Denní zprávy – duben

2018-04-30

18:10:28 Irán pokračuje ve vývoji vlastní virtuální měny. A to i přesto, že tamní centrální banka před nedávnem zakázala jakékoliv nakládání s kryptoměnami včetně jejich využití jako investice. Dle íránské vlády to však neznamená zákaz nebo omezení využití virtuální měny pro domácí rozvoj. Íránský ministr informačních a komunikačních technologií Mohammad Jayad Azari-Jahromi dále uvedl, že minulý týden proběhla schůzka týkající se pokroku při vývoji vlastní kryptoměny, kde bylo také oznámeno dokončení příprav zkušebního modelu. Zatím však nejsou zřejmé detaily toho, jak by státní virtuální měna fungovala a zda by měla plně nahradit současnou íránskou měnu, rial.

17:49:23 Petice usiluje o opravu množství kryptoměny bitcoin cash na indexu coinmarketcap.com. V tuto chvíli dochází k tzv. „coin burning“, tedy pálení mincí společností Bitmain, která je producentem zařízení pro těžbu kryptoměn a zároveň operátorem těžebních poolů. Cílem je zvyšování hodnoty bitcoin cash. Jedná se o proces, kdy dochází k zaslání tokenu na adresu s nedosažitelným soukromým klíčem. Bitmain takto odstraňuje zhruba 12 procent generovaných poplatků v bitcoin cash, což však není zohledněno na webech, které sledují množství mincí v oběhu. Jedná se sice o velmi malý objem, nicméně v komunitě podporující bitcoin cash s nesprávným uváděním množství mincí vládne nespokojenost. Zda je pro takový krok nutná petice, ukáže teprve čas. Dostupná je na webu change.com a zatím má velmi malý počet signatářů.

13:46:23 Společnost Coinbase, která provozuje také kryptoburzu GDAX, sama sebe ocenila na 8 miliard dolarů. Číslo vychází z ocenění jejich akcií, které musí být ještě formálně potvrzeno. Oproti srpnovému číslu, 1,6 miliard, se tak jedná o 500procentní nárůst, který je dáván do souvislosti zejména s růstem obliby obchodování s kryptoměnami. Coinbase je však i předmětem kritiky za vysoké poplatky a pomalý zákaznický servis. Podle jejího webu má více jak 10 milionů klientů.

09:03:00 Japonská společnost SBI Holdings se chystá spustit kryptoměnovou burzu. Dle ředitele společnosti, Yoshitaka Kitao by k tomu mělo dojít v létě. Původně tak společnost chtěla učinit již na začátku tohoto roku, nicméně svůj záměr odložila po hackerském útoku na jinou kryptoburzu Coincheck. Uvádí to portál Bitcoin.com. Důležité je, že SBI Holdings již má licenci k provozu burzy od japonského dohledového orgánu, Úřadu pro finanční služby. Nová kryptoburza by měla mít ve svém portfoliu hlavní kryptoměny včetně BTC (bitcoin), ETH (ethereum), XRP (Ripple) a BCH (bitcoincash). Očekává se rychlý růst burzy. Ředitel SBI Holdings je navíc i šéfem nové japonské samoregulační asociace, Asociace burz virtuálních měn.

08:28:16 Počet průměrných denních transakcí s bitcoin cash se zvyšuje. Je však stále menší než u litecoinu nebo dogecoinu, i když v dubnu došlo oproti předešlému měsíci k určitému vylepšení. Litecoin má nyní v průměru okolo 30 000 transakcí za den, dogecoin těsně nad 20 000 a bitcoin cash téměř 20 000. Počet transakcí s bitcoin cash se bude s postupným zaváděním kryptoměny jako platebního prostředku nadále zvyšovat. K tomu dochází v poslední době především v Japonsku, kde se bitcoin cash stává platebním prostředkem i u drobných obchodníků.

2018-04-29

13:30:04 Charlie Lee, tvůrce litecoinu, prohlásil, že se stáhne z pozice lídra této kryptoměny. Chce tak učinit litecoin plně decentralizovaný. Bitcoin a litecoin se dle něj vzájemně podporují a jsou užívány na různé účely. Bitcoin má však decentralizovanou povahu i vzhledem k jeho vytvoření anonymní osobou nebo skupinou. Naproti tomu litecoin dle Leeho je více centralizovaný vzhledem k jeho osobě a jeho vyjádření mají potenciál významně ovlivnit cenu této virtuální měny. Uvedl to v rozhovoru s TenX, který byl zveřejněn na Youtube. Ještě na konci loňského roku Lee prohlásil, že se hodlá nadále plně věnovat litecoinu a jeho vývoji a podobně se vyjádřil i v rozhovoru pro Cointelegraph na začátku února. Jeho rozhodnutí nyní tak lze vidět i v širší souvislosti s probíhajícími diskuzemi amerických zákonodárců a zástupců dohledových orgánů o možném klasifikování většiny kryptoměn jako cenné papíry právě i s ohledem na jejich centralizovanou povahu. Cenné papíry a zejména jejich zalistování na burzách ve Spojených státech totiž musí splňovat na rozdíl od nynějšího stavu, v jakém se obchodování s kryptoměnami nachází, řadu dalších podmínek.

10:42:13 Tchaj-wan hodlá představit legislativu regulující nakládání s kryptoměnami do listopadu tohoto roku. Řekl to tchajwanský ministr spravedlnosti Qiu Taisan s tím, že tento úkol bude spočívat na bedrech tamního dohledového orgánu společně s ministerstvem vnitra a centrální bankou. Země se tak má stát více transparentní zejména pro velké investory. Nová pravidla mají být zaměřena proti praní špinavých peněz. Informuje o tom portál Asia Times. Za nynější situace jsou účty v tchajwanských bankách spojené s obchodováním s kryptoměnami na základě rozhodnutí dohledového orgánu označeny za vysoce rizikové. Tchaj-wan se nicméně stává útočištěm pro mnoho čínských investorů a kryptospolečností vzhledem k silným restrikcím vůči kryptoprůmyslu ze strany čínské vlády.

2018-04-28

21:10:42 Kryptoměny zažívají povedený víkend. Většina se dnes podle složeného indexu worldcoinindex.com obchoduje v zelených číslech včetně TOP20 kryptoměn podle tržní kapitalizace. Bitcoin, který včera dosáhl počtu 17 milionů vytěžených mincí, roste nyní o více než 5 procent oproti předešlému obchodnímu dni, přičemž denní maxima se pohybují nad 9400 dolary. Premiantem „velkých“ kryptoměn jsou Cardano, který se nyní obchoduje se ziskem okolo 25 procent a Eos, který za poslední týden vystoupal o desítky procent a i dnes se obchoduje při více jak desetiprocentním růstu. Stojí však před silnou rezistenční hodnotou 20 dolarů a bude záležet především na celkovém sentimentu na trhu, zda jí překoná.

21:00:55 Jeden z nejbohatších mužů planety, 87letý Warren Buffett, se opět obul do kryptoměn. V rozhovoru pro Yahoo Finance uvedl, že nakupování kryptoměn je hazard a spekulativní hra nikoliv investování. Dle něj však na tom není nic špatného, jelikož „přijde někdo jiný a zaplatí zítra více peněz“. K investování Buffet řekl následující: „pokud koupíte něco jako farmu, bytový dům nebo podíl v podniku, můžete takto činit i jako fyzická osoba, a jedná se o jednoznačnou investici. Vnímáte to tak, že se vám investice vrátí. Pokud však koupíte bitcoin nebo nějakou kryptoměnu nemáte nic co by něco vyprodukovalo, jen prostě doufáte, že další osoba zaplatí víc“. Warren Buffett v minulosti přiznal, že o kryptoměnách nic neví. Zatím nic nenasvědčuje tomu, že by Buffett učinil v této otázce nějaký posun.

17:38:54 Bankovní společnost Revolut přidala do svého portfolia kryptoměny bitcoin cash a XRP. Rovolut byl založen v roce 2015, nicméně od té doby dosáhl díky investicím rychlého růstu a nyní se může pyšnit tržní kapitalizací 1,7 miliardy dolarů. Mezi jeho služby patří P2P platby, mezinárodní transakce, směna a nákup kryptoměn, osobní půjčky, remitence a směna peněz. Jedná se sice o společnost se sídlem ve Walesu, ale její pokrytí je globální. Služba Revout Crypto pak umožňuje nakupovat nebo směňovat kryptoměny do 25 různých fiat měn. Nyní má v portfoliu bitcoin, ethereum a litecoin. Zaznívají však i kritické hlasy nespokojených klientů vzhledem k omezení transferu kryptoměn mimo Revolut.

10:15:52 Představitel americké Komise pro cenné papíry (SEC) vyjádřil během slyšení v Kongresu konaném 26. dubna vstřícnější postoj ke kryptoměnám. V minulosti se totiž šéf tohoto dohledového orgánu, Jay Clayton, vyjádřil o nutnosti klasifikovat všechny tokeny vydané v rámci ICO jako cenné papíry. Informuje o tom Bitcoinmagazín. Vedoucí divize SEC pro korporátní finance William Hinman během slyšení nicméně uvedl, že užitkové tokeny nemusí být nutně brány jako cenné papíry. Mnoho společností, které tyto tokeny vydávají, se snaží vytvořit sítě, v nichž je záměrem využít token jako mechanismus nákupu zboží nebo služeb a ne jako investiční nástroj. Taková síť by dle něj navíc měla být decentralizovaná.

2018-04-27

23:05:07 Francouzská státní rada rozhodla o snížení daně z příjmu z obchodování s kryptoměnami ze 45 procent na 19. Kryptoměny jsou nyní pro potřeby daňového přiznání charakterizovány jako "pohyblivý majetek". Předtím spadaly do kategorie"průmyslové a komerční zisky". V té zůstávají příjmy generované těžbou kryptoměn. Ke snížení daně došlo na základě rozhodnutí nejvyššího francouzského soudu, původní 45procentní daň platila od poloviny roku 2014.

22:31:08 Cena etherea letos dosáhne 2500 dolarů. Aspoň to tvrdí Nigel Green, ředitel a zakladatel přední konzultantské společnosti z oblasti finančnictví deVere Group. Ta mimo jiné vytvořila mobilní aplikaci pro obchodování s kryptoměnami. Green svou předpověď zakládá na třech hlavních aspektech, které mají podpořit růst ceny: decentralizace could computingu, stále více platforem využívá ethereum jako prostředek pro obchodování a zvyšuje se využití chytrých kontraktů etherea. Podpůrným faktorem je také postupné zavádění regulace, která má na trh přinést dlouhodobou důvěru a ochranu investorů. Pokud by k naplnění předpovědi opravdu došlo, cena etherea by se oproti dnešku prakticky zečtyřnásobila.

22:04:13 Burza CBOE ve středu ohlásila rekordní počet zobchodovaných kontraktů bitcoinových futures, 18 210 kontraktů s vypořádáním v květnu. K tomu bylo zobchodováno také 703 červnových a 87 červencových kontraktů, dohromady tedy 19 000 kontraktů. Denní průměr se přitom pohybuje okolo 6 600 kontraktů. Burza CME zaznamenala ve středu také zvýšený počet obchodů s bitcoinovými futures. 11 000 kontraktů byl více jak dvojnásobný počet oproti předešlému dni.

17:35:33 Kryptoměnová burza Binance zaznamenala v prvním čtvrtletí letošního roku větší zisk než největší německá banka Deutche Bank. Binance ohlásila zisk 200 milionů dolarů, zatímco Deutche Bank "pouze" 146 miliónů dolarů. Binance přitom začala plně fungovat až loni, přičemž Deutche Bank již existuje a poskytuje své služby na trhu téměř 150 let. Binance patří k největším kryptoměnovým burzám na světě. Akcie Deutche Bank naopak zaznamenávají poslední roky pokles.

2018-04-26

19:36:15 Nobuaki Kobayashi, který má na starosti odškodnění klientů zkrachovalé japonské kryptoburzy Mt. Gx, přesunul bitcoiny a bitcoiny cash v hodnotě více jak 150 milionů dolarů. To by mohlo znamenat připravovaný prodej těchto mincí. Kobayashi byl obviňován z podílu na letošním propadu kryptotrhu právě skrze rychlý prodej velkého množství bitcoinů a bitcoinů cash přímo na kryptoburzách namísto v rámci mimoburzovního obchodu. Těsně před a během těchto prodejů docházelo k relativně většímu poklesu ceny bitcoinu a dalších kryptoměn s náznaky možné manipulace trhu skrze sdílení interních informací o chystaném prodeji. Bitcoin se včera obchodoval v červených číslech s poměrně velkou ztrátou, když se chvílemi nacházel i pod 8700 dolary. Dnešní vývoj byl spíše ve znamení zastavení včerejšího propadu a určité konsolidace v pásmu mezi 8700 a 8900 dolary.

18:50:46 Maltská vláda schválila tři návrhy zákonů dotýkající se kryptoměn a technologie blockchainu. Jeden zákon by měl přímo regulovat virtuální finanční aktiva, konkrétně ICO a kryptoměny. Zároveň dává v tomto směru širší pravomoci maltskému dohledovému orgánu, Úřadu pro finanční služby, který bude moci vydávat směrnice či vyžadovat informace týkající se ICO a kryptoměnových burz. V případě zjištění závažného porušení pravidel bude mít pravomoc ICO a obchodování na kryptoburzách zastavit. Další zákon by měl regulovat činnost nově vytvořeného Úřadu pro digitální inovace. Poslední z návrhů se dotýká technologií a služeb. Úřad pro digitální inovace by měl mimo jiné vydávat licence společnostem, které chtějí využívat DLT (distributed ledger technology - technologie distribuované účetní knihy). Maltská vláda si od těchto kroků slibuje také přívětivější přístup bank vůči kryptoprůmyslu. Země se rychle stává oblíbeným místem společností podnikajících v kryptu. Svůj záměr využít Maltu pro své aktivity již dříve oznámily například kryptoburzy OKEx a Binance.

17:47:38 Japonská společnost Nexon Group je údajně blízko dohody o koupi kryptoměnové burzy Bitstamp. Spekuluje se o částce 350 milionů dolarů. Nexon Group se specializuje na počítačové a mobilní hry. Bitstamp, která má sídl v Lucembursku, již dříve o prodeji jednala s jinou společností. Ani jedna ze zainteresovaných stran spekulace zatím oficiálně nepotvrdila, ale ani nevyvrátila.

10:56:14 Filipínská vláda podporuje expanzi kryptoprůmyslu v zemi. Hodlá totiž udělit licenci 10 zahraničním společnostem, které tak mohou v tamní ekonomické zóně provozovat jak burzovní služby, tak těžbu kryptoměn nebo podnikat v oblasti ICO. Směna mezi fiat měnami a kryptoměnami by však měla dle informací agentury Reuters probíhat mimo Filipíny, aby se společnosti vyhnuly zatím poměrně striktní filipínské regulaci. Plány do budoucna počítají i s podporou vysokoškolského vzdělání v oboru finančních technologií.

2018-04-25

23:36:36 Šéfka akciové burzy Nasdaq, Adena Friedman, uvedla, že by se tato burza mohla v budoucnu stát platformou pro obchodování kryptoměn. K tomu je dle jejích slov zapotřebí lepší regulace trhu, která by dala investorům větší jistotu. Friedman také souhlasí s postojem americké Komise pro cenné papíry (SEC), která vnímá kryptoměny respektive ICO jako cenné papíry. Již dříve tento rok Nasdaq potvrdil, že se chystá spustit obchodování s bitcoinovými futures a to ve druhém čtvrtletí 2018.

19:03:57 Kryptoměnová burza Bithumb se snaží o lepší dostupnost a uplatnění kryptoměn pro širokou veřejnost v Jižní Korei. Za tímto účelem jedná s předními korejskými společnostmi a online obchodníky o zavedení plateb kryptoměnami, které jsou na burze zalistovány. Během tohoto roku Bithumb již uzavřel partnerství s třetí největší e-commerce platformou v zemi, WeMakePrice, a největší platformou v zemi pro rezervace hotelového ubytování, Yeogi Eottae. Dalším nástrojem rozšíření používání kryptoměn mají být bitcoinové automaty a kiosky, které v zemi Bithumb umisťuje.

15:40:38 Japonské úřady pokračují ve vydávání upozornění společně s požadavky na zlepšení služeb tamních kryptospolečností. Další na řadě je "Everybody's Bitcoin", které místní finanční úřad uložil administrativní sankce. Společnost bude muset vylepšit ochranné mechanismy týkající se praní špinavých peněz, lépe implementovat daňovou evidenci a vytvořit obchodní řídicí systém.

08:14:56 Čínská policie provedla rozsáhlý zátah na těžaře bitcoinů. Výsledkem bylo 600 zabavených počítačů a 8 vysoce výkonných větráků. K tomu došlo po nezvykle vysoké spotřebě elektřiny, kterou detekoval a nahlásil místní operátor elektrické sítě. Informuje o tom agentura Reuters. Policie ve městě Tianjin, kde zátah proběhnul, uvedla, že se jedná o největší krádež elektřiny v posledních letech. Kryptotrh zareagoval na zprávu poklesem, když bitcoin dnes ráno mezi 3. a 5. hodinou klesl o 7 procent. Nyní dochází ke korekci tohoto poklesu. Důležité bude sledovat, zda se jedná o nahodilou akci čínské policie nebo dlouhodobé systematické kroky čínské vlády, jejichž cílem je naprosto vymazat čínský průmysl těžby kryptoměn. V praxi totiž čínská vláda nad mnohými takovýmito subjekty přivírá oči.

2018-04-24

23:06:52 Americký finanční gigant Goldman Sachs v tiskové zprávě uvedl, že "v souvislosti se zájmy jeho klientů o různé digitální produkty prozkoumává možnosti, jak nejlépe těmto zájmům vyhovět. V tuto chvíli zatím nemají jasno o rozsahu nabídky digitálních produktů." Goldman Sachs tak v podstatě říká, že se ve virtuálních měnách bude angažovat (pakliže už tomu tak není) a otázka je spíše v jaké míře. K tomu dává určitě vodítko nynější zpráva o novém členu divize cenných papírů, Justinu Schmidtovi, který se od 16. dubna stal vedoucím trhů s digitálními aktivy. Goldman Sachs tak bude nejspíš první velkou americkou bankou, která se naplno bude věnovat obchodování s kryptoměnami. Prozatím některým klientům vypořádávala obchody s bitcoinovými futures podobně jako například další velká banka Morgan Stanley.

22:15:18 Bývalý šéf americké Komise pro obchodování s komoditními futures (CFTC), která mimo jiné vykonává dohled nad obchodováním s komoditními futures, Gary Gensiern, prohlásil, že bitcoin nemůže být považován za cenný papír. Gensiern, který pracoval také v Goldman Sachs, svůj postoj zdůvodňuje tím, že na rozdíl od většiny altcoinů bitcoin nikdy nebyl uveden na trh v rámci ICO a zároveň má decentralizovanou síť těžařů. Naproti tomu ethereum a XRP byly dle něj byly prodány jejich tvůrci a zároveň nakoupeny pro spekulativní účely. Považuje je tak za neregulované cenné papíry. V praxi by to znamenalo, že prakticky všechny ICO by musely splňovat požadavky legislativy týkající se komodit, derivátů a cenných papírů. U etherea Gensiern svůj postoj nakonec mírnil s tím, že se okolo této kryptoměny za několik let její existence vytvořila dostatečná decentralizovaná struktura, která má šanci zbavit jej nálepky cenného papíru. V odpovědi na tato tvrzení mluvčí Ripple Tim Channick uvedl, že XRP není cenný papír, jelikož držení XRP nedává jeho majitelům žádná vlastnická práva ve společnosti Ripple a nejsou jim vypláceny žádné dividendy. Navíc XRP existuje i mimo Ripple a bude existovat nadále, i pokud jeho mateřská společnost zanikne.

15:07:17 Token ICX (ICON) zažívá v posledních dnech a týdnech zajímavý růst. Ještě 7.dubna se obchodoval pod 2 dolary a nyní se nachází o více jak 100 procent výše na úrovních nad 4,2 dolary, přičemž dnes v noci zaznamenal skokový růst o cca 15 procent. Dle informací portálu Cryptovest tomu napomohlo zejména spekulativní obchodování na asijských trzích. Důvodem může být buďto úsilí velkých investorů o zhodnocení měny ,ale také chystané spuštění "mainnetu" projektu ICON.

13:22:48 1 z 5 finančních institucí zvažuje začít obchodovat s kryptoměnami v následujících 12 měsících. Alespoň to tvrdí výsledky průzkumu Thomson Reuters, která je mateřskou společností agentury Reuters. TR se dotazovala více než 400 respondentů včetně osob z velkých bank a hedge fondů.

08:01:40 Americký odvolací soud ve státě Georgia zamítl odvolání kryptoměnové burzy Coinbase vůči žalobě týkající se praní špinavých peněz přes její kryptoměnové peněženky. K tomu mělo dojít výkonným ředitelem již zkrachovalé kryptoburzy Cryptsy, který takto převáděl prostředky v hodnotě milionů dolarů od klientů této burzy. Žaloba tvrdí, že Coinbase tomuto jednání měla zabránit. Ta se snažila i o mimosoudní urovnání sporu, leč marně. Soudní pře bude nadále pokračovat.

2018-04-23

23:15:49 Kryptoměnová burza Bitstamp začala zveřejňovat pravidelné týdenní technické analýzy pěti měnových párů obchodovaných na své platformě. V nich se zaměřuje nikoliv na nejsilnější páry podle objemu obchodů, ale na ty, u kterých je patrný silný trend. Pro svou první analýzu si zvolila páry LTC/USD, ETH/USD, ETH/BTC, BCH/BTC a BCH/USD. Například u litecoinu očekává Bitstamp růstový trend s případnou podporou na hodnotě 139,6 dolarů.

21:26:30 Litecoiny v hodnotě 99 milionů dolarů byly ve čtvrtek přesunuty z jedné peněženky do druhé. K tomu mělo dojít za méně než 3 minuty s poplatkem 0,40 dolarů. To je oproti klasickým převodům fiat měny mnohem rychlejší a podstatně méně nákladný převod. Převod fiat měny by v takovém objemu mohl zabrat i několik dnů a pravděpodobně by bylo nutné osobně navštívit finanční instituci podílející se na převodu. Zmíněný přesun litecoinů tak dokazuje, v čem mohou být kryptoměny oproti fiat měně prospěšné.

13:32:12 Společnost Circle navýšila svůj minimální objem obchodů s kryptoměnami z 250 000 dolarů na 500 000 dolarů na jednu transakci. Jedná se o mimoburzovní obchody (OTC), které by vzhledem k jejich vysokým objemům nebyly realizovatelné na běžných kryptoburzách. Jak dále uvádí Business Insider, průměr na jednu transakci činí milion dolarů. Některé transakce však mohou přesáhnout svým objemem i 100 miliónů dolarů. Výkonný ředitel Circle, Jeremy Allaire, uvedl, že objemy obchodů se budou dále zvyšovat. Circle pak měsíčně zobchoduje aktiva v hodnotě více jak dvě miliardy dolarů.

11:26:04 Ethereum zažívá pozitivní vývoj a nyní se obchoduje nad 200denním klouzavým průměrem. Je zde také určitá pravděpodobnost, že 50denní klouzavý průměr protne ten 200denní (tzv. zlatý kříž), což je pozitivní signál pro long pozice. Růst altcoinů naopak snižuje podíl na tržní kapitalizaci na kryptotrhu u bitcoinu, který se zatím drží pod 9000 dolary. Celková tržní kapitalizace kryptoměn je nyní téměř 400 miliard dolarů.

2018-04-22

21:23:14 Nicole Eagan, ředitelka Darktrace, společnosti zaměřené na kyberbezpečnost, poukázala na rozšiřující se trend krádeže výpočetního výkonu počítačů zaměstnavatelů jejich zaměstnanci za účelem těžby krypoměn. Ve Spojených státech zaznamenala za posledních šest měsíců okolo 1000 takových případů. Existuje také velké množství krádeže výpočetního výkonu počítačů skrze webový prohlížeč, kdy hackeři spojí příslušný malware přímo s webovou stránkou, po jejímž navštívení počítač uživatele kryptoměnu těží. V České republice je známý případ prezidentského kandidáta Michala Horáčka, jehož web měl údajně těžit kryptoměny s využitím výpočetního výkonu počítačů jeho návštěvníků bez toho, aniž by tito na tuto činnost byli upozorněni.

21:00:07 Nejvyšší soud v indickém Dilí požádal indickou centrální banku, ministerstvo financí a daňový úřad o reakci na žádost společnosti Kali Digital Ecosystems Pvt o zrušení chystaného zákazu aktivit spojených s kryptoměnami v Indii, které se má dotýkat společností regulovaných centrální bankou. Odpověď mají poskytnout do 24. května. Kali Digital Ecosystems Pvt připravuje spuštění kryptoměnové burzy, nicméně v návaznosti na oběžník indické centrální banky, který zákaz oznámil, by tak nemohli učinit. Společnost tvrdí, že zákaz odporuje indické ústavě.

11:10:33 Dánská Saxo Bank předpovídá kryptoměnám v následujících měsících pozitivní vývoj. Uvedla to ve svém aktuálním čtvrtletním výhledu. Banka, která nabízí celou řadu tradičních investičních produktů, uvedla, že růst cen kryptoměn by mohl být dán vstupem institucionálních investorů na trh a zároveň také hledáním alternativních investičních nástrojů, které nemají přímou souvstažnost s vývojem na tradičních trzích, který může být negativně ovlivněn narůstající inflací. Své tvrzení dokládá také historickými zkušenostmi, kdy globální nejistota vedla k růstu "blue chips" kryptoměn a také postupným zaváděním regulace sektoru, která dává institucionálním investorům jistotu v podobě lepší ochrany jejich investic. Banka také odkazuje na zprávy z poslední doby v souvislosti s angažováním některých finančních gigantů na kryptotrhu. Mezi nimi uvádí Goldman Sachs (Circle), Monex Group, Yahoo Japan a další.

2018-04-21

14:07:52 Japonská centrální banka (Bank of Japan) se nyní nechystá emitovat vlastní státní kryptoměnu. Řekl to zástupce guvernéra Masayoshi Amamiya na konferenci, které se mimo jiné účastnili zástupci Mezinárodního měnového fondu (IMF) a japonského vládního Úřadu pro finanční služby (FSA). Amamiya prohlásil, že národní digitální měna může ohrozit stabilitu fungování tradičního finančního systému zavedeného v rozvinutých zemích. Své obavy zdůvodnil tím, že emise digitální měny centrální bankou by umožnila domácnostem a firmám přímý přístup k účtům centrální banky. To by zřejmě mohlo mít velký a negativní dopad na zavedený dvoustupňový peněžní systém a na služby finančního zprostředkování, které poskytují komerční banky. V současném systému mají přístup k účtům centrální banky jen vybrané entity, jako jsou komerční banky. Japonské prohlášení přichází v době, kdy rostoucí počet centrálních bank a finančních autorit varuje před centralizovanými, státem sponzorovanými kryptoměnami. Podobně se například nedávno vyjádřil guvernér Bank of England, Mark Carney, čemuž jsme se věnovali v samostatném článku.

12:47:58 IBM pomáhá zavádět technologie založené na blockchainu do pojišťovacího průmyslu. Nedávno firma ohlásila spolupráci s pojišťovací společností Marsh na vývoji prvního komerčního důkazu pojištění, který bude používat právě tuto novou technologii. IBM si od spolupráce slibuje, že právě nyní vyvíjené blockchainové řešení napomůže k vytvoření sítě sítí, která bude provádět verifikaci v mnohem širším měřítku a najde uplatnění v mnoha různých odvětvích. Pojišťovací společnost Marsh od používání blockchainové technologie zase očekává zjednodušení pojišťovacího procesu – z komplikovaného a manuálního se stane efektivním a transparentním.

2018-04-20

23:59:50 Páteční obchodní den byl pro mnohé altcoiny jeden z nejúspěšnějších v tomto roce. Podle indexu sledujícího vývoj kryptoměn na worldcoinindex.com si nejlépe z TOP20 kryptoměn podle tržní kapitalizace vedly Eos, XRP a bitcoin cash, jejichž růst se blížil ke 20 procentům oproti předešlému obchodnímu dni. Bitcoin cash vystoupal v tomto týdnu o desítky procent a podařilo se mu protnout 50denní klouzavý průměr potvrzujíce tak býčí trend. Zisky přes 10 procent zaznamenalo i Cardano a Iota a v zelených číslech se pohybuje také bitcoin. Pozitivní nálada na spotovém trhu se odrazila i na cenách bitcoinových futures. Kontrakty s květnovým vypořádáním na burze Cboe uzavíraly v plusu 3,4 procenta na 8530 dolarech, zatímco CME Group dubnové kontrakty vystoupaly o 3 procenta na 8510 dolarů.

23:49:40 Čínská telekomunikační firma Huawei představila 17. dubna svůj nový blockchainový projekt. Nový nástroj bude uváděn pod označením „blockchain jako služba“ - the Blockchain-as-a-Service (BaaS) a přichází měsíc po uvedení projektu Caliper, na kterém se firma Huawei také spolupodílela společně s týmem projektu Hyperledger. Nově uvedená „blockchainová služba“ je zaměřena na vývoj chytrých kontraktů a je určena firmám a vývojářům, kterým má pomoci při jejich práci lépe využívat Huawei cloud.

21:00:31 Digitální měna monero (XMR) oslavila 18. dubna své čtvrté narozeniny a to cenou přesahující 200 dolarů. Nyní se již obchoduje nad 250 dolary, úroveň, na které se naposledy nacházela 14. března. Na standardy kryptoměn tak monero již přežilo věčnost a po celou tuto dobu se jeho cena držela spíše nízko, než se měna přidala k boomu ostatních kryptoměn v letech 2016 a 2017. Monero patří mezi kryptoměny, které jsou považovány za alternativu k bitcoinu, za což vděčí jak své dlouhé historii, tak své větší anonymitě. V poslední době komunita kolem monera debatovala o tom, zda připustit těžbu měny pomocí zařízení typu ASIC, nebo ne. Bylo přijato rozhodnutí, že monero zůstane ASIC resistentní a za tímto účelem došlo k aktualizaci těžebního protokolu. Následkem toho ale došlo k rozštěpení měny na čtyři různé projekty. Vznikly tři nové odnože (tzv. forky), které nepřijaly aktualizaci protokolu a umožňují těžbu přes ASIC zařízení (monero classic, emonero a chystaná moneroV).

18:10:54 JP Morgan Chase společně s National Bank of Canada, Goldman Sachs a dalšími velkými finančními subjekty testovala vlastní blockchainovou platformu, která by měla mimo jiné urychlit vypořádání plateb nebo platbu úroků. Jedná se o platformu Quorum založenou na ethereu, kterou JP Morgan Chase vyvíjí od loňského roku. Viceprezident kanadské banky, David Furlong, pak zaujal pozitivní postoj vůči blockchainu, když uvedl, že tato technologie má potenciál přinést velké změny pro finanční průmysl.

14:22:13 XRP se blíži k 1 dolaru. Nyní se podle coinmarketcap.com obchoduje nad 0,87 dolary (růst 21 procent) při objemu obchodů dosahujícím téměř dvě miliardy dolarů a je pravděpodobné, že během večera se nad tuto hodnotu dostane. Přitom ještě před dvěma týdny bylo XRP ve značném útlumu, kdy se poté po několik dní obchodovalo pod 0,5 dolary. Nynější růst táhnou zejména japonský a korejský trh. Podobně tomu bylo také při silném růstu na přelomu roku.

2018-04-19

21:00:25 K firmě Blockchain.com se připojila bývalá vedoucí pracovnice společnosti Goldman Sachs Breanne Madiganová, jejímž úkolem nyní bude přilákat nové institucionální klienty. Oznámila to televize CNBC v úterý 17. dubna. Madiganová v Goldman Sachs pracovala v letech 2003 až 2017, mimo jiné zastávala funkci viceprezidentky. Firma Blockchain.com nabízí služby kryptopeněženky a podle údajů televize CNBC spravuje 24 milionů aktivních peněženek. Zdá se, že se začíná ukazovat narůstající trend přesunu talentů i peněz z Wall Streetu směrem do kryptobyznysu.

20:30:24 Christine Lagardeová, šéfka Mezinárodního měnového fondu (IMF), se vyjádřila o kryptoměnách v optimistickém duchu. Stalo se tak v blogovém příspěvku podporujícím nové technologie, který byl publikován 16. dubna. Je to přibližně měsíc poté, co Lagardeová varovala před „temnou stránkou“ kryptoměn. Nyní hovoří o „potenciálních benefitech“ kryptoaktiv, jako je bitcoin, a říká, že nyní potřebujeme spravedlivá regulační pravidla, která nás ochrání před riziky, aniž by však bránila inovacím. Lagardeové volání po vyváženém přístupu ke kryptoměnám přichází v době rostoucí poptávky po regulaci kryptobyznysu a také v době, kdy tradiční finančníci stále nazývají bitcoin bublinou.

19:26:43 Generální prokurátor státu New York Eric Schneiderman oznámil v úterý 17. dubna novou iniciativu, jejímž cílem je blíže prozkoumat činnost několika celosvětově nejpopulárnějších krytoměnových burz. Jde o šetření, které bude zjišťovat a zkoumat fakta o „politice a praktikách“ fungování těchto burz. Výzva byla zaslána celkem 13 kryptoburzám a dotazuje se jich například na to, jak mají vyřešeny provádění operací, konflikty zájmů, výpadky provozu, interní kontroly a zabezpečení a jak dokáží ochránit aktiva svých klientů. Cílem iniciativy je zlepšit ochranu spotřebitelů a zvýšit transparentnost obchodování s kryptoměnami. Konkrétně jsou dotazovány společnosti, které provozují následující burzy: GDAX, Gemini, bitFlyer, Binance, itBit, Gate.io, Huobi.Pro, Bitfinex, Bitstamp, Bittrex, Kraken, Tidex a Poloniex (poslední jmenovaná byla nedávno převzata burzou Circle).

11:25:24 Po měsíci očekávání a spekulací bylo 17. dubna konečně oficiálně oznámeno, s kým uzavře tým kryptoměny verge „největší partnerství v historii kryptobyznysu. Spekulovalo se o tom, že oním tajemným partnerem by mohly být společnosti od Apple a Amazonu přes Paypal až k největší webové stránce pornoprůmyslu Pornhub. A vítězem je Pornhub, který začne od svých zákazníků přijímat platby v kryptoměně verge (XVG). V promo videu zveřejněném na YouTube, které je zasazeno do roku 2077, dědeček svému vnukovi vypráví, „jak se tehdy verge stala světovou měnou – když Pornhub začal přijímat verge, bylo už jen otázkou času, než tak učiní všichni ostatní.“ V tiskové zprávě vydané v souvislosti s novým partnerstvím se uvádí, že v historii se již několikrát prokázalo, že průmysl zábavy pro dospělé hraje kritickou roli v přijímání nových inovativních technologií. Stalo se tak v případě VHS, Beta Maxu, plateb kreditními kartami přes internet a očekávat to lze i v případě kryptoměn. Spolupráce Verge a Pornhub není prvním příkladem uplatnění kryptoměn a technologie blockchainu v průmyslu zábavy pro dospělé. Minulý měsíc například společnost Playboy oznámila, že uvede svou vlastní online peněženku, kterou budou moci její uživatelé využívat k platbám za online obsah.

2018-04-18

12:42:18 Čínští obchodníci z velkých moskevských tržnic převádějí většinu svých příjmů do kryptoměn. Pak je posílají zpět do Číny, kde se směnují do národní měny. Maloobchodní obrat tří největších moskevských tržnic se odhaduje na 10 miliard dolarů za měsíc a tvoří téměř čtvrtinu maloobchodního obratu celé Ruské federace. Přitom 90 procent obchodů těchto tržnic vlastní právě Číňané. Čínští obchodníci se tak stali nejaktivnějšími obchodníky s kryptoměnami v Moskvě a maloobchodní centra se stala průkopníky v odvětví kryptoobchodu.

12:28:26 Lotyšská vláda má jednoduché řešení, jak udržet odvětví kryptoměn v chodu: učinit kryptoměny legálními a pořádně je zdanit. Až poté bude hledat definici jasných pravidel pro regulaci digitálních měn. Začátkem dubna lotyšské ministerstvo financí navrhlo zavedení 20% zdanění kapitálových výnosů z investic do kryptoměn. V současnosti lotyšské zákony sice kryptoměny nepokrývají, ministerstvo financí však navrhuje zavedení rovné 20% daně na každou transakci provedenou prostřednictvím kryptoměn do doby, než budou zavedena regulérní pravidla. Lotyšsko není první zemí, která chce zavést zdanění kryptoměn ještě předtím, než řádně stanoví jejich právní rámec. V Evropě již několik zemí zdaňuje příjmy z kryptoměn za rok 2017. Každá země si přitom stanovuje svou vlastní daňovou sazbu bez ohledu na nějakou koordinaci v rámci Evropské unie. V České republice jsou transakce s virtuální měnou pro daňové účely posuzovány jako nákup a prodej věci a speciální legislativu pokrývající kryptoměny ministerstvo financí zatím nechystá.

11:03:39 Společnost Ripple, mimo jiné tvůrce tokenu XRP, žádá vlády o větší regulaci kryptobyznysu. V rozhovoru pro The Telegraph to uvedl Ryan Zagone, ředitel regulatorních opatření v Ripple Labs. Současný stav kryptoměnových trhů přirovnává k počátkům internetu a tvrdí, že je nyní potřeba více pravidel, více průhlednosti a více jistot. Je čas přehodnotit prozatímní postoj regulátorů „počkáme a uvidíme“, protože větší regulace podle Zagoneho vytvoří bezpečné mantinely a přitáhne na trh nové hráče, například institucionální investory. Společnost Ripple byla regulaci kryptobyznysu vždy příznivě nakloněna a během minulých let za ni lobbovala u amerických i britských autorit. Nynější Zagoneho ujišťování o potřebě regulace bylo určeno konkrétně britské vládě a je první svého druhu z řad prominentních kryptoměnových hráčů. Ostatní regulaci takto pozitivně nevnímají a samotná měna XRP poklesla o 6 procent poté, co byla Zagoneho prohlášení zveřejněna.

10:36:46 Kryptoměnová burza Coinbase dokončila akvizici bitcoinového startupu Earn.com. Ten byl do října znám pod názvem 21 Inc a je mimo jiné tvůrcem úspěšné aplikace založené na blockchainové technologii, která umožňuje svým uživatelům získávat odměny v kryptoměně za činnosti jako jsou odpovídání na emaily nebo vyplňování úkolů. Firma říká, že stovky tisíc jejích uživatelů si vydělaly digitální měnu v hodnotě milionů dolarů. Spoluzakladatel a ředitel Earn.com Balaji Srinivasan získá v Coinbase funkci hlavního ředitele pro technologie a také stávající tým Earn.com bude pokračovat ve své práci. Ačkoli Coinbase nezveřejnila finanční podrobnosti týkající se této akvizice, odhaduje se, že částka mírně převyšuje 100 milionů dolarů. To je však o dost méně než kolik činila dřívější ocenění firmy Earn.com.

2018-04-17

13:50:00 HashCard projekt umožní provádět běžné nákupy platební kartou založenou na kryptoměnách. ICO HashCard tokenu, které by mělo započít 1. května, počítá s miliony potenciálních zájemců, kteří chtějí používat digitální měny k platbám za nákupy stejně jednoduše jako tradiční národní měny. Současně by mělo dojít k fyzickému doručení karty. HashCard bude prakticky použitelná všude tam, kde se využívají klasické kreditní a debetní karty. Uživatel však bude moci utrácet ethereum, bitcoin a dalších více než 25 altcoinů, které budou při platbě u obchodníka přes HashCard převedeny do fiat měny. Karta bude spojena s aplikací založenou na operačních systémech iOS a Android, uživatel v aplikaci uvidí aktuální stav svých digitálních měn, které bude moci utrácet. Možností bude také převod do fiat měn, pokud se bude uživatel chtít vyvarovat volatility kryptoměn. Tvůrci projektu slibují, že transakční a další náklady spojené s používáním HashCard by měly být minimální.

13:12:11 Kolik byste nyní měli celkově dolarů, kdybyste přesně před rokem investovali do každé z pěti největších kryptoměn jeden tisíc dolarů? Měli byste šestimístnou sumu. Pětici největších kryptoměn podle jejich tržní kapitalizace, pro které zároveň platí, že byly na trhu již před rokem, tvoří následující měny (v závorce je uveden roční procentní nárůst jejich ceny k datu 13. dubna): bitcoin (650 %), ethereum (953 %), XRP (1 880 %), litecoin (1 021 %), stellar (7 820 %). Vaše loňská investice 5 000 dolarů by nyní dosahovala výše 128 240 dolarů, tedy více než pětadvacetinásobku. A tohoto velmi příznivého výsledku bylo dosaženo i přes masivní propad kryptoměn v letošním roce.

13:00:09 V Japonsku vznikla nová asociace, kterou tvoří 16 vládou schválených kryptoměnových burz. Japonská asociace burz virtuálních měn, jak zní oficiální název, se chce soustředit na zavádění samoregulačních pravidel a také bude mít autoritu vyšetřovat a penalizovat své členy, kteří tato pravidla nebudou dodržovat. Tato nová kryptoasociace byla zaregistrována japonským Úřadem pro finanční služby, který v zemi vykonává dohled nad finančním sektorem. V Japonsku již existují dvě jiné kryptoasociace: Japonská blockchainová asociace a Japonská asociace kryptobyznysu, jejímiž členy jsou i kryptoměnové burzy, jejichž licence zatím nebyla schválena. Obě tyto asociace budou dále pokračovat ve své činnosti a nově vzniklá asociace bude členem obou těchto stávajících organizací. Některé kryptoburzy jsou členy obou stávajících asociací, jako například burzy GMO Coin a Coincheck.

12:21:01 Litevská centrální banka se začíná zajímat o kryptoměny a zahajuje dialog mezi obchodníky s kryptoměnami, komerčními bankami a vládními regulátory. 15. dubna tuto zprávu přinesly místní noviny The Baltic Times. Podle představitelů Litevské centrální banky „slepé odmítání a neochota porozumět a spolupracovat se světem kryptoměn nikam nepovede“. Již loni v říjnu tato instituce vydala dokument, ve kterém popsala svůj postoj ke kryptoměnám a ICO. Například požaduje po účastnících finančního trhu striktní oddělování tradičních finančních služeb od aktivit spojených s kryptoměnami. Naopak slibuje, že bude vydávat licence pro ICO levně a rychle a že žádosti o licence bude přijímat i v angličtině. Litevská bankovní asociace ve své reakci uvádí, že dialog je sice potřebný, ale potenciální riziko, že kryptoměny se mohou podílet na nelegálních aktivitách, znamená, že je třeba vyžadovat důkazy o tom, odkud klientovy prostředky pocházejí.

2018-04-16

23:58:13 Technologie blockchainu pomůže rozvoji a růstu trhu s pracovníky „na volné noze“, tzv. freelancery. Blockchain tomuto segmentu pracovního trhu totiž nabízí tři unikátní výhody. Zaprvé, zabezpečené ukládání velkého množství smluvních dat a transakcí v prostředí odolném proti hackerským útokům. Zadruhé, freelanceři touto technologií získají důkaz o své odvedené práci, například budou tak chráněna jejich autorská práva, což zabrání případným budoucím sporům. Zatřetí, nákladově efektivnější převody peněz odstraní vysoké poplatky a časová zpoždění spojená se službami bank. Americká studie předpovídá, že nezávislí pracovníci budou tvořit většinu americké pracovní síly do deseti let, s tím, že téměř polovina mladých pracovníků (tzv. mileniálů) už tímto způsobem pracuje dnes. Tato studie z roku 2017 odhaduje, že 36 procent celkové pracovní síly v Americe jsou freelanceři.

23:54:59 Pantera Capital Management, hedge fond zaměřující se na kryptoměny, uvedl ve svém dubnovém newsletteru, že cena bitcoinu tento rok velmi pravděpodobně přesáhne 20 000 dolarů. A že cena 6 500 dolarů byla nejspíše dno. Napsal to Wall Street Journal v pátek 13. dubna. Ředitel tohoto fondu Dan Morehead v prosinci loňského roku předpověděl, že cena bitcoinu může propadnout o 50 procent, než dosáhne nových výšin. První část jeho odhadu se splnila, když cena bitcoinu spadla v únoru pod 7 000 dolarů - což byl pokles o 65 procent oproti dosavadním historickým maximům. Morehead dále napsal, že jen zřídka mívá tak silné přesvědčení o správném načasování nákupu – peníze institucionálních investorů zvednou trhy mnohem výš. Jako výjimečný nákupní signál uvádí, že cena bitcoinu nedávno spadla pod svůj 200 denní klouzavý průměr. „Když si můžete koupit něco, co stálo 20 000 dolarů, za cenu 7 000 dolarů, je to pravděpodobně dobrý obchod,“ dodává Morehead.

23:51:43 Robert Shiller, nositel Nobelovy ceny za ekonomii, v pátek znovu zopakoval své lednové tvrzení, že se o bitcoin nezajímá a myslí si, že je to jen bublina. Bitcoin přirovnává k tulipánové mánii ze sedmnáctého století, kdy ceny tulipánových cibulek strmě narostly a pak splaskly v roce 1637. Shiller říká, že přestože považuje bitcoin za bublinu, neznamená to nutně, že praskne a zmizí navždy. O bitcoinu tvrdí, že je „dalším příkladem módního lidského chování – je okouzlující“. Robert Shiller je profesorem ekonomie na Yale University a spolutvůrcem Case-Shillerova indexu.

23:44:36 Brian Kelly v pátečním pořadu Rychlé peníze na televizi CNBC podpořil odhad Tima Drapera z předchozího dne, který tvrdí, že cena bitcoinu do roku 2022 dosáhne výše 250 000 dolarů. Když byl Brian Kelly v pořadu dotázán, co si o tomto odvážném odhadu myslí, odpověděl, že to sice může znít šíleně, ale když mohl bitcoin narůst o 4 000 procent za dva roky, nárůst o 3 000 procent během čtyř let může být pokračováním tohoto trendu, který jsme viděli. Kelly dále podotkl, že nárůst objemu peněz vložených do kryptosféry (jako například investice spojené s Rockefellerem, Goldman Sachs, Sorosem) sníží volatilitu kryptoměn a umožní tím používat je snadněji jako skutečný prostředek směny. Klíčové podle Kellyho je právě to, aby se zvýšil objem transakcí uskutečňovaných v kryptoměnách – pokud se to stane, očekává nás býčí trh. Brian Kelly je zakladatel a ředitel investiční firmy BKCM zaměřené na digitální měny a je také autorem knihy The Bitcoin Big Bang – jak alternativní měny začínají měnit svět.

2018-04-14

23:33:00 Cena bitcoinu vzroste do roku 2022 na 250 000 dolarů, tvrdí Tim Draper, zakladatel a partner venture kapitálové firmy ze Silicon Valley Draper Associates a také Draper University. Řekl to v noci ze čtvrtka na pátek davu technických nadšenců před touto kalifornskou univerzitou, která sídlí v San Mateo a je soukromou školou v oboru byznys a podnikání. Draper je dlouhodobě obhájcem technologií a nedávno se zastal šéfa Facebooku Marka Zuckerberga, kterého nazval hrdinou. Tim Draper patří mezi největší prominenty z řad bitcoinových býků, tedy těch, kteří věří v růstový trend této kryptoměny.

2018-04-12

21:15:18 Ripple odmítá tvrzení, že by jim vydaný token XRP byl cenným papírem. Uvedl to šéf marketingové strategie společnosti, Cory Johnson, v rozhovoru pro CNBC. XRP dle něj nenaplňuje standardy nutné pro zařazení mezi cenné papíry, přičemž svůj postoj opírá o předchozí rozhodnutí soudů. Johnson také uvedl, že při jednáních s Coinbase o možném zalistování tokenu XRP do nabídky obchodovaných aktiv této kryptoměnové burzy, představitelé Coinbase nikdy otázku statutu XRP jako možného cenného papíru nezmínili. XRP se dnes veze na pozitivní vlně, která přinesla obchodování v zelených číslech a v tuto chvíli se podle složeného indexu worldcoinindex.com obchoduje nad 0,57 dolary při růstu o vice jak šest procent

20:56:21 Jedna z největších kryptoměnových burz světa, OKEx, se chystá expandovat na Maltu. Tisková zpráva společnosti odkazuje na příznivou regulatorní a technickou infrastrukturu ostrovního státu, který vstoupil do EU ve stejném roce jako Česká republika. Ředitel burzy, Chris Lee, k tomu uvedl, že maltská vláda sdílí stejné principy jako OKEx, to je ochrana obchodníků i široké veřejnosti, standardy namířené proti praní špinavých peněz, rozvoj technologie blockchainu a podpora inovací. Před několika týdny podobný krok oznámila další kryptoměnová burza, Binance, která na Maltě hodlá zaměstnat až 200 lidí.

18:05:16 Společnost Blossom Finance, která se zaměřuje na finanční služby, které jsou v souladu s islámským finančním právem, publikovala studii, podle které bitcoin za určitých podmínek plně odpovídá definici islámských peněz. Bitcoin dle této definice je uchovatelem hodnoty, účetní jednotkou a prostředkem směny. Jako islámské peníze má bitcoin status "obvyklých peněz", čímž se rozumí jeho široká akceptace ve společnosti nebo jeho přijetí některou z vlád. Jako příklad uvádí Německo, kde je uznáván jako legální měna a nebo USA, kde sice tomu tak není, ale akceptuje ho poměrně velké množství obchodníků. Výtky vůči fluktuaci ceny bitcoinu, která zavdává příčinu tvrzení o nesouladu s islámským právem vzhledem k vysoké spekulativnosti aktiva také odmítá. Odmítá také tvrzení o napomáhání bitcoinu nelegálním aktivitám. Nebere je totiž jako něco, co je součástí bitcoinu, ale spíše se jedná o extérní vliv, který je možné sledovat i u mnohých jiných aktiv jako jsou například měny či komodity. Obecně je bitcoin dle studie také v souladu s islámským právem šaría.

14:30:05 Cena bitcoinu během dnešního dopoledne za méně než hodinu vystoupala o více jak 1000 dolarů. Dostala se tak krátce na úroveň nad 8000 dolarů. Podle analytiků stojí za tímto strmým růstem převis poptávky po bitcoinu nad jeho nabídkou. Při srovnání obchodování z dnešního týdne došlo v podobném okamžiku dne, tedy dopoledne, v pondělí k rychlému propadu zhruba o polovinu hodnoty dnešního nárůstu, tj. 500 dolarů. Ten měli na svědomí především obchodníci na západních kryptoměnových burzách. Je však zatím předčasné hodnotit, zda nynější nárůst může být spojen s pozitivními zprávami o možném zapojení některých velkých institucionálních hráčů do kryptobyznysu nebo zda se jedná jen o čirou spekulaci, u které by potenciál dlouhodobého růstu mohl být značně omezen.

2018-04-11

23:33:15 Ripple investuje své tokeny XRP v hodnotě 25 milionů dolarů do fondu Blockchain Capital Parallel IV, LP. Ten je součástí fondu Blockchain Capital, který směřuje své investice do oblasti kryptoměn a projektů využívajících technologie blockchainu. Investice má také pomoci najít nové možnosti využití Ripple protokolu, na kterém běží token XRP. Implementace blockchainu by dle slov spoluzakladatele a řídícího partnera fondu Barta Stephense mohla přispět k rozvoji celých sektorů, jako příklad uvedl zdravotnictví nebo řízení ověřování totožnosti.

22:55:31 Finanční gigant J. P. Morgan Chase čelí žalobě za způsob, jakým měl zpracovávat kryptoměnové transakce. Tu dle agentury Reuters podal americký občan, který tvrdí, že při nákupu kryptoměn z burzy Coinbase na přelomu ledna a února mu byly na jeho spotřebitelské kreditní kartě předem účtovány poplatky a/nebo úroky. Ty měla mít na svědomí společnost Chase Bank USA, která spadá pod J. P. Morgan Chase a zaměřuje se na drobnou klientelu. Banka přitom nikdy neobjasnila, jak bude s takovýmito platbami nakládáno. Žalobce tvrdí, že banka tím porušuje zákon, dle kterého má povinnost poskytnout jasné detaily ohledně toho, jak jsou náklady půjčení peněz počítány a rozděleny.

07:40:03 Výzkumný tým Bank of America Merryl Lynch přirovnal cenový vývoj bitcoinu k bublině, která nyní praská. Uvedl to na základě srovnání s předchozími cenovými bublinami různých aktiv, po jejichž prasknutí se ceny ustálily na úrovni propadu. Mezi ně zařadil mimo známou tulipánovou mánii také vývoj ceny zlata v minulosti nebo růst a pád cen akcií v roce 1029. Závěry výzkumného týmu nicméně opomíjejí uvést, že cena bitcoinu již takto několikrát strmě vyrostla s následnou korekcí, která ovšem nezabránila tomu, aby se proces opakoval a bitcoinu dosáhl podstatně vyšších nových historických maxim. Jak uvádí portál Coindesk, bitcoin se v letech 2010 a 2011 zhodnotil 120krát předtím, než došlo k jeho pádu. Další skokové růsty následované korekcemi zaznamenal i v letech 2013 a 2014.

07:00:04 Banka Santander UK, která uzavřela partnerství se společností Ripple, představila novou mobilní aplikaci pro rychlé zasílání peněz. Ta využívá technologii společnosti Ripple, xCurrent. OnePa FX, která je nyní k dispozici Apple Store, umožňuje zaslání plateb v dolarech, britských librách a eurech v rámci eurozóny, Velké Británie a Spojených států v řádu minut. Velikost plateb je omezena ekvivalentem 10 000 liber na den. Aplikace nicméně nevyužívá tokenů XRP, které se obchodují na kryptoměnových burzách. Santander UK a Ripple testovali aplikaci více jak 18 měsíců.

2018-04-10

18:05:02 Sociální síť Ask.fm pravděpodobně plánuje ICO nabídku vlastních tokenů. Zatím neověřenou informaci přinesl portál Cryptovest. Ask.fm umožňuje uživatelům pokládat ostatním uživatelům včetně slavných osobností anonymní otázky. Údajně má 200 milionů registrovaných uživatelů. Ti by měli mít možnost získávat tokeny jako odměnu za podíl na tvorbě obsahu, to je za pokládané otázky i odpovědi na ně. Součástí mobilní aplikace by pak mohla být peněženka s podporou tokenů, které by měly být na bázi etherea.

2018-04-09

16:43:04 Kryptoměnová burza Bitfinex popřela, že by přes její účty docházelo k praní špinavých peněz. Reagovala tak na obvinění, která byla vůči ní vznesena ke konci minulého týdne v polských médiích v souvislosti s údajným předváděním peněz pocházejících z obchodu s drogami na kryptoměny. Bitfinex zároveň uvedl, že veškeré operace na platformě pokračují dále beze změny.

15:39:01 Bitcoin dnes během poledního obchodování zaznamenal skokový propad o cca 400 dolarů. Ten mají na svědomí především obchodníci na západních kryptoměnových burzách, kde byl patrný silný prodejní tlak oproti burzám v Jižní Koreji a v Japonsku. Bitcoin se tak znovu propadnul pod 7000 dolarů.

10:19:56 Coinbase údajně jedná s americkou Komisí pro cenné papíry (SEC) ohledně registrace burzy jako licencovaného brokera. Zpráva, kterou přinesl Wall Street Journal, rezonuje s aktuální debatou okolo tokenu XRP, který část kryptokomunity považuje za cenný papír. Sama SEC vnímá kryptoměny jako cenné papíry. Pokud by se Coinbase, jedné z největších kryptoměnových burz, podařilo licenci získat, jednalo by se o průlomový krok.

2018-04-08

22:58:37 Objem obchodů s bitcoinem za uplynulý týden poklesl. Podle dat z coinmarketcap.com činil v průměru necelé 4 miliardy dolarů za den. V rámci TOP 10 kryptoměn podle tržní hodnoty bylo možné také sledovat nižší objem obchodů, nicméně poměr vůči zbytku kryptoměn z první stovky se nijak nezměnil. Podle údajů z webu Coinhills, ktreý agreguje data z více jak 120 kryptoměnových burz včetně těch největších, byl největší objem obchodů u bitcoinu v páru s fiat měnami tradičně v japonských jenech a to ve více jak 60 procentech všech obchodů ve fiat měnách, následovaný americkým dolarem, korejským wonem a eurem, které bylo obchodováno v méně než pěti procentech případů.

11:10:25 Polské úřady údajně zabavily peníze v hodnotě 371 milionů dolarů z účtu jedné z tamních bank, které měly pocházet z trestné činnosti. Peníze měly být směňovány na kryptoměny na burze Bitfinex. Tím mělo dojít k zahlazení stop jejich původu, kterým měl být obchod s drogami a jednání vykazující znaky podvodu. Polská média hovoří o dvou společnostech, které se měly dopouštět protiprávního jednání a v nichž figurují osoby ze střední a jižní Ameriky. Peníze těchto společností pak byly uloženy na účtu polské banky, u které je registrován také Bitfinex. Ten v listopadu loňského roku oznámil možnost obchodovat některé kryptoměny v páru s eurem a za tímto účelem si otevřel účet u polské banky. Zajímavé je i načasování zveřejnění zprávy v době zvyšování short pozic na Bitfinexu.

10:22:56 Společnost Venrock investující do rizikového kapitálu, která byla založena rodinou miliardáře Rockerfellera, plánuje investovat do kryptobyznysu. Venrock v týdnu oznámil strategické partnerství s CoinFund, který mimo investic do různých kryptoaktiv také radí společnostem, které se snaží uspět s projekty založenými na technologii blockchainu včetně ICO (primární veřejné nabídky mincí). Venrock, který byl založen v roce 1969 vnukem miliardáře Johna D. Rockerfellera, v minulosti investoval například do společností Apple a Intel. Jak v rozhovoru pro Fortune uvedl jeden z partnerů Venrocku, David Packman, společnost nemá zájem o krátkodobý profit založený na volatilitě kryptoměn, ale chce se zaměřit na dlouhodobý potenciál kryptobyznysu. Packman také kritizoval zákaz reklam na projekty spojené s kryptoměnami, které uplatňuje Facebook.

2018-04-07

18:52:00 Coinbase spouští venture fond. Fond začne fungovat s částkou 15 milionů dolarů, kterou chce rozdělit mezi začínající start-upy v kryptobyznyse. Nemusí se nutně jednat o projekty ICO a zároveň může jít o subjekty, které svými aktivitami Coinbase konkurují. Finanční obnos, který chce fond investovat, by měl postupně narůstat. Coinbase, která sídlí ve Spojených státech, patří mezi největší kryptoměnové burzy na světě.

17:45:01 Pákistán zakázal využívat virtuální měny v zemi. Ve zveřejněném oběžníku pákistánská centrální banka uvádí, že virtuální měny nejsou legálním platidlem s tím, že banka nezplnomocnila a neudělila licenci žádné osobě ani subjektu k nákupu, prodeji, obchodování, investování či emisi virtuálních měn, mincí a tokenů. Centrální banka dále upozornila komerční banky, operátory platebních systémů a poskytovatele platebních služeb, aby se zdrželi nakládání s kryptoměnami, či jejich držení a aby kryptoměny ani nepropagovali a ani do nich neinvestovali. Stejně tak nejsou oprávněni svým klientům umožňovat transakce, které jsou spojeny s virtuálními měnami. Pokud by k tomu došlo, mají být takovéto transakce ihned ohlášeny jako podezřelé. Již ve čtvrtek Indie, která s Pákistánem sousedí, dala tamním bankám tři měsíce na to, aby přerušily jakékoliv obchody se společnostmi zaangažovanými v kryptobyznyse. Více jak dvousetmilionový Pákistán nepatří k místům, kde by se virtuální měny využívaly při platebním styku, nicméně od konce minulého roku se stále více lidí zajímá o obchodování s kryptoměnami.

14:10:14 Japonský Úřad pro finanční služby, který v zemi vykonává dohled nad finančním sektorem, nařídil dvěma kryptoměnovým burzám přerušit provoz na dva měsíce. K tomuto kroku přistoupil po předchozích kontrolách 16 tamních burz žádajících o licenci k provozu v Japonsku. Kontroly inicioval hackerský útok na burzu Coincheck na začátku tohoto roku. Cílem kontrol a následné implementace doporučení Úřadu je především posílení ochrany spotřebitelů, tedy klientů burz. Již začátkem minulého měsíce Úřad oznámil, že se chystá administrativně potrestat některé kryptoměnové burzy. V jeho hledáčku byla také jedna z největších kryptoburz, Binance, která dle Úřadu řádně neplnila licenční povinnosti. Nyní nařídil přerušení provozu burze Eternal Link a FSHO, aby měly dostatečný časový prostor pro implementaci sdělených doporučení. Ty se mají týkat také kryptoburzy Last Roots, která však svůj provoz přerušovat nemusí.

2018-04-06

21:46:29 BitPay, největší globální poskytovatel platebních služeb pro platby bitcoiny a bitcoiny cash, oznámil, že investice do společnosti dosáhly 70 milionů dolarů. Tisková zpráva společnosti dále uvádí, že BitPay v roce 2017 zpracoval platby v hodnotě vice jak jedné miliardy dolarů. V blízké budoucnosti by se také rád zaměřil na expanzi na rozvíjející se asijské trhy. Společnost poukazuje také na velký nárůst peněženek využívaných pro platby nákupů bitcoiny. V praxi při platbě bitcoinem BitPay vstupuje do transakce "v zastoupení" za obchodníka, pro kterého platbu příjme a okamžitě jí převede do jedné z osmi fiat měn, kterou si obchodník vybere. Vyvaruje se tak možné volatility kryptoměny. Platbu přes BitPay pak mohou obchodníci využívat prakticky na celém světě.

18:36:07 Společnost Soros Fund Management se připravuje na obchodování s virtuálními měnami. Jeden z nejúspěšnějších hedgeových fondů v americké historii, který založil a v jehož vedení stále působí miliardář George Soros, se podle agentury Bloomberg chystá být aktivní na poli kryptoměn. Bloomberg přitom vychází z interního povolení kryptoměny obchodovat, které měl dostat zástupce společnosti zodpovědný za makro investice. Zatím se však k tomuto kroku neodhodlal. Mluvčí společnosti zprávu nekomentoval. George Soros, který patří k nejúspěšnějším investorům všech dob, hovořil v lednu o kryptoměnách jako o bublině. Jejich výrazný propad, ke kterému v posledních třech měsících dochází, nicméně veřejně nepředpovídal.

17:38:09 Kryptoměnová burza Coincheck akceptovala nabídku svého převzetí makléřskou společností Monex. Součástí dohody má být i finanční injekce ze strany Monexu v hodnotě více jak 33 milionů dolarů a změna ve vedení burzy. Místo dosavadního ředitele a zakladatele Coinchecku burzu nově povede dlouholetý vedoucí pracovník Monexu, Toshihiko Katsuya. Píše o tom zpravodajský portál Nikkei. Coincheck se v lednu stal obětí hackerského útoku, když jeho klienti přišli o velké množství kryptoměny NEM. Klienti nicméně byli burzou odškodnění. Monex svůj záměr převzít burzu zveřejnil 3. dubna. Od té doby akcie společnosti posílily již o 40 procent.

12:11:38 Šéf americké Komise pro cenné papíry Jay Clayton se ohradil vůči tvrzení, že všechna ICO jsou podvodem. Zároveň si nemyslí, že snaha regulovat nakládání s kryptoměnami by měla negativní vliv na rozvoj technologie blockchainu a jeho uvádění do praxe. Jak informuje portál Coindesk, řekl to na půdě princetonské univerzity. Clayton také uvedl, že definice tokenu a toho, co může být v kryptosvětě vnímáno jako cenný papír se vyvíjí, přičemž cenné papíry vnímá jako něco, s čím je dále možné obchodovat. Token bere jako nástroj zajišťující přístup k určité službě.

2018-04-05

19:00:40 JFD Brokers obnovila obchodování s bitcoinovými CFD a rozšiřuje svou působnost v Praze. Společnost JFD Brokers nabízí možnosti obchodovat nejen tradiční instrumenty, ale nyní opět bitcoinové kontrakty na vyrovnávání rozdílů (CFD). Ty obchodníkům umožňují spekulovat i na pokles ceny podkladového aktiva na spotovém trhu, tj. bitcoinu a obvykle se obchodují na páku. Společnost loni na podzim otevřela svou kancelář i v Praze a Česká republika se tak stala třetí evropskou zemí po Kypru a Bulharsku, ve které v Evropské unii působí. Nyní své řady v Praze rozšiřuje otevřením nové administrativní kanceláře.

14:10:06 Čtyři vedoucí pracovníci dvou kryptoměnových burz v Jižní Koreji byli zadrženi pro podezření ze zpronevěry a podvodu. K tomu mělo docházet přesunem prostředků z účtů klientů burz na své vlastní. Jak dále uvádí agentura Bloomberg, jedna z burz je Coinnest, která patří obchodovaným objemem k relativně malým obchodním platformám, jméno druhé burzy zatím nebylo zveřejněno. Obvinění následují po kontrole korejské prokuratury přímo v sídle třech burz, ke kterému došlo minulý měsíc právě pro podezření z výše zmíněného protiprávního jednání.

11:54:43 Smartphone využívající technologii blockchainu by měl být k dispozici od října. Společnost Sirin Labs, která loni oznámila záměr uvést na trh smartphone Finney využívající technologii blockchainu, našla vhodného partnera pro jeho výrobu. Bude jím taiwanský Foxconn, respektive jeho dceřiná společnost FIH Mobile. Informuje o tom agentura Reuters. Finney by měl stát 1000 dolarů a umožní nákupy za pomocí virtuálních měn, stejně tak jejich ukládání. Zabezpečení by měla napomoci biometrická identifikace v podobě scanu duhovky a snímání otisku prstu. Fyzické doručení nových smartphonů se očekává v říjnu. Sirin Labs již nyní eviduje více jak 25000 předobjednávek, přičemž letos očekává prodej nad 100000 kusů.

2018-04-04

20:15:56 Rusko pracuje na vlastní jednotné oblasti pro platby založené na technologii blockchainu. Jak uvádí portál Cryptovest, v oblasti by v budoucnu měly být zahrnuty i státy Euroasijské ekonomické unie, tedy Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán a Arménie a bude otevřená i dalším zájemcům. Takto vytvořený systém by měl být kompatibilní se současným modelem využívajícím pro mezinárodní platby systém SWIFT. Rusko tak reaguje na možné hrozby západu o „odstřihnutí“ země od SWIFTu.

18:33:27 Obchodní platforma OKEx popřela, že by manipulovala s cenami bitcoinových futures. OKEx se minulý týden rozhodl zvrátit některé proběhlé transakce s bitcoinovými futures, ke kterým došlo v rámci jednoho obchodního dne. Důvodem byl silný pokles ceny čtvrtletních futures kontraktů oproti ceně bitcoinu na spotovém trhu. Rozdíl činil až 20 procent. OKEx následně čelil kritice z možné manipulace cen s cílem zvýšit likviditu na trhu. Podle OKExu má manipulaci ceny futures na svědomí určitá skupina lidí. OKEx dále uvedl, že své příjmy generuje z obchodních poplatků a nijak neprofituje z volatility cen obchodovaných futures.

11:27:06 Kanadská fintech společnost Mogo, spustila mobilní aplikaci MogoCrypto, umožňující nákup bitcoinů za pomocí kreditní karty. Informuje o tom server Bitcoinist. Registraci a stažení apky je možné provést přímo na webu společnosti. Za zaslání peněz a výběr pak nejsou účtovány žádné poplatky. Mogo nyní poskytuje služby více jak půl miliónu svých členů.

09:40:25 Společnost ASRock zamýšlí uvést na trh grafické karty určené pro těžbu kryptoměn. Konkrétně půjde o čtyři verze série RX570. Svůj nový produkt uvedla na trh také společnost Bitmain, který představila Antiminer E3 pro těžbu etherea.

2018-04-03

23:52:06 Ostrovní stát v Karibském moři Antigua a Barbuda plánuje založit kryptoměnovou burzu. Ta má přinést zemi s necelými 100 000 obyvateli, jejímž hlavním zdrojem příjmu je turismus, novou finanční injekci do státního rozpočtu. Místní parlament k tomu nyní přijímá potřebnou legislativu. Konzultantem projektu má být kanadský investor Calvin Ayre, který v zemi hodlá vybudovat letovisko za 100 milionů dolarů, které získal investicemi do bitcoinu.

17:59:41 Japonská internetová brokerská společnost Monex Group plánuje koupi kryptoměnové burzy Coincheck, která se na začátku tohoto roku stala obětí hackerského útoku. Pokud by k akvizici došlo, burza by plně obnovila veškeré své operace. Akcie Monexu na oznámení reagovaly prudkým růstem a uzavíraly na Tokijské burze na +23 procentech.

17:22:38 V Austrálii začínají ode dneška platit nová pravidla namířená proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Píše o tom portál Coindesk. Pravidla musejí implementovat tamní kryptoměnové burzy a spočívají v povinnosti burz identifikovat a ověřovat své klienty, hlásit jakékoliv podezřelé jednání a transakce, jejichž součástí jsou fiat měny v hodnotě nad 7700 dolarů. Kryptoměnové burzy musí být nově registrovány u Austracu, australské vládní agentury, která dohlíží na legálnost finančních transakcí a jsou povinny uchovávat záznamy po dobu sedmi let.

12:10:07 Burza Binance varuje před ICO kryptoměny Centra, před kterou varovala také americká Komise pro cenné papíry a burzy. Centra zažívá propad a Binance uvažuje o přerušení její podpory, přičemž valná většina obchodů s touto kryptoměnou probíhá právě na Binance. Podle portálu Cryptovest Centra od svých prosincových maxim upsala 90 procent ceny.

2018-04-02

22:13:26 Soul může mít svou vlastní kryptoměnu. Uvedl to starosta města Park Won-soon, s tím že S-coin, jak by se měna jmenovala, by mohl být využit jako platební metoda pro městem financované sociální programy zaměstnanců veřejného sektoru, mladé uchazeče o zaměstnání či obyvatelé města, kteří pomáhají chránit životní prostředí nižší spotřebou elektřiny a vody. Využití technologie blockchainu pro různé sociální programy ve městech se stává stále více populární. Nedávno byl takto například představen dětský balíček pro sociálně slabé obyvatele města Zuidhorn na severu Nizozemí.

21:54:08 Odvody daní z kryptoinvestic nejsou příliš populární. Podle twitterové ankety Ryana Selkise, který je investorem do rizikového kapitálu a zároveň se široce zajímá o kryptoměny, je 53 procent hlasujících přesvědčeno, že americké daňové úřady nepřijdou na jejich příjmy z kryptoměn. 19 procent již své příjmy z kryptoměn přiznalo a 17 procent pak pracuje na vyplnění daňového přiznání včetně uvedení příjmu z kryptoinvestic. Ankety se zúčastnilo 9339 respondentů.

19:14:42 Zdá se, že propad bitcoinu pod 3000 dolarů, jak před nedávnem předpovídal analytik Market Securities Dubai, Paul Day, zatím nehrozí. Svůj předpoklad založil na možném vytvoření formace tzv. kříže smrti (death cross), což je situace, kdy křivka 50denního klouzavého průměru protne shora 200denní klouzavý průměr. K tomu tento víkend došlo, nicméně očekávaný pokles se nekoná, naopak cena kryptoměny se následně zvýšila o stovky dolarů. Bitcoin se nyní obchoduje těsně nad 7000 dolary, kde vystoupal před desátou hodinou dopolední a na této úrovni se pak s krátkou výjimkou držel po většinu dne.

18:59:32 Body věrnostního programu společnosti Air Asia by měly být konvertovány do kryptoměny BigCoin. V rozhovoru pro Nikkei Review to uvedl ředitel společnosti Tony Fernandes s tím, že snahou aerolinek, které sídlí v Malajsii, je omezení hotovosti na palubě letadel. BigCoin pak bude možné využít k nákupu nejen letenek aerolinek, ale také například jídel na palubě jejich letadel. Fernandes také dodal, že společnost plánuje ICO kryptoměny, časový rámec však zatím není znám.

18:52:11 Taiwan uvažuje o regulaci bitcoinu v rámci stávajících pravidel namířených proti praní špinavých peněz. Guvernér taiwanské centrální banky to řekl během slyšení v tamním parlamentu s tím, že toto banka navrhne taiwanskému ministerstvu spravedlnosti, které má danou legislativu ve své gesci. Centrální banka se dle guvernéra také chystá vydat varování investorům před riziky, které kryptoměnové transakce představují.

2018-04-01

12:01:49 NVIDIA nevnímá těžaře bitcoinů jako důležitou cílovou skupinu zákazníků. Jensen Huang, ředitel společnosti NVIDIA, která se mimo jiné specializuje na výrobu grafických procesorů, jež jsou kromě širokého využití u herního segmentu využívány také těžaři kryptoměn, během svého vystoupení na konferenci věnované GPU (grafické procesory) popřel, že by se společnost zaměřovala na těžaře bitcoinů. Těžbu této kryptoměny spojuje s ASIC hardwarem. Vhodnější využití GPU od NVIDIA vidí u etherea. Zaznívají také varovné hlasy před možnou konkurencí pro NVIDIA ze strany Bitmainu, která může brzy uvést na trh ASIC čipy určené pro těžbu etherea.

10:40:29 Má bitcoin potenciál překonat letošní minima? Propad BTC pokračuje a podle coinmarketcap.com se zatím pohybuje okolo 6800 dolarů. Obecně svátky obchodování nepřejí, což je také vidět na nižších objemech. V tuto chvíli je důležité, aby se bitcoin nepropadnul pod psychologickou hranici 6000 dolarů, což by mohlo způsobit hromadný výprodej a následný propad pod letošní minima. Ten ve své cca tři týdny staré prognóze předpovídají Goldman Sachs (BTC se tehdy obchodoval nad 9000 dolary) s tím, že pro jeho splnění bylo nutné prolomení hodnoty 7687 dolarů. K tomu došlo již ve čtvrtek a je tak možné, že letošní minima budou výraznější. Tento postoj již dříve vyjádřil i analytik Market Securities Dubai, Paul Day, který ve své prognóze předpověděl propad bitcoinu pod 3000 dolarů. V tuto chvíli se však takový vývoj nejeví jako příliš reálný.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *