Denní zprávy – červenec

2018-07-31

13:00:30 Čínská společnost Bitmain, která je výrobcem těžebního zařízení pro kryptoměny, zaznamenala v prvním čtvrtletí tohoto roku zisk 1,1 miliardy dolarů. Jedná se tak téměř o stejnou částku, jakou evidovala za celý loňský rok, kdy byl zisk Bitmainu 1,2 miliardy dolarů. Bitmain také finalizuje přípravu na primární úpis akcií (IPO) a na vstup na hongkongskou burzu. Dle slov společnosti by k těmto krokům mělo dojít "velmi brzo". IPO by mohlo napomoci další expanzi společnosti včetně zařazení nových produktů do své nabídky. Ještě předtím však chce Bitmain od investorů získat až 1 miliardu dolarů, kterou chce použít na financování své expanze. Mimo kryptobyznys se soustředí také na trh s umělou inteligencí (AI). Geograficky pak rozšířil svou působnost do Kanady, USA a Izraele. Hodnota Bitmain se nyní pohybuje okolo 14 miliard dolarů.

11:10:19 Kryptopolitika amerických regulátorů a nedostatek jasných pravidel by mohly zbrzdit inovace, prohlásila obchodní asociace s názvem Token Alliance 30. července. Asociace má přes 120 členů včetně Accenture, Circle, BNP Paribas, Cisco, Golem, IBM a CME Group a v jejím čele je Paul Atkins, dřívější komisař amerického regulátora SEC. Token Alliance uznala, že některé tokeny vydané v ICO mohou být považovány za cenné papíry, ovšem také říká, že některé „užitkové tokeny“, které ve skutečnosti nebyly cennými papíry, byly za cenné papíry považovány americkým regulátorem SEC. Token Alliance například poukazuje na to, že SEC při svém rozhodování užívá tzv. Howey Test, který ne vždy vede ke správným závěrům. Ve své zprávě Token Alliance uvádí, že přespřílišné užívání Howey Testu může ohrozit využitelnost blockchainové technologie a může zmrazit inovace. Token Alliance nyní vydala svá vlastní doporučení pro vydavatele ICO, kde jim radí, jak mají správně postupovat, aby se vyhnuli oblasti, která je v působnosti regulátorů SEC (Komise pro cenné papíry) a CFTC (Komise pro obchodování s komoditními futures). Pro tento případ Token Alliance zavedla také nový pojem „token sponsor,“ což označuje společnost, která vydává coiny, ale nespadá pod drobnohled SEC a CFTC.

11:03:24 Commonwealth Bank of Australia (CBA) otestovala při skutečném obchodu nový systém založený na blockchainu Ethereum. Australská CBA, jedna z největších komerčních bank v zemi, oznámila dokončení úspěšného obchodu, při kterém využila svou novou blockchainovou platformu, ve své tiskové zprávě z 30. července. Blockchain zde byl využit ke sledování zásilky 17 tun mandlí z Melbourne do německého Hamburgu. Nová platforma využívá technologii DLT, internet věcí (IoT) a smart kontrakty a jejím cílem má být vylepšení vícera aspektů dodavatelského řetězce. Tento krok CBA odráží nový trend, který se rozvíjí kolem blockchainové technologie na poli dodavatelských řetězců – podobné snahy nedávno oznámily například firmy Accenture a Boeing.

09:00:20 Pět jednoduchých a zároveň bezpečných online peněženek pro skladování kryptoměn vybírá článek z portálu Cryptovest. Je dobře známo, že hardware peněženky jsou nejbezpečnějším způsobem, jak uchovávat své kryptoměny. Software peněženky jsou však pro uchovávání menších množství kryptoměn flexibilnější. Článek vybírá jako bezpečné tyto software peněženky těchto poskytovatelů: 1. BTC.com, 2. Coinbase, 3. Blockchain.info, 4. Coinomi, 5. Jaxx. Autor článku dále doporučuje, že pro uchování bitcoinu a bitcoinu cash je nejlépe začít s peněženkou BTC.com a pro portfolio více různých mincí je pak vhodná peněženka Coinomi.

08:42:40 Americká společnost CLS, která se zabývá zúčtováním a zpracováním dat na devizovém trhu, spolu s technologickým gigantem IBM oznámily vzájemnou spolupráci při testování DLT platformy s názvem LedgerConnect. Tato platforma se zaměřuje na trh finančních služeb a měla by v budoucnu umožnit bankám a fintech společnostem spouštění, sdílení a využívání služeb založených na technologii DLT (technologie distribuované účetní knihy). Tato spolupráce byla oznámena 30. července a podílí se na ní devět finančních institucí, a to včetně takových jmen jako Barclays a Citigroup. Na platformě LedgerConnect byl spuštěn test typu „proof of concept“ (PoC) a pokud bude test úspěšný, pokud vznikne poptávka trhu a pokud postoj regulátorů bude vstřícný, firmy IMB a CLS doufají, že se jejich nová platforma v oblasti financí stane široce dostupnou.

2018-07-30

17:18:57 Dle spoluzakladatele etherea, Vitalika Buterian, by celkové adopci kryptoměn prospělo, pokud by si lidé mohli koupit předplacené karty s kryptoměnami v trafikách. Uvedl to na svém twitterovém účtu v souvislosti s debatou okolo (ne)schválení ETF (burzovně obchodovaných fondů) s bitcoinem či jinými kryptoměnami jako podkladovými aktivy. Dle něj ETF mohou cenu krátkodobě skokově zvednout, nicméně zbytečně se jim věnuje příliš mnoho pozornosti. Buterinův komentář lze chápat jako vyjádření podpory kryptoměnám jakožto platidlu a nikoliv spekulativnímu a investičnímu nástroji, za které je mnozí považují. Bitcoinové ETF jistě vnáší na trh krátkodobě větší míru spekulace a volatility, nicméně zároveň s přílivem většího kapitálu do kryptotrhu i skrze ETF a s tím související postupné regulace obchodních aktivit souvisejících s kryptoměnami, po které volá i americký regulátor SEC (Komise pro cenné papíry a burzy), může volatilita v dlouhodobém měřítku slábnout a zároveň se zvyšovat celková důvěra v kryptoměny. ETF tak mohou být jen jedním z mnoha kroků na cestě k širší adopci kryptoměn a to jako investičního nástroje i platidla.

08:24:55 Makléřská a finanční společnost Monex Group, která letos odkoupila hackerským útokem zasaženou kryptoburzu Coinchceck, zaznamenala ve své divizi zaměřené na kryptoaktiva ve druhém čtvrtletí ztrátu zhruba 2,3 milionů dolarů. Ta měla vzniknout právě v důsledku zmíněné akvizice a také poklesu kryptotrhu, který se projevil mimo jiné ve snížené obchodní aktivitě. Zároveň japonským kryptoburzám rostou náklady spojené se zabezpečením jejich obchodních platforem a přijetím nových pravidel za účelem ochrany spotřebitelů.

08:12:12 Japonský samoregulační orgán Asociace burz virtuálních měn (JVCEA) pokračuje v implementaci regulatorních kroků s cílem ochrany spotřebitele. Nově chce pro své členy, tedy japonské kryptoburzy, zavést pravidla pro limity objemu obchodů některých jejich klientů. Chce tak předejít velkým ztrátám drobnějších obchodníků a investorů. Kryptoburzy budou moci vybrat jednu ze dvou nabízených možností. Buďto zavedou plošné limity pro všechny drobné obchodníky a nebo budou moci zvolit různá omezení v závislosti na zkušenostech s investováním, příjmu, hodnotě jejich aktiv a věku. Asociace chce také omezit obchodování nezletilých osob, u kterých by nově měl být vyžadován souhlas jejich zákonného zástupce. Již v červnu Asociace zveřejnila část pravidel, která chce také implementovat. Mezi nimi je i jasný zákaz insider tradingu, tedy zneužití interních informací burzy za účelem realizace zisku. Asociace chce také zakázat zalistování nových anonymních kryptoměn do portfolia burz a ty, které tam již jsou (monero, zcash, dash), by ráda z nabídky burz odstranila. Kryptoburzy budou dále povinné Asociaci hlásit výsledky svých auditů.

07:50:37 Americká kryptosměnárna Coinbase ukončila vyšetřování možného insider tradingu spojeného se zalistováním kryptoměny bitcoin cash. Coinbase představila podporu pro bitcoin cash (BCH) na konci loňského roku s tím, že těsně před zveřejněním této zprávy došlo k vysoké poptávce a tím pádem i strmému růstu ceny BCH, která se takto více než zdvojnásobila. To zavdalo příčinu k podezření, že informace o zalistování BCH byla sdělena třetím osobám, které takto realizovaly ve velmi krátké době obrovské zisky. Coinbase proto najala dvě právní společnosti, které však nezjistily žádné interní pochybení. Coinbase neplánuje žádné další kroky, které by směřovaly k dalšímu vyšetřování.

2018-07-29

19:17:11 Podle průzkumu společností Wells Fargo a Gallup pouze 2 procenta amerických investorů vlastní bitcoin. 26 procent pak tato kryptoměna z pohledu investora zajímá. Průzkum proběhl 7. až 14. května na vzorku respondentů, kteří mají zainvestováno v různých aktivech více jak 10 000 dolarů. 72 procent respondentů přitom uvedlo, že nemají vůbec žádný zájem o investici do bitcoinu, což koresponduje s úrovní rizika spojeného s investicí do tohoto aktiva. 75 procent respondentů totiž uvedlo, že investici do bitcoinu považují za velmi riskantní. 96 procent dotazovaných pak uvedlo, že již o bitcoinu slyšeli. V této kategorii pak převládají mladí muži. Tento průzkum kontrastuje s jiným průzkumem, podle kterého vlastní kryptoměny 8 procent Američanů a obecně mnohem více Evropanů.

18:47:54 Společnost Nasdaq Inc., která je vlastníkem a také provozovatelem stejnojmenné americké burzy zaměřené na technologické firmy, uspořádala setkání se zástupci kryptobyznysu, které proběhlo za zavřenými dveřmi. Zúčastnily se ho i osoby z kryptoburz jako Gemini a další. Cílem bylo dle agentury Bloomberg dohodnout se na krocích, které by mohly zlepšit image a potenciál kryptoměn na globálních trzích. Konkrétně se mělo diskutovat o důsledcích budoucí regulace, jaký dohled bude potřeba a a jaké nástroje v rámci regulace mají být využity. Setkání proběhlo na začátku týdne a další by měly následovat. Oficiálně jej nikdo z účastníků nekomentoval, Nasdaq pouze potvrdil, že proběhlo. Nasdaq tento týden také uvedl, že je dodavatelem technologie pěti kryptoburz včetně Gemini a SBI Virtual Currencies.

2018-07-28

19:41:26 Populární digitální peněženka Skrill umožňuje nyní svým uživatelům posílat a přijímat kryptoměny. Konkrétně se jedná o bitcoin, bitcoin cash, litecoin a ethereum. Ty bude možné konvertovat například z dolaru nebo eura. Poplatek u konverze těchto měn bude činit 1,5 procenta z transakce, o ostatních měn to jsou 3 procenta. Toho budou moci využít i čeští zákazníci, naopak ve Spojených státech nebo v Rusku nikoliv.

19:27:52 Google zakázal v Play Store mobilní aplikace na těžbu kryptoměn. V Google Play Store je tak již nebude možné je stahovat. Dříve zde byly k dispozici například MinerGate nebo Crypto Miner. K podobnému kroku přistoupil minulý měsíc i konkurenční Apple.

2018-07-27

08:47:38 Americká regulovaná burza CME neplánuje v blízké době představit futures s altcoiny. CME nyní nabízí možnost obchodovat bitcoinové futures, jejich spuštění ale mohlo být kontroverzní, sdělil v interview pro agenturu Bloomberg ředitel burzy, Terry Duffy. Dle něj není nyní možné spustit obchodování s altcoinovými futures, protože ty jsou vysoce volatilní a relativně nové. Není proto možné zalistovat některé produkty jen proto, aby se ukázalo, kterým směrem se budou ubírat. CME odmítlo altcoinové futures opakovaně. Jiný postoj zastává další regulovaná burza, CBOE. Ta dle svých slov "monitoruje trhy, aby se ujistila, že nabízejí potřebnou infrastrukturu v případě, že by se rozhodli představit další kryptoměny2, sdělil ředitel pro vývoj Dennis O´Callahan. Dalšími kryptoměnami přitom myslel právě altcoinové futures.

2018-07-26

23:57:25 Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) odmítla schválit žádost o povolení bitcoinového ETF (burzovně obchodovaného fondu), kterou podali zakladatelé kryptoburzy Gemini, dvojčata Winklevossovi. Tyto ETF měly být v případě schválení nabízeny na americké regulované burrze CBOE. Jako důvody zamítnutí SEC uvedla obavy z možného podvodného jednání spojeného s bitcoinem a manipulace obchodování s touto kryptoměnou a to i proto, že většina obchodů je uskutečňována na neregulovaných trzích mimo Spojené státy. Konkrétně je dle SEC 95 procent obchodovaných objemů bitcoinu na neamerických burzách. Spready nabídky a poptávky se navíc dost liší napříč kryptoburzami. SEC bitcoinové ETF zamítla hlasováním v poměru 3 ku 1. Již dříve tento týden oznámila odložení termínu případného (ne)schválení žádosti o povolení ETF společnosti Direxion. Dále má také rozhodnout o žádosti na bitcoinové ETF od VanEck SolidX Bitcoin Trust. Dnešní rozhodnutí může naznačovat negativní postoj i k těmto žádostem, jelikož důvody uvedené SEC se dají aplikovat prakticky na jakoukoliv žádost o ETF. Na druhou stranu záleží také na argumentaci v konkrétní žádosti, která se může od té současné zamítnuté výrazně lišit. Bitcoin reaguje na zprávu poklesem, podle indexu worldcoinindex.com upisuje nyní téměř dvě procenta a obchoduje se těsně nad 8000 dolary. Pod tuto hranici se však dnes večer již krátce dostal a není vyloučen další pokles.

18:24:01 Na americké burze CME byl v úterý zobchodován rekordní počet bitcoinových futures. Celkově se jednalo o 12 878 kontraktů reprezentujících 64 390 bitcoinů v hodnotě okolo 530 milionů dolarů. Další americká regulovaná burza nabízející bitcoinové futures, CBOE, uvedla počet 7138 kontraktů. Úterý bylo ve znamení překonání psychologické úrovně 8000 dolarů za 1 bitcoin, tedy hodnoty, nad kterou se tato kryptoměna naposledy pohybovala v květnu. Zvýšená obchodní aktivita na kryptotrhu se tak promítla i do kryptoměnových derivátů.

18:00:19 Americký Výbor pro obchodování s komoditními futures (CFTC) by se v budoucnu chtěl více zaměřit na kryptoměny. Jeho předseda Chris Giancarlo v americkém zákonodárném sboru Sněmovně reprezentantů uvedl, že kryptoměnový trh dozrál a má nyní vliv na celý finanční prostor. Dle něj působí kryptoměny transformativně na americký kapitál a trhy s deriváty. Giancarlo zároveň řekl, že je třeba si uvědomovat vysokou rizikovost kryptoměn nebo tokenů prodávaných se sliby budoucího přístupu k určitému zboží, službám nebo platformám. V podstatě tak varoval před mnohými ICO (primární úpis nových mincí), které tyto výhody často slibují. CFTC dle něj také spolupracuje s dalším americkým regulátorem, Výborem pro cenné papíry a burzy (SEC) ve snaze omezit působení subjektů podílejících se na podvodech a manipulaci na trhu. Obě strany pracují především na zkvalitnění a urychlení výměny informací.

10:00:11 Růst bitcoinu v posledních dnech mohl být výsledkem nákupního apetitu ve východní Asii. Konkrétním hybatelem mají být kupci v Japonsku. Uvedl to analytik eToro Mati Greenspan, který poukazuje na vysoký objem nákupu v japonských jenech. Ty byly podstatně vyšší než tomu bylo za poslední více jak měsíc. Jedním z možných důvodů může být podle Greenspana také záměr japonské centrální banky devalvovat domácí měnu, jen. Navíc podle údajů z blockchcain.com bitcoin zaznamenal zvýšený počet transakcí a to více jak 2,5 za sekundu. Na takové úrovni se počet transakcí za sekundu pohyboval naposledy v únoru tohoto roku, kdy cena bitcoinu oscilovala kolem 10 000 dolarů. Greenspan to vidí i jako známku tvorby nového uptrendu. Zda se jeho slova naplní, uvidíme v nadcházejících dnech. Diskutovaným tématem budou nadále bitcoinové ETF, které mají potenciál cenu bitcoinu a tím pádem směřování celého kryptotrhu výrazně ovlivnit.

09:32:20 Jedna z největších světových kryptoburz, BitMEX, v úterý zaznamenala rekordní objem obchodů, který činil přes milion bitcoinů za 24 hodin. Byl tak prolomen předchozí rekord 800 000 bitcoinů, který vytvořila stejná burza. Artur Hayes, ředitel a spoluzakladatel burzy, připisuje tento vývoj kvalitní infrastruktuře platformy a zvyšujícímu se zájmu o bitcoin. BitMEX díky tomu zaznamenal relativně vysoké celkové objemy obchodu přepočtené na dolary a to přes 6 miliard USD, což činí tuto burzu v současnosti největší světovou kryptoburzou. Podle údajů z coinmarketcap.com zůstává objem obchodů za 24 hodin na BitMEXu vysoký a to okolo 5,2 miliardy USD. V první pětce se pak s velikým odstupem drží burzy FCoin, Binance, OKEx a Huobi. BittMEX nabízí kromě obchodování s bitcoinem možnost obchodovat i další známé kryptoměny, jako například ethereum, bitcoin cash nebo tron.

2018-07-25

10:38:51 Auditorská a poradenská společnost Ernst & Young (EY) nakupuje kryptoaktiva a s nimi spojené patenty. Jedná se o součást blockchainové strategie firmy a cílem je získání nových klientů z řad kryptospolečností. „Kryptoměny a blockchain jsou transformační síly se silným potenciálem zásadně změnit způsoby podnikání,“ komentuje tyto aktivity Kate Barton, místopředsedkyně EY Global – Tax Services.

08:23:58 Tři přední čínské telekomunikační společnosti se spojily, aby zkoumaly nové aplikace blockchainové technologie. China Mobile, China Unicom a China Telecom iniciovaly vytvoření výzkumné skupiny, kterou tvoří přibližně dvacítka expertů z této oblasti a kteří kromě tří uvedených telecomů reprezentují například firmy Huawei a blockchainové startupy ChainNova a Hyperchain. Tato blockchainová iniciativa se zaměří na výzkum takových praktických využití nové technologie, jako jsou sledovatelnost logistiky, clearing mezi operátory a podpora obchodních operací. S tím, jak se čínské firmy stále více přiklánějí k blockchainové technologii, vytváření souboru komplexních standardů pro toto odvětví se zdá být rovněž v plném proudu.

06:42:22 MyEtherWallet, jedna z nejpopulárnějších peněženek pro ethereum a tokeny typu ERC-20, bude mít mobilní verzi se zabezpečeným připojením. Oznámení novinky bylo učiněno 23. července a zatím je aplikace k dispozici pouze v beta verzi k testování. Plné spuštění mobilní aplikace, která bude bezpečně odemykat peněženku MyEtherWallet, je očekáváno v září. Dosud tato webová peněženka vyžadovala pro bezpečný login využití počítače. Nově uváděná mobilní aplikace „MEW Connect app“ pracuje na operačním systému iOS a využívá pro zabezpečení standardy šifrování společnosti Apple, takže nebude třeba zadávat heslo ani privátní klíč, jak je to naopak nutné při užívání této peněženky na počítači. Odemčení mobilní peněženky bude prováděno skrze skenování QR kódu. Mobilní aplikace také vydá hlavní heslo a heslovou frázi o délce dvanácti slov, které budou sloužit k obnovení přístupu do účtu aplikace v případě ztráty telefonu.

2018-07-24

17:07:01 Britská centrální banka tvrdí, že její platební systém může po svém přepracování sloužit uživatelům blockchainu. Bank of England to uvedla 23. července v rámci podpory rozvoje blockchainu v Británii. Bank of England má za cíl zmodernizovat svůj systém RTGS (Real-Time Gross Settlement), který je základem britského bankovnictví a obchodování v Londýně, do roku 2020. Chce posílit jeho ochranu proti kybernetickým útokům a rozšířit počet firem, které jej mohou využívat. Již v březnu letošního roku Bank of England spolu s několika firmami oznámila, že budou zkoumat, jakých změn systému RTGS je třeba, aby podporoval zúčtování plateb s firmami, které užívají technologii blockchainu. „Všichni zúčastnění potvrdili, že funkčnost nabízená renovovaným systémem RTGS umožní propojení s jejich vlastními systémy a umožní provést zúčtování plateb v měně centrální banky,“ uvedla Bank of England ve svém pondělním prohlášení.

16:53:10 CoinMarketCap reaguje na rostoucí obavy z manipulací a falešných objemů obchodů některých kryptoburz a mění proto algoritmy pro jejich zalistování. V nedávném blogovém příspěvku webová stránka CoinMarketCap oznámila, že mění své požadavky pro zalistování kryptoměnových burz. Především byl odstraněn faktor objemu obchodů jako hlavní požadavek pro zalistování – toto opatření vešlo v účinnost již 16. července. Stalo se tak „díky nedávným změnám v prostředí kryptoburz a díky obavám rezonujícím komunitou.“ Dále se v blogu uvádí: „Odstranění limitu je částečně i bojem proti představě, že objem je jediným požadavkem, který je nutný pro zalistování na CoinMarketCap. Ve skutečnosti náš tým věnuje čas zkoumání nových coinů a kryptoburz, aby zajistil, že jde o skutečné projekty, za kterými stojí skutečné týmy, a ne o podvody - a to předtím, než je dáme na CoinMarketCap.“ Jako další opatření stránka představila nové filtry a chystá se progresivně změnit metody hodnocení. Budou také zavedeny nové metriky jako sedmidenní a třicetidenní objemy a rovněž bude uvedeno datum založení každé burzy, aby si každý uživatel pro sebe mohl vytvořit lepší představu ohledně konzistence objemu obchodů na dané kryptoburze.

08:15:47Podíl bitcoinu na celkové tržní kapitalizaci kryptoměn dosáhl své nejvyšší hodnoty od prosince 2017. Stalo se tak 23. července 2018, kdy letos prvně překročil tento ukazatel hodnotu 46 procent. Naposledy se tak stalo 22. prosince 2017, kdy se bitcoin obchodoval v ceně kolem 20 tisíc dolarů – svého historického maxima. Analytici a komentátoři však upozorňují, že samotná dominance bitcoinu ještě není žádným indikátorem. Zdá se však, že při současném tempu a úbytku tržní kapitalizace altcoinů, podíl bitcoinu na kryptotrhu brzy přesáhne 50 procent.

08:00:05 Těžební společnost Hashflare ukončila poskytování svých služeb těžby bitcoinu, jelikož se jí již nevyplácí. Zrušila též všechny smlouvy týkající se tohoto provozu. Na svém Facebooku společnost uvádí, že několik posledních měsíců bylo pro kryptotrh těžkých a přes všechny snahy problém vyřešit (např. zvažovala mnoho technických řešení, která by snížila náklady na údržbu a elektřinu) se žádná provedená opatření neukázala jako dostatečně účinná a nemohla podstatně ovlivnit aktuální situaci danou především nestabilitou kryptotrhu. Pracovníci společnosti uvedli, že po více než měsíc byly výplaty pro její uživatele nižší než poplatky za údržbu. „Těžba bitcoinu zůstává nerentabilní a k 20. červenci ukončujeme těžební služby.“ Pracovníci společnosti Hashflare dále řekli uživatelům, že společnost očekává, že kryptotrh se v blízké budoucnosti opět stabilizuje až do bodu, kdy bude možné nabídnout uživatelům „nová výhodná řešení.“

2018-07-23

17:33:27 Zasedání ministrů financí a guvernérů centrálních bank skupiny zemí G20, které proběhlo o víkendu, nepřineslo žádný zásadní posun v otázce možné koordinované regulace kryptoměn. Nic jiného se snad ani nedalo čekat. Jurisdikce členů G20 jsou velmi různorodé, stejně tak přístup ke kryptoměnám a jejich využití v těchto zemích. Výsledkem jednání je, podobně jako při předešlé schůzce v březnu, vágní konstatování, že kryptoměny mohou přinášet rizika a výhody. Za výrazně nižší pozornosti médií z kryptosvěta se skupina dále shodla, že "kryptoaktiva mohou být problematická pokud jde o ochranu investorů a spotřebitelů, integritu trhu, daňové úniky, praní špinavých peněz a financování terorismu." Další jednání na toto téma by G20 měla absolvovat v říjnu tohoto roku.

13:46:28 Podvody související s obchodováním s kryptoměnami a binárními opcemi jsou nyní druhým nejčastějším typem investičních podvodů v Austrálii. Vyplývá to z prohlášení tamního regulátora, Competition and Consumer Commission. Schémata těchto podvodů jsou prý stejná jako v jiných případech. Podvodníci tvrdí, že mají interní informace o pohybech ceny, které investorům přinesou pohádkové zisky. Poté však investované prostředky často velmi rychle zmizí. Regulátor také uvedl některé oblíbené fráze podvodníků: nízké riziko a vysoký zisk, bezriziková investice, do tří let se stanete milionářem apod.

08:17:27 Evropský parlament publikoval studii, podle které by digitální měny vydávané centrálními bankami (CBDC) vytvořily novou úroveň konkurence na kryptotrhu. O kryptoměnách dále tvrdí, že jsou technologickým a operačním paradigmatem, který má vliv na celý sektor včetně monetární politiky a fiskální stability. CBDC se dle studie liší od ostatních kryptoměn v konvenčním bilaterálním vypořádání s důvěryhodným centrálním subjektem. V současném kryptotrhu vidí studie bariéry pro vstup dalších projektů. To se týká nejen kryptoměn, ale také poskytovatelů peněženek, kryptoburz a platebních poskytovatelů, kteří mohou zvýhodňovat při splnění určitých podmínek konkrétní kryptoměnu.

2018-07-22

13:11:15 Americká kryptosměnárna Coinbase vytvořila politický akční výbor, který by jí měl umožnit vybírat peníze, jež mohou být utraceny buďto v rámci volební kampaně nebo pro účely podpory a propagace konkrétní legislativy. Jedná se tak o poměrně důležitý a v kryptosvětě unikátní krok. Coinbase tím oficiálně dává najevo svou angažovanost v lobbingu a s největší pravděpodobností cílí také na nadcházející listopadové volby do amerického Kongresu. Vybrané finanční prostředky tak mohou jít na podporu kampaně kandidátů nakloněných kryptoměnám.

12:45:30 Průměrné denní obchodované objemy s bitcoinovými futures na americké burze CME byly ve druhém čtvrtletí tohoto roku téměř dvojnásobně vyšší než za první tři měsíce. Na svém twitterovém účtu to uvedla CME. Dle zveřejněných údajů tak bylo v průměru denně zobchodováno 3577 kontraktů v celkové hodnotě nad 17 500 bitcoiny. Obchodování s bitcoinovými futures je ve Spojených státech regulováno Komisí pro obchodování s komoditními futures (CFTC).

2018-07-21

14:47:11 Britská Právní komise bude přezkoumávat stávající právní rámce, aby zajistila, že budou vyhovovat požadavkům dnešní éry chytrých kontraktů. Právní komise (Law Commission) tento svůj záměr oznámila ve svém reportu za rok 2018 vydaném 19. července. Je britským orgánem pro analýzu právních předpisů, založena byla v roce 1965 a jejím hlavním úkolem je monitorovat britské zákony a doporučovat jejich reformy. Podle Právní komise představují protokoly chytrých kontraktů éru důvěryhodných a efektivnějších obchodních transakcí a zákonodárci musí zajistit, aby existující právní rámce byly dostatečně flexibilní a přehledné a udržely krok s inovacemi. Počáteční výzkum v této záležitosti má údajně započít letos v létě.

11:57:58 Obchody firmy Samsung ve třech pobaltských státech nyní při platbách za zboží akceptují kryptoměny. Oznámení, že bude přijímáno sedm různých kryptoměn, bylo uskutečněno 20. července. Skrze partnerství s firmou Coppay zabývající se zpracováním plateb budou moci zákazníci Samsungu v Tallinnu, Rize, Vilniusu a Kaunasu moci platit kryptoměnami BTC, ETH, DASH, NEM, STEEM, XRP a LTC. V Estonsku, Litvě a Lotyšsku jsou kryptoměny velmi populární a mnoho různých obchodníků přijímá bitcoinové platby. Regulace kryptoměn v tomto regionu téměř neexistuje, s výjimkou Lotyšska, kde může být kryptoburzám uložena 20 procentní daň z kapitálových výnosů.

10:05:27 Zákaz na kryptoměny v Indii trvá, rozhodnutí Nejvyššího soudu bylo odloženo na 11. září. Slyšení původně plánované na 20. července bylo přesunuto. Zákaz byl vydán centrální bankou Indie (RBI) 5. dubna a nařídil všem regulovaným finančním institucím v zemi, aby přestaly poskytovat své služby firmám zabývajícím se kryptoměnami. Deadline pro implementaci zákazu vypršel 5. července a od té doby indičtí občané nemohou nakupovat a prodávat kryptoměny na burzách a kryptoburzy a kryptospolečnosti nemohou získávat půjčky od indických bank.

09:21:50 V Bulharsku bude instalován první kryptobankomat. Místní kryptoburza DG Cash oznámila, že bankomat spustí 23. července v populárním nákupním centru v hlavním městě Sofii. Bankomat bude dvoucestný (two-way ATM) umožňující nákup i prodej digitálních měn. Zákazníci budou moci nakupovat bitcoin, bitcoin cash, ethereum, monero a litecoin za bulharský lev, euro a americký dolar. Dále budou moci směnit bitcoin a litecoin za bulharský lev. Dále bude bankomat umět vydávat bezkontaktní NFC karty, které budou sloužit jako kryptopeněženky.

2018-07-20

17:32:10 Josh Bottomley, který je v bance HSBC odpovědný za řízení digitální strategie, uvedl, že banka se nezajímá o možnost obchodovat s kryptoměnami. Nevyloučil však, že tento postoj se může v budoucnu změnit. To, do jaké třídy aktiv se banka rozhodne investovat, záleží z velké části také na volatilitě zkoumaných aktiv. Ta je u kryptoměn zatím veliká a dle Bottomleye tak nevyhovuje potřebám klientů HSBC.

11:00:30 Švýcarští regulátoři by měli řešit odchod kryptoprojektů ze země. Švýcarsko je známé jako země kryptoměnám a blockchainovým projektům přátelská, ovšem místní banky jim příliš nápomocné nejsou, a to ohrožuje jejich setrvání v zemi. Thomas Moser ze švýcarské centrální banky (SNB) uvedl, že některé kryptofirmy již požádaly centrální banku o pomoc, ale že je odkázala na FINMA – švýcarského finančního regulátora. FINMA, SNB i bankovní asociace již vedly rozhovory, při kterých hledaly řešení, jak zpřístupnit bankovní služby i kryptofirmám. Banky však požadují, aby nejdříve vláda stanovila jasná pravidla týkající se blockchainových projektů a kryptoprojektů, předtím než jim nabídnou své služby.

10:30:52 Velká čtyřka auditorských firem zkouší využití blockchainové technologie pro fiskální audity. Společnosti Deloitte, Ernst & Young, KPMG a PwC se připojily ke konsorciu dvaceti předních tchajwanských bank a budou provádět testování pilotního projektu blockchainového řešení pro audity firem. Informoval o tom místní tisk 19. července. Systém bude automatizovat potvrzovací procesy a konsorcium odhaduje, že co nyní auditorům trvá průměrně dva týdny, bude díky nové technologii hotové během jednoho dne.

08:24:13 Známí institucionální investoři a influenceři se rozcházejí v názoru na budoucnost kryptoměn. Z 18. července například pocházejí tato jejich vyjádření. Barry Silbert (ředitel Digital Currency Group přezdívaný Crypto King), který nakoupil bitcoin, když stál pouhých deset dolarů, řekl, že si myslí, že cena 7000 dolarů byla dnem. „Z technické perspektivy to začíná vypadat velice dobře,“ řekl Silbert. Ken Griffin (ředitel investiční firmy Citadel) uvedl, že ani jediný portfolio manažer mu nedoporučil kupovat kryptoměny. „Kryptoměny nejsou potřeba a co je nešťastné, je to množství povyku kolem nich,“ prohlásil Griffin. Howard Marks (miliardář, investor, spolupředseda Oaktree Capital) ohledně kryptoměn uvedl: „Nejedná se o investici, jedná se o obchod. Z dlouhodobého pohledu se podle mě ukáže, že nemá žádnou podstatu.“

08:00:29 Nový report o kryptoinvesticích v roce 2018 uvádí, že 56 procent nového kapitálu přichází od institucionálních investorů. Zprávu uveřejnila 18. července společnost Grayscale Investments – fond pro správu digitálních aktiv a uvedené údaje se týkají jejích produktů a portfolia. Autoři zprávy také uvádí, že přestože ve sledovaném období na kryptotrhu převládala medvědí nálada, tempo investic „se zrychlilo na úroveň, kterou jsme ještě předtím neviděli.“ Z hlediska územního rozložení zhruba 64 procent všech nových investic přišlo z USA, 26 procent od offshore investorů a 10 procent z ostatních regionů.

2018-07-19

17:57:39 Jedna z největších světových kryptoburz OKEx plánuje ve spolupráci s maltskou burzou (MSX) spuštění obchodní platformy určené obchodování s tokeny, které jsou považovány za cenné papíry. K tomu by mělo dojít na začátku roku 2019. Za tím účelem OKEx a MSX dnes podepsaly memorandum o porozumění, které nastiňuje další kroky spolupráce. Vznikne tak společnosti OKMSX, která by měla využít know-how MSX týkající se zákonných podmínek pro provoz burzy cenných papírů a know-how OKExu z oblasti kryptoměn. Pro mnoho tokenů s centralizovanou strukturou se tak jedná v tomto týdnu o již druhou dobrou zprávu. V pondělí totiž americká kryptosměnárna Coinbase oznámila, že jí američtí regulátoři dovolí zalistovat na její platformě tokeny, které budou regulátory označeny za cenné papíry.

17:10:57 Firma Mastercard získala nový patent, který by jednou mohl umožnit bitcoinové transakce kreditními kartami. Patent datovaný 17. července má chránit metodu, která by dokázala spravovat „částečné rezervy blockchainové měny.“ Žádný konkrétní produkt zatím nebyl uveden na trh, jednou by však tato metoda chráněná novým patentem měla umožnit urychlení blockchainových transakcí. V emailu zaslaném televizi CNBC uvádí Seth Eisen, viceprezident pro komunikaci firmy Mastercard, že patenty jsou součástí procesu vytváření inovací a že mají za úkol chránit firemní duševní vlastnictví, ať již konkrétní idea někdy přijde na trh, nebo ne. Firma Mastercard podala již desítky patentů týkajících se blockchainové technologie. Nicméně známý bitcoinový býk Tom Lee z firmy Fundstrat Global Advisors informaci o novém patentu Mastercardu okomentoval na CNBC pozitivně jako dobrou zprávu pro digitální měny.

08:20:29 Japonská společnost GMO Internet Group oznámila, že spouští novou internetovou banku založenou na technologii blockchainu. Chce tak vytvořit bankovní služby „příští generace.“ GMO Internet Group je gigantem v oblasti IT a poskytovatelem internetových a finančních služeb. 17. července společnost potvrdila svou spolupráci s Aozora Bank Group skrze novou webovou banku, která má brzy užívat blockchainu k usnadnění plateb. Údajně tyto dvě firmy připravovaly spuštění banky nové generace od poloviny roku 2016. Nově vzniklá banka ponese název GMO Aozora Net Bank a podle tiskové zprávy vydané k tomuto projektu je jejím cílem poskytovat nové finanční služby skrze integraci oblastí fintech a IT. K dosažení tohoto cíle využije nejpokročilejší technologie včetně bezpečnostních certifikátů, blockchainů, umělé inteligence a internetu věcí. Zejména chce nová banka ve spolupráci s firmou GMO Internet vyvinout nový zúčtovací systém využívající blockchainovou technologii.

08:15:30 Miliardář a investor Marc Lasry odhaduje, že bitcoin může brzy dosáhnout ceny 40 tisíc dolarů. Spoluzakladatel společnosti Avenue Capital Group uvedl svou predikci v televizi CNBC 18. července. Jako hlavní důvod pro růst ceny bitcoinu vidí to, že obchodování s ním je stále jednodušší a stává se součástí mainstreamu. Lasry také dodal, že předpovídá, že bitcoinoví investoři si v období tří až pěti let vydělají pěti až desetinásobek svých peněz. Lasry si již před časem postěžoval, že lituje, že nenakoupil bitcoin dříve. Tento týden se objevily zprávy tvrdící, že od té doby již směnil do bitcoinu jedno procento svého čistého bohatství.

08:00:33 Většina z uskutečněných ICO si ponechává centralizovanou kontrolu a porušuje sliby dané ve svých whitepapers. Tvrdí to akademická studie „Coin-Operated Capitalism“ vypracovaná čtyřmi profesory na University of Pennsylvania Law School a zveřejněná 17. července. Základní nesrovnalosti studie objevila ve fungování „významného“ počtu ICO projektů. Autoři mimo dalších poznatků uvádějí, že jejich výzkum odhaluje, že mnohá ICO nedodržela dokonce ani svůj slib, že budou ochraňovat investory proti insider tradingu (zneužívání interních informací za účelem realizace vlastního zisku).

2018-07-18

17:17:05 Japonská finanční skupina SBI Holdings otevírá svou kryptoburzu VCTRADE veřejnosti. Uvádí se to v oficiálním oznámení ze 17. července. Burza byla oficiálně spuštěna již v červnu, ale obchodovat na ní mohla jen skupina předem registrovaných uživatelů. Nyní se nově mohou na burzu zapsat japonští residenti ve věku dvaceti až sedmdesáti let. Přihlášky od korporátních zákazníků v současnosti naopak nejsou přijímány. Burza se soustředí především na obchody s tokeny XRP firmy Ripple, obchodovat je možné také bitcoin a bitcoin cash v páru s japonským jenem.

10:45:52 Nový projekt stabilní mince navázané na americký dolar a běžící na blockchainu Stellar obdržel podporu od firmy IBM. Informovala o tom agentura Reuters 17. července. Novému aktivu se přezdívá „Stronghold USD“, a to podle názvu jeho tvůrce, kterým je finančně technologický startup Stronghold. Nový token byl spuštěn 17. července a je údajně emitován s cenovým poměrem 1:1 k americkému dolaru. Jde o vůbec první projekt kryptoměny se stabilní hodnotou, který využívá síť Stellar. Firma IBM však tuto síť využívá již od roku 2017 k usnadnění přeshraničních plateb.

07:17:19 Největší letecká společnost na světě Boeing chce vyvíjet bezpilotní dopravní prostředky s využitím technologie blockchainu. Uzavřela kvůli tomu nové partnerství s firmou SparkCognition sídlící v Texasu, která se zabývá umělou inteligencí. Novinku oznamuje tisková zpráva ze 17. července. Obě firmy budou spolupracovat na vývoji platformy, která bude sledovat bezpilotní vzdušné dopravní prostředky a přidělovat letové koridory. „Příležitost v podobě městské letecké mobility povede k vytvoření největšího nového trhu naší doby,“ poznamenal k tomu Amir Husain, ředitel společnosti SparkCognition.

07:10:43 Na ostrově Malta je první místní dvoucestný kryptobankomat. Místní startup Moon Zebra umístil ve městě Sliema bankomat, ve kterém lze nakupovat i prodávat bitcoin a litecoin za eura. Podle webové stránky Coinatmradar, která uvádí informace o bankomatech globálně, tento nový bankomat firmy Moon Zebra si účtuje průměrný poplatek za nákup ve výši 8,3 procenta a za prodej ve výši 6,2 procenta. Slovy technického ředitele firmy Moon Zebra tento bankomat není určen jen pro high-end uživatele, a proto přijímá nákupy už od částky 50 eur. Dvoucestné bankomaty (two-way ATMs), které jsou relativně novinkou, umožňují klientům jak nákup, tak i prodej kryptoměn za fiat měny. Podle údajů Coinatmradar jsou na Maltě ještě další dva kryptobankomaty, ale oba umožňují pouze nákup. Malta sama sebe nazývá „Kryptoostrovem“ a snaží se přilákat kryptobyznys na své území.

07:05:48 Bitcoin včera večer zaznamenal skokový desetiprocentní růst. Spolu s ním rostly i altcoiny. Dostal se tak přes psychologickou hranici 7000 dolarů a překonal také důležitý indikátor, 50denní klouzavý průměr. Bitcoin tak rostl 4 dny po sobě, což se mu naposled podařilo v dubnu tohoto roku. Takto výrazný skokový růst se jeví jako manipulativní jednání na trhu, nicméně nevypadává z nastoupeného trendu posledních dní, ke kterému přispívají také pozitivní zprávy kolující médii. Bitcoin se nyní podle coinmarketcap.com obchoduje za 7425 dolarů, přičemž objem obchodů za posledních 24 hodin je stále na poměrně slušné úrovni a to téměř 6,3 miliardy dolarů. K výraznější korekci zatím nedošlo, naopak nad ránem kryptoměna ještě lehce posílila.

2018-07-17

23:00:55 Stellar Development Foundation, tvůrce kryptoměny stellar lumens (XLM), obdržela od mezinárodní poradenské agentury Shariyah Review Board certifikát o splnění požadavků islámského práva sharia v Bahrajnu. To se má týkat například pravidel držení, nákupu, prodeje nebo směny kryptoměn. Pro mnoho ortodoxních muslimů zajímajících se o kryptoměny je to pozitivní zpráva. Shariyah Review Board je licencována bahrajnskou centrální bankou. Stellar lumens pak má nyní podle coinmarketcap.com sedmou největší tržní kapitalizaci.

17:10:32 Jedna z největších světových kryptosměnáren, Coinbase, uvedla, že jí američtí regulátoři dovolí zalistovat na její platformě tokeny, které budou označeny za cenné papíry. Dle informací agentury Bloomberg v pondělí mluvčí Coinbase uvedl, že americká Komise pro cenné papíry (SEC) a Úřad pro regulaci finančního průmyslu této společnosti povolily nákup firem Keystone Capital, Venovate Marketplace a Digital Wealth. Coinbase se tímto dle informací z června tohoto roku stane regulovaným subjektem, který bude působit jako broker, alternativní obchodní systém a registrovaný finanční poradce. Na regulovaných obchodních platformách mohou být nakupovány a prodávány tokeny vydané v rámci ICO. SEC již dříve uvedl, že většina tokenů obchodovaných na kryptotrhu jsou cenné papíry a jejich mateřské společnosti musí být proto registrovány a musí fungovat v souladu s americkými federálními zákony regulujícími nakládání s cennými papíry. To platí také pro platformy, na nichž se tyto tokeny obchodují. Je to také dobrá zpráva pro tokeny XRP společnosti Ripple, které dle mnohých odborníků naplňují znaky cenných papírů. Ripple se také v minulosti snažil o zalistování XRP na Coinbase, zatím však neúspěšně právě především z důvodu hrozby možného postihu v případě, že by jej američtí regulátoři označili za cenný papír.

10:50:40 Kryptoburza Coinsuper se podezřele rychle dostala mezi čtyři největší kryptoburzy na světě. Díky náhlému nárůstu objemu obchodů se burza přibližně za měsíc z šestnáctého místa posunula až na čtvrté za burzy Binance, OKEx a Huobi. Náhlý nárůst objemů až téměř k miliardě dolarů některé obchodníky zaráží a varují před praktikami umělého navyšování obchodovaných objemů. Jeden ze skeptiků to na Twitteru popsal jako nový burzovní model: burza si vytvoří vlastní token a umožní jeho držitelům obchodování s nulovými poplatky. Tím vytvoří velké, ale umělé objemy obchodů, aby se umístila vysoko na CoinMarketCap. Poté burza vybírá nadměrně vysoké poplatky za zalistování jednotlivých kryptoměn, jelikož je „top burzou na žebříčku“ a Ponziho schéma tak pokračuje dál.

10:29:52 Společnost BitPay získala vysoce žádanou licenci na virtuální měny (Virtual Currency License) ve státě New York. Stala se tak teprve osmou firmou, která může ve státě New York podnikat v této oblasti. Společnost BitPay je největším globálním poskytovatelem platebních služeb pro platby bitcoiny a bitcoiny cash. Před udělením licence úřad NYDFS (New York State Department of Financial Services) prozkoumal praktiky firmy BitPay v oblastech jako je zabezpečení proti praní špinavých peněz, proti podvodům, ochrana spotřebitelů, kybernetická bezpečnost a výše kapitalizace. Regulace kryptoměn se v jednotlivých státech USA liší. Stát New York zastává jednu z vůbec nejvíce striktních politik, pokud jde o podnikání týkající se kryptoměn.

06:32:30 Americká CFTC vydala nové doporučení spotřebitelům, aby byli opatrní při nákupu digitálních mincí a tokenů. V dvoustránkovém dokumentu se také nachází varování, že mnohá ICO končí podvodem, anebo neúspěchem. CFTC (Komise pro obchodování s komoditními futures) v tomto dokumentu rovněž uvádí, že „digitální tokeny a mince mohou být též deriváty či komoditami v závislosti na tom, jak jsou strukturovány.“ Zpět v roce 2015 CFTC nejdříve prohlásila, že kryptoměny jako bitcoin považuje za komodity. Aktuálně zveřejněný dokument naznačuje, že některá z krypto-aktiv vystupující na trhu v současnosti by mohla spadat do působnosti CFTC.

06:20:06 Kryptoburza Poloniex vydala první oficiální mobilní aplikaci pro systémy iOS a Android. Klienti Poloniexu, kteří chtějí aplikaci využívat k obchodování na svém mobilu, si nejdříve musí vygenerovat API klíč na desktopové stránce. V současnosti je však obchodování podporováno pouze na zařízeních s operačním systémem iOS. Uživatelé zařízení s Androidem mají k dispozici pouze tržní informace a zatím není jisté, kdy budou moci také obchodovat. Až dosud byly k dispozici pouze neoficiální mobilní aplikace podporující Poloniex vydané třetími stranami, jako například Blockfolio, jež rovněž umožňuje obchodování. Poloniex je jedna z nejdéle fungujících amerických kryptoburz, založena byla v roce 2014. V únoru 2018 tuto burzu převzala společnost Circle, která vyvíjí mobilní aplikace na zasílání peněz.

2018-07-16

18:10:51 Hongkongský Měnový úřad, který de facto plní funkci centrální banky, spouští spolu s 21 bankami blockchainovou platformu. Cílem je snížení nákladů na bankovní služby a jejich rychlejší poskytování. To by mělo umožnit i malým společnostem využívat služeb povětšinou dostupných pouze velkým zákazníkům bank. Všechny banky, které budou na blockchainové platformě participovat, budou zároveň jejím vlastníkem. Projekt je unikátní v tom, že je zastřešen státní institucí a hned zpočátku jej bude využívat větší počet místních bank včetně velkých mezinárodních bankovních domů jako HSBC nebo Standard Chartered.

17:44:36 Bulharský regulátor, Komise pro finanční dohled, začne v zemi monitorovat kryptoměnový trh a ICO (primární úpis virtuálních mincí). Konkrétně se to týká: dodržování požadavků nutných pro získání licence a registraci společností nabízejících finančně inovativní produkty a/nebo služby a technologie v nebankovním finančním sektoru; analýzy potřeb pro regulatorní rámec ve spojení se službami outsourcingu včetně cloudových služeb; vytvoření inovativních hubů, řízení rizik kyberbezpečnosti.

17:20:28 Společnost BlackRock, která patří k největším subjektům nabízejícím obchodování burzovně obchodovaných fondů (ETF), zvažuje vstup do kryptotrhu. Za tím účelem byla vytvořena pracovní skupina, která má posoudit možné dopady tohoto kroku. Jako jeden z nástrojů, kde by se BlackRock mohl angažovat, jsou zmiňovány bitcoinové futures. Ještě minulý rok přitom šéf společnosti Larry Fink prohlašoval, že bitcoin je nástrojem využívaným k praní špinavých peněz a stavěl se k němu celkově velmi kriticky. Současnou změnu postoje tak lze dávat i do souvislosti s postupným vyjasňováním regulatorních přístupů a s tím související legislativy na ochranu spotřebitele, které jsou důležité pro velké institucionální investory. Svou roli může hrát také současná nízká cena kryptoměn a relativně menší volatilita, než tomu bylo loni.

2018-07-15

23:22:01 Jako stabilní alternativní investici vnímá kryptoměny 5 procent Čechů. Nejvíce (48 procent) lidí preferuje zlato a jiné drahé kovy, následuje umění (11 procent) a starožitnosti (9 procent). Vyplývá to z průzkumu NMS Market Research pro společnost Golden Gate. Ten byl proveden v červnu na tisícovce respondentů. Dle závěrů průzkumu Češi sice spoří, ale investovat se bojí nebo to neumí. V důsledku toho investuje jen pětina dotázaných. Pro většinu lidí je důležitá také hmatatelnost investice. Zlato i kryptoměny jsou nyní levné, když se nacházejí blízko letošních minim.

16:16:28 Čilský soud nařídil tamní státní bance, aby znovuotevřela účet čilské kryptoburze Orionx. Banka uzavření účtu v březnu tohoto roku zdůvodňovala nejasnou regulací okolo kryptoměn a burza se proto obrátila na soud. V květnu tohoto roku pak prezident čilské centrální banky oznámil, že země by měla zvážit přijeté legislativy regulující nakládání s kryptoměnami.

15:00:45 Podíl čínského juanu na celosvětovém obchodování s bitcoinem silně poklesl. Uvádí to zpráva čínské tiskové agentury Xinhua, podle které došlo k poklesu v důsledku restriktivních opatření uplatňovaných čínskou vládou. V Číně totiž platí zákaz ICO (primární veřejná nabídka mincí) a podnikat zde nemohou ani kryptoměnové burzy. Ještě loni se dle údajů čínské centrální banky juan podílel na obchodování s bitcoinem 90 procenty, nyní je to méně než 1 procento. Podle údajů cryptocompare.com pak největší podíl obchodování s bitcoinem u fiat měn připadá za poslední měsíc na japnský jen a to zhruba 36 procent. Přes 53 procent obchodů s bitcoinem je pak v páru s tokeny Tetheru, USDT.

2018-07-14

16:00:03 Dvanáct ruských agentů bylo obviněno z vniknutí do počítačů Hillary Clinton a Demokratické strany. Zvláštní poradce Robert Mueller v pátek 13. července obvinil dvanáct ruských vojenských zpravodajských agentů z vniknutí do počítačů Demokratické strany před volbami v roce 2016. V obvinění se uvádí, že důstojníci GRU (Ruské vojenské zpravodajství) získali neoprávněný přístup do počítačů, odcizili dokumenty a pokoušeli se zasahovat do prezidentských voleb v USA. Zástupce generálního prokurátora Rod Rosenstein nicméně na tiskové konferenci prohlásil, že tato obžaloba netvrdí, že by jejich činností byl nějak ovlivněn počet hlasů ve volbách. Agenti pro svou činnost využili sítě počítačů z celého světa a za tuto infrastrukturu platili kryptoměnami, především bitcoinem. Užití bitcoinu jim umožnilo vyhnout se přímé spolupráci s tradičními finančními institucemi, uvádí obžaloba. Ta rovněž naznačuje, že tyto bitcoinové transakce přispěly k vypátrání těchto hackerů.

14:50:29 Coinbase přidá podporu pro další kryptoměny. Největší směnárna se sídlem ve Spojených státech nyní zkoumá možnosti zalistování cardana (ADA), basic attention tokenu (BAT), stellaru (XLM), zcashe (ZEC) a oxu (ZRX). Cílem je nabídnout tyto kryptoměny v co největším počtu jurisdikcí. Coinbase nicméně zatím neoznámila přesné datum, kdy budou moci zákazníci zmíněné kryptoměny na jejich platformě nakupovat a prodávat. Trhy dotčených kryptoměn na včerejší zprávu reagovaly růstem a to i přes celkový medvědí trend kryptotrhu a pokles hlavní kryptoměny, bitcoinu. V současnosti lze ve směnárně nakupovat bitcoin, bitcoin cash, litecoin a ethereum. V minulosti se také spekulovalo o XRP, ale k jeho přidání do portfolia Coinbase nakonec nedošlo. Minulý měsíc pak Coinbase oznámila přidání podpory pro ethereum classic.

14:32:02 Španělský bankovní gigant Banco Santander chce implementovat technologii blockchainu do transakcí s cennými papíry. Banka 11. července oznámila, že plánuje implementaci technologie DLT do procesů souvisejících s transakcemi s cennými papíry, a to od jejich emise přes obchodování až k vypořádání. Pro tento účel byl vytvořen speciální tým. Ten bude mimo jiné zkoumat několik nových přístupů, jako je například užití tokenizovaných cenných papírů. Santander je jedna z nejaktivnějších bank, pokud jde o adopci blockchainu do finančních služeb. Například spustila službu One Pay Fx, která je založena na technologii od firmy Ripple. Banka je rovněž členem několika blockchainových konsorcií.

14:03:10 Šanghajská burza se zajímá o možnost implementovat technologii DLT (distribuovaná účetní kniha) do transakcí s cennými papíry. Jde o čtvrtou největší burzu cenných papírů na světě s tržní kapitalizací přesahující pět bilionů dolarů. Tento týden burza publikovala analýzu shrnující výhody, které nová technologie přinese. Neopomněla v ní poznamenat, že využití blockchainu bude výhodné i pro čínský fiskální systém, jelikož DLT zajistí rychlejší a efektivnější vypořádávání operací. V analýze se rovněž uvádí, že implementace blockchainu v Číně čelí mnoha těžkostem, převážně kvůli současné regulaci, která vyžaduje centralizovanou registraci a úschovu cenných papírů. Blockchain naopak eliminuje zprostředkovatele a centralizaci. Burza také vyzývá vnitrostátní regulační orgány, aby sledovaly vývoj DLT a přicházely s regulatorními aktualizacemi, když to bude zapotřebí.

13:15:58 Gigant finančních služeb American Express (Amex) podal patent na systém prokazování plateb založený na technologii blockchainu. V patentu se také uvádějí různá možná praktická využití takovéhoto zabezpečeného systému (Proof-of-Payment System), jako jsou například hotelové rezervace, pronájem nemovitostí nebo vstup na akce bez vstupenek. Amex již dříve projevil svůj zájem o technologii blockchainu tím, že se stal členem blockchainového konsorcia Hyperledger, cílem jehož členů je společně definovat a vyvíjet standardy blockchainové technologie pro její využití v různých odvětvích.

2018-07-13

18:34:07 Kryptoburza Binance podporuje plány na vytvoření první decentralizované, komunitou vlastněné a tokenizované banky na světě. Informoval o tom Bloomberg 12. července. Na technologii blockchainu založená budoucí banka „Founders Bank“ s tokenizovaným vlastnictvím bude mít sídlo na Maltě. Bude ve vlastnictví těch, kdo investují do digitálních tokenů na platformě Neufund. Banka bude muset v souladu s finančními zákony EU nejdříve získat licenci od maltských regulátorů. Silvio Schembri, jeden z maltských ministrů údajně řekl, že ostrov „je poctěn, že byl vybrán jako místo pro první banku vlastněnou globální komunitou.“ Podle informací Bloombergu, druhá největší kryptoburza na světě Binance již investovala do 5% podílu v této nové „Founders Bank“.

18:20:50 Litecoin může být klíčovým elementem pro Bitcoin Lightning Network, tvrdí Charlie Lee. Zakladatel sítě Litecoin Charlie Lee je nadšeným podporovatelem technologie Lightning Network a atomových swapů a Litecoin považuje za nepostradatelný pro nárůst transakcí na síti Bitcoinu. Nedávno na Twitteru napsal, že uzly Litecoinu mohou být vhodným doplňkem sítě Lightning Network a ta se díky tomu může rozrůst a stát se decentralizovanou burzou. Zatím je to však ve fázi pokusů a testů. Litecoin má svou vlastní nezávislou síť lightning network a již testoval atomové swapy, ale časový odhad pro skutečnou interoperabilitu mezi více blockchainy zatím není reálný. Například hlavní vývojář sítě Viacoin (VIA), Romano, se již pokoušel vytvořit spojení s Bitcoin Lightning Network, ale zatím neuspěl. (Bitcoin Lightning Network je „druhá vrstva“ bitcoinového blockchainu a tvoří ji funkční uzly a platební kanály.)

12:54:52 Pouze dvanáct z třiadvaceti jihokorejských kryptoburz úspěšně prošlo inspekcí. Sebe-regulační inspekci provedla Korejská blockchainová asociace (KBA), jejímiž členy je třiadvacet kryptoburz. Čtrnáct z nich dobrovolně souhlasilo, že se podrobí zkoumání: dvanáct kryptoburz vyhovělo bezpečnostním standardům (které asociace nazývá „minimálními požadavky“), dvě kryptoburzy z inspekce odstoupily. Ihned po oznámení výsledků se ozvaly hlasy kritizující nedostatečnost této inspekce. Kritici zmiňují, že KBA protáhla inspekci z plánovaného jednoho měsíce na dva, aby tak dala nepřipraveným burzám dostatek času; že všechny kontrolované burzy prošly inspekcí, přestože se nedávno udály hackerské incidenty; že nebyly zveřejněny jednotlivé ratingy z kontroly jednotlivých burz. Předseda KBA připouští, že inspekce negarantuje absolutní bezpečnost všech dvanácti kryptoburz – výsledek pouze indikuje, že splňují minimální požadavky.

12:38:43 Na nový těžební stroj Antminer Z9 od firmy Bitmain lze již třetí den zasílat předobjednávky. Antminer Z9 je určen pro těžbu kryptoměn založených na algoritmu Equihash (například zcash) a nahrazuje menší verzi Antminer Z9 mini. Jeho cena je stanovena na 3319 dolarů a odhadovaný termín dodání je začátek září. Nový model firma Bitmain propaguje jako zatím vůbec nejvýkonnější a nejefektivnější ASIC miner. Jeho hashrate je ekvivalentní více než pětašedesáti kartám Nvidia GTX 1080ti seskládaným dohromady. To vše činí nový model Z9 nejvýnosnějším Equihash ASIC zařízením v nabídce firmy Bitmain. Mimo jiné to také znamená, že ti, kdo si již zakoupili předchozí model Z9 mini (a kteří jej neobdrží až do srpna), již byli technologicky překonáni novějším modelem.

2018-07-12

19:00:43 Společnost Stasis sídlící na Maltě vydává novou „stabilní měnu“ EURS, jejíž cena je navázána na euro. Nová měna je založena na standardu Etherea EIP-20 a má být kryta eurem v poměru jedna ku jedné. Nová stablecoin EURS se již obchoduje na londýnské burze DSX. Společnost Stasis uvádí, že měna EURS byla speciálně vytvořena kvůli rostoucí poptávce po kryptoměnách ze strany evropských institucionálních investorů. „EURS překlenuje mezeru mezi tradičními financemi a kryptoekonomikou,“ komentoval ředitel firmy Stasis Gregory Klumov. Kvůli vší kontroverzi a nedůvěře, která obklopuje tether (USDT), není divu, že se v nedávné době vynořila spousta nových alternativ, pokud jde o „stabilní mince“.

18:47:26 Nejnovější verze internetového prohlížeče Opera pro Android představila vestavěnou kryptopeněženku. Aktuálně je dostupná v soukromé beta verzi a podporuje jen některé kryptoměny. Developeři tvrdí, že tato peněženka je vytvořena tak, aby byla jednodušší než většina současných peněženek. „Kryptoměnová peněženka v prohlížeči přinese do světa online transakcí zážitek z hotovostních plateb. Placení kryptopeněženkou je jako posílání digitální hotovosti přímo z vašeho telefonu a my jsme to udělali ještě jednodušším,“ uvedl Charles Hamel, produktový manažer Opera Crypto. „Doufáme, že to urychlí přesun kryptoměn z oblasti spekulací a investování směrem k jejich využívání pro skutečné platby a transakce v každodenním životě našich uživatelů.“

15:00:54 Pro kryptoměnové investory je nejlepší sázkou bitcoin. V pořadu televize CNBC to uvedl obchodník z Wall Streetu Bart Smith 10. července. Své tvrzení zdůvodnil tím, že bitcoin lidé skutečně funkčně používají. Bitcoin má své zavedené případy využití a to mu dává výhodu v porovnání s ostatními kryptoměnami. Hlavním případem jeho využití je to, že bitcoin je měnou internetu. Poukázal na to, že mnoho lidí pracuje v jedné zemi a peníze posílá do jiné země – což je situace, která je bitcoinu velmi přátelská. Když tito lidé užívají služeb tradiční banky, je to pomalé, drahé a také jim to nemusí být povoleno. „Díky bitcoinu mohu posílat peníze. Je to rychlé. Je to levné. A upřímně, nikdo mi v tom nezabrání,“ řekl Smith. Naopak o ostatních případech využití, jako jsou chytré kontrakty a lightning network, si Smith myslí, že jde o velmi složité záležitosti a v dohledné době se neuskuteční.

14:33:28 Ředitel kryptoburzy Binance odpověděl na kritiku Vitalika Buterina který prohlásil, že centralizované burzy by měly shořet v pekle. Zakladatel a ředitel burzy Binance Changpeng Zhao řekl, že centralizované burzy nejsou tak špatné a že decentralizace není všelékem. Binance, která uskutečnila ICO přibližně před rokem, se rychle stala nejen aktivním centrem obchodování, ale také centrem pro kryptokomunitu. Mezitím i ty nejpopulárnější decentralizované burzy jsou stále daleko od kapacity centralizovaných burz. A v letech od vytvoření bitcoinu to byly právě centralizované burzy, které pomohly jeho ceně narůst díky shromaždování komunity obchodníků a přidáváním likvidity. Spoluzakladatel Etherea Vitalik Buterin kritizoval centralizované kryptoburzy za vybírání několikamilionových poplatků stanovených za zalistování jednotlivých tokenů.

2018-07-11

20:09:40 Litecoin Foundation a decentralizovaná platební platforma Token Pay uzavřeli partnerství s cílem koupě podílu v bance WEG Bank AG. Ta sídlí v Německu a vstup nových subjektů mezi vlastníky banky by mohl přinést i nové služby zákazníkům, mezi nimiž je zmiňována například také debetní karta pro kryptoměny. Akvizici chválí i tvůrce litecoinu Charlie Lee. Ten na svém twitterovém účtu uvedl, že partnerství přinese mnohá „kryptořešení“, které budou přínosem pro spotřebitele.

15:18:07 Čínská kryptoburza Huobi spustila obchodování ve Spojených státech skrze svého nově vytvořeného „strategického partnera“ společnost HBUS. Informuje o tom tisková zpráva z 10. července. Společnost HBUS sídlí v San Franciscu, její vytvoření bylo prvně oznámeno počátkem června. HBUS na své kryptoburze podporuje nyní 22 kryptoměn (včetně BTC, ETH, LTC, ETC, BCH, USDT) a investorům poskytuje také přehledy tržních dat včetně grafů. Jelikož firma čeká ještě na přesné vyjádření regulátorů, residenti několika amerických států v současné době na této platformě zatím nemohou obchodovat. Vedle tohoto nově spuštěného amerického obchodování Huobi 5. července potvrdila též obchodování na své nové platformě v Austrálii a v červnu otevřela svou kancelář v Londýně. Na jaře otevřela pobočku v Jižní Koreji, vedle již existujících zastoupení v Hongkongu a Japonsku. Huobi je třetí největší kryptoburzou na světě z hlediska denně zobchodovaných objemů dle údajů na Coinmarketcap.

14:20:30 Společnost Palladium sídlící na Maltě uvede vůbec první tzv. ICCO na světě. Oznamuje to v tiskové zprávě z 10. července a uvádí, že jedním ze dvou partnerů jí při tom bude jedna z největších kryptoburz Bittrex. ICCO (initial convertible coin offering - primární konvertibilní veřejná nabídka mincí) se liší od ICO tím, že investoři budou mít možnost k nějakému pozdějšímu datu převést tokeny do akcií společnosti - v případě Palladia tři roky po prodeji. Společnost Palladium chce na Maltě vybudovat regulovanou kryptoburzu a v ICCO chce získat 150 milionů dolarů. Na tvorbu této burzy má být užito kolem 15 procent z této částky. Zbytek má být použit na získání kontrolního podílu v nějaké evropské bance a na strategické investice do finančních služeb a blockchainových firem. „Očekáváme, že tento projekt bude historickým mezníkem, který přemostí mezeru mezi tradičními finančními službami a kryptoměnami,“ uvedl k tomu zakladatel a předseda společnosti Paolo Catalfamo.

11:00:18 Tři přední američtí ekonomové kritizovali bitcoin. Nositel Nobelovy ceny Joseph Stiglitz, „doktor osud“ Nouriel Roubini a bývalý hlavní ekonom MMF Kenneth Rogoff se vyjadřovali o negativní budoucnosti bitcoinu v rozhovoru pro britský magazín FN 9. července. Každý má pro svůj názor jiné důvody. Stiglitz se domnívá, že bitcoin padne, až vlády začnou bojovat proti praní špinavých peněz a daňovým únikům uskutečněným za pomoci bitcoinu. Relativně malý trh bitcoinu je důvodem, proč s tím státy zatím ještě nezačaly. Roubini řekl, že bitcoin není měna, protože není prostředkem směny, stabilním uchovatelem hodnoty ani zúčtovací jednotkou. „Bitcoin není přijímán dokonce ani na bitcoinových konferencích a jak by mohlo být něco, co jeden den klesne o 20 procent a druhý den naroste o 20 procent, stabilním uchovatelem hodnoty?“ ptá se Roubini. Rogoff řekl, že státní orgány se zaměří na bitcoin kvůli jeho anonymitě. „Bitcoin by mohl mít za deset let klidně cenu jen 100 dolarů. Lidé u moci budou regulovat anonymní transakce, tím si můžete být jisti.“

10:41:23 Fyzické útoky na vlastníky kryptoměn jsou na vzestupu. Tvrdí to kryptonadšenec Jameson Lopp, který na stránce GitHub vytvořil seznam třiadvaceti známých a zdokumentovaných zločinů. Incidenty jsou různého typu, od úmyslného zranění osoby po krádež bankomatů a zahrnují i únosy a ozbrojené vniknutí do domu. Autor katalogu vyzval ostatní, aby přispěli svými příspěvky či opravami. Brzy po zveřejnění se seznam rozrostl na více než třicet záznamů. Autor poté na Twitteru poznamenal, že deset z těchto zločinů se událo v posledních šesti měsících a že se tedy zdá, že míra těchto útoků narůstá.

2018-07-10

16:29:46 V Číně bylo zatčeno 20 podezřelých v případu cryptojackingu, který údajně ovlivnil přes milion počítačů. Oznámil to místní tisk 9. července. Cryptojacking je praktika, při které je k těžbě kryptoměn využíván výpočetní výkon cizích počítačů bez souhlasu nebo vědomí jejich vlastníků. Vyšetřování případu započalo již v lednu 2018, kdy si bezpečnostní tým firmy Tencent všiml a nahlásil těžební skript schovaný v pluginech nabízených zdarma ke stažení. 16 z obviněných je z firmy Dalian Shengping Network Technology, která je obviněna z toho, že reklamovala stažení zdarma na 2,89 milionech počítačích a více než milion z nich si vybrala pro cryptojacking. Za více než dva roky, kdy bylo toto schéma v provozu, byly takto údajně vytěženy kryptoměny v hodnotě 2,2 miliony dolarů. V červnu nová studie publikovaná bezpečnostní firmou McAfee Labs odhalila, že jisté formy cryptojackingu narostly v prvním čtvrtletí roku 2018 o ohromujících 629 procent v porovnání s předchozím čtvrtletím.

11:18:52 Austrálie bude bojovat s daňovými úniky z kryptoměnových příjmů pomocí sdílení dat s ostatními zeměmi. Tento rok musí australští obchodníci poprvé uvést v daňovém přiznání příjmy plynoucí z kryptoměn, jelikož australský daňový úřad (ATO) prohlásil virtuální měny za aktivum podléhající dani z kapitálových výnosů. V boji proti pokusům o daňové úniky ATO plánuje využít dvoustranné dohody o sdílení dat s ostatními zeměmi, výměny dat umožní shromaždovat informace o obchodování s kryptoměnami. Austrálie je účastníkem nedávno ustanovené mezinárodní aliance J5, která spojuje daňové úřady z USA, Velké Británie, Kanady, Austrálie a Nizozemska v boji proti praní špinavých peněz a vyhýbání se daňovým povinnostem, včetně zločinů spojených s kryptoměnami.

11:10:07 Spoluzakladatel Etherea Vitalik Buterin tvrdě kritizuje centralizované kryptoburzy za několikamilionové poplatky, které vybírají za zalistování jednotlivých tokenů. V jeho slovech rezonuje názor mnoha jiných z globální kryptokomunity. Tyto poplatky musí zaplatit tvůrci jednotlivých projektů, aby jejich tokeny mohly být veřejně obchodovány na kryptoburze a činí i deset až patnáct milionů dolarů. Pro srovnání, Nasdaq a NYSE, dvě z největších burz cenných papírů na světě, si za zalistování účtují méně než 300 tisíc dolarů. „Doufám, že centralizované burzy shoří v pekle,“ řekl Buterin. Zdůraznil, že v budoucnu zřejmě ovládnou kryptotrh decentralizované burzy, především v obchodech typu „krypto-za-krypto,“ které nezahrnují fiat měny.

07:38:46 Kryptoměny budou připravené pro masové přijetí jako typ platebního prostředku během příštího desetiletí. Tvrdí to společná studie Imperial College London a obchodní sociální sítě eToro. Možná že tím, co kryptoměny definitivně přivede do mainstreamu, budou přes-hraniční platby. Ty jsou stále v mnoha případech obtížné a nákladné, zatímco kryptoměny jsou přes-hraniční svou podstatou a umožní převody mnohem snadněji. Ve studii se také uvádí, že kryptoměny již nyní mají schopnost být uchovatelem hodnot, což je jedno ze tří kritérií pro peníze. Dalšími kritérii jsou prostředek směny a zúčtovací jednotka. Tato studie vyjadřuje kryptoměnám silnou podporu a je v rozporu s kritikami tvrdícími, že digitální aktiva nejsou schopna stát se alternativním systémem hromadných plateb, které nabízejí zavedené finanční instituce jako MasterCard a Visa.

2018-07-09

12:41:16 Evropská finanční skupina Benson Oak hodlá investovat 100 milionů dolarů do izraelských startupů zaměřených na technologii blockchainu. Skupina, která má své sídlo v České republice, již v minulosti do technologického sektoru investovala. Konkrétně se jednalo o výrobce antivirového softwaru AVG, kdy se vložená investice Benson Oak mnohonásobně vrátila. Mimo Izrael investuje také zejména do společností v České republice, na Slovensku a ve Spojených státech.

12:06:07 Chicagská burza CBOE podala novou žádost k americké Komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) o schválení bitcoinového ETF. ETF je zkratka pro burzovně obchodované fondy, které sledují cenu podkladového aktiva, v tomto případě by se jednalo o bitcoin. Je možné je obchodovat podobně jako akcie s tím, že investoři a obchodníci nemusí podkladové aktivum vůbec vlastnit. Podobná žádost CBOE k SEC byla v minulosti již zamítnuta, nyní jsou však očekávání burzy větší vzhledem k postoji SEC ke dvou hlavním a největším kryptoměnám podle tržní kapitalizace, bitcoinu a ethereu. Ty dle SEC totiž nenaplňují charakteristiku cenných papírů a jako takové obchodování s nimi nezavazuje dotčené obchodní platformy ke splnění dodatečných regulatorních podmínek. Pokud by SEC bitcoinový ETF schválila, byl by k dispozici investorům nejdříve od první čtvrtiny roku 2019.

08:14:31 Jihokorejská centrální banka nevnímá kryptoměny jako hrozbu pro finanční systém v Jižní Koreji. Podle jejich údajů korejské banky na svých účtech evidovaly v prosinci, kdy cena bitcoinu dosáhla svých historických maxim, virtuální měny v hodnotě 1,8 miliardy dolarů. To je zhruba 8 procent z celkových uložených prostředků tamních brokerů. „Množství kryptoinvestic není nějak velké ve srovnání s ostatními trhy a možná rizika spojená s digitálními aktivy jsou zanedbatelná“, uvádí zpráva centrální banky.

2018-07-08

15:15:35 Největší kryptoměnová burza podle objemu obchodů, Binance, očekává letos čistý zisk mezi 500 miliony až 1 miliardou dolarů. Řekl to její ředitel Changpeng Zhao. Burza, která byla spuštěna teprve loni, také letos eviduje velký nárůst klientů. Těch byly na začátku roku 2 miliony, nyní Binance uvádí číslo okolo 10 milionů. Průměrné denní zobchodované objemy kryptoměn jsou v přepočtu za cca 1,5 miliardy dolarů, přičemž ty největší byly na konci loňského roku, kdy se denně na burze zobchodovaly kryptoměny za 11 miliard dolarů. Binance si nedávno jako své hlavní sídlo zvolila evropský ostrovní stát Maltu, která má snahu vytvořit jasně definované a pro kryptobyznys přijatelné podmínky schválením několika zákonů. Na Maltu se tak upírají zraky i dalších kryptospolečností, mezi nimi například Okex nebo Bitbay. 14:47:22 Společnost Opera, která nabízí stejnojmenný internetový prohlížeč, chystá spuštění IPO, tedy počátečního úpisu akcií pro veřejnost a zalistování na americké burze Nasdaq. Do IPO chce výrazně zasáhnout čínský Bitmain, jehož současným primárním zdrojem příjmů je výroba zařízení pro těžbu kryptoměn a samotná jejich těžba, předveším bitcoinu a bitcoinu cash. Bitmain hodlá dokonce koupit největší podíl z chystané nabídky akcií. Mělo by se jednat o akcie za 50 milionů dolarů z celkové hodnoty 115 milionů IPO. Podíl Opery na trhu internetových prohlížečů je s necelými 3 procenty zanedbatelný, přesto například v některých afrických zemích patří mezi nejvíce používané prohlížeče. Vstup Bitmainu do tohoto odvětví lze chápat i jako možné jištění a přípravu budoucích aktivit, kdy již těžba kryptoměn nemusí být natolik lukrativním byznysem. Zatím však hodnota a příjmy Bitmainu strmě rostou, společnost byla minulý týden ohodnocena na 12 miliard dolarů.

2018-07-07

16:42:28 Švýcarská hlavní burza cenných papírů SIX oznámila 6. července, že příští rok otevře plně regulovanou kryptoburzu. V oficiální tiskové zprávě SIX potvrdila, že při tom bude využita technologie DLT, tak aby byl vytvořen „ekosystém digitálních aktiv“ - Six Digital Exchange (SDX). Ředitel burzy SIX Jos Dijsselhof k tomu řekl: „Je to začátek nové éry pro infrastruktury kapitálových trhů. Je nám zcela jasné, že mnohé z toho, co nyní probíhá v digitálním světě, tu zůstane a bude definovat budoucnost našeho odvětví. Finančnictví nyní potřebuje překonat mezeru mezi tradičními finančními službami a digitálními komunitami.“ SDX plánuje, že se stane „plně integrovanou infrastrukturou pro obchodování, vypořádání a úschovu digitálních aktiv“ a tvrdí, že až bude spuštěna v polovině roku 2019, bude první takovou infrastrukturou na světě.

13:18:33 John McAfee na svém Twitteru útočí na indickou centrální banku. Známý bitcoinový býk, kryptonadšenec a magnát v oblasti kybernetické bezpečnosti se vyslovil proti rozhodnutí Nejvyššího soudu zachovat v platnosti zákaz na kryptoměny, který vstoupil v platnost 6. července. Tento kontroverzní zákaz vydala centrální banka Indie (RBI) již 5. dubna a nařídila jím všem regulovaným finančním institucím v zemi, aby přestaly poskytovat své služby firmám zabývajícím se kryptoměnami, a to do 6. července. „RBI započala tuto krutost ze strachu a vyhrála skrze stávající centralizovanou strukturu moci,“ uvádí John McAfee ve svém tweetu. Dále dokonce vyzývá k obchodnímu embargu a povzbuzuje finanční instituce, aby přestaly spolupracovat s centrální bankou a bojovaly tím proti tomuto rozhodnutí. Další slyšení u soudu se uskuteční 20. července, do té doby zákaz na kryptoměny trvá.

10:55:55 V čínském technologickém indexu se blockchain Bitcoinu propadl až na 17. místo z celkem třiceti sledovaných blockchainů. Tento index publikuje a aktualizuje CCID, což je čínská IT mediální iniciativa pracující pro ministerstvo průmyslu a informačních technologií. Tento index však nehodnotí jednotlivé kryptoměny podle toho, jak si vedou na trhu, ale hodnotí jednotlivé blockchainy z čistě technického pohledu. Jde vlastně o index technického posouzení veřejných blockchainů. Výsledné pořadí se získává dosazováním aktuálních dat do analytického modelu. Hodnotí se základní technologie, využitelnost a kreativita. Zatímco v polovině května první místo obsadil blockchain Etherea a Bitcoin byl na 13. místě, v aktuálním vydání indexu bylo Ethereum sesazeno blockchainem EOS a Bitcoin spadl na 17. příčku. 10:40:52 Francouzský „Monsieur Bitcoin“ říká: kryptoměny bychom neměli regulovat přímo. Jean-Pierre Landau, vládní úředník, akademik a od ledna 2017 šéf vládní kryptoměnové pracovní skupiny, vydal 5. července více jak stostránkovou „počáteční zprávu o kryptoměnách.“ Uvádí v ní, že regulovat tuto technologii není ani žádoucí, ani nezbytné a že přílišná regulace kryptoměn by představovala třívrstvé nebezpečí: 1. zmrazení rapidní evoluce technologie v legislativě, 2. nesprávné uchopení skutečné povahy objektu, který chceme regulovat, 3. tlačení inovací k tomu, aby se regulaci vyhýbaly. Podle Landaua by naopak regulace měla být technologicky neutrální, a aby se takovou mohla stát, měla by se zaměřovat na aktéry a ne na samotné produkty. Když se v lednu Jean-Pierre Landau stal šéfem vládní pracovní skupiny zabývající se kryptoměnami, dostalo se mu jen chladného přijetí, jelikož dříve přirovnal bitcoin k tulipánové mánii ze 17. století.

2018-07-06

20:30:58 Maltský parlament schválil 4. července tři návrhy „krypto zákonů“, jejichž cílem je vytvořit vstřícný regulatorní rámec pro firmy podnikající v kryptobyznysu. Již díky příslibu přijetí těchto zákonů se Maltě podařilo přilákat na své území množství hráčů z tohoto odvětví včetně kryptoburz Binance, Okex a Bitbay. Malta je tak oficiálně první zemí na světě, která má ucelený právní rámec regulující technologie blockchainu a DLT. Nové zákony přinášejí mimo jiné zákaz insider tradingu, tržních manipulací, zavádějících reklam či zavádějících ICO whitepapers. Autoři zákonů si také dávali pozor, aby neužívali termínů, které by nebyly v souladu s aktuálním evropským sentimentem. Takže zákony neužívají pojmy bitoin, kryptoměna, ICO, ale vytvářejí nové definice pro řízení průmyslu technologie distribuované účetní knihy (DLT). Zavádí pojmy jako „DLT aktivum“ pro virtuální token, „DLT burza,“ nebo „VFA“ – virtuální finanční aktivum. Z nich následně konstruují pojmy jako “initial VFA offering“ (primární veřejná nabídka VFA) nebo „VFA exchange“ (VFA burza).

20:20:25 V Thajsku od 16. července startují dlouho očekávaná regulovaná ICO. Potvrdil to thajský regulátor v oznámení ze 4. července. Thajská Komise pro burzu a cenné papíry v komentářích také uvedla, jak budou regulovaná ICO probíhat. Bude se jednat o dvoustupňové prověřování, kde v prvním kole budou žadatelé vybíráni akreditovanými „ICO portály“ a ti, kdo zde uspějí, budou v druhém kole schvalováni Komisí pro burzu a cenné papíry. Úspěšní žadatelé pak budou moci vydávat a prodávat digitální tokeny v ICO (primární veřejné nabídce mincí). Thajsko tímto bude mít jednu z prvních jurisdikcí na světě, která umožní fungování ICO v plně regulovaném prostředí.

07:46:27 Blockchainová technologie přitahuje 74 procent velkých firem, ukazuje výzkum poradenské společnosti Deloitte. Jde o firmy s ročními příjmy nad 500 milionů dolarů a buď již technologii blockchainu implementují, nebo se tak chystají učinit během příštích dvanácti měsíců. Výsledky výzkumu ukazují, že od pilotních projektů a experimentů se nyní přechází ke skutečně využitelným aplikacím. Pokud jde o přijetí nové technologie podle různých odvětví, 23 procent respondentů odpovědělo, že blockchain byl užit ve finančních službách a 18 procent uvedlo, že byl užit v sektoru technologií, médií a telekomunikací. Překvapujících 84 procent respondentů uvedlo, že blockchain je bezpečnější než tradiční IT systémy - pouze 8 procent odpovědělo, že je méně bezpečný a 8 procent si v otázce bezpečnosti není jisto. Tento online výzkum se uskutečnil mezi 1053 top vedoucími pracovníky v sedmi zemích (USA, Kanada, Velká Británie, Francie, Německo, Čína a Mexiko) a devíti ekonomických sektorech koncem března a počátkem dubna roku 2018. Provedla ho americká pobočka společnosti Deloitte: Deloitte Consulting LLP.

07:39:35 Kryptoměny nejsou peníze, ale bublina, a blockchain sice může mít užitečné aplikace v jiných odvětvích, ale tvorba peněz jedním z nich není. To jsou slova šéfa Banky pro mezinárodní platby (BIS) Agustína Carstense, která řekl v rozhovoru ze 4. července. Digitální coiny jsou aktiva, ne měny, jelikož nesplňují tři charakteristiky peněz: být dobrou zúčtovací jednotkou, být stabilní a být vhodným uchovatelem hodnoty. „Když se na ně podíváte podrobně, kryptoměny jsou bublina, Ponziho schéma a ekologická katastrofa – to poslední kvůli vysoké spotřebě energie, která je nutná k provozu infrastruktury kryptoměn,“ zopakoval Carstens svá dřívější slova. Také vyzval mladé lidi, aby se nesnažili „vytvářet peníze.“ S tím, jak se do krypto trhu zapojuje stále více lidí, riziko možných škod narůstá a mezinárodní instituce by měly pracovat na rozřešení dezinterpretací o povaze kryptoměny, načrtnul Carstens. Agustín Carstens byl dříve ministrem financí a guvernérem centrální banky v Mexiku a k BIS se připojil koncem roku 2017.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *