Denní zprávy – červen

2018-06-30

13:15:13 Zákazníci  směnárny Conibase poprvé v tomto roce vybrali v jednom měsíci více peněz než na platformu uložili. Stalo se tak v dubnu, kdy vybraných prostředků bylo o 37 procent více než uložených. Poměr vybraných prostředků z Coinbase oproti uloženým od prosince postupně narůstal. V dubnu, kdy cena bitcoinu stoupala směrem k 10 000 dolarům, však došlo k silnějšímu převisu výběru nad vloženými prostředky. Data přinesla společnost Chime na základě průzkumu mezi 500 000 klienty směnárny, převážně mezi fyzickými osobami ve věku 25 až 35 let. Zde je nutné podotknout, že Coinbase má také mnoho velkých investorů, kteří ve zmíněném průzkumu nemusí nutně figurovat a výsledná čísla tak mohou mít jinou hodnotu. Nicméně průzkum může reflektovat chování drobných investorů, kde lze pozorovat určitou nedůvěru v další růst ceny kryptoměn při přiblížení se rezistenčnímu pásmu. To je dáváno do souvislosti i s profilem investorů, mezi kterými v případě kryptoměn převládají spekulanti cílící na krátkodobé zisky a nezkušení obchodníci, kteří nejsou zvyklí na vysokou volatilitu obchodovaných aktiv.

10:30:30 VeChain dnes spouští svůj mainnet. Síť VeChain se mění na VeChain Thor a dochází také k výměně tokenů původních tokenů VEN na tokeny VET v poměru 1:100. Tržní kapitalizace této kryptoměny je v nyní 1,46 miliard dolarů a cena tokenu podle coinmarketcap.com je 2,65 dolarů. VeChain byl vytvořen v červenci loňského roku v Singapuru a má pomocí zejména byznysu formou chytrých kontraktů uchovávat potřebné záznamy a usnadňovat jejich ověření. Mezi společnostmi využívajícími VeChain jsou například automobilky BMW neb Renault.

2018-06-29

16:26:44 Kryptoburza Binance spouští svou první obchodní platformu, na které budou moci klienti obchodovat kryptoměny v páru s fiat měnou. Stalo se tak v africké Ugandě, kde pouze třetina obyvatel má přístup k tradičním bankovním službám. První měsíc obchodování na platformě Binance Uganda bude pro klienty bez poplatků. Zahájení obchodování Binance teprve oznámí, již nyní je však možné se registrovat na stránce www.binance.co.ug. Podobnou obchodní platformu plánuje Binance otevřít také na Maltě.

16:00:04 Bitcoin se dnes propadl na své sedmiměsíční minimum. Dnes dopoledne se na kryptoburze Bitstamp podle aguntury Reuters obchodoval za 5774 dolarů. Pod touto hodnotou byl naposledy 12. listopadu loňského roku. Vzhledem k negativnímu sentimentu na trhu není vyloučen další pokles. Tržní kapitalizace bitcoinu nyní balancuje na hraně 100 miliard dolarů, nicméně vzhledem k většímu propadu altcoinů v posledních dnech mírně vzrostl jeho podíl na celkové tržní kapitalizaci všech kryptoměn a to na více jak 43 procent.

11:18:10 Zcash zatím neplánuje změnu svého těžebního protokolu, která by znemožnila těžbu přes ASIC miner. Hashrate zcash v tuto chvíli neukazuje žádné větší výkyvy, které by se mohly objevit v důsledku na širší využití ASICu při těžbě této kryptoměny. Není však vyloučeno, že ke změně konfigurace nakonec dojde. K rychlé změně může dojít i díky relativně centralizovanému spravování vývoje protokolu skrze společnost Zerocoin Electric Coin.

2018-06-28

18:00:43  Agentura Europol ve spolupráci se španělskou policií rozbila mezinárodní kriminální síť produkující a distribuující drogy. Při zátahu byly zabaveny kryptoměny v hodnotě 4,5 mlionů euro, které byly získány prodejem drog. Konkrétně se jednalo o bicoiny, iotu a stellar. Policie však také zabavila větší množství peněz v eurech, auta nebo nemovitosti. Nákupem kryptoměn se osoby podílející na produkci a distribuci drog snažily legalizovat výnosy z trestné činnosti.

17:05:09 Klasické burzy, na nichž se obchodují akcie a další aktiva, se zatím nechystají ve větším měřítku využít technologie blockchainu. Vyplývá to z průzkumu mezi managementem 20 burz, který provedla na objednávku Nasdaqu společnost Celent. Konkrétně pouze 5 procent poskytovatelů potřebné infrastruktury burz vytvořilo nástroje využívající blockchain. 70 procent burz nicméně s touto technologií experimentuje a 20 procent naopak neplánuje žádné kroky, které by mohly směřovat k širšímu zapojení blockchainu do jejich technického řešení. 16:45:55 Společnost Huobi Group, která provozuje kryptoburzu Huobi, bude mít své evropské zastoupení. Rozhodla se totiž otevřít kancelář v Londýně, který je známý jako důležité finanční centrum starého kontinentu. Kryptospolečnosti se sídlem ve Velké Británii tak navíc budou moci plně využívat služeb Huobi Labs a fondu Huobi Ecosystem Fund. Novým ředitelem evropského zastoupení bude Lester Li, který jako hlavní důvod pro otevření kanceláře vidí zvýšenou poptávku po službách společnosti ze strany evropského kryptobyznysu. V rámci těchto služeb nabídne Huobi také možnost mimoburzovního obchodování (OTC), při němž je možné obchodovat větší objemy bez výraznějšího vlivu na pohyb kurzu a zároveň budou tyto obchody oproštěny od transakčních poplatků.

13:49:28 Bank of England, která plní v zemi funkci centrální banky, varovala v dopise jí regulované komerční banky a pojistitele před kryptoaktivy. Ty mohou být dle banky vysoce volatilní a relativně nelikvidní. Dopis dále uvádí, že „kryptoaktiva zavdávají příčinu k obavám v souvislosti s možnými prohřešky a integritou trhu. Mnoho z nich se jeví jako náchylné k podvodům a manipulaci, stejně tak k praní špinavých peněz a financování terorismu.“ Bank of England dále doporučila vedením společností v případě zájmu o zahrnutí kryptoměn do jejich aktivit důkladně zvážit možná rizika takovéhoto kroku. Společnosti by zároveň měly informovat dohledový orgán o případném využití kryptoaktiv ve svém podnikání. Banka také doporučila strukturování platů zaměstnanců tak, aby nezavdávaly příčinu k hromadění kryptoaktiv. Zaměstnavatelé by se tak měli vyvarovat vyplácení části výplaty v kryptoměnách.

10:30:02 Americká Sněmovna reprezentantů, která společně se Senátem tvoří americký zákonodárný orgán, schválila návrh zákona zaměřeného na prevenci zneužití kryptoměn pro protiprávní jednání. Návrh zákona mimo jiné ukládá vládní agentuře GAO (Government Accountability Office), aby vypracovala studii, která by zmapovala, jakým způsobem jsou virtuální měny využívány ve spojení s obchodem s bílým masem nebo pašováním drog. Závěry studie by pak měly navrhnout způsoby detekce těchto aktivit a možných preventivních opatření. Navrhovatelé zákona nicméně také uznali přínos kryptoměn při jejich legálním využívání. Nyní návrh zákona poputuje do tamního Senátu.

09:30:22 Rezervační portál Expedia přestala k 10. červnu přijímat bitcoin jako platební prostředek za své služby. Důvody k tomuto kroku společnost nesdělila. Expedia přitom zavedla platbu bitcoinem před 4 lety a podle zkušeností uživatelů Redditu byla tato možnost v minulosti využívána. Společností nabízející podobné služby je například CheapAir, která kryptoměny jako platidlo přijímá.

2018-06-27

17:30:16 Internetový obchod Alza ode dneška umožňuje nákup bitcoinu a litecoinu za pomocí mobilní aplikace. Po stažení aplikace do mobilu, registraci a zadání veřejného klíče (adresy) peněženky je možné kryptoměny zakoupit přes platební terminál v kterékoliv prodejně Alzy. Nákup pak probíhá zadáním telefonního čísla na platebním terminálu a vložením potřebného finančního obnosu nebo platbou pomocí karty. Nový způsob nákupu kryptoměn zavádí Alza ve spolupráci s pražským startupem HD Crypto.

17:00:48 Pornhub nyní přijímá jako platidlo kryptoměny tron a zencash. Největší webová stránka na světě nabízející pornografický obsah již umožňuje od jara tohoto roku placení kryptoměnou verge, která tak zákazníkům umožňuje anonymní způsob platby. Obecně jsou kryptoměny v sexuálním průmyslu oblíbeným platebním prostředkem právě z důvodu jejich (semi)anonymní povahy. Pornhub pak má potenciál značně zvýšit využití na něm akceptovaných kryptoměn. Minulý rok byla průměrná denní návštěvnost stránek 81 milionů a za celý rok dohromady pak web zaznamenal 28,5 miliardy návštěv.

10:04:19 Spoluzakladatel Applu Steve Wozniak varoval před bublinou okolo technologie blockchainu. Tu přirovnává k internetové horečce na přelomu tisíciletí, kdy mnoho dobře míněných projektů zkrachovalo, jelikož v době jejich existence nebyla po nich na trhu dostatečná poptávka. Blockchain je přesto dle Wozniaka přínosem vzhledem k jeho decentralizované povaze a důvěryhodnosti. Mnoho projektů však dle něj není připraveno dlouhodobě fungovat. Wozniak, který bitcoin nazývá digitálním zlatem, chválí také ethereum. To má dle něj potenciál vzhledem k jeho využití pro množství dalších kryptoprojektů, které mohou na něm stavět.

09:46:19 Facebook ke včerejšímu dni zrušil zákaz reklam propagujících kryptoměny. V platnosti zůstává zákaz reklamy na ICO (primární nabídka nových mincí) a binární opce. Pro zadání reklamy na služby související s kryptoměnami však bude nutné vyplnit žádost. V té bude potřeba uvést například důvody takovéto reklamy, údaje o sídle firmy nebo licence a certifikáty, které jsou k provozování činnosti vyžadovány.

2018-06-26

17:26:23 Kryptoburzy CoinBene a Bit-Z zaznamenávají v posledních 24 hodinách podle coinmarketcap.com největší objemy obchodování ze všech kryptoburz. To je dáváno do souvislosti s představením nového modelu transakčních poplatků, které jsou za určitých podmínek plně vráceny v tokenech vydaných těmito burzami, konkrétně Coni a BZ. Z vedoucích pozic tak obě burzy vytlačily tradičního lídra kryptoburzu Binance. Na CoinBene se také ve velkém množství obchoduje USDT, což souvisí s novou emisí těchto tokenů v hodnotě 250 milionů dolarů společností Tether.

17:10:26 Zájem o kryptoměny se v budoucnu dvojnásobně zvýší. Uvádí to výsledky průzkumu ING. Banka se ptala okolo 15 000 respondentů na jejich plány související s kryptoměnami. Z odpovědí vyplývá, že v současnosti méně než 10 procent Evropanů vlastní kryptoměny. V budoucnu by je pak chtělo vlastnit 16 procent dotazovaných. 15 procentům respondentů by pak nevadilo mít část výplaty v bitcoinech. Budoucí zvýšený zájem o kryptoměny je pak dáván do souvislosti i s možnou stabilizací jejich ceny. Portál Cryptovest k tomu dodává údaje z vyhledávače Google, kdy se podle dat z Google Search zájem o bitcoin v červnu opět zvýšil, když vyhledávání tohoto slova bylo častější než v předchozím měsíci.

12:00:28 Japonsko zvažuje zavedení zdanění kryptoměn pevnou daňovou sazbou. V současnosti je na příjmy z prodeje kryptoměn uplatňována progresivní daň a to do výše až 55 procent v závislosti na celkových příjmech. Pevnou daň podporuje vicepremiér, který je zároveň ministrem financí, Taro Aso. Pokud by ke změně došlo, příjmy z kryptoměn by se danily podobně jako některá jiná aktiva, například akcie. U těch platí jednotná sazba 20,315 procent. Není nicméně jasné, zda by takováto výše zdanění měla být uplatňována i na příjmy z prodeje kryptoměn.

11:20:06 Tether vydal nové tokeny USDT v hodnotě 250 milionů dolarů. Celková hodnota všech USDT na trhu je tak 2,85 miliard dolarů. Téměř třetina USDT je v současnosti obchodována v páru s druhou největší kryptoměnou podle tržní kapitalizace, etherem (ETH). Nejaktivnější kryptoburzou v obchodování s USDT je nyní CoinBene. V posledních dnech objem obchodů s USDT narostl, což souvisí také s vyšší volatilitou, která na trhu panovala. USDT jsou tokeny kryté americkými dolary v poměru 1:1. V minulosti byl Tether často obviňován z možné manipulace trhu skrze vydávání nových tokenů. Bylo také zpochybňováno krytí obchodovaných USDT. To však vyvrátila nedávná kontrola právnické firmy Freeh, Sporkin & Sullivan LLP, která potvrdila dostatečné finanční prostředky nutné pro krytí tokenů na účtech společnosti Tether.

08:00:06 Indie pravděpodobně přijme nový regulatorní rámec pro kryptoměny.  Dle zpráv z tamního ministerstva financí by k tomu mělo dojít v první půlce července.  Tento krok tak bude navazovat na opatření indické centrální banky (RBI). RBI vydala 5. dubna kontroverzní zákaz, kterým nařídila všem jí regulovaným finančním institucím, aby přestaly poskytovat své služby firmám zabývajícím se kryptoměnami. Ministerstvo financí na kryptoměny nahlíží více jako na aktiva, nikoliv jako měny a jako takové je nebere v potaz jako platební prostředek.

2018-06-25

10:45:18 Tajná služba Spojených států amerických chce, aby americký Kongres podnikl legislativní kroky směřující k omezení anonymity některých kryptoměn. V rámci slyšení v Kongresu to uvedl zástupce ředitele Úřadu pro vyšetřování tajné služby, Robert Novy, který se dlouhodobě zabývá kyberkriminalitou. Kongres by dle něj měl přijmout opatření, která zajistí přístup k potřebným údajům společností z kryptoprůmyslu. Dotčenými kryptoměnami by pak byly především monero, dash a zcash. V rámci slyšení upozornili na možné zneužití kryptoměn pro kriminální účely i další představitelé některých amerických úřadů, konkrétně FinCEN (Financial Crimes Enforcement Network), která je součástí ministerstva financí a zabývá se především vyšetřováním finanční trestné činnosti, a Imigračního a celního úřadu. Představitel prvně jmenovaného úřadu však zároveň přiznal, že tradiční finanční metody jsou v praxi primárním prostředkem nelegálních aktivit. V rámci transakcí s kryptoměnami připadá na nelegální aktivity pouze zhruba 1 procento všech transakcí.09:52:29

Společnost Bitmain se přiblížila ovládnutí nadpoloviční většiny hashrate bitcoinové sítě. Minulý týden jí vlastněné 2 společnosti, Antipool a BTC.com vytěžily téměř 42 procent všech bitcoinů. V prvním případě to bylo 27,2 procent a ve druhém 14,6 procent všech bitcoinů. Obě společnosti těží také bitcoin cash. V případě jejich zájmu by mohly těžbu bitcoinu cash opustit a využít veškerý výpočetní výkon pro těžbu bitcoinu. To by jim v praxi přineslo několik procent vytěžených bitcoinů navíc, nad 50 procent všech vytěžených bitcoinů by se však tímto samotným krokem nedostaly. Pokud by se však někdy v budoucnu přes 50 procent hashrate sítě dostaly, bitcoin by ztratil jednu ze svých předností, kterou je decentralizace. Bitmain, případně jím vlastněné společnosti by se pak mohly stát atraktivním cílem pro hackery ve snaze ovládnout potvrzování transakcí v síti Bitcoinu.

2018-06-24

13:20:12 Ukrajina neplánuje povinnou licenci pro tamní těžaře kryptoměn. Uvedl to tamní regulátor. Podle odhadů se příjmy z těžby kryptoměn na Ukrajině pohybují okolo 100 milionů dolarů ročně. Země s relativně nízkými náklady na těžbu tak představuje atraktivní místo pro tyto aktivity.

13:00:06 Tržní kapitalizace bitcoinu se dnes přiblížila hranici 100 miliard dolarů. Pod tu se naposledy dostal 13. listopadu, když jeho cena podle coinmrketcap.com byla 5844 dolarů. Tehdy se však jednalo o menší pokles v rámci býčího trendu trhu, nyní je situace opačná a prakticky celý kryptotrh prochází několikaměsíčním medvědím trendem. Navíc na trhu je oproti listopadu k dispozici více vytěžených mincí bitcoinu, které jeho tržní kapitalizaci částečně zvyšují. Cena bitcoinu se dnes ráno propadla pod 6000 dolarů, kde se stále obchoduje. Altcoiny také zažívají propad, procentuálně vyšší než bitcoin. Propad je dáván i do souvislosti se situací okolo kryptoburz v Japonsku, kde tamní regulátor tlačí na přijetí tvrdších opatření na ochranu klientů burz a prevenci praní špinavých peněz. Tradičně se však může jednat také čistě o spekulativní chování investorů.

2018-06-23

10:19:31 Bahamy plánují spuštění vlastní digitální měny. Oznámila to tamní centrální banka a zprávu také potvrdili vládní představitelé. Ostrovní stát, který se nachází severně od Kuby a má necelých 400 000 obyvatel by tak mohl následovat Marshallovy ostrovy, které nedávno oznámily podobný záměr a jsou nyní ve fázi přípravy implementace své vlastní digitální měny Sovereign (SOV). Podle místopředsedy bahamské vlády Petera Turnquesta by digitální měna na Bahamách mohla pomoci řešit nedostupnost bankovních služeb pro mnoho tamních obyvatel roztroušených na desítkách ostrovů. Týká se to zejména starší generace, která si nemůže dovolit i vzhledem k nedostatečné infrastruktuře cestovat do větších měst na ostrovech. Bahamská vláda plánuje představit také další projekty zaměřené na využití blockchainu. "I když je to velmi předběžné, vláda zkoumá možnosti, jakými certifikáty, obchodní licence, pasy a národní pojištění mohou využít technologii blockchainu k ukládání dat a jejich sdílení bezpečným a ověření umožňujícím způsobem", uvedl místopředseda bahamské vlády.

2018-06-22

16:08:44 Případ Mt. Gox pokračuje. Mt. Gox je kryptoburza, která se před pár lety stala obětí hackerského útoku, při níž došlo ke krádeži vkladů v hodnotě stovek milionů dolarů. Kryptoburza vyhlásila bankrot a byla jmenována osoba odpovědná za vyrovnání nároků věřitelů, Nobuaki Kobayashi. V důsledku toho docházelo k postupnému prodeji zbývajících aktiv burzy (bitcoin a bitcoin cash), který se částečně podílel také na propadu cen kryptoměn v letošním roce. Nyní tokijský soud nařídil uspokojit nároky věřitelů v občanském řízení. V důsledku toho by v praxi mělo dojít k rozdělení aktiv burzy nikoliv mezi její akcionáře, ale mezi věřitele. Ti by tak měli být vyplaceni v kryptoměně a proto by zbývající bitcoiny a bitcoiny cash již neměly být  Nobuakim Kobayashim ve velkém množství prodávány na kryptoburzách. Pokud však dojde k jejich přesunu směrem k věřitelům, není vyloučenu, že k jejich prodeji přistoupí sami.

12:29:53 Japonský finanční regulátor, Úřad pro finanční služby, nařídil posílení systému vnitřní kontroly u 6 japonských kryptoburz. Konkrétně se to týká bitFlyer, QUOINE, BTC Box, Bit Bank, Tech Bureau a Bit Point. V důsledku nařízení bitFlyer pozastavil registraci nových klientů s tím, že přezkoumává některé již registrované osoby. Kryptoburza také uvedla seznam opatření, které hodlá implementovat za účelem vylepšení ochrany svých klientů. risk managementu, zalistování nových tokenů a dalších. Současná kontrolní činnost Úřadu pro finanční služby je součástí inspekcí licencovaných kryptoburz, které probíhají od dubna tohoto roku. Úřad tak reagoval na hackerský útok na kryptoburzu Coincheck, při němž byly zcizeny kryptoměny v hodnotě stovek milionů dolarů.

08:06:00 Thomas Moser, člen správní rady švýcarské centrální banky uvedl, že kryptoměny a blockchain jsou příliš primitivní na to, aby se uvažovalo o vydávání státních digitálních měn. Blockchain má přesto dle něj potenciál, ale jen tehdy, pokud se bude velmi lišit od své dnešní podoby. Švýcarsko je jinak považováno za zemi nakloněnou kryptoměnám, sídlí zde také mnoho technologických společností zaměřujících se na využití technologie blockchainu a některé místní úřady se jej snaží zavádět i do praxe.

2018-06-21

11:40:11 Členové amerického zákonodárného orgánu, Sněmovny reprezentantů, mají nově povinnost zveřejnit vlastnictví jakýchkoliv kryptoměn, jejichž souhrnná hodnota přesahuje 1000 dolarů. Rozhodla o tom Etická komise Sněmovny. Povinnost se vztahuje také na nákupy či prodeje kryptoměn v hodnotě více jak 1000 dolarů a to do 45 dnů od uskutečnění transakce. Členové Sněmovny také nemohou vyjmout příjmy z těžby kryptoměn mimo příjmy, které nejsou generovány v souvislosti s výkonem jejich funkce. Hlášení může být komplikovanou záležitostí zejména pro ty, kdo s kryptoměnami obchodují. Sněmovna také nabízí definici kryptoměn, kterou poprvé představila v únoru. "Obecně řečeno "kryptoměny" fungují jako peníze v elektronickém platebním systému, v němž jsou transakce potvrzovány decentralizovanou sítí počítačů a ne prostřednictvím třetí strany, jako například bankou." Otázkou tedy je, zda na základě této definice je nutné zveřejnit vlastnictví i některých tokenů, které byly centrálně předtěženy a validace probíhá v omezené míře.

11:00:43 Francouzský regulátor Autorité des Marchés Financiers (AMF) varoval před 4 společnostmi neoprávněně poskytující služby zprostředkování investic do kryptoměn. Podle francouzského zákona o transparentnosti žádné investiční nabídky nesmí být ve Francii učiněny bez registračního čísla nebo předchozího souhlasu AMF. Uvedené 4 společnosti jsou bitoraxe.com, solutioncrypto.com, solution-crypto.com, a connect-coin.fr. Dle předsedy AMF Roberta Ophèle jsou nyní v hledáčku úřadu více kryptoměny než kontrakty na vyrovnávání rozdílů (CFD) a binární opce, u kterých je zvýšené riziko ztráty.

07:51:46 Amsterdamské letiště Schipol bude mít svůj bitcoinový automat. Ten by se tak měl stát prvním takovým zařízením na evropském letišti. Zde bude umístěn na zkušební dobu 6 měsíců. Návštěvníci letiště tak budou moci měnit eura za bitcoiny nebo ethereum. Celkem budou na letišti 3 takovéto automaty a to včetně příletové či odletové haly. Umístění zařízení je výsledkem spolupráce letiště Schipol a nizozemské společnosti ByeleX Data Solutions BV.

2018-06-20

16:16:49 Hashrate sítě Bitcoin se vyšplhal na historická maxima a cena bitcoinu ho bude následovat. Tvrdí to alespoň Max Keiser, bývalý obchodník z Wall Streetu a novinář. „Cena následuje hashrate,“ dodal s tím, že toto je jeho mantrou od doby, kdy stál bitcoin tři dolary. „Pokud toto nechápete, pak nerozumíte Bitcoinu,“ dodal Keiser. Hashrate v tomto případě vypovídá o celkovém výpočetním výkonu sítě Bitcoin a jeho růst může být solidním indikátorem toho, že přestože cena bitcoinu je nyní nízko, stále více a více lidí se rozhoduje do něj investovat. Jen v červnu narostl hashrate o 15 procent a dosáhl historicky nejvyšší hodnoty. Data o těchto údajích jsou čerpána z webu blockchain.info.

16:00:48 Turcoin, projekt který sám sebe označoval za tureckou „národní kryptoměnu,“ byl označen za Ponziho schéma. Informoval o tom místní tisk 18. června. Společnost Hipper se sídlem v Istanbulu, která projekt Turcoin uvedla v roce 2017, se nyní stala předmětem trestního stíhání, a to poté, co začátkem června přestala posílat investorům výplaty. Jeden z jejích společníků údajně přestal odpovídat na telefonáty a zmizel. Druhý ze společníků tvrdí, že je nevinný a že byl pouze zprostředkovatelem. Při rozjezdu projektu byli investoři lákáni například nákladnými večírky s účastí celebrit a také dárky luxusních aut, z nichž u některých se později zjistilo, že byla vypůjčená.

15:14:03 Jihokorejská kryptoburza Bithumb se stala obětí hackerského útoku. Při něm byly zcizeny krpytoměny v hodnotě zhruba 31,5 milionů dolarů. V důsledku krádeže, ke které dle slov burzy došlo mezi včerejším večerem a dnešním ránem, bylo pozastaveno obchodování na Bithumbu. Klientům burzy, kterým byly kryptoměny odcizeny, slíbil Bithumb kompenzaci. Zatím nebylo potvrzené, zda se odcizené kryptoměny nacházely v online peněženkách, tato varianta je však velmi pravděpodobná. Kryptotrh na hackerský útok nijak výrazně nezareagoval, dnes v noci došlo pouze podle indexu cen worldcoinindex.com k menšímu poklesu ceny bitcoinu (o cca 150 dolarů) a altcoinů.

15:00:09 Obchodování s kryptoměnami bez získání povolení od příslušných orgánů bylo v Kambodži prohlášeno za nezákonné. Vyplývá to z oficiálního prohlášení regulatorních institucí, které bylo publikováno 19. června. Toto prohlášení apeluje na veřejnost, aby byla při nakládání s kryptoměnami bez řádného získání licence opatrná s tím, že činnosti bez licence budou předmětem sankcí v souladu s platnými zákony.

14:43:26 Všechny globální fiat měny se nakonec stanou kryptoměnami. Každá měna na světě, od amerického dolaru po čínský juan, bude mít svou vlastní kryptoměnovou verzi. „V tomto okamžiku se zdá, že je to nevyhnutelné.“ V rozhovoru pro televizi CNBC to prohlásil Jeremy Allaire, ředitel a spoluzakladatel společnosti Circle. Circle je finančně technologický startup, do kterého investovaly takové firmy jako Goldman Sachs a Baidu. Již dříve společnost oznámila, že připravuje kryptoverzi amerického dolaru s názvem USD Coin.

2018-06-19

14:42:46 Japonský samoregulační orgán sdružující tamní kryptoburzy, Asociace burz virtuálních měn, zveřejnila část připravovaných pravidel, jejichž implementaci bude v brzké době po svých členech vyžadovat. Mezi nimi je například jasný zákaz insider tradingu, tedy zneužití interních informací burzy za účelem realizace zisku. To se týká třeba informací o chystaných zalistováních nových kryptoměn, které mohou být pracovníky burzy potenciálně zneužity k nakoupení dané kryptoměny a následnému prodeji za vysokou cenu. Asociace chce také zakázat zalistování nových anonymních kryptoměn do portfolia burz a ty, které tam již jsou (monero, zcash, dash), by ráda z nabídky burz odstranila. Kryptoburzy budou dále povinné Asociaci hlásit výsledky svých auditů. Privátní klíče klientů kryptoburz, které jsou nutné k uskutečnění transakcí, pak musí být uloženy offline, aby se minimalizovalo riziko hackerského útoku. Burzy budou také nuceny udržovat kurz kryptoměn v určitém maximálním rozdílu vůči celkovému tržnímu kurzu. Pokud by mělo dojít k vělkému odchýlení ať už směrem nahoru či dolů, burzy budou povinné obchodování pozastavit. Přesné procentuální vyjádření tolerovaných odchylek a maximálních hodnot růstu či poklesu kurzu kryptoměn však Asociace neuvedla.

14:01:02 Počet tokenů TrueUSD (TUSD) dosáhl čísla 62 milionů. Přitom při spuštění letos v březnu byl počet vydaných tokenů cca 4 mliony. V současnosti jsou tokeny drženy ve zhruba 400 peněženkách, jsou však rychle posílány na burzy. Spekuluje se tak o velkých investorech, kteří by mohli stát za sdružením vývojářů TrustToken, které TUSD vydává. V tuto chvíli se mezi investory řadí například BlockTower Capital, Andreessen Horowitz, GGV Capital a další. 1 TUSD je kryt 1 americkým dolarem a má tak být jištěním pro obchodníky s kryptoměnami při vysoké volatilitě na kryptotrhu.

13:27:35 Společnost Square obdržela licenci na virtuální měny od Oddělení finančních služeb pro stát New York. To umožní uživatelům mobilní platební aplikace „Cash App“ ve státě New York obchodovat s bitcoinem. Tuto aplikaci spustila společnost Square již v lednu. Na zprávu, že nyní mohou s bitcoinem obchodovat i obyvatelé New Yorku, zareagovala v pondělí cena bitcoinu růstem a akcie společnosti Square se vyšplhaly na své historické maximum. Square je společnost, jež se zabývá zpracováním platebních transakcí a jejím ředitelem a zakladatelem je Jack Dorsey, ředitel a spoluzakladatel Twitteru.

13:21:36 V budoucnosti etherea se nachází pár katalyzátorů, které by mohly jeho cenou pohnout vzhůru. Na následující z nich nedávno poukázal bitcoinový guru Brian Kelly. Prvním je Augur, jedna z nejstarších ICO, která se vyvíjí již dva nebo tři roky. Pravděpodobně to bude jedna z největších decentralizovaných aplikací na síti Ethereum. Pokud Augur nezpomalí systém, bude pro cenu kryptoměny ethereum pozitivním faktorem. Druhým pozitivním katalyzátorem je to, že se zřejmě brzy objeví futures na ethereum – například na americké burze CBOE Global Markets. Třetím katalyzátorem, který by měl nejvíce pohnout cenou etherea vzhůru, mají být očekávané upgrady v těžbě etherea. Z hardwarové těžby typu „proof of work“ by se mělo přejít na těžbu typu „proof of stake“, která je podobná softwarové těžbě.

11:00:27 Blockchainová technologie je pro podnikání téměř nutností. Prohlásil to v pořadu televize CNBC 18. června ředitel švýcarské investiční banky a giganta v oblasti poskytování finančních služeb UBS Group, Sergio Ermotti. Blockchain je podle jeho mínění „definitivně příležitost,“ a to z dlouhodobého pohledu, konkrétně Ermotti tím míní období pěti až deseti let. Podle jeho názoru je to skvělý způsob snížení nákladů. UBS se v současnosti společně s ostatními bankami a IBM účastní projektu Batavia, což je na technologii blockchainu založená globální obchodní finanční platforma.

10:41:01 Japonský regulátor FSA (Úřad pro finanční služby) diskutuje o možnosti zavést restrikce na pákové obchody s kryptoměnami. A není jediným regulátorem na světě, který tuto možnost zvažuje. Rozdílné ceny bitcoinu a ostatních kryptoměn mezi zeměmi i mezi jednotlivými kryptoburzami v rámci jediného státu totiž vedou investory k vyhledávání možnosti arbitráže za účelem vytváření zisku. Například cena bitcoinu v Jižní Koreji je v porovnání s ostatními trhy relativně vysoká. Tento rozdíl je znám pod označením „kimchi premium“ a občas dosahuje výše až 30 procent, zaznamenány byly prý i cenové rozdíly ve výši 50 procent.

2018-06-18

18:30:55 Ve Spojených státech pokračuje debata o tom, zda token XRP je cenný papír či nikoliv. Jako jeden z možných argumentů pro neuznání XRP jako cenného papíru je uváděna pokuta pro mateřskou společnost XRP, Ripple Labs, od americké vládní instituce FinCEN (Financial Crimes Enforcement Network), která je součástí ministerstva financí a zabývá se především vyšetřováním finanční trestné činnosti. Pokutu Ripple Labs udělila v roce 2015 za porušování zákona o bankovním tajemství, když společnost měla neoprávněně fungovat jako poskytovatel peněžních služeb a prodávat svou virtuální měnu XRP bez licence FinCENu. Následná dohoda mezi Ripple a FinCENem znamenala závazek provádět transakce s XRP právě přes registrovaného poskytovatele peněžních služeb. Obchodování s XRP tak bylo povoleno, přičemž XRP bylo označeno za virtuální měnu, což může být vnímáno jako precedens i pro dnešní stav. Pro označení XRP jako cenný papír naproti tomu hovoří zejména jeho centralizace, kdy velká část tokenů je stále ve vlastnictví společnosti Ripple. XRP však nedává jeho vlastníkům žádná práva ve vztahu k mateřské společnosti a stejně tak může existovat i pokud by jeho emitent zanikl.

16:27:24 Ruské banky Sberbank a Alfabank se chystají spustit fond pro drobné investory, ve kterém by jako podkladové aktivum bylo 6 kryptoměn včetně bitcoinu či etherea. Investoři by měli možnost „koupit“ či „prodat“ podíl ve fondu ve fiat měně. Rusko je nyní ve fázi schvalování zákonů regulujících kryptoměny a technologii blockchainu. Dle návrhu zákonů by kryptoměny a tokeny byly definovány jako majetek a jako takové by byly uznány jako legální investiční aktivum.

14:48:57 Banka pro mezinárodní platby (BIS) se ve své výroční zprávě kriticky vyjadřuje ke kryptoměnám. Kryptoměny dle ní neřeší konkrétní ekonomický problém, transakce jsou pomalé a nákladné a jejich škálovatelnost zaostává za poptávkou. U peněz by dle autorů studie měla fungovat dlouhodobá důvěra ve stabilitu jejich hodnoty. Decentralizovaný konsenzus, na kterém kryptoměny stojí, navíc dle zprávy konzumuje velké množství energie. Vzhledem k vysoké volatilitě kryptoměn může dle zprávy dojít k poklesu jejich ceny na hodnoty blízké nule. Na druhou stranu zpráva oceňuje technologii blockchainu založené na distribuované účetní knize, která může mít široké využití. Za příklad je uváděno zjednodušení administrativních procesů v rámci vypořádávání finančních transakcí. Negativní postoj BIS vůči kryptoměnám je dlouhodobý. Například v únoru generální manažer BIS Agustin Carstens uvedl, že bitcoin je bublina, ponziho schéma a ekologická katastrofa. V září loňského roku BIS vydala zprávu, ve které se skepticky staví k digitálním měnám vydávaným centrálními bankami.

13:05:55 Šéf americké burzy CBOE Global Markets, Chris Concannon, uvedl, že brzy by burza mohla spustit obchodování s ethereovými futures kontrakty. Reagoval tak na slova zástupce americké Komise pro cenné papíry (SEC)  Williama Hinmana ze 14. června, podle kterého kryptoměny s decentralizovanou strukturou jako bitcoin a ethereum nejsou cennými papíry. V současnosti burza nabízí obchodování s bitcoinovými futures. Objem obchodů je relativně malý a tvoří tak jen malou část z celkového portfolia obchodovaných aktiv na CBOE. Přesto spuštění bitcoinových futures v tomto rozsahu na konci loňského roku znamenalo krok vpřed při adaptaci kryptoměn v rámci finančního světa. Obchodování s bitcoinovými futures je však také dáváno do souvislosti s manipulací ceny bitcoinu. Naposledy se takto vyjádřil kryptonadšenec, analytik a spoluzakladatelem společnosti Fundstrat Global Advisors Thomas Lee, který poklesy ceny bitcoinu dává do souvislosti s expirací kryptofutures kontraktů.

11:18:22 Obchodní platforma eToro umožní mimoburzovní obchodování s kryptoměnami. Primární cílovou skupinou klientů budou hedgeové fondy. Mimoburzovní obchodování (OTC) je méně transparentní a uskutečněné obchody se přímo nepromítají do oficiálních cen kryptoměn. Zároveň je takto možné obchodovat vysoké objemy za stabilnější cenu. eToro nabízí také možnost obchodovat po vzoru jiných obchodníků, kdy prodejní a nákupní příkazy kopírují obchodní aktivity jiných subjektů.

2018-06-17

17:36:49 Expert na kryptoměny Phillip Nunn potvrdil svou predikci ze začátku roku, podle které by bitcoin měl letos dosáhnout na hodnotu 60 000 dolarů. Nunn v lednu, kdy byla hodnota bitcoinu nad 10 000 dolary, předpověděl jeho pokles na 6000 dolarů. K tomu došlo již v únoru. Zároveň také uvedl, že bitcoin letos dosáhne 60 000 dolarů a svou předpověď nyní potvrdil. Opírá jí především o důvěru v technologii blockchainu, kterou s vývojem ceny bitcoinu spojuje. Kryptotrh hodnotí nyní jako malý, v němž převažují drobní investoři, a také jako náchylný k častým manipulacím. Pokles ceny zdůvodňuje silnou volatilitou, kterou nyní kryptotrh prochází.

17:00:42 V Japonsku identifikovali 16 osob, které měly zneužívat výpočetního výkonu cizích počítačů pro těžbu kryptoměny monero. 3 z těchto osob byly zadrženy a obviněny z trestného činu. Toho se měli dopustit založením webových stránek, na které také umístili malware Coinhive určený právě pro těžbu monera. Webové stránky o existenci tohoto malware neinformovaly a k těžbě tak docházelo bez vědomí návštěvníků webů. To japonské zákony zakazují.

2018-06-16

16:00:14 Cboe a CME futures kontrakty mohou hrát svou roli v poklesech ceny bitcoinu. Ve svém nejnovějším reportu z 14. června to uvádí kryptonadšenec, analytik a spoluzakladatelem společnosti Fundstrat Global Advisors Thomas Lee. Poklesy ceny bitcoinu dává konkrétně do souvislosti s expirací kryptofutures kontraktů. Lee ve svém výzkumu zjistil, že cena bitcoinu klesá průměrně o 18 procent deset dní před expirací Cboe a CME futures kontraktů. A pak během následujících šesti dnů se cena opět zvedá. Futures však nejsou jediným faktorem slabosti bitcoinu. Dalším je převis čisté nabídky v tomto roce a to, že absorpce této nabídky je zpomalena tím, že je vytvářeno jen málo institucionálních nástrojů.

15:35:30 Společnost Ripple očekává, že centrální banka Indie (RBI) nakonec předloží pozitivní regulační rámec, pokud jde o kryptoměny. Vyplývá to ze zprávy publikované v Times of India 15. června, kde je citován Dilip Rao, šéf jedné z divizí společnosti Ripple. Rao tvrdí, že přestože RBI uvalila kontroverzní restrikce na všechny domácí banky, které by se nějak zabývaly kryptoměnami, tak průzkum samotné RBI ohledně možností emise vlastní digitální měny napovídá, že RBI může v budoucnosti svůj zákaz na kryptoměny odvolat. RBI vydala kontroverzní zákaz 5. dubna a nařídila jím všem regulovaným finančním institucím, aby přestaly poskytovat své služby firmám zabývajícím se kryptoměnami.

09:20:44 Respektovaný geopolitický analytik George Friedman je přesvědčen, že blockchain, technologie která zaštiťuje bitcoin, se jednoho dne stane zastaralou. Své názory uvedl pro televizi CNBC 14. června. „Nikdy jsem nepoznal žádnou šifrovací technologii, která by nebyla rozluštěna,“ řekl. Pochybuje, že by se mezi zpravodajskými službami Ruska, Číny a Spojených států nenašel nikdo, kdo by blockchain nedešifroval. Dále řekl, že blockchain je „jeden z těch humbuků. Lidé z něj profitují a dělají o něm mimořádná prohlášení.“ Friedmanovo vidění světa bývá často v rozporu s většinovým názorem. Někteří analytici již také poznamenali, že až (a pokud) dozraje technologie kvantových počítačů, pak velice snadno dešifruje blockchain.

09:00:28 Americká CIA nepopřela, že má údaje o tvůrci bitcoinu, který si říká Satoshi Nakamoto. Daniel Oberhaus, redaktor média Motherboard, vznesl svůj dotaz na CIA podle Zákona o svobodě informací (Freedom of Information Act). Podle Oberhause CIA odmítla jeho požadavek s tím, že „nemůže ani potvrdit ani vyvrátit“ existenci dokumentů vztahujících se k osobě tvůrce bitcoinu. Existují také domněnky, že americká NSA (Národní bezpečnostní agentura) možná zná skutečnou identitu tvůrce/tvůrců bitcoinu. Tvrdil to v roce 2016 blogger Alexander Muse. Podle něj NSA užila k odhalení identity Nakamota metodu zvanou stylometrie, kdy se jako unikátní „otisk prstu“ k identifikaci osoby užije její styl psaní.

2018-06-15

15:42:30 Zatímco bitcoin pokračuje v korekci a přiblížil se důležitým rezistenčním hranicím okolo 6000 dolarů, světové akciové indexy na tuto volatilitu zatím nijak nereagovaly. Mnoho ekonomů označuje cenový růst bitcoinu a celého kryptotrhu v závěru loňského roku za bublinu. Následný propad až do dnešních dnů považují někteří již za prasknutí bubliny s poukázáním na podobné situace, ke kterým došlo v minulosti. Jednou z nich je i krize okolo propadu akcií internetových společností v roce 2001, zkráceně nazývané .com krize nebo internetová bublina. Tehdejší nárůst cen akcií velkých internetových společností v průběhu 90. let a následný výprodej akcií a krach některých společností v roce 2001 měl poměrně negativní efekt na globální ekonomiku. To se nedá říci o současném propadu bitcoinu a dalších kryptoměn. Jejich podíl na tržní kapitalizaci všech světových investičních aktiv je méně než procento a v současnosti mají kryptoměny podle coinmarketcap tržní kapitalizaci okolo 280 miliard dolarů. Jejich propad z historických prosincových maxim okolo 20 000 dolarů až na současnou cenu okolo 6500 dolarů s sebou nepřinesl žádný efekt, na který by státy musely reagovat například změnou své fiskální politiky.

12:07:39 Kryptoměny s decentralizovanou strukturou – jako bitcoin a ethereum – nejsou cennými papíry. Prohlásil to 14. června William Hinman, šéf Divize korporátních financí amerického regulátora SEC (Komise pro cenné papíry), během konference Yahoo All Markets Summit, která se koná v San Franciscu. Hinman dále prohlásil, že některá ICO mohou být považována za cenné papíry, ale rozhodnutí leží na posouzení faktoru decentralizace. „Rozhodující pro určení, zda je prodáván cenný papír, je to, jak je prodáván a také racionální očekávání nakupujících,“ vysvětlil Hinman. Dále zdůraznil, že věří, že sítě jako Bitcoin a Ethereum jsou decentralizované, což znemožňuje použít na ně definice standardního cenného papíru. „Tak jak chápu současný stav etherea, sítě Ethereum a jeho decentralizovanou strukturu, běžné nabídky a prodeje etherea nejsou operacemi s cenným papírem.“ Hinman také řekl, které hlavní faktory by měli brát lidé v úvahu při posuzování, zda je kryptoměna cenným papírem nebo ne: „Především zvažte, zda třetí strana – osoba, entita nebo koordinovaná skupina hráčů – vzbuzuje očekávání výnosu “ Celkově byla Hinmanova řeč pozitivně nakloněna kryptoměnovým řešením i blockchainové technologii. Lze jí však také hodnotit jako poněkud protichůdnou. Prakticky všechny kryptoměny obchodované na velkých kryptoburzách jsou na nich zalistovány za účelem realizace zisku obchodujících osob a samotných kryptobruz. A to platí i o ethereu nebo bitcoinu.

11:54:26 Na prohlášení SEC, že ethereum a bitcoin nejsou cenným papírem, zareagovaly kryptoměny okamžitým růstem cen. Cena etherea, druhé největší kryptoměny na světě, poskočila během krátké doby nahoru o 9 procent. Ze strany SEC šlo o vůbec první veřejné prohlášení týkající se statusu etherea. Okamžitě poté, co se zpráva o vyjádření SEC dostala na veřejnost, cena bitcoinu narostla během hodiny o 350 dolarů. Růstem na pozitivní zprávy reagovaly i ostatní kryptoměny. Nyní opět stagnují

09:00:20 Token XRP a platební platforma xRapid zatím stále nejsou používány bankami. Uvedl to David Schwartz, hlavní kryptograf společnosti Ripple, která je jejich autorem. Přestože byly tyto technologie nedávno zkoušeny firmami Viamericas a MercuryFX, do bankovní praxe se zatím neprosadily. Podle bank, které hovořily se společností Ripple, blockchainové technologii prý chybí především škálovatelnost a soukromí transakcí.

08:52:29 Stephen Bannon, dřívější hlavní stratég administrativy amerického prezidenta Donalda Trumpa, plánuje vstup do světa kryptoměn a ICO. Informoval o tom deník the New York Times 14. června. Bannon již měl absolvovat soukromé schůzky s kryptoinvestory i manažery hedgeových fondů ohledně možnosti vydání ICO skrze svou investiční firmu Bannon & Company. Své plány však nechtěl konkrétně specifikovat s tím, že propojení projektů s jeho kontroverzní pověstí by mohlo snížit šanci na jejich úspěch.

2018-06-14

11:22:17 Těžební algoritmus PoS nemusí být nejlepším řešením, jak se zbavit problematického algortitmu PoW, jak by někteří rádi doufali. PoW (Proof-of-Work) znamená „výdělek za důkaz práce“, PoS (Proof-of-Stake) znamená „výdělek za důkaz vkladu“. Zrovna nedávno ředitel společnosti Ripple prohlásil, že více než polovinu těžby Bitcoinu kontrolují čínské firmy a tím demonstroval, že algoritmus PoW může být obětí centralizace. Reuben Yap, provozní ředitel projektu Zcoin, v rozhovoru pro Cryptovest uvedl, že i modely založené na PoS by se měly přijímat s opatrností: „Nejsem úplně proti PoS, ale spíše proti čistě PoS systémům. Mou hlavní výhradou proti PoS je to, že brzdí distribuci kryptoměny. Ale jsem pro PoS v systémech chytrých kontraktů.“ Dále řekl, že pokud se lidé poohlížejí po PoS jen kvůli škálovatelnosti, nestojí to za to. Ale mít hybridní PoW a PoS uzel může být podle něj slibnou vyhlídkou.

11:05:19 Bývalá šéfka FDIC Sheila Bair říká, že Fed by měl zvážit možnost vytvoření centrální bankou emitované digitální měny. (FDIC - Federal Deposit Insurance Corporation - je instituce, která má na starost pojištění bankovních vkladů.) Sheila Bair představila svou myšlenku na Yahoo Finance a uvedla přednosti digitálních měn, od snížení rizika finančních krizí po vylepšení nástrojů měnové politiky. Podle ní by digitální měny snížily nebo dokonce eliminovaly tlak na banky během krizí. Snížily by poplatky pro jednotlivce i firmy. Připouští však i existující nevýhody, například narušení dostupnosti úvěrů.

08:15:21 Nejméně pět procent všeho monera (XMR) v oběhu bylo vytěženo pomocí malware. Vyplývá to z výzkumu společnosti Palo Alto Networks, která se zabývá bezpečností sítí a podniků. Tato těžba monera byla prováděna skrze cryptojacking, praktiku, kdy je k těžbě kryptoměn využívána výpočetní síla cizích počítačů bez souhlasů jejich vlastníků. Podle výzkumu činí celkový výkon všech těžících počítačů (hashrate) v rámci cryptojackingu monera přibližně 19 MH/s, vynáší asi 30 443 dolarů denně a odpovídá přibližně dvěma procentům celkového výkonu sítě kryptoměny monero.

07:56:36 Indický podnikatel a zakladatel Hotmailu Sabeer Bhatia říká, že kryptoměnový trh je „příliš dobrý na to, aby byl pravdivý.“ Doplnil tak skupinu odpůrců kryptoměn s tvrzením, že kryptoměny jsou podvod. Podle jeho názoru bylo zhodnocení na kryptoměnovém trhu jednoduše spekulací spíše než úspěchem. Dále říká, že podkladovým obchodním modelem kryptoměn je podvod. Kryptoměny nejsou nic jiného než bílé papíry, naděje na způsob, jakým svět bude fungovat. Bhatia to vidí tak, že kryptoměnový trh se snaží vytvořit síť, kde lidé nakupují tokeny a účastní se tím na růstu tohoto trhu. A Bhatia se táže: „Co ta síť vlastně dělá?“

2018-06-13

20:40:05 Bitcoin je kontrolován Čínou. Na konferenci v Bostonu to uvedl šéf společnosti Ripple Brad Garlinghouse. Dle něj čtyři společnosti těžící bitcoin v Číně kontrolují více jak 50 procent této kryptoměny. Garlinghouse se proto ptá, jak si můžeme být jisti, že Čína tohoto vlivu nezneužije a které země chtějí používat Čínou kontrolovanou měnu? Šéf Ripplu tak zpochybnil tvrzení o tom, že by se bitcoin měl jednou stát světovou měnou, jak tvrdí například spoluzakladatel Applu Steve Wozniak nebo spoluzakladatel společnosti zaměřené na zpracovávání plateb, Square. Dle Garlinghouse je to absurdní.

19:55:45 Dle nové studie profesora ekonomie Johna Griffina docházelo v minulosti k manipulaci kryptotrhu skrze tokeny USDT vydané společností Tether. Každý token USDT by přitom měl být kryt 1 americkým dolarem, přičemž jejich současná celková hodnota je 2,5 miliardy dolarů. Tether je personálně provázán s kryptoburzou Bitfinex, na kterou se většina nově emitovaných USDT v minulosti dostávala. Dle studie je možné sledovat vzorce chování bitcoinu, kdy při jeho propadu jsou vydány nové USDT a následně dochází k obratu negativního vývoje trhu a zvýšenému nákupnímu apetitu obchodníků. Tether má dle závěrů studie na svědomí polovinu ze všech strmých růstů bitcoinu od doby, co je emitován. U altcoinů je to dokonce 64 procent případů. USDT navíc údajně nereflektuje reálnou tržní poptávku, pouze jí uměle vytváří, a chová se tak podobně jako když nově vydané peníze mají inflační efekt.

11:23:42 Společnost Apple nově zakázala těžbu kryptoměn na všech svých zařízeních. To zahrnuje iPhone, iPad, iMac, MacBook Pro a další. Vyplývá to z nových pokynů pro App Store určených pro developery aplikací, které byly vydány během Apple Worldwide Developers Conference. Nové pokyny pro aplikace nyní uvádějí: Aplikace nesmí těžit kryptoměny, pokud zpracování není provedeno mimo zařízení. Aplikace včetně reklam třetích stran, které se v nich zobrazují, nesmí na pozadí spouštět nesouvisející procesy, jako je těžba kryptoměn. Digitální peněženky a aplikace kryptoburz budou prozatím stále povoleny. Ovšem pouze oficiální poskytovatelé a burzy budou moci nabízet své aplikace.

11:10:02 Bitcoin ještě nedosáhl cenového dna, avšak stále je vhodná doba pro jeho nákup nebo držení, pokud věříte v dlouhodobou hodnotu blockchainu. To v pondělním pořadu „Rychlé peníze“ televize CNBC řekl obchodník s kryptoměnami Ran Neu-Ner. Denní obchodníci hledající rychlé výdělky mohou mít větší štěstí v jiných sektorech. Ale investoři uvažující v horizontu tří až pěti let by měli koupit nebo minimálně držet bitcoin. „Cena bitcoinu může jít k 20, 30, 40 nebo 50 tisícům dolarů – pak se nikdo nebude starat, jestli jste ho koupili za pět nebo šest tisíc,“ řekl obchodník. K víkendovému poklesu cen kryptoměn uvedl, že kryptoměnový trh je ve fázi svého dětského vývoje, takže takové věci se dají očekávat.

10:30:45 Indická centrální banka (RBI) připouští, že zákaz na kryptoměny vydala bez předchozího řádného prozkoumání jejich povahy a užití. Vyplývá to z odpovědí RBI na dotazy právníka, které jí zaslal v rámci uplatnění svého „práva na informace.“ Kopie jejich komunikace byly zveřejněny na sociálních sítích. Je z nich zřejmé, že RBI nevytvořila žádný interní výbor, který by prozkoumal údajná rizika spojená s obchodováním digitálních měn a že žádná úřední osoba nebo tým expertů nebyli pověřeni, aby vydali odůvodněné rozhodnutí. RBI vydala kontroverzní zákaz 5. dubna a nařídila jím všem regulovaným finančním institucím, aby přestaly poskytovat své služby firmám zabývajícím se kryptoměnami. Formálně to bylo zdůvodněno ochranou spotřebitelů a prevencí praní špinavých peněz.

09:00:00 Zástupci německé vlády tvrdí, že kryptoměny nejsou hrozbou pro finanční stabilitu. Důvodem je to, že objem transakcí v kryptoaktivech je příliš malý v porovnání s velikostí globálního finančního systému. Nicméně německá vláda považuje za vhodné bedlivě sledovat další vývoj kryptosféry, a to na úrovni G20. V současnosti se zpracovává analýza rizik, která bude hotová příští rok a která odpoví na otázku, zda je třeba ze strany vlády učinit nějaká konkrétní opatření. Německá vláda rovněž zdůrazňuje důležitost koordinace aktivit při kontrolování kryptosféry v mezinárodním měřítku. Proto například naléhá na harmonizaci při posuzování statusu kryptotokenů na evropské i mezinárodní úrovni.

2018-06-12

18:21:44 Wells Fargo, která je podle výše aktiv třetí největší americkou bankou, zakázala nákupy kryptoměn kreditními kartami, které tato banka vydala. Banka se tak dle svých slov chce chránit před vícero riziky, které jsou spojeny s touto volatilní investicí a zároveň postupuje v souladu s ostatními subjekty finančního průmyslu. Již v únoru oznámily podobný zákaz bankovní giganti J. P. Morgan Chase, Bank of America nebo Citigroup. Ke stejným krokům se dříve odhodlaly i některé další velké banky.

14:31:44 Směnárna Coinbase se rozhodla spustit podporu pro ethereum classic. K tomu by mělo dojít v následujících měsících, konkrétní datum však oznámeno nebylo. Doposud bylo na Coinbase možné nakupovat a prodávat bitcoin, bitcoin cash, ethereum a litecoin. Coinbase, která sídlí ve Spojených státech, patří mezi největší kryptoměnové směnárny na světě. Součástí je také kryptoburza GDAX. V reakci na oznámení podpory cena etherea classic vyskočila až o 25 procent a to i navzdory současnému medvědímu trendu kryptotrhu. Již v květnu Coinbase oznámil záměr podporovat ERC20 tokeny, nicméně bez uvedení konkrétní kryptoměny. Je tak možné, že v budoucnu přibudou na Coinbase další kryptoměny postavené na těchto tokenech.

11:15:43 Kryptoburza Binance nabídne někdy během letošního roku obchodování vybraných kryptoměn v páru s eurem. Sdělil to ředitel Binance Zhao Changpeng 11. června. Později bude možné obchodovat v párech i s jinými fiat měnami, podrobnosti však zatím nejsou známy. Tento krok je dáván do souvislosti s nedávným otevřením pobočky a také bankovního účtu kryptoburzy Binance na Maltě, což jí umožní získat přístup k potřebné likviditě. Komentátoři se podivují, proč podobné oznámení prozatím neučinila kryptoburza OKEx, která si na Maltě také otevřela pobočku. Dále se pak ptají, zda toto odvážné rozhodnutí neodradí část uživatelů Binance, kteří preferují anonymní obchodování, jelikož burza nyní bude kvůli obchodování s fiat měnami vystavena většímu množství regulatorních požadavků. Zatím si Binance vede dobře: v prvním čtvrtletí vykázala zisk 150 milionů dolarů, objem obchodů denně dosahuje hodnoty v průměru 1,4 – 1,5 miliardy dolarů. Binance má devět milionů uživatelů, začátkem roku jich bylo jen něco přes dva miliony.

11:00:54 Rok poté, co japonská vláda uznala kryptoměny za legální platidlo, počet Japonců, kteří platí za své nákupy bitcoinem, pomalu, ale vytrvale roste. Vyplývá to z pozorování společnosti Bic Camera, což je jeden z nejziskovějších obchodů s elektronikou, kosmetikou a duty-free zbožím v Japonsku. Možnost placení bitcoinem nabídl v dubnu 2017 nejprve ve svých dvou největších obchodech v Tokiu, později ji rozšířil na všech svých 40 poboček. Ačkoli méně než jedno procento plateb bylo uskutečněno v bitcoinu, jejich počet stabilně narůstá. Původní předpoklady obchodu, že bitcoinem budou platit převážně cizinci, se nepotvrdily. Bitcoinem platí nejčastěji Japonci muži třicátníci, kteří si kupují počítačové tablety, fotoaparáty a alkohol.

08:13:03 Firma Mastercard publikovala patent pro ověřování platebních karet založený na blockchainové technologii. Cílem patentu je zabránit skimmingu, tedy praktiky, kdy zloděj ukradne údaje platební karty zkopírováním rádiového přenosu z pasivního NFC karty, nebo přečtením jejího magnetického proužku. Firma Mastercard začala s blockchainovými patenty již loni v říjnu a představila jich již několik desítek.

07:49:42 Rostoucí přijetí kryptoměn bude výzvou pro status amerického dolaru jako světově preferované rezervní měny. V rozhovoru pro Bloomberg to řekl Ken Jacobs, ředitel společnosti Lazard, která se zabývá finančním poradenstvím a správou aktiv. Podle Jacobse je hrozba, že status amerického dolaru bude něčím kompletně nahrazen, zatím vzdálenou možností, jelikož jeho nejbližší konkurenti – euro a čínský juan – mají stále daleko do toho stát se mezinárodní měnou volby. V dlouhodobém horizontu ale Jacobs ohrožení dolaru vidí. Mimo jiné řekl: „Je zde taková spousta technologie v dnešním světě s kryptoměnami a probíhajícími změnami, že si dokážete představit, když necháte svou mysl trochu se toulat, co konkrétně se stane alternativou v budoucnosti.“

2018-06-11

17:22:16 Společnost Bitmain by mohla spustit primární veřejnou nabídku akcií (tzv. IPO). Bez dalších detailů to řekl její spoluzakladatel a zároveň generální ředitel Jihan Wu. Není tak znám ani případný časový harmonogram IPO. Pokud by k se k tomuto kroku Bitmain odhodlal, stal by se jednou z prvních velkých akciových kryptospolečností. Bitmain je největší světová společnost zaměřená na těžbu kryptoměn, přičemž loňské příjmy dosáhly 2,5 miliardy dolarů. IPO by mohlo napomoci další expanzi společnosti včetně zařazení nových produktů do své nabídky. Některé menší těžařské společnosti, jako například Canaan, již také požádaly o svolení IPO.

13:15:42 Britská společnost London Block Exchange provedla průzkum investičního chování podle pohlaví. Dle něj jsou ženy mnohem méně náchylné k davovému jednání ve smyslu FOMO (fear of missing out, tedy obava z možného ušlého zisku) a své kroky při investování častěji konzultují s okolím než muži. Kryptoměny jsou přitom populární u žen zejména v rámci mladší generace narozené okolo roku 2000. Dle staršího výzkumu směnárny eToro do kryptoměn investují nebo s nimi obchodují převážně muži, jejichž podíl z celkového počtu investorů je více než 90 procent. Tento trend se v poslední době začíná mírnit.

12:40:31 Vice-prezident společnosti Ripple Eric van Miltenburg, vyzval Jižní Koreu k liberálnějšímu přístupu k regulaci aktivit spojených s kryptoměnami. Regulace by dle něj neměla bránit inovacím a zároveň by měla chránit spotřebitele. V září loňského roku Jižní Korea zakázala v zemi ICO (primární veřejná nabídka mincí) a začátkem tohoto roku se mediálním prostorem šířily spekulace o ještě tvrdším přístupu ke kryptoměnám ze strany korejské vlády. Ripple svou podporu vyváženému regulatornímu prostředí vyjadřuje dlouhodobě a konzistentně. V tomto smyslu vydal na začátku března prohlášení, ve kterém mimo jiné vyzývá ke stanovení licenčních požadavků, které by chránily spotřebitele proti zneužití, zavedly by požadavky na boj proti praní špinavých peněz a oznamovací povinnost. Společnost by přivítala také kvalitnější opatření na posílení kyberbezpečnosti.

2018-06-10

23:47:55 Kryptotrh dnes zažil den v červených číslech, přičemž u většiny kryptoměn se jednalo o dvouciferný procentuální propad ceny. Ten je dáván do souvislosti s vyšetřováním americké Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC) a tamního ministerstva spravedlnosti možné manipulace cen kryptoměn čtyřmi kryptoburzami, a s hackerským útokem na jednu z menších jihokorejských kryptoburz Coinrail, ke kterému došlo dnes dopoledne. Výsledkem měl být transfer většího množství nejobchodovanějších tokenů na burze NXPT, které byly vydány v rámci ICO projektu Pundi X. Celkem se mělo jednat o 3 procenta všech tokenů NXPT v hodnotě necelých 20 milionů dolarů. Z burzy byly zcizeny i další kryptoměny, mezi nimi také TRON. Zpráva o vyšetřování kryptoburz byla zveřejněna již v pátek ve Wall Street Journal. Zmíněné zprávy a páteční načasování zveřejnění vyšetřování kryptoburz však mohou být také záminkou k silnému tlaku na cenu kryptoměn, která v posledních dnech stagnovala. Na trh se nyní vrátila volatilita, která tak může nahrávat krátkodobým spekulantům.

10:23:57 V roce 2018 by mohlo vzniknout téměř 150 kryptofondů. Vyplývá to z výsledků studie společnosti Crypto Fund Research. Loni takto vzniklo 130 subjektů, přičemž v roce 2016 to bylo pouhých 25 kryptofondů. Většina jsou klasické hedgeové fondy, jejichž primárním cílem je obchodování na burzách. Menší část pak tvoří venture fondy, které investují například do blockchainových startupů. Letos zatím vzniklo 61 kryptofondů, nejvíce z nich ve Spojených státech (29), Velké Británii (4) a Austrálii (4).

09:34:54 Švýcarské město Zug bude testovat hlasování v místním referendu za pomocí technologie blockcahinu. Město, které je známé také pod přezdívkou "crypto valley" vzhledem k množství společností z kryptobznysu sídlících na jeho území, loni v listopadu zavedlo systém elektronické identifikace, který umožňuje jednat s místními úřady online. Na konci tohoto měsíce pak má být testováno na vzorku 200 místních obyvatel i elektronické hlasování. Hlasující osobě bude stačit stáhnout na svůj smartphone "apku" uPort, která jim umožní registrovat se. Výsledky hlasování však nebudou závazné. Město Zug již nyní přijímá za některé své služby platbu v kryptoměnách.

2018-06-09

14:12:52 Společnost Chainlysis, která se zabývá výzkumem v oblasti kryptoměn, zveřejnila výsledky studie, dle které se od prosince loňského roku do letošního dubna dlouhodobí investoři zbavili bitcoinů v hodnotě okolo 30 miliard dolarů. Ty se pak povětšinou staly předmětem spekulace. Polovina prodejů se přitom měla uskutečnit již v prosinci. Dle studie dále na zhruba 1600 bitcoinových peněženkách bylo v dubnu uloženo alespoň 1000 bitcoinů, dohromady pak téměř 5 milionů bitcoinů, tedy skoro třetina do té doby vytěžených mincí.

12:39:28 Bithumb byla očištěna, jihokorejské úřady při svém vyšetřování nenašly žádné ilegální aktivity ani porušení pravidel stanovených finančními autoritami země. Bithumb je největší kryptoburzou v Jižní Koreji a sedmou na světě podle objemu obchodů. Počátkem roku vedly obavy jihokorejské vlády ohledně možného napojení kryptoměn na praní špinavých peněz a kriminální aktivity až k diskuzi o zákazu digitálních měn. V praxi to vedlo k zátahům na dvě největší kryptoburzy v zemi, Upbit a Bithumb, s cílem nalézt důkazy nekalého jednání. Burza Upbit zveřejnila výsledky auditu již dříve, oznámení výsledků vyšetřování burzy Bithumb se protáhlo, ale skončeno bylo již koncem dubna. Nebyly zjištěny žádné daňové úniky, přestože daňový výměr kryptoburzy Bithumb je skutečně vysoký. Komentátoři z výše poplatků a objemů obchodů odhadují, že ročně si burza vydělá kolem 274 milionů dolarů.

09:00:43 Další investor žaluje firmu Ripple s tím, že její kryptoměna XRP je cenným papírem. Investor Vladi Zakinov podal svou žalobu k vrchnímu kalifornskému soudu v provincii San Mateo 5. června. Uvádí se v ní, že v lednu 2018 nakoupil XRP a byl tím poškozen. Zakinov tvrdí, že XRP, přestože se nazývá token, je podle kalifornských zákonů vlastně cenným papírem. Společnost Ripple tedy měla povinnost XRP registrovat, když ho nabízí nebo prodává, ale tuto svou povinnost nesplnila. Dále se v žalobě uvádí, že Ripple sérií svých neadekvátních výroků vytlačila cenu XRP vzhůru, čímž si zajistila vyšší příjmy z jeho prodeje. Zástupce společnosti Ripple se proti těmto tvrzením důrazně ohradil. Není to první případ, kdy je Ripple žalována za to, že XRP je cenným papírem, podobnou žalobu podal v květnu investor Ryan Coffey.

08:44:22 Moskevská burza (MOEX) připravuje infrastrukturu, která firmám umožní uskutečňovat ICO. Očekává se, že s ICO by se mělo začít ještě během letošního roku. Informovala o tom agentura Reuters 8. června. Podle slov ředitele MOEX burza nebude provádět zalistování tokenů, ale bude o nich publikovat obchodní data, bude zveřejňovat informace o povinnostech jejich vydavatelů a popisy jednotlivých tokenů a ICO. Kromě toho chce burza zavést také futures kontrakty na ICO, bude-li o ně ze strany investorů dostatečný zájem – ohledně toho nyní probíhá průzkum trhu.

2018-06-08

14:50:36 Kryptoměny v hodnotě dohromady 1,1 miliardy dolarů byly prozatím zcizeny v letošním roce. Vyplývá to ze studie společnosti Carbon Black, která se zabývá kyberbezpečností. Nejčastějším cílem byly kryptoburzy, odkud zmizelo zhruba 27 procentech případů krádeže kryptoměn. Další velkou skupinou byly soukromé společnosti, u kterých se hackerům podařilo prolomit interní systémy a následně žádat výkupné vyplacené v kryptoměnách. Nejčastěji (44 procent případů) žádanou kryptoměnou je v tomto ohledu monero vzhledem k jeho anonymitě a nízkým transakčním poplatkům. Na bitcoin připadá jen okolo 10 procent vyplaceného výkupného. Nejčastěji byly útoky zaznamenány na americké subjekty, druhé místo zaujímá Čína.

11:19:25 Manažeři jihokorejské kryptoburzy Coinone včetně jejího šéfa a dalších 20 zaměstnanců této společnosti byli obviněni z poskytování služeb hazardních her s kryptoměnami. To se mělo odehrávat prostřednictvím umožnění obchodování na margin od listopadu 2016 do prosince loňského roku. Obchodníkům tak při maximálním využití marginu byla poskytnuta částka až do čtyřnásobku jejich vlastní investované částky, za kterou mohli kryyptoměny nakupovat. Obchodování na margin je běžné například při obchodování s akciemi, nicméně v tomto případě neměla kryptoburza svolení místních úřadů a cílila na virtuální měny, nikoliv na akcie či jiná aktiva. Coinone, která je třetí největší jihokorejskou kryptoburzou co se objemu obchodů týče, vznesená obvinění odmítá.

10:09:13 Bitcoin již 173 dnů nedosáhl nových historických maxim (ATH) a nějakou dobu ještě nejspíš nedosáhne. Pro porovnání nejdelší období "ATH půstu" bylo od konce roku 2013 do jara 2017. Nyní se cena BTC ustálila v pásmu mezi 7500 a 8000 dolary s aktuálním kurzem 7634 dolarů. Stagnace ceny bitcoinu vede i k větší dominanci obchodování bitcoinu v páru s japonským jenem, nyní okolo 63 procent objemu obchodů a to na úkor obchodování v páru s tetherem (cca 15 procent) a americkým dolarem (také okolo 15 procent).

10:00:09 Podle amerického regulátora SEC nejsou americké kryptoburzy příliš nakloněné tomu, aby vyhověly regulačním požadavkům. V rozhovoru pro televizi CNBC to uvedl 6. června Brett Redfearn, ředitel Divize pro obchodování a trhy americké Komise pro cenné papíry (SEC). Jeho vystoupení přišlo jen pár hodin poté, co na stejné televizi promluvil na podobné téma předseda SEC Jay Clayton. Podle Bretta Redfearna by kryptoburzy nabízející obchodování s tokeny vzniklými v ICO, z nichž některé mohou být podle amerických zákonů považovány za cenné papíry, měly splnit určité požadavky: registrovat se u SEC a transparentně podávat hlášení o tržních aktivitách týkajících se těchto speciálních coinů. To se však vždy neděje. Redfearn však také připustil, že i v případě, kdy obchody s tokeny jsou nahlášeny, regulátor si někdy sám neví rady, jak konkrétní tokeny správně klasifikovat. „Zcela upřímně, ne u všech z nich je jasné, co to vlastně je.“ Rozhodnutí, zda konkrétní token patří pod dohled SEC nebo ne, se provádí podle tzv. “Howey testu.”

09:50:01 Kryptospolečnosti míří vstříc regulaci a to je pro bitcoin dobré, říká analytik Thomas Lee. Je spoluzakladatelem Fundstrat Global Advisors, významné poradenské společnosti zaměřující se na oblast financí, a jeho názory jsou velmi sledované. Důkazem, že vnímání regulace kryptofirmami se vylepšuje, jsou pro něj kroky dvou hlavních kryptospolečností z tohoto týdne: Společnost Coinbase, která řídí americkou kryptoburzu, oznámila, že chce převzít společnost obchodující s cennými papíry Keystone Capital a tím se stát plně regulovaným obchodníkem spadajícím pod dohled SEC (americká Komise pro cenné papíry). Společnost Circle, kryptoměnová platforma, do níž investovala například i společnost Goldman Sachs, chce získat federální bankovní licenci a plánuje registrovat se u SEC jako brokerské a obchodní místo. Thomas Lee oznámení obou firem považuje za implicitní potvrzení, že přístup k regulaci se posouvá. A vyřešení regulačních otázek podle jeho názoru napomůže nyní bojující ceně bitcoinu.

08:40:02 Nadnárodní softwarová společnost SAP oznámila 6. června spuštění cloudové blockchainové platformy. Platforma typu „blockchain jako služba“ (blockchain-as-a-service platform) s názvem SAP Leonardo Blockchain je určena korporátním klientům a má jim umožnit vytváření aplikací a sítí využitím blockchainové technologie. Nová služba bude podporovat Hyperledger Fabric a MultiChain.

07:54:36 Blockchainová technologie prozatím nesplňuje požadavky finančních trhů, tvrdí nizozemská centrální banka. Uvádí to zpráva De Nederlandsche Bank (DNB) ze 7. června. Po třech letech experimentů s technologií distribuované účetní knihy (DLT) došla DNB k závěru, že současné algoritmy nejsou schopné vypořádat objem transakcí infrastruktur finančního trhu se stoprocentní bezpečností a tak, aby to bylo energeticky efektivní. DNB vyvinula a testovala celkem čtyři prototypy s cílem zjistit jejich potenciální užitečnost. Ve zprávě se uvádí: „Testovaná blockchainová řešení ukázala, že nejsou dostatečně efektivní s ohledem na náklady a spotřebu energie a nedokážou zvládnout velká množství transakcí.“

2018-06-07

12:04:07 Bitcoin není cenný papír, ale většina ICO zřejmě je, říká předseda americké Komise pro cenné papíry (SEC) Jay Clayton. Své názory popsal v televizi CNBC 6. června. Bitcoin podle něj není cenným papírem, jelikož může být náhražkou za suverénní měny: „Nahraďte dolar, jen, euro bitcoinem. Tento typ měny není cenným papírem.“ Dále vysvětlil, že za cenné papíry považuje tokeny, které hrají roli digitálních aktiv: „Když vám dám své peníze, a vy za ně založíte podnik a místo vrácení mých peněz mi nabídnete příjmy – pak je to cenný papír a ten my regulujeme. Regulujeme nabídku takového cenného papíru a regulujeme obchodování takového cenného papíru.“ Clayton dále dodal, že SEC nebude podporovat změnu definice cenného papíru, aby tím podpořila ICO komunitu. Nechtějí totiž ohrozit tradiční definici, která dobře fungovala po tak dlouhou dobu.

11:45:35 Dvě firmy – Van Eck a Solid X –spojily své síly a požádaly 6. června amerického regulátora Komisi pro cenné papíry (SEC), aby jim povolila obchodovat první regulované bitcoinové ETF. Každá z firem již o podobné povolení neúspěšně žádala v loňském roce, nyní jde o jejich druhý pokus zavést ETF (burzovně obchodované fondy) s bitcoinem jako podkladovým aktivem. Jejich zamýšlený produkt je určen institucionálním investorům, proto je cena jednoho podílu nastavena vysoko na 200 tisíc dolarů. Svůj produkt se firmy snažily připravit tak, aby vyhovoval zájmům SEC. Ta zatím ještě podobný produkt nepovolila. Obě firmy sídlí v New Yorku, Van Eck se zabývá správou aktiv a Solid X je startup, který má zkušenosti s bitcoinem, kryptografií a kapitálovými trhy.

07:50:55 Blockchain zmenší moc technologických gigantů, jako jsou Google, Facebook a Amazon. Myslí si to výkonný ředitel společnosti Hyperledger Brian Behlendorf, řekl to v rozhovoru pro švýcarské noviny Handelszeitung. Přicházející technologická vlna nebude pod taktovkou Silicon Valley. Příliš mnoho tamních společností chce být středem světa, ale mají slepé místo, pokud jde o blockchain. „Technologičtí giganti nepochybně sáhnou po blockchainu a vygenerují z něj své obchodní modely. Ale myslím si, že jádro blockchainu – jako decentralizovaná technologie – zmenší jejich tržní sílu,“ prohlásil Behlendorf. Dále uvedl, že spatřuje paralelu mezi aktuálním blockchainovým a kryptoměnovým boomem a dot-com blázněním z konce devadesátých let. Jako pozitivum v tom spatřuje fakt, že velké množství kapitálu nyní směřuje do vývoje softwaru.

07:33:35 Japonský Úřad pro finanční služby (FSA) poprvé zamítl udělení licence kryptoburze. Regulátor se tak rozhodl trvale odepřít registraci kryptoburze FSHO se sílem v Jokohamě. Její služby byly letos na jaře již dvakrát pozastaveny, když se FSA obávala, že kryptoburza dostatečně neověřuje identitu zákazníků v případech podezřelých transakcí. FSA nyní došla k závěru, že kryptoburzza FSHO postrádá potřebné systémy, aby zvládla svůj byznys.

2018-06-06

16:00:53 Binance si založila bankovní účet na Maltě. Uvedl to zakladatel a šéf této známé kryptoměnové směnárny Zhao Changpeng. Tento krok by mohl pomoci přilákat nové investory, kteří by mohli uskutečňovat své nákupy pomocí fiat měny. Zlepšit by se v budoucnu měla také likvidita směnárny.

14:56:50 Společnost Bitfinex ohlásila, že se včera odpoledne stala terčem kybernetického útoku. Z toho důvodu pozastavila na krátký čas v odpoledních hodinách své služby a klienti tak nemohli na platformě obchodovat. Napadení mělo za následek přetížení systému, nedošlo však k žádným odcizením prostředků z účtů klientů kryptoburzy. Trhy na zprávu reagovaly včera krátkodobým mírným poklesem. Nyní je Bitfinex plně funkční.

11:20:59 Bitcoin je ryzí („pure“) a měl by se stát jedinou globální měnou, říká Steve Wozniack, spoluzakladatel společnosti Apple. O bitcoinu, pro který má jen slova chvály, mluvil v televizi CNBC 4. června. Vyjmenoval také kvality, které podle jeho názoru činí bitcoin jedinečným a hodnotným – například, že je ryzí, jelikož nemá žádnou emisní autoritu. „Bitcoin je matematicky definovaný, je ho jisté množství, je zde způsob, kterým je distribuován…a to je ryzí a neřídí to žádný člověk, žádná firma…a bitcoin roste a roste…a přežívá, to mi připomíná něco přírodního a příroda je mnohem důležitější než všechny naše lidské konvence,“ rozplýval se Wozniack. Okomentoval také, co činí bitcoin mnohem lepším v porovnání s tisíci jiných kryptoměn, které se nyní objevily. „Pouze bitcoin je ryzí digitální zlato. Všechny ostatní kryptoměny se vzdávají některých aspektů bitcoinu. Například nejsou zcela decentralizované a mají centrální kontrolu. To je první věc, které se vzdávají ve snaze mít nějaký byznys model.“

11:06:27 Bitcoin pro praní špinavých peněz není vhodným prostředkem. Tvrdí to studie společnosti BitMEX, což je kryptoměnová obchodní platforma sídlící v Hongkongu. Cílem studie je rozptýlit pověsti, že svět kryptoměn obzvlášť přitahuje ty, kdo chtějí prát peníze. Studie zkoumá scénář, kdy si taková osoba přeje směnit milion dolarů do bitcoinu – má dvě možnosti: otevřít si účet na kryptoburze, nebo obchodovat mimo burzu v rámci přímých obchodů (tzv. OTC obchody). Studie zdůrazňuje, že kryptoburzy, které dokážou poskytnout takto dostatečnou likviditu, potřebují mít dobré kontakty v bankovním sektoru. A banky požadují detailní ověření klientů (tzv. "know your customer", KYC, a "anti-money laundering rules", AML). I kdyby se zrovna banka nestarala o praní špinavých peněz, jsou zde zákony, které musí banky dodržovat. Studie připouští, že u OTC obchodování lze jistě najít subjekt, který nebude vyžadovat ověření protistrany, ale takoví často operují v hotovosti a požadují značné dodatečné náklady. A najít jednoho, který bude schopen přesunout milion dolarů, může být rovněž obtížné. Kde lze tedy nejlépe prát špinavé peníze? Podle uvedené studie na americkém nemovitostním trhu.

08:03:19 Monero nyní plně podporuje hardwarové peněženky Ledger. Jejich plnou podporu přináší nově vydaná verze softwaru, která se též snaží řešit některé neefektivity blockchainu. Aktualizace mimo jiné přináší možnost využívat peněženky s vícenásobným podepisováním (multi-signature wallets) a transakce by měly být nyní ještě více anonymní než dřív.

07:55:31 Kryptoměny nejsou hrozbou pro fiat měny – zatím. Shodli se na tom v diskusi zástupci čtyř centrálních bank (švýcarské, kanadské, britské a litevské) během konference „Money20/20“ v Amsterdamu 5. června. Zde jsou některé z jejich výroků: Kryptoměny by byly hrozbou pro fiat měny pouze v situaci hyperinflace a nebo kdyby si fiat měny „nevedly dobře.“ * Dokud budou centrální banky odvádět dobrou práci, není zde reálné riziko, že by centrální banky vymizely. * Otázka, co je to kryptoměna a jak důležité budou kryptoměny pro společnost, je „zcela relevantní.“ * Kryptoměna emitovaná centrální bankou a kryptoměna jsou dvě zcela různé věci; hlavním produktem centrální banky je „důvěra.“

2018-06-05

16:08:56 Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) oznámila jmenování Stephanie Szczepanik do funkce poradkyně pro digitální aktiva a inovace. Szczepanik by měla zodpovídat za dohled nad dodržováním zákonů regulujících cenné papíry a to v rámci inovací a technologií digitálních aktiv včetně ICO a kryptoměn. SEC v březnu konstatovala, že online platformy nabízející obchodování s digitálními aktivy, které splňují definici cenného papíru, musí být registrovány u SEC a splňovat některé regulatorní požadavky nad ty uplatňované u běžných kryptoburz. Naproti tomu Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC) chápe kryptoměny jako komodity a jako takové podléhající regulatorním požadavkům CFTC. Tím pádem by se na investory nevztahovala ochrana vynutitelná na základě regulatorní požadavků SEC. Aktuálně je řešena otázka statutu etherea, tedy zda se jedná o cenný papír nebo komoditu. Důležitá je v tomto případě zejména otázka míry centralizace dané kryptoměny. To by mělo být také jedním z primárních úkolů nově jmenované poradkyně SEC pro kryptoměny.

16:00:15 Blockchain ovládne oblast financí do pěti šesti let. V nedávném rozhovoru sdělil tento svůj názor Ralph Hamers, ředitel ING Group. „Myslím, že banky na tom nyní skutečně pracují, jelikož potenciál je tak obrovský,“ řekl. Dále uvedl, že masivní přijetí blockchainové technologie odvětvím financí nemusí být nutně tak obtížné, jak se mnozí obávají. Podle něj by stačilo, kdyby se top pětka či top šestka globálních bank zamyslela a shodla se na jednotném standardu. Zbytek světa už by to poté jen přijal.

15:42:32 Ekonomická hodnota blockchainu je desetkrát větší než hodnota internetu. V pořadu na čínském televizním kanále věnovaném financím China Central TV to řekl Chen Weihong. Diskutovalo se o blockchainové technologii, jejím potenciálu i rizicích. Weihong uvedl, že blockchain je druhou fází internetu. Zatímco internet komukoli umožňuje sdílení informací, blockchain každému umožní transfer hodnot. Zdůraznil, že blockchain bude mít ve srovnání s internetem více praktických možností využití ve skutečném světě, které přinesou ekonomický růst.

09:00:24 Indonésie vnímá kryptoměny jako komodity. Konstatoval to tamní dohledový orgán, Futures Exchange Supervisory Board, když uvedl, že kryptoměny mohou být předmětem obchodování s futures. Indonéská vláda také chystá zákony, které by regulovaly obchodování na kryptoburzách, těžbu kryptoměn a aktivity provozovatelů kryptoměnových peněženek. V rámci přípravy nové legislativy vyzvala ke konzultacím subjekty působící v dotčených sektorech a to jak soukromé tak i státní včetně indonéské centrální banky, Úřadu pro finanční služby, daňového úřadu nebo indonéské policie. A to i proto, že nová pravidla se dotknou rovněž daňových otázek a prevence praní špinavých peněz a financování terorismu.

08:38:13 Imtoken, společnost provozující největší ethereovou peněženku, plánuje další expanzi. Společnost, který má sídlo v Číně, uvádí, že na jeho peněženkách jsou uložena kryptoaktiva v hodnotě okolo 35 miliard amerických dolarů a to včetně kryptoaktiv za více jak 20 miliard dolarů, které náleží zákazníkům směnárny Coinbase. Odhaduje se, že uživatelé peněženek Imtokenu jsou od ledna tohoto roku zodpovědní za 10 procent všech denních aktivit odehrávajících se na blockchainu etherea. Společnost chce nyní expandovat na trhy jihovýchodní Asie, následně pak na nigerijský a americký trh. Za tímto účelem Imtoken získal investice v hodnotě 10 milionů dolarů od společnosti IDG Capital. Ty mají být použity také na podpory dalších krytpoměn a to včetně bitcoinu a EOSu.

08:20:59 Obchodník s cennými papíry, Jim Chanos, který je známý úspěšným „shortováním“, uvedl, že bitcoin a další kryptoměny by v dobách ekonomické krize neobstály. Svůj postoj odůvodňuje tím, že vlády mohou v případě krize vynutit používání fiat měn jako je například dolar a mohou působit jako věřitelé. Kryptoměny dle něj nemohou fungovat jako uchovatel hodnoty.

08:00:00 Token kryptoměny TRON byla uvedena na největší indonéskou kryptoburzu Indodax. TRON tím rozšířil svůj potenciální globální dosah o dalších 1,14 milionů registrovaných uživatelů této obchodní platformy. Uvádí se, že Indodax denně zpracuje kryptoobchody v hodnotě přes 20 milionů dolarů a očekává se, že do konce roku objemem obchodů předčí indonéskou burzu cenných papírů. Kryptoměny jsou v zemi zjevně oblíbené, a to i přes částečný zákaz, který na ně uvalila v lednu centrální banka. Od té doby je však všeobecně přijímáno, že zákaz se týká pouze určitých užití kryptoměn jako prostředku směny - obchodování na burzách i těžba pokračují dále. Kryptoměně TRON se však dále nedaří, spolu s celým kryptotrhem je v medvědí náladě. Komunita TRONu je zklamaná, že ani spuštění mainnetu ani zalistování na Indodaxu neposunulo cenu TRONu nad 0,07 dolaru.

07:38:17 Dvoutisícové městečko Agnes Water na pláži v Queenslandu je nyní prvním „digitálním měnám přátelským“ turistickým městem v Austrálii. Za dovolenou, zboží a služby tam lze u více než třiceti místních podnikatelů platit pěti různými kryptoměnami. Cílem je přilákat více mezinárodních turistů (digitálních cestovatelů), kteří dávají přednost platbě v kryptoměnách. Celá iniciativa vzešla od místního nemovitostního agenta, který získal podporu svých spoluobčanů. V místní televizi bylo 3. června oznámeno, že do městečka přicestují kryptoměnové skupiny a turisté z Japonska, aby obyvatelům pomohli se zahájením nové kryptoměnové kampaně.

2018-06-04

20:18:49 Dle Vitalika Buterina, tvůrce etherea, by tato síť mohla v budoucnu zpracovávat až milion transakcí za sekundu. Jedním z řešení škálovatelnosti sítě (tedy rozšíření jejich vlastností tak, aby byla schopna mimo jiné technicky efektivně zvládat větší počet transakcí) je sharding (rozlámání) sítě. Znamená to, že jednotlivé transakce nebude zpracovávat celá síť, ale jen její části. Dalším řešením je Plasma, která v rámci hlavní sítě vytváří další menší "podsítě", které mohou zpracovávat i mikroplatby. Buterin si myslí, že by se obě řešení měly doplňovat. Urychlení zpracování transakcí by mohlo pozitivně ovlivnit uplatnění etherea v mnohých oborech včetně například zdravotnictví nebo dopravy.

19:29:17 Americká směnárna Coinbase chystá expanzi na japonský trh. Plánuje tak získat licenční oprávnění ke své činnosti od japonského Úřadu pro finanční služby (FSA). Podle dostupných zpráv společnost spolupracuje s finanční skupinou Mistubishi UFJ, která do Coinbase měla od roku 2004 investovat přes 1 miliardu japonských jenů (více jak 9 milionů amerických dolarů). Obchodní platforma Coinbase v Japonsku by měla podporovat hlavní kryptoměny jako například bitcoin nebo ethereum.

17:00:42 Společnost Ripple spouští ve spolupráci se 17 univerzitami z celého světa fond v hodnotě 50 milionů dolarů na výzkumné projekty z oblasti blockchainu. Školy si samy vyberou předmět výzkumu, který by se měly dotýkat jedné ze třech základních oblastí. Sem patří výzkum a technický rozvoj, který bude stimulovat široké porozumění a inovaci blockchainu. Dále vytvoření nových osnov, které by odpovídaly požadavkům středoškolských studentů na vzdělání o blockchainu, kryptoměnách a dalších oblastech finančních technologií. Poslední skupinou podpořených projektů budou ty, které stimulují nápady a dialog mezi studenty, fakultami, experty na technologie a lídry z řad byznysu týkající se témat společného zájmu. Na iniciativě spolupracují také prestižní univerzity jako Princeton nebo Delft University of Technology.

13:50:52 Japonská finanční skupina SBI Holdings spustila svou kryptoburzu. Zatím nabízí jen obchodování s XRP a to omezené skupině klientů. Plánuje však také představení podpory pro bitcoin a bitcoin cash. Širší skupině klientů pak zpřístupní své služby od července. SBI Holdings také vlastní jednu z největších brokerských společností v zemi. SBI původně plánovala spuštění burzy již loni, došlo však k jeho posunu vzhledem k hackerskému útoku na kryptoburzu Coincheck a zrušení partnerství s čínskou kryptoburzou Huobi letos v březnu.

11:15:50 Kryptoburza Hitbtc se rozhodla ukončit podporu japonským klientům. Ti tak na burze již nemohou obchodovat a to z důvodu nesplnění regulatorních pravidel burzou, které po ní požaduje japonský regulátor, Úřad pro finanční služby v souvislosti s přijetím zákona o platebních službách, který je v Japonsku v platnosti od dubna minulého roku. Burza se sídlem v  Hongkongu patří k největším na světě a obchoduje se na ní velké množství kryptoměn. Zákaz se vztahuje pouze na osoby s japonským domicilem.

2018-06-03

22:20:33 John McAfee si již nebude účtovat peníze za své tweety. Známý býk a promoter kryptoměn v minulosti zveřejnil, že za jeden tweet propagující kryptoměnu si účtuje 105 000 dolarů. Jeho tweety mají přitom potenciál silně ovlivňovat ceny kryptoměn v nich zmíněných. Svůj krok včera oznámil jak jinak než na twitteru.

22:00:05 Společnost Ruské železniční dráhy (RZD) zvažuje implementaci technologie blockchainu a zavedení kryptoplateb. Zástupci společnosti se vyjádřili také k možným výhodám, které tyto možnosti přinášejí. RZD by v rámci blockchainu mohla decentralizovaně uchovávat data a implementovat tzv. chytré kontrakty, jejichž počet by měsíčně mohl dosahovat až 5000. Kryptoplatby by pak mohly být zavedeny jak pro cestující, tak i v rámci platebního styku s obchodními partnery. Zatím však RZD bude muset počkat na konečné schválení tří zákonů, které se týkají blockchainu a ktyptoměn. Ruská dolní sněmovna, Duma, by se jimi měla zabývat na konci června.

15:42:48 Jedna z největších kryptoburz, Huobi, se rozhodla vytvořit fond na podporu blockchainových startupů a posílení spolupráce na poli technologií mezi Čínou a Jižní Koreou. Fond by měl mít k dispozici 93 milionů dolarů a na jeho vytvoření spolupracují jihokorejská Kiwoom Securities, čínská investiční společnost NewMargin Capital a jihokorejská finanční skupina Mirae Asset Financial Group.

15:24:52 Společnost Abic Corporation nabízí v Japonsku půjčky zajištěné kryptoměnami. Půjčky poskytuje v japonských jenech a zajištění je v bitcoinech. Půjčku je tak možné využít i k nákupu dalších kryptoměn nebo platbě daní vzniklých ze zisků z obchodování s kryptoměnami, ale i k jiným účelům. Zákazníci se tak při záměru nakoupit další kryptoměny vyhnou nutnosti prodeje těch stávajících a platbě vysokých daní, které jsou u příjmů z prodeje kryptoměn progresivní a to do výše až 55 procent. Zapůjčená částka se pohybuje v přepočtu v rozmezí od cca 18 000 do 9 milionů dolarů, přičemž úrok činí 3 až 15 procent.

11:20:34 Bitcoin je majetek. Ve středu to konstatoval Nejvyšší soud v Jižní Koreji v případu korejského muže, který měl bitcoiny získat v rámci protiprávního jednání, kterého se dopustil provozováním ilegálních pornografických webových stránek. V podobných případech tak mohou úřady v Jižní Koreji bitcoiny konfiskovat jako majetek.

2018-06-02

20:41:04 Kryptoburza Binance plánuje vytvoření obřího kryptofondu v hodnotě jedné miliardy dolarů. Zprávu 1. června potvrdil vedoucí pracovník této co do objemu obchodů světově největší kryptoburzy, která v dubnu přesídlila na Maltu. Jako investiční nástroj budou užity pouze BNB tokeny burzy Binance a fond bude spravován skrze její „inkubátorovou“ odnož Binance Labs. Projekt má být dlouhodobý a hledána je celkem dvacítka velkých investičních partnerů.

20:25:39 Byla vytvořena nová webová stránka, která kalkuluje odhadované teoretické finanční náklady na tzv. 51% útok pro jednotlivé kryptoměny. Jejím autorem je vývojář, který na webu Reddit vystupuje pod nickem xur17 a jeho stránka je k nalezení zde. Bitcoin je prakticky nenapadnutelný díky velikosti svého blockchainu, náklady na 51% útok by za hodinu převýšily částku půl milionu dolarů a útočníkovi by se finančně nevyplatil. Problém je však patrný u mnoha menších kryptoměn.

16:44:47 Evropský úřad pro cenné papíry a trhy (ESMA) včera upřesnil, že nová pravidla pro obchodování s kontrakty na vyrovnávání rozdílů budou platit od 1.srpna. Již v březnu přinesla ESMA oznámení o nových pravidlech, kdy se v případě kryptoměn zmenšuje páka, na kterou je možné kontrakty nakupovat, na poměr 2:1. V praxi to znamená, že subjekt nakupující CFD bude muset uhradit alespoň 50 procent ceny kontraktu. Pravidla, která hodlá ESMA zavést, požadují také ochranu před negativním zůstatkem obchodníků či povinnost poskytovatele CFD zveřejnit varování před rizikem možných ztrát včetně jejich procentuálního vyjádření. Nová pravidla budou v platnosti 3 měsíce, ESMA však může tuto dobu prodloužit. Součástí nových opatření je také zákaz prodeje distribuce a marketingu binárních opcí retailovým investorům.

16:23:19 Webová stránka rumunského ministerstva školství edu.ro využívala výkon počítačů jejich návštěvníků  k těžbě kryptoměn. Varování přišlo od antivirových společností Avira a Adguard. Není však zatím jasné, zda se jedná o známý skript CoinHive, kerý je využíván k těžbě monera. Rumunské úřady upozornily, že loni byl tento skript použit k těžbě monera u 150 domén s koncovkou .ro.

12:36:25 Široké spektrum využití technologie blockchcainu potvrzuje příklad z Číny. Zde místní vláda regionu Dauzhen ve spolupráci se společnostmi zaměřenými na vývoj nových technologií a místními zemědělci zkouší aplikovat blockchain na chov kuřat. Kuřata budou mít na nohou připevněny náramky, které budou monitorovat jejich denní aktivity. Zároveň bude monitorována kvalita půdy, vody a vzduchu v místě farmy. Všechna  data budou následně uložena do cloudu a zabezpečena blockchainem, kde budou evidovány i následné zásilky kuřat obchodníkům. Cena takto chovaných kuřat je až čtyřikrát vyšší v porovnání s cenou běžných kuřat ve zmíněném regionu. Přidanou hodnotou má být vyšší kvalita masa a lepší informovanost zákazníků o původu produktu.

11:48:58 Schyluje se k mezinárodnímu bankovnímu skandálu. Největší německá banka Deutsche Bank, australsko-novozélandská finanční skupina ANZ  a americká finanční skupina Citigroup čelí v Austrálii obvinění z kartelové dohody v souvislosti s úpisem akcií ANZ v hodnotě 2,5 miliardy australských dolarů (téměř 40 miliard korun). Zprávu přinesl Australský výbor pro ochranu hospodářské soutěže a spotřebitele (ACCC). Všechny tři dotčené subjekty popřely, že by se dopustily protiprávního jednání. Na úpisu spolupracoval také americký bankovní gignat JP Morgan, ten však zatím mezi případnými viníky zmíněn nebyl. Deutsche Bank již v minulosti čelila skandálu v USA, kdy byla obviňována z praní špinavých peněz z Ruska. Tento čtvrtek také vyšlo najevo, že  americký regulátor Federal Deposit Insurance Corporation (FDIC) - přidal před rokem Deutsche Bank na svůj seznam problémových bank. V reakci na oznámení akcie Deutsche Bank zaznamenávaly ve čtvrtek pokles okolo 10 procent. Tyto a další jiné jim podobné události ukazují, že kriminální aktivity a vysoká volatilita se v různé míře mohou vyskytovat napříč mnoha odvětvími a to včetně bankovního sektoru.

10:30:02 Čínská firma zabývající se implementací nových technologií do oblasti pojišťovnictví propaguje využití blockchainu ve zdravotnictví. Jak informovala místní média, firma ZhongAn Tech plánuje použít novou technologii pro snižování rizik i nákladů v oblasti zdravotního pojištění. „Pojišťovnictví je založeno na statistice a blockchain pomůže propojit tato masivní a různorodá data,“ říká jeden z vedoucích pracovníků firmy. „Prodej pojištění doposud závisel na pojišťovacích agentech, ale mladá generace raději nakupuje online. Klienti pojišťoven již nebudou muset uchovávat papírové dokumenty jako důkaz, místo toho bude stačit, když sdělí, kdy a kterou nemocnici navštívili.“

10:00:38 John McAfee si již nebude účtovat peníze za své tweety. Známý býk a promoter kryptoměn v minulosti zveřejnil, že za jeden tweet propagující kryptoměnu si účtuje 105 000 dolarů. Jeho tweety mají přitom potenciál silně ovlivňovat ceny kryptoměn v nich zmíněných. Svůj krok dnes oznámil jak jinak než na twitteru.

09:03:25 Společnost Visa včera na svém Twitteru informovala, že některé platby jejími kartami na území Velké Británie a Evropy nefungují a že problém řeší. Visa za den zpracuje kolem 150 milionů transakcí. Později bylo oznámeno, že problém byl napraven. Podobné poruchy ale ukazují přednosti decentralizovaných platebních systémů. Pro srovnání, decentralizovaná síť Bitcoin byla funkční po 99,99 procent času své existence, tedy od 3. ledna 2009.

2018-06-01

14:05:20 Izrael posouvá nabytí účinnosti zákona regulujícího kryptoměnové směnárny a burzy o 4 měsíce. Došlo k tomu na včerejším zasedání finanční komise Knessetu, izraelského parlamentu. Dle spolupředsedy izraelské asociace advokátů Jacoba Enocha, který zprávu přinesl, tento krok prospěje zejména bankám. Regulace odvětví by totiž umožnila vstoupit na trh široké skupině fintech společností, které by poskytovaly také služby spojené s nakládáním s finančními aktivy. Došlo by tak ke zvýšení konkurence na trhu. Naopak nestabilita a legislativní nejasnost, které v současnosti v tomto odvětví panují, může vést ke stagnaci fintech společností zaměřujících se na aktivity spojené s kryptoměnami.

12:43:20 Dubajská obchodní a průmyslová komora a nadace Dubai Future oznámily záměr vytvořit digitální hedvábnou stezku založenou na technologii blockchainu. Začít fungovat by měla za 8 měsíců a její zakladatelé si od ní slibují urychlení transakcí, posílení bezpečnosti a minimalizaci obchodu s padělaným zbožím. Projekt by měl spoléhat na digitální transformaci a komplexní automatizaci procesů, které takto podpoří transparentnost řízení dodavatelských řetězců. Zatím není známo, které subjekty se do digitální hedvábné stezky případně zapojí.

11:54:33 Nyní je idální doba k nákupu bitcoinu.rozhovoru pro americkou televizi CNBC to uvedl Dan Morehead, zakladatel hedge fondu Pantera Capital Management. „Všechny kryptoměny jsou nyní velmi levné“, uvedl doslova. Za 2 až 5 měsíců bude mít dle něj většina institucionálních investorů, o kterých nyní slyšíme, v kryptoměnách již zainvestováno. Morehead doporučuje nakupovat kryptoměny v momentě, kdy prolomí 230denní klouzavý průměr, počkat rok a poté prodávat. Výsledkem má být průměrný zisk okolo 240 procent. V případě bitcoinu se prý tato strategie osvědčila pětkrát za posledních 6 let.

11:00:12 Další společnosti zabývající se převody peněz se připojují k RippleNet, platební síti vytvořené společností Ripple. RippleNet je založená na blockchainové technologii distribuované účetní knihy. 30. května oznámily své partnerství s RippleNet dvě mezinárodní firmy: InstaReM sídlící v Singapuru a brazilská BeeTech s tím, že chtějí svým zákazníkům umožnit využívat výhody z tohoto partnerství v podobě rychlosti, transparentnosti a nižších nákladů. Například v případě firmy InstaReM spolupráce usnadní platby mezi Latinskou Amerikou a množstvím zemí v jihovýchodní Asii a Evropě. 26. května kuvajtská společnost Finance House oznámila využití RippleNet pro přes-hraniční platby s tím, že je vůbec první bankou v Kuvajtu, která se přidává k síti založené na blockchainu. Jen za poslední měsíc si minimálně šest bank či zprostředkovatelů plateb zvolilo pro své potřeby některý z různých platebních nástrojů vytvořených společností Ripple – jednou z nich je i jihokorejská kryptoburza Coinone.

10:49:16 Kryptoměny a blockchain neuvidí regulaci ještě roky. Myslí si to Kathryn Haun, členka představenstva společností Coinbase a HackerOne a též profesorka na Stanford Graduate School of Business. Své tvrzení pronesla 31. května na Code Conference v Kalifornii. Uvedla při tom paralelu mezi kryptosférou a internetem. V raných stádiích internetu uživatelé také volali po jednotném regulačním orgánu, ten ale nikdy nevznikl. Kryptoměny a blockchain podle Kathryn Haun následují stejné schéma vývoje jako internet. Poznamenala také, že kdyby regulace vznikla například před rokem, byla by dnes již zastaralá kvůli vzestupu ICO. Řekla také, že v oblasti krypto nemůže být žádná regulace dříve, než regulátoři pořádně pochopí, jak funguje. Zdůraznila, že je nutné vyčkat a pozorovat, jak se technologie vyvine: regulace by neměla předběhnout poznání.

08:00:06 Frankfurtská Deutsche Börse, společnost stojící za devátou největší burzou cenných papírů na světě, plánuje investovat 270 milionů eur do nových technologií včetně blockchainu. Informoval o tom portál Finextra 30. května. Plán investic zahrnuje kromě zrušení 350 pracovních míst také výdaje na velké analýzy dat, cloud, výpočetní techniku, robotiku a umělou inteligenci a rovněž slibuje do budoucna vytvoření několika stovek nových pracovních pozic právě v těchto oblastech. Slovy Theodora Weimera, ředitele společnosti: „Deutsche Börse se připravuje na budoucnost a na budoucí růst nejlepším možným způsobem. Zaměříme se ještě více na škálovatelnost našeho obchodního modelu a na posílení našich provozních procesů.“ Již v březnu společnost oznámila, že chystá na technologii blockchainu založenou platformu pro půjčování cenných papírů, ale že při tom nebude spolupracovat s kryptofirmami kvůli vysoké volatilitě bitcoinu. Naopak minulý týden společnost řekla, že pilně pracuje na zkoumání možností integrace kryptoměny.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *