaz reklam spojených s kryptoměnami již platí na Facebooku, podobně chce postupovat i Google od června tohoto roku, kdy by z jeho vyhledávače měly zmizet reklamní sdělení služby Google AdWords, které propagují neregulované a spekulativní produkty včetně kryptoměn či binárních opcí.

09:05:48 Ukrajinské ministerstvo ekonomického rozvoje a obchodu připravuje ve spolupráci s centrální bankou a dalšími ministerstvy zařazení těžby kryptoměn do registru ekonomických aktivit. To by znamenalo její zdanění, ale také by se tím tato aktivita plně legalizovala.

2018-03-17

20:29:16 Nobuaki Kobayashim, který se snaží uspokojit nároky bývalých klientů japonské burzy Mt. Gox, která se stala v roce 2014 obětí hackerského útoku uvedl, že způsob nedávného prodeje bitcoinů a bitcoinů cash v rámci procesu vypořádání s klienty byl konzultován s experty na danou problematiku a se soudem. Vyplývá to ze zápisu schůze věřitelů Kobayashim. Dle ní měl být prodej uskutečněn tak, aby neměl negativní vliv na cenu obou kryptoměn, což bylo poslední dny Kobayashimu vyčítáno a byl tak obviňován z letošního propadu kryptoměnového trhu. Kobayashi také uvedl, že převody kryptoměn z adres, které spravuje a které jsou veřejně známé, neznamenají automaticky, že v tento den byly kryptoměny prodány. Právě na převodu kryptoměn v dané dny a silné poklesy bitcoinu ve stejné dny bylo nejčastěji upozorňováno nahněvanou kryptokomunitou. Kobayashi doplnil, že zatím nebylo nic rozhodnuto, pokud jde o další prodeje zbylých aktiv, jejichž hodnota přesahuje miliardu dolarů. Pokud jde o možný prodej kryptoměn bitcoin gold a bitcoin diamond, bude tuto otázku konzultovat se soudem.

10:00:01 Spoluzakladatel PayPalu a miliardář Peter Thiel v rozhovoru pro CNBC potvrdil svůj dřívější býčí postoj vůči největší kryptoměně podle tržní kapitalizace, když prohlásil, že by držel long pozici na bitcoin a byl neutrální nebo skeptický vůči všemu ostatnímu. Připustil ale, že hodnota bitcoinu může v budoucnu klesat. Bitcoinu nicméně věří jako dlouhodobému uchovateli hodnoty, když ho přirovnává ke zlatu. Jeho uplatnění nevidí jako nástroj pro každodenní platby.

09:45:44 Americký Kongres zveřejnil zprávu pro pro prezidenta Spojených států o ekonomické situaci země. V ní je jedna celá kapitola věnovaná kryptoměnám. Zpráva vyzdvihuje technologii blockchainu, která zajišťuje rychlý a bezpečný přenos velkých objemů dat. Mimo kryptoměny může mít velký potenciál například při uchovávání přenosných lékařských záznamů či zabezpečení kritické finanční a energetické infrastruktury. Zpráva dále doporučuje koordinaci mezi jednotlivými regulátory, vývojáři a podnikateli tak, aby byla zajištěna ochrana spotřebitele. Několik stránek je věnováno také shrnutí růstu kurzů kryptoměn a příkladům jejich zneužití v minulosti.

2018-03-16

20:05:13 Floridský soud na základě požadavku americké Federální obchodní komise pozastavil aktivity čtyř osob, které údajně nabízely nereálné zisky při drobných investicích do kryptoměn. Tyto investice měly být zprostředkovány přes dotčené osoby a jimi vytvořená podvodná schémata, která propagovali mimo jiné na sociálních sítích, webových stránkách nebo Youtube. Schémata měla podobu "letadla", kdy po nových účastnících bylo požadováno, aby zaplatili poplatek osobám, které se přihlásily dříve a zároveň bylo nutné zaplatit poplatek organizátorům. Poté mohly tyto osoby nabírat další účastníky, kteří měli projít stejným procesem.

13:53:40 Izraelský úřad pro cenné papíry oznámil, že akcie společností spojených s kryptoměnami nebudou zalistovány na tel-avivském burzovním indexu. Dotčené společnosti nicméně mohou nadále na této burze obchodovat. Restrikce se týká společností, které drzí, investují nebo těží kryptoměny. Důvodem je velká volatilita někdy i v řádu desítek procent v jednom obchodním dnu.

11:01:56 V pondělí a v úterý proběhne v Argentině setkání ministrů financí a guvernérů centrálních bank skupiny 20 největších ekonomik světa, G20. Součástí jednání bude i přístup k regulaci kryptoměn. Jak zmiňuje dokument, který má být podkladem pro diskuzi, technologie tvořící základ kryptoaktiv má potenciál zvýšit finanční inkluzi. Dále uvádí, že je třeba analyzovat důsledky pro finanční stabilitu, daňové úniky a financování kriminálních aktivit.

10:39:16 Šéf společnosti Ripple Brad Garlinghouse v rozhovoru pro televizi CNBC varoval před zbytečným vydáváním nových ICO (initial coin offerings), které v případě neúspěchu mohou vést k soudním sporům s investory. Vítězy v těchto případech jsou dle Garlinghouse právníci, kteří pomáhají s vydáním nových tokenů a následně s obhajobou během soudních sporů.

2018-03-15

22:07:27 Společnost Circle, která nedávno koupila kryptoměnovou burzu Poloniex, plánuje rozšířit její působení v Asii. Za tímto účelem chce najmout dalších až 100 zaměstnanců, kteří by měli pokrývat trhy v Jižní Korei, Japonsku, Hongkongu a Číně.

21:46:27 Nový guvernér taiwanské centrální banky Yang Chin-long uvedl, že kryptoměny již neplní svou původní roli platebního nástroje a to proto, že se z nich stála více komodita, která je předmětem spekulací způsobujících jejich volatilitu. Dle guvernéra Taiwan zatím neplánuje vlastní kryptoměnu vydanou centrální bankou.

16:02:18 Úřad státního zástupce v jihokorejském Soulu provedl kontrolu na místě u třech jihokorejských kryptoměnoých burz pro podezření ze zpronevěry investovaných prostředků klientů burz jejími pracovníky. Ti měli dle serveru Coindesk vyvést prostředky z účtů některých klientů za účelem nákupu kryptoměn na jiných burzách.

15:31:45 Investiční tokeny DGD (digixdao) zaznamenávají dnes podle indexu worldcoinindex.com růst přes 20 procent s cenou nyní okolo 400 dolarů. Objem obchodů je oproti včerejšku osminásobný a dosahuje úrovně 80 miliard dolarů. DGD výrazně rostl v únoru a to přes 130 procent k 600 dolarům. Svou pozici však neudržel a v souladu s negativním sentimentem na trhu klesal až k 250 dolarům. Tato kryptoměna se z velké většiny obchoduje na burze Binance. Mateřská společnost tokenu DGD nabízí také tokeny DGX, kdy cena jednoho DGX se rovná ceně jednoho gramu zlata. Společnost Digix tak nabízí investice do zlata za pomoci využití technologie blockchainu.

08:00:12 Během včerejšího slyšení ke kryptoměnám a ICO ve Výboru pro finanční služby americké Sněmovny reprezentantů, kterého se účastnili i experti na tuto tématiku z řad akademické sféry či kryptobyznysu, zazněla potřeba posílit bezpečnost kryptoměnových burz v USA. Účastníci také vyzvali k harmonizaci přístupů zainteresovaných amerických regulatorních orgánů k dalšímu směřování regulace kryptoprůmyslu tak, aby jeho subjekty neměly potřebu opouštět zemi.

07:45:35 Společnost Coinfloor, která sídlí v Londýně, plánuje od dubna spuštění obchodování bitcoinových futures kontraktů. Narozdíl od současného obchodována na burzách CME a CBOE ve Spojených státech, kde vypořádání probíhá v penězích, by v tomto případě byly kontrakty vypořádávány přímo v kryptoměně.

2018-03-14

18:14:07 Kryptoměnová burza Coinbase získala od britské Financial Conduct Authority licenci pro služby týkající se elektronických peněz. Ta umožňuje Coinbase poskytovat platební služby a vydávat elektronické peníze ve Velké Británii a i v ostatních členských státech EU. Klienty vložené peníze budou odděleny od ostatních aktiv, která Coinbase spravuje, aby byla zaručena jejich větší ochrana. Nově poskytovaná služba tak bude podléhat přísnějším pravidlům, než je například správa kryptoaktiv.

08:05:26 Burza Cboe, na které se obchodují bitcoinové futures, možná přidá do svého portfolia další kryptoměny. V rozhovoru pro magazín Cointelegraph to sdělil zástupce této burzy. Počet obchodovaných bitcoinových futures kontraktů na burze se postupně zvyšuje, když za únor dosáhl čísla 7277. Dnes má dojít k vypořádání březnových kontraktů.

07:47:05 Google od června zakáže reklamy na neregulované nebo spekulativní produkty jako jsou kryptoměny či binární opce. Jak dále dodává agentura Reuters, Google loni odstranil 3,2 miliard reklamních sdělení, které porušovaly pravidla pro propagaci. Jednalo se téměř o dvojnásobek oproti roku 2016.

2018-03-13

22:52:09 Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagarde na blogu této instituce vyzvala k mezinárodní koordinaci při stanovování právního rámce pro kryptoměny. Virtuální měny dle ní mohou ohrozit stabilitu finančního systému. Její názor tak rezonuje s většinovým přesvědčením bankovního sektoru. Lagarde by chtěla posílit ochranu spotřebitelů figurujících na trhu s kryptoměnami. Upozorňuje také na možnost zneužití kryptoměn pro praní špinavých peněz a financování terorismu. Pozitivně hodnotí technologii blockchainu, která může mimo jiné pomoci při eliminování kriminálních praktik a to například vytvořením registrů s údaji o zákaznících včetně digitálních podpisů.

21:58:10 Bratří Winklevossovi, kteří vlastní kryptoměnovou burzu Gemini a již delší dobu drží long pozici na bitcoiny, v příspěvku na svém blogu navrhli vytvoření samoregulačního orgánu pro obchodování s kryptoměnami, Asociace pro virtuální komodity. Ta by měla pokrývat americký trh s kryptoměnami a dohlížet by měla především na fungování tamních burz. Asociace by měla mít možnost v případě nedodržování daných pravidel své členy sankcionovat. Návrhu již vyjádřil podporu jeden z členů Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC), Brian Quintenz. CFTC reguluje například obchodování s bitcoinovými futures, její jurisdikce však pokrývá i řešení podvodů a manipulačních praktik na trzích.

16:31:12 Kryptoměna monero, kterou měl původně pozítří čekat "hard fork", stále ztrácí a nyní se podle údajů coinmarketcap.com obchoduje okolo 250 dolarů. Důvodem je v pátek oznámené zpoždění dělení monera, kdy měla vzniknout nová kryptoměna moneroV. Ještě minulý týden se monero obchodovalo na úrovních o 100 dolarů výše a předpokládal se růst nad 400 dolarů. Nový termín pro "hard fork" je 30. dubna.

10:56:06 Společnost Ripple Labs Inc. utrpěla ve sporu s R3 Holdco menší porážku, když o nároku R3 Holdco na 5 miliard mincí XRP bude s největší pravděpodobnosí rozhodovat soud v New Yorku, v jehož jurisdikci má R3 sídlo. Jak dále uvádí agentura Bloomberg, Ripple Labs naopak požadoval zrychlené řízení ve svém domovském San Franciscu. Tomu však nebylo vyhověno a to i přesto, že řízení v New Yorku by společnost Ripple Labs dle jejich slov mohlo vážně poškodit.

08:39:22 Setkání ministrů financí a guvernérů centralnich bank skupiny zemí G20, které se má konat 19. až 20. března, by se nemělo týkat vlivu obchodování s kryptoměnami na bankovní systém. Podle agentury Reuters, která citovala zástupce jedné z účastnících se zemí chystaného setkání, by měly být diskutovány opatření proti praní špinavých peněz a ochrana spotřebitele.Převládá také přesvědčení, že nadměrná regulace není dobrým řešením.

2018-03-12

20:36:30 Analytický tým Goldman Sachs pod vedením Sheby Jafari v neděli své klienty varoval před možností propadu bitcoinu na nová letošní minima. Jafari uvedla, že vzhledem k prolomení podpory na 9210 dolarech hrozí další pokles. Smysluplnou úroveň vidí mezi 7687 až 7198 dolary, kde se nachází i 200denní klouzavý průměr. Pokles pod tuto úroveň by pak znamenal zvýšené riziko propadu pod letošní minimum, které bylo v únoru na 5922 dolarech. Za stabilní pásmo označuje hodnoty nad 9322. Bitcoin se nyní podle coinmarketcap.com obchoduje na 9103 dolarech, když odpoledne po 15. hodině zaznamenal během dvou hodin pokles o více jak 600 dolarů.

19:45:15 Eurokomisařka pro digitální ekonomiku a společnost Mariya Gabriel v odpovědi v rámci interpelací v Evropském parlamentu uvedla, že těžba kryptoměn je v EU legální a neexistuje žádná právní norma, která by jí v tuto chvíli omezovala. Dle ní Evropská komise také nesleduje těžbu v EU, chce však sledovat vliv kryptoměn na poptávku po elektřině. Zejména těžba kryptoměn je energeticky náročná a je častým argumentem odpůrců kryptoměn vzhledem k možnému negativnímu vlivu na životní prostředí.

15:14:10 Blockchainový startup ConsenSys a marketingová společnost True Digital dnes oznámily partnerství, jehož cílem je vytvoření benchmarkového indexu pro ethereum, podle tržní kapitalizace druhou největší kryptoměnu. Tímto krokem chtějí do kryptobyznysu přilákat větší množství institucionalnich investorů.

12:04:42 Podle v sobotu zveřejněné studie Sylvaina Ribse, který sám s kryptoměnami obchoduje, burzy OKEx a Huobi falšují své objemy obchodů. Ribs porovnávál prostřední cenu cenového rozpětí nabídky a poptávky s nejnižší cenou, se kterou musel souhlasit, aby danou kryptoměnu prodal. Zde byly poměrně výrazné rozdíly. Objemy obchodů jsou dle studie nadhodnocovány u jednotlivých měn i o více jak 90 procent. OKEx přitom podle coinmarketcap.com patří k burze s největším objemem obchodů. Huobi je na čtvrtém místě.

09:11:32 Bitcoin se po většinu dnešního rána pohybuje okolo 9600 dolarů s poměrně nízkým objemem obchodů nad 6 miliardami dolarů. Po včerejším odpoledním růstu tak zatím hledá směr. Včera se dařilo také bitcoinu cash, který zaznamenal ještě větší růst a to o více jak 14 procent. Nyní se podle coinmarketcap.com obchoduje nad 1100 dolary.

2018-03-11

20:12:45 Bitcoin během dnešního odpoledne a večera solidně posílil. V 11 hodin se podle indexu worldcoinindex.com nacházel pod 8700 dolary, aby za 7 hodin posílil o více jak 1000 dolarů. Ostatní kryptoměny bitcoin následují.

14:56:46 Kryptoměnová burza Binance, u které došlo ve středu k pokusu o phishingový útok, který také zahýbal s kurzy kryptoměn, vypsala odměnu ekvivalentní sumě 250 000 dolarů za jakoukoliv informaci, která povede k legálnímu zadržení osob účastnících se na útoku. Odměna má být vyplacena v Binance Coin (BNB) a má být vyplacena osobě nebo osobám, které jako první takovou informaci přinesou. Burza dále vyčlenila 10 milionů dolarů v kryptoměnách jako rezervu pro případné budoucí odměny, pokud by mělo dojít k hackerskému útoku na Binance. K podobnému kroku vyzvala také ostatní burzy. Kryptoměna BNB na oznámení dnes kolem poledne zareagovala růstem a zvýšeným objemem obchodů, nyní se její kurz podle coinmarketcap.com pohybuje okolo 8 dolarů.

12:31:33 Thajsko připravuje zákon, kterým by regulovalo obchodování s kryptoměnami a nabídku ICO. Součástí by měla být i pravidla pro danění příjmů z kryptoměn. Zákon by měl být připraven do měsíce a jeho cílem má být snížení rizika manipulace trhu, praní špinavých peněz, daňových úniků a víceúrovňových tržních schémat.

10:56:20 Slovinsko má svůj první bitcoinový kruhový objezd. Nachází se ve městě Kranj s 35 500 obyvateli a symbolizuje decentralizovaná spojení. Slovinsko tak chce do světa vyslat zprávu, že "otevřenost k digitalizaci, k využití nových technologií a inovativnímu myšlení může vést nejen k vylepšení každodenního života, ale také k posílení osobní důvěry, konektivity a transparentnosti." Projekt podporuje místní radnice a burza Bitstamp, která má své kořeny právě ve Slovinsku.

10:35:29 Belgický úřad pro finanční služby a trhy varoval před 19 kryptoměnovými obchodními platformami, na které obdržel stížnosti od nespokojených zákazníků. Ti většinou nemohli získat zpět své investované peníze. Úřad upozornil, že nad těmito platformami nevykonává dohled. Tyto společnosti tak nemohou tvrdit, že mají od Úřadu licenci pro výkon své činnosti.

2018-03-10

23:00:38 Finská společnost Prasos Oy, která provozuje také kryptoměnovou burzu, čelí problémům při spolupráci s bankami. Čtyři z pěti bank, se kterými společnost spolupracovala, uzavřely účty na ní napojené. Prasos Oy přitom na banky spoléhá zejména kvůli asistence bank při konverzi kryptoměn klientů na eura. Rezervovaný postoj bank vychází z obav z nedostatečné implementace opatření proti praní špinavých peněz. Trh s kryptoměnami není ve Finsku regulovaný a jako takový nepodléhá dohledu tamního úřadu pro kontrolu finančních trhů.

16:46:28 Nizozemský ministr financí Wopke Hoekstra zaslal poslancům nizozemského parlamentu dopis, ve kterém vysvětluje svůj postoj ke kryptoměnám. Podle svých slov se bude snažit prodej rizikových aktiv, za které považuje i kryptoměny, řešit s evropskými orgány dohledu a s ostatními členskými státy EU. Jeho přáním je vytvořit právní rámec na úrovni EU, který by pokrýval obchod s kryptoměnami, nabídku ICO a produkty spojené s kryptoměnami jako například bitcoinové futures. V případě nedostatečné regulace na unijní úrovni bude ministr Hoekstra konzultovat nizozemský Úřad pro dohled nad finančními trhy o tom, jak přistoupit k regulaci na národní úrovni. Ministr chce také od 1. července zakázat reklamy na rizikové finanční produkty, jako jsou například binární opce.

15:49:23 Podle burzy Cboe, která jako první na konci loňského roku spustila obchodování s bitcoinovými futures, byl jejich průměrný denní objem za únor 7 277. Oproti lednu, kdy byl počet 7162, tak došlo k nárůstu o 1,6 %. Tento týden nicméně průměr na den činil jen 4518 a trh tak vyčkává na další vývoj. K vypořádání březnových kontraktů by mělo dojít tuto středu 14. března. Druhá burza nabízející bitcoinové futures, CME Group, hlásila průměrný denní objem kontraktů za únor 1086. Oproti lednu tak došlo k nárůstu o 6,6 %.

10:49:07 Bitcoinový vývojář Jameson Lopp na svém twitterovém účtu uvedl, že bitcoin je bláznovství, bublina a tulipánová mánie. Nicméně technologie, která jej podpírá, je inovace, která změní svět. Lopp mimo jiné vytvořil webové stránky statoshi.info, které evidují bitcoinové transakce. Nyní nově pracuje pro start-up Casa, kde pomáhá při vývoji bezpečné elektronické peněženky pro bohaté držitele kryptoměn.

2018-03-09

21:45:55 Japonská burza Coincheck, která byla v lednu obětí hackerského útoku, začne příští týden odškodňovat všech 260 000 zákazníků, kterým byla ukradena kryptoměna NEM. Odškodnění proběhne v japonských jenech. Burza také postupně obnoví většinu své činnosti, které byly krátce po hackerském útoku pozastaveny.

18:31:05 Bitcoin se dnes v podvečer opětovně propadl pod 9000 dolarů. Podobný pokles zaznamenal před více jak měsícem 2. února, kdy shodou okolností také v pátek klesl až k 8000 dolarům, aby přes víkend vystoupal nad 9000 dolarů a poté opětovně klesl na své letošní minimum. Odtud se pak v únoru a následně v březnu dvakrát neúspěšně pokusil atakovat hranici 12 000 dolarů. Nyní se postupně zvyšuje objem obchodů, nicméně vzhledem k negativnímu sentimentu na trhu není vyloučen v následujících hodinách pokles k 8000 dolarům. Úměrně pak lze očekávat nárůst objemu obchodů, který by mohl vytvořit dočasné pásmo podpory.

17:47:20 Svou činnost dnes zahájila nová kryptoměnová burza, Coindeal. Ta má sídlo na Kypru a burzu vede trojčlenná polská skupinka. Podporované kryptoměny jsou bitcoin, bitcoin cash, litecoin, ethereum, dash a quantum. Ty lze ukládat a vybírat, stejně tak jako eura. Burza plánuje postupné přidání dalších měn. Burza účtuje poplatek 0,3 % z transakce prodejci a 0,4 % nakupujícímu. V tuto chvíli existují stovky burz kryptoměn, nicméně ne úplně všechny jsou zcela funkční a dlouhodobě dostatečně likvidní alespoň pro jednu kryptoměnu je zhruba 100 z nich.

16:52:48 Výbor pro finanční služby americké Sněmovny reprezentantů bude příští týden ve středu pořádat slyšení ke kryptoměnám a ICO trhům. Podle serveru Coindesk.com, který vychází z informací jednoho z členů Výboru, má jít především o bližší seznámení se s danou problematikou. Zájem mezi americkými zákonodárci o kryptoměny poslední měsíce narostl, což je dáváno do souvislosti se silným růstem bitcoinu na konci loňského roku a možnými nekalými praktikami spojenými s prodejem nových měn v rámci ICO.

14:53:00 Bývalý šéf americké Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC) Jim Newsome podle časopisu Forbes řekl, že je nepravděpodobné, že by praskla bublina s kryptoměnami. Důvodem je, že se jedná o dosud nezralou oblast, do které zatím nepřipluly velké peníze. To je dáno nejistotou okolo právní regulace kryptoměn, která brání velkým investorům vstoupit na tento trh.

10:15:16 Čína nepovoluje platby kryptoměnami a neuznává bitcoin jako platební nástroj. Dle agentury Reuters to během pravidelného setkání v čínském parlamentu řekl Zhou Xiaochuan, guvernér čínské centrální banky. Vyjádřil také rezervovaný postoj ke spekulativním investičním nástrojům.

2018-03-08

22:06:51 Dvojčata Winkelvossovi, kteří drží long pozici na bitcoiny, ether a další kryptoměny a zároveň vlastní kryptoměnovou burzu Gemini, podle agentury Bloomberg plánují rozšířit portfolio nabízených měn burzy. Uvažují přitom o bitcoin cash a litecoinu. Podle Bloombergu je ve hře také přidání etherea do portfolia obchodovaných futures na Cboe, kde se nyní obchodují bitcoinové futures.

20:36:42 Čína údajně blokuje přístup na profily některých zahraničních kryptoměnových burz na populární aplikaci WeChat. Tu v Číně každý měsíc používá téměř miliarda lidí a nabízí široké spektrum funkcí, mezi nimi například možnost zasílání zpráv nebo zřízení oficiálního účtu společností skrze nějž mohou komunikovat se svými zákazníky, nabízet své služby apod. Čína se snaží omezit jakékoliv aktivity spojené s obchodováním s kryptoměnami. To způsobilo mimo jiné přesun některých tamních kryptoměnových burz do zahraničí.

18:55:22 Podobně jako včera večer bitcoin zažívá rychlý propad, který se zdá zatím zastavil, když kryptoměna nalezla podporu nad 9300 dolary. Přesto riziko dalšího propadu je stále aktuální a to i s ohledem na snížený objem obchodů, který nastal úměrně s propadem ceny. Pokles ceny je dáván do souvislosti s přísunem negativních zpráv v posledních dnech. Na trzích kryptoměn však takovýto pohyb ceny není ničím výjimečným, stejně tak v minulosti docházelo k rychlému skokovému nejen poklesu ale i růstu kurzu kryptoměn.

16:00:53 Bitcoin dnes zažívá opětovný pokles pod 10 000 dolarů. V tomoto pásmu se střídavě pohybuje od včerejšího večerního propadu. Za týden pak bitcoin ztrácí okolo 8 %. Srovnání s akciovým trhem tak pro bitcoin není v krátkodobém časovém horizontu pozitivní a to i přes pokles hlavních akciových indexů za poslední týden. Akcie technologicky zaměřených firem si ve sledovaném období vesměs připisují zisky. Microsoft 0,10 %, Facebook 2,15 % a Netflix více jak 10 %. Naopak klesají akcie Apple.

11:13:19 Včerejší technické problémy burzy Binance související s výprodejem kryptoměn se dle jejího vyjádření týkaly jen účtů s vygenerovaným API klíčem pro automatické obchodování za pomoci botů. Burza také obnovila výběry, které včera dočasně pozastavila.

09:26:53 Sedm japonských kryptoměnových burz bylo včera předmětem kritiky tamního dohledového orgánu, Úřadu pro finanční služby. Ten podle agentury Reuters nařídil dvěma z nich měsíční přerušení provozu, aby mohly chyby napravit. Kritika se týká nedostatečných vnitřních kontrolních mechanismů. Burzy tak musí vylepšit řízení rizik či prevenci zneužití kryptoměn pro kriminální účely.

2018-03-07

23:57:16 Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) dnes vydala prohlášení, ve kterém doporučuje obchodovat s kryptoměnami pouze na burzách registrovaných SEC. Zároveň varovala, že mnoho online platforem určených k nákupu a prodeji kryptoměn se tváří jako registrované burzy, zatímco tomu tak není. Klienti by se také měli snažit zjistit, jak daná platforma vybírá virtuální měny zalistované v nabídce. SEC totiž nevykonává dohled nad standardy pro výběr nových kryptoměn, ani nad výběrem nově nabízených kryptoměn. Klienti by měli věnovat pozornost také výši poplatků na burzách či způsobu stanovení cen nabízených aktiv.

22:00:21 Bithumb, jedna z největších kryptoměnových burz, plánuje v blízké budoucnosti uvést na korejský trh bitcoinmaty. Nákup bitcoinů z těchto zařízení by dle plánů burzy měl být alespoň o 10 % levnější. Včera Bithumb také oznámil partnerství se společností provozující největší korejskou mobilní aplikaci pro hledání a rezervaci ubytování, Good Choice. Výsledkem má být možnost platit ubytování v různých kryptoměnách přes účet Bithumb.

19:23:29 Dle prohlášení burzy Binance, u níž se část uživatelů potýká s technickými problémy způsobujícími automatický prodej altcoinů za tržní cenu, nejsou důkazy o tom, že by burza byla obětí hackerského útoku. Systém burzy byl před méně než měsícem aktualizován.

18:32:39 Jedna z největších burz kryptoměn Binance se potýká s technickými problémy, které vykazují známky hackerského útoku. Uživatelé burzy si na fóru Reddit hromadně stěžují, že jejich altoiny jsou prodávány za tržní cenu bez jejich vědomí. Výběry z burzy jsou nyní pozastaveny a burza se snaží situaci vyřešit. Jedná se o dnes již druhou negativní zprávu pro trh, která má potenciál tlačit cenu bitcoinu a altcoinů dolů. Bitcoin nyní podle coinmarketcap.com klesá o více jak 9 %.

17:08:46 Japonský Úřad pro finanční služby, který dohlíží mino jiné také na činnost japonských burz kryptoměn, se chystá tento týden některé burzy administrativně potrestat. Bez dalších podrobností to uvedla agentura Reuters, dle které hrozí některým burzám ukončení jejich činnosti. Zavření burz by mohlo znamenat výrazný tlak na cenu bitcoinu a altcoinů, které se nyní nachází převážně v červených číslech.

16:36:08 Exšéf americké Komise pro dohled nad komoditními trhy (CFTC), Bart Chilton, v rozhovoru s portálem Coindesk prohlásil, že republikánští zákonodárci se stále více přiklánějí k přijetí právního rámce kryptoměn. Jak server dále uvádí, Republikáni jsou známí svým rezervovaným postojem k regulaci kryptoměn. Změna tohoto přístupu je dávána do souvislosti s loňským růstem ceny bitcoinu k 20 000 dolarům. K regulaci kryptoměn či technologie blockchainu v různém rozsahu a hloubce zatím jednotlivě přistupují některé americké státy, mezi nimi například Georgia, Connecticut, Delaware či Arizona. V těchto případech se v návrzích zákonů angažují také Republikáni, novelu zákona umožňující platbu daní v kryptoměnách v Arizoně sami iniciovali a prohlasovali přes tamní senát.

12:40:41Coinbase na svém webu oznámil spuštění indexového fondu. V něm budou zahrnuty všechny měny, které se obchodují na platforme GDAX a jejich podíl na indexu bude určen jejich tržní kapitalizací. V současnosti se jedná o kryptoměny bitcoin, bitcoin cash, ethereum a litecoin. V případě zalistování nové měny do portfolia burzy, bude tato automaticky přidána do indexu. Fond, podobně jako ETF fondy, tak umožní zájemcům sledovat výkon všech zmíněných měn najednou.

10:07:14 Federální soud v Brooklynu vynesl rozsudek, ve kterém konstatuje, že kryptoměny jsou komoditou a jako takové jsou regulovány americkou Komisí pro dohled nad komoditními trhy CFTC. Dle televize CNBC americký Kongres zatím nepřijal žádnou legislativu, která by přímo kategorizovala kryptoměny.

2018-03-06

22:45:40 Ruské ministerstvo financí připravuje návrh zákona, podle kterého by kryptoměny a další aktiva nemohly být použity jako náhražka peněz. Server bitcoin.com dále uvádí, že návrh podporuje také ruská centrální banka. Zákon by se však nedotkl například společností, které přijímají za své služby a zboží bitcoiny, které ihned automaticky převádí na ruský rubl.

16:06:41 Většina kryptoměn se dnes pohybuje v červených číslech. Největší propad z TOP10 podle tržní kapitalizace zaznamenává XRP, u nějž se nepotvrdily dohady o možném zařazení na burzu Coinbase. Jeho propad je tak o více než 10 %, přesto se drží v pásmu nad 0,93 dolarů, což je lepší pozice, než jakou měl před začátkem šíření zvěstí o možném zalistování na Coinbase. Bitcoin nyní balancuje okolo psychologické hranice 11 000 dolarů, pod kterou se během odpoledne krátce propadl. Objem obchodů se v posledních hodinách zvyšuje, nicméně podle coinmarketcap.com je stále relativně nízký, za posledních 24 hodin na úrovni okolo 6,5 miliardy dolarů.

12:24:16 Podle agentury Bloomberg rakouský Úřad pro finanční trhy zaslal rakouským bankám doporučení, která mají za cíl aplikaci pravidel namířených proti praní špinavých peněz v souvislosti s kryptoměnami. Banky by měly zkoumat, zda jejich klienti obchodují na kryptoměnových burzách, které dodržují pravidla proti praní špinavých peněz. Dále by v případě převodu prostředků z těchto burz měly po klientech požadovat důkaz o tom, jak a za jakou cenu nakoupili kryptoměny. V případě, že tak klienti neučiní, měly by banky s nimi ukončit obchodní vztah.

11:50:26 Známý americký ekonom Nouriel Roubini, který je dlouhodobým kritikem kryptoměn, poukázal ve společném článku s Prestonem Byrnem na přehnanou euforii okolo technologie blockchainu. Blockchain dle něj například nedokáže nahradit protokol TCP IP, který slouží k připojení k internetu, jelikož blockchain sám na tento protokol spoléhá. Navíc vzhledem k tomu, že ukládá veškeré data, které jim projdou, nejsou technicky dořešeny limity hardwaru či ochrana proti spamu. Uvádí také, že současná cena kryptoměn je stále přemrštěná. Již dříve Roubini řekl, že přirozená hodnota Bitcoinu je 0.

09:54:36 Jižní Korea zakázala zaměstnancům státních úřadů držet či obchodovat s kryptoměnami. Týká se to i případů, kdy tito zaměstnanci nejsou přímo účastní na procesech spojených s kryptoměnami.

2018-03-05

21:26:14 Po včerejším a dnešním růstu zažívá XRP nyní propad. Včera se kryptokomunitou šířily zvěsti o možném zařazení XRP na burzu společnosti Coinbase. Zprávy byly založeny na domněnce, že plánované setkání šéfů Ripple a Coinbase před televizními kamerami CNBC zítra by tuto kýženou novinku mohlo přinést. Nyní se zdá, že tomu tak nebude, CNBC sama žádala oba aktéry o možný komentář k těmto zvěstem, ti však odmítli cokoliv komentovat, zprávu nicméně nevyvrátili. XRP se nyní podle indexu worldcoinindex.com obchoduje na 0,98 dolarech.

20:28:23 Člen Čínského lidového politického poradního shromáždění (CPPCC) Wang Pengjie navrhl vytvoření čínské národní burzy kryptoměn. Navrhuje také vytvoření jakéhosi schvalovacího mechanismu pro obchodování s kryptoměnami, jehož patronem by měla být čínská centrální banka a Rada pro regulaci cenných papírů.

20:05:28 Společnost Blockchain uzavřela partnerství se složkami OSN. Dobrovolníci OSN (UNHCR), Rozvojový program OSN (UNDP) a k nim také Světové ekonomické fórum (WEF) budou společně zkoumat možnosti využití technologie blockchainu při jejich práci. Společnost Blockchain mimo jiné provozuje elektronické peněženky nebo elektronickou platformu blockchain.info, která monitoruje celosvětové bitcoinové transakce.

18:53:55 Kalinigradská oblast v Rusku se snaží lákat těžařské subjekty. Pobídkou mají být daňové úlevy pro těžaře, kteří zde investují alespoň milion ruských rublů (ekvivalent 17 000 USD). Oblast, která je ruskou enklávou u Baltského moře u severních hranic Polska, nabízí také finanční úlevy při napojení na místní energetickou soustavu.

12:45:35 Bitcoin se nejvíce v páru obchoduje s japonským yenem, jehož podíl na obchodování v národních měnách je 6O %. Druhé místo zaujímá americký dolar s téměř 22 % a třetí korejský won s 10 %. Euro je obchodováno ve zhruba 4,5 % případů. Česká koruna se nachází na 26. místě s podílem na obchodování s Bitocoiny na 0,02 %. Coinhills vytváří tyto statistiky na základě dat z burz kryptoměn a veřejných dat z trhů.

11:48:06 V tzv. velké bitcoinové loupeži na Islandu, během které zmizelo vybavení na těžbu za téměř 2 miliony amerických dolarů, bylo zatím zatknuto 11 lidí. Ke krádežím došlo ve čtyřech různých datacentrech loni v prosinci a letos v lednu.

11:23:25 Belgie daní příjmy z obchodů s kryptoměnami 33 %. Jelikož je většina takovýchto zisků realizována na zahraničních platformách, snaží se belgický daňový úřad o spolupráci s daňovými úřady dotčených zemí a také se samotnými burzami kryptoměn.

00:36:37 Kryptokomunitou se opět šíří zprávy o možném chystaném přidání XRP, tokenu společnosti Ripple, na burzu Coinbase. Přesvědčení vychází z plánovaného setkání šéfů Coinbase a Ripple v televizi toto úterý. Zda tomu tak skutečně bude se dozvíme v nejbližších dnech. Coinbase již dříve oznámila, že chystá přidání další kryptoměny do své nabídky v prvním čtvrtletí 2018. Cena XRP od 16.hodiny 4. března roste a nyní se nachází nad 1 dolarem.

2018-03-04

21:00:46 Coinbase údajně čelí obvinění z tzv. insider tradingu. Jedná se o situaci, kdy osoba obeznámena s vnitřními procesy, postupy a plány firmy, typicky její zaměstnanec, využije těchto neveřejných informací ve svůj prospěch při obchodování. K tomu mělo dojít, když burza zařadila do svého portfolia měn BitcoinCash. Jeho cena následně prudce narostla a na to upozorňuje stěžovatel, který tvrdí, že takto byla manipulována někým zevnitř burzy.

14:05:18 BitcoinCash by měl v květnu projít aktualizací. Hlavním přínosem bude navýšení počtu transakcí, které bude moci BitcoinCash za den zpracovat a to na více jak 10 milionů za den. Oproti současným cca 350 000 transakcím na bitcoinové síti by se tak jednalo o velké číslo. Toto včerejší oznámení zahýbalo i s cenou BCH, která během včerejšího poledního obchodování vyskočila o 100 dolarů. Navýšení počtu zpracovávaných transakcí může pozitivně ovlivnit využití BCH mezi obchodníky.

12:53:04 Zajímavý vývoj zaznamenal v únoru token DGD (DigixDao) společnosti Digix. Ta nabízí i tokeny DGX, kdy 1 takovýto token je roven 1 gramu zlata. DGD jsou naproti tomu investiční tokeny opravňující jejich držitele i k vyplácení dividend. DGD zaznamenalo v únoru více jak 130 % růst a měna se tak dostala na své nové historické maximum blízko 600 dolarů za kus. Drtivá většina obchodů probíhá na burze Binance a její tržní kapitalizace se nyní drží těsně nad 1 bilionem dolarů.

11:39:02 Nově jmenovaný guvernér taiwanské centrální banky Yang Ching-Long ve svém inauguračním projevu vyzdvihl důležitost technologie blockchainu pro finanční průmysl. Blockchain, který je základem Bitcoinu a mnohých dalších kryptoměn, bude dle guvernéra pozitivně působit na taiwanskou monetární politiku a platební průmysl.

11:07:38 Bitcoin toto dopoledne zaznamenává korekci svého ranního propadu na 11 136 dolarů a nyní se obchoduje těsně pod 11 300 dolary. Dnešní minimum 11 002 dolarů potvrzuje, že 11 000 dolarů tvoří silnou rezistenční hranici. V tuto chvíli nejsou na obzoru žádné negativní zprávy, které by mohly negativně působit na sentiment trhu, nicméně konec víkendu obvykle bývá ve znamení vybírání zisků. V delším časovém horizontu bude trh sledovat zejména vývoj postojů hlavních aktérů s blížícím se setkáním ministrů financí a guvernérů centrálních bank největších ekonomik světa G20, kde jedním z témat bude regulace kryptoměn.

2018-03-03

20:42:43 Lichtenštejnská banka Frick bude nově nabízet svým klientům možnost nákupu Bitcoinu, Bitcoinu Cash, Litecoinu, Etherea a Ripple. Zároveň bude možné tyto měny uchovávat v bezpečné peněžence, která nebude připojena k internetu a bude tak chráněna před útoky hackerů. Banka se zaměřuje především na produkty pro finanční prostředníky jako produktové manažery či poskytovatele finančních služeb. Možnost pro klienty ukládat na svůj účet kryptoměny zkoumá také přední nizozemská banka Rabobank.

19:45:58 V těchto dnech dochází k dělení Etherea Classic, kdy má vzniknout klon s názvem Callisto (CLO) a to v poměru 1 ku 1 vůči své mateřské měně. Využití chytrých kontraktů přes CLO má být značně vylepšeno, což má být také největším incecntivem nově vzniklé měny. Ethereum Classic v únoru postupně posiloval, až na úroveň těsně pod 44 dolary 20. února, což je kousek od historického maxima. Od té doby až na výjimky upisuje a nynější kurz je na 29,65 dolarech.

18:07:30 Kryptoměna ZCash bude mít aktualizovanou síť. Mělo by se tak stát v dubnu a dojde tím k posílení protokolu a vytvoření kvalitnějších podmínek pro budoucí aktualizace. ZCash je možné využívat pro anonymní transakce. Tržní kapitalizace kryptoměny je podle coinmarketcap.com v tuto chvíli na 1,3 miliardách dolarů a je až ve třetí desítce všech kryptoměn. Nyní se obchoduje na 392 dolarech, některé projekce hovoří o poměrně slušném růstu nad 2000 dolarů v v letošním roce.

11:25:37 Až 50 milionů dolarů může být ztráta investorů do bitcoinového investičního fondu BTC Global. Jihoafrická policie vyšetřuje společnost jako možné Ponziho schéma. Fond, který je registrován v Jihoafrické republice, byl řízen Stevenem Twainem, který od 18. února s klienty nekomunikuje.

2018-03-02

22:23:39 Mexická dolní komora parlamentu podle agentury Reuters ve čtvrtek schválila návrh zákona k finančním službám. Ten by měl pokrývat také problematiku ICO a aktivity společností spojené s kryptoměnami. Podrobnosti však zatím nejsou známy. Legislativní proces bude dokončen podpisem prezidenta.

21:19:11 Přední nizozemská banka Rabobank zvažuje, zda do svého portfolia produktů zařadí i elektronickou peněženku na kryptoměny. Banka se 7 milióny klientů nyní sonduje předběžný zájem potenciálních zákazniků a zaměřuje se i na rizika spojené s používáním kryptoměn. Při případném spuštění peněženky by klienti mohli mít všechny prostředky včetně kryptoměny pod jedním účtem.

20:55:10 Burza Binance od včerejška svým klientům snížila na polovinu bitcoinové poplatky za výběry. Ty tak nyní činí 0,0005 Bitcoinu.

15:20:29 Všechny kryptoměny TOP10 podle tržní kapitalizace, mimo jedinou, se dnes po většinu dne nacházejí v červených číslech. Bitcoin si zachovává růst a podle coinmarketcap.com se dnes drží převážně nad 11 000 dolary, kdy se hlavní rezistenční pásmo nachází mezi hodnotami 11 100 a 11 200 dolarů. Na konci víkendu obvykle nastává vybírání zisků a proto bude důležité, aby si Bitcoin v následujících hodinách udržel pozici nad 11 000 dolary s případným růstem k 12 000, kde se naposledy nacházel 20. února.

2018-03-01

19:57:17 Tržní kapitalizace Bitcoinu se 184 miliardami dolarů opět přesáhla 40 %. Druhé Ethereum pokrývá 18,7 % trhu. Další v pořadí jsou XRP, Bitcoin Cash a Litecoin, nicméně jejich tržní kapitalizace dohromady nedosahuje ani úrovně Etherea.

19:34:38 Německo nebude danit kryptoměny při jejich použití jako platidlo za zboží či poskytnutí služeb. Informuje o tom úterní dokument vydaný německým ministerstvem financí. Stejně tak těžaři, kteří při těžbě kryptoměn dostávají bloky za odměnu, nebudou v této činnosti daněni.

14:20:02 Tajemník britského ministerstva financí pro ekonomické otázky John Glen včera řekl, že "Velká Británie v tuto chvíli neplánuje uznat digitální měny jako legální platidlo nebo je ustanovit jako finanční instrumenty."

12:44:36 Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) hodlá vyslechnout osoby, které se podílely nebo podílejí na ICO (primární veřejná nabídka mincí). Na zprávu, kterou přinesl deník Wall Street Journal, reagoval trh poklesem ceny bitcoinu zhruba o 2 %, nicméně následně během dneška došlo k postupnému umazání těchto ztrát. Varování před neuváženým investováním do ICO pak v únoru vydala americká Komise pro termínové obchody s komoditami (CFTC) s poukázáním na možná pump-and-dump schémata.

10:04:47 Společnost Alza nabízí na svém webu mining rig určený pro těžbu kryptoměn. Lze jej zakoupit jako komerční produkt na IČO a cena je téměř 80 000 korun.

10:01:05 Charlie Lee, zakladatel Litecoinu, ve svém včerejším komentáři na Twitteru pozitivně hodnotí další kryptoměnu, Nano. Měna se dle něj zaměřuje na rychlé transakce za účelem platby, má dobré bezpečnostní a anti-spamové vlastnosti. Výzvou může být její udržení v decentralizovaném režimu. Lee také Nano vlastní. Včera i dnes měna posilovala, podle coinmarketcap.com aktuálně o více jak 14 %.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *