Denní zprávy – květen

2018-05-31

19:53:50 Jedna z největších kryptoburz, Bittrex, plánuje zavést podporu obchodování kryptoměn v páru s americkým dolarem. Tato fiat měna zatím není na obchodní platformě Bittrexu k dispozici a to i přesto, že burza se sídlem ve Spojených státech patří co do objemu obchodování k těm největším na světě. Bittrex jedná s některými bankami, se kterými by mohl na podpoře obchodování v páru s dolary spolupracovat. Spekuluje se například o americké bance Signature, která má sídlo v New Yorku. Banka však byla v minulosti předmětem kritiky některých investorů, jelikož měla údajně pomáhat krýt ponzi schéma umožněním rychlých přesunů finančních prostředků strůjce schématu, který se tak snažil krýt své ztráty. Investoři tehdy přišli bezmála o 66 milionů dolarů, banka nicméně veškerá obvinění popřela.

15:30:50 Litecoin (LTC) se stává jedním z nejbezpečnějších digitálních aktiv, jeho hashrate se za poslední tři měsíce ztrojnásobil. LTC je založen na algoritmu Scrypt a profituje z přibývajících ASIC těžařských zařízení. Vyšší hashrate činí případný 51% útok drahým, přibližně by náklady na pronájem potřebného těžebního výkonu činily 68 tisíc dolarů na hodinu. Pro srovnání u bitcoin cash jsou tyto náklady jen o málo vyšší, přibližně 72 tisíc dolarů. 51% procentní útok nastane, když některý z těžařů dokáže vyprodukovat nadpoloviční většinu výpočetního výkonu celé sítě a tím zařazovat bloky do blockchainu rychleji než ostatní těžaři. Tento proces lze pak využít třeba v rámci dvojího utrácení. Jedná se však o hypotetickou situaci, která v praxi těžko nastane. Tvůrce LTC Charlie Lee obhajuje síť litecoinu jako robustní a s diverzifikovanými pooly (největší je 22%), takže málo náchylnou k hackerským útokům: „Buďte ujištěni, že litecoin je extrémně bezpečný a těžba probíhá velmi zdravě.“ Jedním z důvodů, který k LTC přitahuje těžaře, je relativně stále vysoká odměna 25 coinů za blok, která se za méně než rok sníží na polovinu. Dalším důvodem je relativně stabilní tržní cena LTC, držící se úrovně okolo 120 dolarů. Podle Weiss ratingu obdržel litecoin celkové hodnocení C+.

09:04:39 Kryptoměna TRON bude mít  ode dneška svůj mainnet. Spuštění protokolu Odyssey 2.0, který je základem mainnetu, by mělo přinést rychlejší propustnost transakcí a některé další výhody. Kritici ale namítají, že nedošlo k žádné oficiální směně tokenů ani k představení významných osobností, které by se za TRON postavily. Cena TRONu přitom v posledních dnech zaznamenává pokles nebo stagnuje.

09:00:47 Vliv bitcoinu na ceny ostatních digitálních měn by měl brzy skončit, říká Brad Garlinghouse, ředitel společnosti Ripple. Uvedl to v rozhovoru pro televizi CNBC 30. května. Ceny kryptoměn byly vždy těsně korelovány s cenou bitcoinu, první a nejslavnější kryptoměny. To by mělo ale brzy skončit s tím, jak trhy začnou chápat hlavní rozdíly mezi jednotlivými kryptoměnami a jejich různým využitím. Garlinghouse také odhaduje, že 99 procent kryptoměn, z těch více než 1500, které jsou nyní v oběhu, nebude do deseti let existovat. Přežijí ty, které skutečně nabízejí řešení nějakého reálného problému. Ripple je název společnosti ze San Francisca, která vyvíjí síť pro rychlejší celosvětové finanční platby, zatímco XRP je název digitálního tokenu, který mohou finanční instituce na této síti k rychlým platbám užívat.

08:48:17 Japonská kryptoburza Bitbank nově nabízí uživatelům program, ve kterém mohou své kryptoměny půjčovat výměnou za malý výnos. Cílem programu je přilákat nové klienty a také zvýšit likviditu burzy. Zpočátku bude možné půjčovat pouze bitcoin, do budoucna se počítá i s dalšími měnami. Vstup do programu není automatický, burza nejprve zájemce „zhodnotí“ a vybere. Po dobu, kdy bude částka zapůjčená, její majitel s ní nemůže disponovat. Jsou stanoveny i sankční poplatky za předčasné stažení půjčky, které převyšují výnosy za půjčení měny. Bitbank je druhou japonskou kryptoburzou, která takový program nabízí, v dubnu s ním přišla tokijská GMO. Bitbank je jednou z šestnácti plně autorizovaných japonských kryptoburz a z hlediska průměrného denního zobchodovaného objemu je ve světovém žebříčku na jednatřicátém místě.

07:44:07 Rakouský regulátor finančních trhů (FMA) zastavil činnost vídeňské firmy Invia Gmbh, která podle něj neoprávněně podnikala v oblasti těžby kryptoměn. Firma podle dohlížejícího orgánu poskytovala neautorizované služby v oblasti managementu alternativních investičních fondů, což je v rozporu s právními předpisy země. Invia Gmbh nabízela svým klientům „aktivně řízenou těžbu“, tedy software, který sám rozhodne, kterou měnu je v konkrétním okamžiku nejvýhodnější těžit. Výnos měl být uživatelům vyplacen v bitcoinu či ethereu. Jelikož tento typ služby není žádnou novinkou a v různých podobách je nabízen už roky, komentátoři nyní spekulují, že firma Invia tím, že reklamovala své služby nováčkům na poli těžby kryptoměn, aktivovala pozornost regulačních orgánů, které si dříve podobných služeb nevšímali.

2018-05-30

18:00:01 Bitcoin se během necelé hodiny dnes v podvečer propadl o 200 dolarů. Vyplývá to z údajů worldcoinindex.com, přičemž většinu dne se obchodoval v zelených číslech. Negativní změnu vývoje kurzu následují i altcoiny. V tuto chvíli došlo ke konsolidaci ceny v pásmu nad 7350 dolary, přičemž objem obchodů je za posledních 24 hodin poměrně nízký a to okolo 5,2 miliard dolarů. Podobné rychlé poklesy nebo nárůsty jsou u kryptoměn poměrně častým jevem a jsou z velké většiny důsledkem spekulací.

17:34:49 Čínský prezident Xi Jinping se pozitivně vyjádřil k technologii blockchainu. Během svého projevu před zástupci čínské akademie věd uvedl, "že nová generace technologie reprezentovaná umělou inteligencí, kvantovými informacemi, mobilní komunikací, internetem věcí a blockchainem urychluje vývoj průlomových aplikací. Čínský prezident také vyzval k tomu, aby se Čína stala globálním centrem vědy a inovací. Praktické kroky korespondující se slovy prezidenta Xi Jinpinga již například činí město Hangzhou, kde nedávno vznikl průmyslový park, který se finanční podporou snaží nalákat statupy a podnikatele, jejichž aktivity a projekty jsou spojeny s technologií blockchainu.

11:13:59 Izraelské ministerstvo financí zveřejnilo návrh zákona proti praní špinavých peněz, který nově obsahuje také ustanovení speciálně se týkající virtuálních měn. Navržené předpisy kromě jiného izraelským poskytovatelům finančních služeb ukládají novou povinnost informovat o kryptoaktivitách svých klientů odpovědné orgány. Od června budou mít brokeři, banky, směnárníci a kryptoměnové obchodní platformy v Izraeli povinnost hlásit všechny podezřelé kryptoměnové aktivity. Návrh specifikuje 37 různých příznaků činností podezřelých z praní špinavých peněz, například přesun sumy přesahující částku 5000 ILS (tj. přibližně 1400 dolarů) do digitální peněženky, všechny peněžní transfery provedené z anonymní IP adresy nebo z IP adresy, která neodpovídá geografické poloze připojení, transfery kryptoměn na gamblerské weby a také všechny aktivity v anonymních měnách jako jsou monero a zcash. Návrh dále stanovuje poskytovatelům služeb povinnost uchovávat plnou dokumentaci o takovéto kryptoměnové aktivitě (včetně adres peněženek všech zúčastněných stran, IP adres a typu a množství kryptoměny), a to po dobu minimálně pěti let. Finanční instituce na návrh nové legislativy reagují příznivě, oceňují, že jim přinese větší jistotu ohledně toho, co je v sektoru kryptoměn povoleno a co ne. Také Meni Rosenfeld, předseda Izraelské bitcoinové asociace, nová pravidla regulace vítá, jelikož bankám konečně umožní rozlišovat, kdo ze sektoru kryptoměn je důvěryhodný a poslušný zákona a čí peníze tedy mohou bez obav přijímat.

11:00:24 Ethereum classic prošlo úspěšným forkem svého blockchainu. Dle vývojářů této kryptoměny fork odstranil kód, který ztěžoval těžbu etherea classic v průběhu času a který byl součástí i původního kódování etherea, ze kterého se ethereum classic v roce 2016 oddělil. Vytvoření nového bloku v blockchainu této kryptoměny tak nově zabere méně času. V souvislosti s tím došlo i k updatu softwaru většiny uzlů a těžebních poolů. Podle nynějších informací zatím nebyly hlášeny žádné chyby, které by vznikly v důsledku forku.

09:12:58 Jižní Korea v budoucnu plánuje v zemi znovu vytvořit příhodné podmínky pro ICO. Informovala o tom místní média 29. května s odvoláním na vládní úředníky. Výbor Národního shromáždění, jehož úkolem je studovat tzv. „Čtvrtou průmyslovou revoluci“, prohlásil, že bude hledat způsob, jak zlepšit právní rámec kryptoměn v zemi a součástí této snahy by mělo být zrušení zákazu ICO, který vláda uzákonila v září 2017.

08:05:43 29 procent Němců se zajímá o kryptoměny jako o investiční příležitost. Vyplývá to z výsledků výzkumu provedeného německou Postbank v období od konce února do konce března 2018 na vzorku 3100 německých občanů. Na otázku, proč se zajímají o oblast krypto, uvedlo 60 % žen a 51 % mužů jako důležitý faktor „nezávislost na zavedených finančních systémech.“ Možnost vysokých výnosů naopak přitahuje spíše muže: 56 % mužů a jen 36 % žen. Pro každého třetího potenciálního investora do kryptoměny je však anonymita rovněž důležitá. Z hlediska věku jsou kryptoměny nejpopulárnější v kategorii 18 až 34 let: v této skupině se o kryptoinvestování zajímá 46 % dotázaných, 6 % z nich už investovalo a 14 % to plánuje v následujících dvanácti měsících. V tiskové zprávě Postbanky se uvádí, že velké cenové poklesy v měsících předcházejících výzkumu zjevně popularitu kryptoměn neovlivnily. Bankéři věří, že je to dáno nedostatkem znalostí o přínosech a rizicích kryptoměn jako formy investice.

08:00:35 Nemocnice ve Skotsku připravila nový rehabilitační léčebný program pro osoby závislé na obchodování s kryptoměnami. Castle Craig Hospital, která se nachází v Peeblesshire a věnuje se lidem bojujícím se závislostmi na alkoholu a drogách, to oznámila 28. května. „Uživatelé kryptoměn mohou být přitahováni fluktuací online cen a když se jim podaří úspěšně nakoupit či prodat, mají svou „špičku.“ To může být vzrušující, ale také návykové podobně jako gamblerství, a může to vést k finanční katastrofě,“ popisuje doprovodná tisková zpráva nemocnice. Chris Burn, který v této nemocnici poskytuje terapii gamblerům, vysvětluje: „Vysoké riziko a fluktuace kryptoměnových trhů přitahuje gamblery. Poskytuje jim vzrušení a únik z reality.“ Mark Griffiths, profesor v oboru behaviorálních závislostí na Nottingham Trent University říká: „Závislost na kryptoměnách je podtypem závislosti na denním online obchodování. Obě považuji za příbuzné gamblerské závislosti.“

2018-05-29

11:33:41 Odvětví a firmy, které nevezmou v úvahu blockchainovou technologii, riskují, že zůstanou pozadu. Tvrdí to nová zpráva auditorské a poradenské společnosti Deloitte nazvaná „New Tech On The Block.“ Podle ní bude blockchainová technologie vůbec nejdůležitější pro odvětví maloobchodu a spotřebního zboží. Stane se standardní technologií v oblasti financí, výroby a spotřebního průmyslu, přičemž následujících pět let má být „bodem zlomu“ a firmy začnou chápat a využívat potenciál blockchainu. Největší přínosy však nová technologie nemá přinést firmám, nýbrž spotřebitelům. Ti by díky ní mohli v budoucnu získat levnější, bezpečnější a kvalitnější zboží. Výzkum analyzoval přes padesát možných praktických využití blockchainu a došel k závěru, že „potenciální dopad rodící se technologie je obrovský.“

10:10:53 Uživatelé kryptoburzy Poloniex si v minulých dnech začali na sociálních sítích stěžovat na zmrazené účty. Jejich účty jim zůstaly nepřístupné potom, co prošli povinnou procedurou nového ověření své identity. Poté, co potvrdili svou identitu, obdrželi potvrzení, že mohou pokračovat v obchodování, nicméně jejich předtím funkční účty jsou nyní zablokované. Poloniex na svém Twitteru uživatele uklidňuje s odkazem na tiskovou zprávu, že jejich účty jsou v pořádku a mají sledovat aktualizace. Po uvedení informací identifikujících uživatele je musí burza ověřit a teprve poté obnoví obchodování a transakce pro schválený účet. Podobné identifikační požadavky na své uživatele má nyní také burza Bitfinex a méně striktní rovněž peer-to-peer tržiště Localbitcoins.

09:58:40 Trh kryptoměn svými masivními spekulacemi připomíná dot-com bublinu z devadesátých let a pouze malé množství digitálních měn přežije. Tvrdí to nová studie ekonomické fakulty Warwick Business School stejnojmenné britské univerzity. Uvádí se v ní množství kritických postřehů, například že vysoká cenová volatilita kryptoměn značí, že nejsou spolehlivým spořicím instrumentem, a to ani pro krátké časové období. Ceny velmi kolísají, jelikož poptávka je tažena minulými cenami nebo prostě emocemi, spíše než ekonomickými fundamenty. Studie, která se zabývala čtrnácti největšími kryptoměnami, shrnuje, že investice do digitálních měn je velmi riskantní a lze jen těžko odhadovat, kdo bude vítězem současného „kryptobláznění“. Své závěry vyvozuje ze zkoumání týdenních vzorců obchodování těchto kryptoměn v období od dubna 2016 do letošního května.

08:53:14 Bavorští prokurátoři prodali zabavené kryptoměny za 12 milionů eur. Informovaly o tom noviny Der Tagesspiegel 28. května s tím, že jde o vůbec největší podobný prodej v právní oblasti v celé německé historii. Prodáno prý bylo 1312 bitcoinů a spousta dalších kryptoměn. Zabaveny byly během trestních řízení a prodávány byly v průběhu dvou měsíců v celkem 1600 jednotlivých transakcích. Prodej byl nařízen proto, že kryptoměny jsou ohroženy velkou cenovou volatilitou a při jejich držbě hrozí i totální ztráta. Kryptoměny byly zabaveny při zátahu na online platformu, která ilegálně nabízela e-knihy a audioknihy za ceny několika centů. Správci webu byli zadrženi již loni v červnu a web byl zakázán.

2018-05-28

15:41:23 Kryptoměnová burza Bithumb zakáže účty klientů 11 zemí, které nedodržují mezinárodní standardy týkající se opatření proti praní špinavých peněz. Patří mezi ně i třeba Srbsko, Írán nebo Tunisko. Od dnešního dne tak osoby z těchto zemí nebudou moci zakládat na Bithumbu účty. Od 21.6 pak budou zrušeny i stávající účty klientů dotčených zemí. Bithumb také vyjádřil závazek aktivně spolupracovat s úřady při implementaci regulatorních požadavků.

15:16:24 Francouzský regulátor Autorité de Controle Prudentiel et de Résoloution (ACPR) společně s centrální bankou Francie vyzývají ke striktnější regulaci kryptoaktiv. Ta by se měla orientovat především na bezpečnost a minimalizovat riziko praní špinavých peněz s tím, že by takovýto rámec měl být implementován na mezinárodní úrovni. V tomto duchu se ACPR vyjádřila ve své dnes zveřejněné výroční zprávě. Kryptoaktiva přitom napovažují za měny. Naopak vyzdvihují technologii blockchainu, která je dle ACPR velmi perspektivní.

12:00:22 V Praze přibylo 10 nových automatů pro výběr bitcoinů. Ty byly instalovány firmou General Bytes v metro stanicích Můstek, Nádraží Veleslavín, Dejvická, Florenc, Černý most, Zličín, Pankrác, Flora, Skalka a Hlavní nádraží. General Bytes se rozhodla umístit své automaty na bitcoiny v 5 evropských městech s největším provozem metra, kam zařadila i Prahu. Na českém, ale i zahraničním trhu působí se svými bitcoinmaty také společnost WBTCB.

11:02:56 Bitcoin se ke konci roku bude obchodovat alespoň nad 10 000 dolary. Řekl to jeden z průkopníků a analytiků blockchainu a kryptoměn na Wall Streetu, Spencer Bogart, který je zároveň partnerem ve společnosti Blockchain Capital, která se zabývá investicemi do rizikového kapitálu. Svůj odhad opírá o argument, že jednoznačně dochází k institucionalizaci bitcoinu. Všechny hlavní banky mají dle něj snahu v tomto směru něco udělat. Banky takto například nabízejí klientům služby úschovy nebo začínají s kryptoměnami samy obchodovat. Naopak hodnotu mnoha altocinů vnímá jako nadhodnocenou. Konkrétně zmínil cardano, TRON, IOTA a NEO. Pokud jde o ethereum, jeho budoucnost bude dle Bogarta úzce provázána s vývojem ICO trhu a to zejména proto, že mnoho nadhodnocených tokenů bylo vytvořeno na jeho platformě.

2018-05-27

10:10:49 Britské úřady vyšetřují 24 subjektů provozujících své obchodní aktivity ve spojení s kryptoměnami. Vyšetřování mají vyjasnit, zda nedochází k porušovaní právních předpisů v oblasti finančního práva. Britský regulátor Financial Conduct Authority (FCA) potvrdil, že od začátku roku otevřel 7 nových případů na základě oznámení stávajících nebo bývalých zaměstnanců vyšetřovaných subjektů. Cílem je také zjistit, zda pro výkon jejich podnikání je nutné mít povolení FCA.

09:41:28 Čína podporuje rozvoj průmyslu využívajícího technologii blockchainu. V čínském městě Hangzhou vznikl průmyslový park, který se finanční podporou snaží nalákat statupy a podnikatele, jejichž aktivity a projekty jsou spojeny s technologií blockchainu. Peníze jsou k dispozici na zakoupení nebo pronájem kancelářských a výrobních prostor, výzkum a vývoj a v součtu mohou být přes milion dolarů. Iniciativa je zčásti financována městem.

2018-05-26

16:17:00 Výzkumná zpráva říká, že od začátku roku 2017 bylo odcizeno v kryptoměnách 1,2 miliardy dolarů a že GDPR zhorší možnosti ochrany před kyberkriminalitou. Výzkum vypracovala mezinárodní skupina zaměřující se na digitální bezpečnost Anti-Phishing Working Group (APWG) a informovala o ní agentura Reuters 24. května. V uvedené částce 1,2 miliardy dolarů jsou započteny nahlášené i nenahlášené krádeže a odhaduje se, že pouze 20 procent či méně bylo vráceno. Dave Jevans, předseda APWG a zároveň ředitel kryptoměnové bezpečnostní agentury CipherTrace, uvedl, že GDPR Evropské unie (nová legislativa o ochraně osobních dat účinná od 25. května) omezí možnosti bezpečnostních agentur vyhledávat kriminální osoby zcizující kryptoměny. GDPR podle něj negativně ovlivní celkovou bezpečnost internetu a napomůže kyberzločincům tím, že znemožní přístup ke kriticky důležitým informacím. Například evropská doménová data již nebudou vkládána do internetové databáze WHOIS, vyšetřovatelé ztratí přístup k důležitým informacím, evropský trh „potemní a špatní hoši přesunou své aktivity do Evropy.“

16:00:10 Alternativní bankovní platforma Revolut přidala do své platební aplikace nově kryptoměny bitcoin cash a XRP. Lidé je mohou nakupovat a platit s nimi své útraty. Revolut, britská finančně technologická společnost poskytující alternativní bankovní řešení, dosud nabízela klientům přímé nákupy bitcoinu, litecoinu a etherea. Spolupracuje při tom s kryptoburzou Bitstamp, která je zpracovatelem transakcí. Poplatek spojený s nákupem či transferem kryptoměny je nastaven na 1,5 procenta, kryptoměny lze směnovat do 25 podporovaných fiat měn. Klienti mohou kryptoměnami přímo platit své nákupy pomocí Revolut platební karty – na pozadí transakce probíhá přepočet na fiat měnu a z účtu klienta je strženo odpovídající množství kryptoměny. Stále však zatím není možné převádět kryptoměny z účtu Revolut do osobní peněženky klienta, společnost to vysvětluje „striktní regulací“.

12:01:45 Centrální banka Jihoafrické republiky se rozhodla oficiálně nazvat kryptoměny kybertokeny. Vyhne se tak odkazu na kryptografii a měny. Viceguvernér centrální banky, Francois Groepe, to vysvětluje následovně: „nepoužíváme termín kryptoměny, protože nesplňují požadavky peněz v ekonomickém smyslu jako stabilní prostředek směny, měrná jednotka a stabilní uchovatel hodnoty“.

11:34:09 Dopravní a logistický gigant Maersk začíná používat blockchainovou platformu pro námořní pojištění. Platforma pojmenovaná Insurwave a vytvořená společnostmi Ernst & Young a Guardtime využívá technologii distribuované účetní knihy z cloudové služby Microsoft Azure a splňuje světové pojišťovací standardy. Cílem je, aby každý subjekt v rámci lodní přepravy měl možnost v případě potřeby automatizovat pojišťovací transakce a uchovávat údaje o přepravě v rámci blockchainu. Společnost Maersk plánuje, že v prvním roce Insurwave využije pro obhospodařování tisíce plavidel a zpracování více než půl milionu digitálních transakcí. Slibuje si od toho úspory nákladů, zautomatizování dosud manuálních procesů a odstranění různých neefektivností. Blockchainovou platformu Insurwave již komerčně využívají i další firmy a společnosti EY, Guardtime a Microsoft plánují její rozšíření pro další budoucí využití v oblastech energetiky, letectví, globální logistiky a námořní nákladní přepravy.

11:00:08 Budoucí cena bitcoinu bude: všechno, nebo nic. Cena bitcoinu do budoucna buď velmi naroste, nebo půjde k nule – nic mezi tím. To si myslí Michael Sonnenshein, výkonný ředitel společnosti Grayscale Investments, jedné z největších firem na světě v oblasti kryptobyznysu. Svůj názor uvedl v novém pořadu Fortune, který je věnován prolínání světa technologií a financí. Dle Sonnenscheina může být bitcoin nahrazen jiným digitálním aktivem v případě, že takovéto aktivum má oproti bitcoinu vlastnosti navíc.

2018-05-25

20:33:34 Společnost Coinbase převezme obchodní platformu Paradex. Ta bude v následujících týdnech integrována přímo do nového produktu Coinbase Pro a prozatím bude k dispozici pouze zákazníkům mimo Spojené státy. Coinbase také přepracuje svou vlajkovou burzu GDAX vytvořenou pro profesionální investory. GDAX a nový produkt Coinbase Pro budou existovat vedle sebe až do 29. června, kdy budou všichni zákazníci přesměrováni na novou verzi. Paradex je na rozdíl od kryptoburzy Coinbase platformou typu peer-to-peer, uživatelé přes ni obchodují napřímo ze svých vlastních paněženek, takže Paradex nedrží a neuchovává tokeny na účtech svých klientů. Paradex také umožňuje obchodování se stovkami různých digitálních tokenů, zatímco Coinbase nyní nabízí pouze čtyři. Důvodem jsou prozatím nevyjasněné regulatorní požadavky ve Spojených státech - podle slov zástupců Coinbase na této oblasti společnost „aktivně pracuje“. „Mohutně rozšiřujeme nabídku toho, co můžete obchodovat a děláme to způsobem, který je vyhovující,“ uvedl k převzetí platformy Paradex prezident společnosti Coinbase Asiff Hirji.

12:02:46 Společnost Circle přináší nový retailový investiční produkt určený pro kryptoměnové začátečníky. Nástroj je nazván „Buy the Market“ a umožňuje investici do sedmi kryptoměn zároveň (bitcoin, ethereum, bitcoin cash, litecoin, zcash, monero a ethereum classic). Uživatel si zvolí výši částky, kterou chce investovat, a nástroj částku alokuje mezi jednotlivé měny podle jejich váhy, která je odvozena od jejich tržní kapitalizace. Minimální investice činí jeden dolar, maximální týdenní limit je 10 tisíc dolarů. Firma Circle je start-up, který se zabývá oblastí finančních technologií, provozuje peer-to-peer platební síť založenou na technologii blockchainu a do kterého již dříve investovaly například takové firmy jako Goldman Sachs a Baidu.

11:48:40 Fascinace hackerů kryptoměnou monero se nezmenšuje. Nový malware s přezdívkou Koťátko (Kitty) se šíří po serverech s redakčním systémem Drupal a těží monero do peněženky hackera. Přezdívku mu dali výzkumníci z Help Net Security, kteří jej objevili ve složce s tímto názvem. Malware nakazí server a pokračuje v práci, i když administrátoři systém Drupal ze serveru odstraní. Když útočník ovládne server, těžební program kkworker (dobře známý XMRig monero miner) je nainstalován a začne těžební proces. V kódu je také napsána věta „prosím nemažte, jsem malé neškodné koťátko“. Na tento nález Help Net Security odpověděli „dobře, že my jsme psí lidé.“ Tento konkrétní malware je variantou na sérii útoků označených „Drupalgeddon 2.0“, kterými bylo postiženo přes 300 veřejných serverů běžících na Drupalu a které byly nuceny těžit monero.

09:21:16 Kryptoměna bitcoin private (BTCP) zaznamenala přes noc navzdory negativnímu sentimentu kryptotrhu růst přes 25 procent. Důvodem je její podpora od známého bitcoinového býka Johna McAfeeho, kterou ji vyjádřil ve svém včerejším tweetu. BTCP nyní svůj předchozí růst koriguje, jeho cena se nicméně stále pohybuje nad 24 dolary. Jedná se o poměrně novou kryptoměnu, důsledkem čehož je i její nízká likvidita. Spekuluje se však i o zalistování BTCP na Binance, což by se ale neobešlo bez poplatků. BTCP také čeká na zalistování na HitBTC. To by mohlo vést k dalšímu růstu jeho ceny.

08:15:43 OSN a blockchainová platforma IOTA podepsaly společné „memorandum porozumění“. Cílem je prozkoumat, jak tato technologie může zvýšit efektivitu práce OSN. V tiskové zprávě informující o tomto partnerství se uvádí, že důraz je při využívání technologie blockchainu kladen na odstranění zprostředkovatelů. „Sdílíme vizi, ve které se stroje, zařízení, senzory a lidé spojují a komunikují spolu – je to svět „Industry 4.0,“ řekl Yoshijuki Yamamoto, speciální poradce pro blockchainovou technologii z Úřadu pro projektové služby Spojených národů (UNOPS). Není to první případ, kdy chce OSN používat blockchin pro své úkoly a mise.

2018-05-24

16:03:57 Kryptoburza Huobi Pro zavedla pro svou obchodní platformu nový tržní kryptoindex, uvádí tisková zpráva z 23. května. Z hlediska obchodovaného objemu je Huobi podle údajů Coinmarketcap v současnosti třetí největší kryptoburzou na světě. Nový index „Huobi 10“ zachycuje pohyb deseti burzou nejvíce obchodovaných digitálních aktiv proti tetheru (USDT) v reálném čase a užívá k výpočtu metodu váženého průměru. Váhy jednotlivých složek indexu se odvozují od jejich průměrného denního zobchodovaného objemu v předcházejícím čtvrtletí. Bude-li nějaká složka indexu například nečekaně delistována, bude nahrazena jiným aktivem, které bude na prvním místě v seznamu kandidátských aktiv. Index má odrážet celkovou výkonnost trhu Huobi Pro a tím investorům obchodování zjednodušit. Počátkem června Huobi plánuje uvedení nových, na indexu založených produktů.

14:16:58 Anonymní kryptoměna verge (XVG) byla zasažena hackerským útokem již podruhé během dvou měsíců. Informoval o tom The Next Web 22. května, ukradeno bylo 35 milionů jednotek XVG během několika hodin. Verge byla atakována útočníky již na počátku dubna, zcizeno tehdy bylo 250 000 XVG. V březnu byl rovněž zasažen twitterový účet společnosti Verge. Podle komentátorů nebyly předchozí útoky na verge řádně vyřešeny a ošetřeny a měna tak zůstává nadále zranitelná.

12:49:08 Americké ministerstvo spravedlnosti ve spolupráci s Komisí pro obchodování s komoditními futures (CFTC) zahájilo vyšetřování možné manipulace ceny bitcoinu a ostatních kryptoměn. Informaci přinesla agentura Bloomberg s tím, že po jejím zveřejnění došlo k dalšímu poklesu ceny většiny kryptoměn. CFTC ani ministerstvo informaci nekomentovaly. Vyšetřování cílí na samotné obchodníky s kryptoměnami a má se týkat například zaplavování trhu falešnými nákupními nebo prodejními příkazy s cílem nasměrovat vývoj ceny kryptoměn určitým směrem. Úřady mají dle Bloombergu pochyby o deklarované snaze kryptoburz nekalé obchodní praktiky eliminovat. Poukazují také na nedostatečnou regulaci obchodování s kryptoměnami. Zajímavý je na celém článku fakt, že samotné jeho zveřejnění (a předchozí oznámení v televizním vysílání) přineslo prokazatelný pokles ceny bitcoinu, byť v situaci, kdy byl trh již celkově nejistý a ve stádiu poklesu. Otázkou tak je, zda „prosáknutí“ informace o vyšetřování není samo o sobě snahou trh manipulovat. Dostatečný dohled nad kryptoburzami je jistě žádoucí. Je však třeba počítat i s aspektem vlivu velkých médií s globálním pokrytím a jejich provázaností se subjekty z řad státní správy, politiků a byznysu, což je vysoce aktuální otázka zejména v USA, odkud mnoho zpráv ovlivňujících (nejen) celosvětový kryptotrh přichází.

09:04:15 Seznam 17 twitterových účtů patřících nejvlivnějším osobnostem kryptosvěta uveřejnil portál cryptopotato.com. Na rozdíl od novinářů píšících o kryptoměnách jsou jejich tweety aktuální a hlavně vědí, o čem mluví. Nevýhodou při přebírání jejich rad a názorů je naopak to, že většina těchto osobností patří mezi „kryptobýky“ a k blockchainu a kryptoměnám mají všeobecně pozitivní postoj, takže jejich názory nemusí být zcela nepředpojaté. Jejich seznam – bez ohledu na pořadí: 1. Vitalik Buterin, 2. Andreas Antonopoulos, 3. Nick Szabo, 4. Jimmy Song, 5. Brian Armstrong, 6. Venture Coinist, 7. CryptoHustle, 8. Bitcoin Benny, 9. IOHK_Charles, 10. Udi Wertheimer, 11. Crypto Yoda, 12. ZeusZissou, 13. Crypto Medici, 14. Coin_Shark, 15. Crypto_Skipper, 16. CollinCrypto, 17. CryptoCobain.

08:58:40 Blockchain může osvobodit jednotlivce od neefektivních vlád, říká americký investor Tim Draper. Své vize o digitálních vládách založených na technologii blockchainu prezentoval na konferenci „GovTech Pioneers conference“ ve Vídni 23. května. „Když zkombinujeme bitcoin, blockchain, smart kontrakty a umělou inteligenci, mohli bychom vytvořit perfektně fungující byrokracii,“ řekl Tim Draper publiku. Pokud jednotlivci jednou uloží svá data na blockchain (např. své lékařské záznamy), umožní jim to jednodušeji opustit místa, kde je vláda neefektivní. „Pojištění, zdravotnictví a trh s nemovitostmi nabízejí nekvalitní služby a spotřebují mnoho peněz. Vlády, které utratí nejvíce peněz za nejhorší služby, to pocítí jako první,“ uvádí Draper. Tim Draper je zakladatel a partner venture kapitálové firmy ze Silicon Valley Draper Associates a také Draper University a již dříve prohlásil, že cena bitcoinu vzroste do roku 2022 na 250 000 dolarů.

2018-05-23

16:25:07 První bankou na světě, která uskuteční mezinárodní platby v bitcoinech, bude pravděpodobně argentinská Banco Masventas. Banka 22. května informovala o své spolupráci s místním blockchainovým startupem Bitex, který se zabývá finančními službami. Banka slibuje, že její nová služba sníží náklady spojené s mezinárodními transfery, jelikož zde nebudou figurovat žádné zahraniční banky v roli prostředníka. Poplatek bude činit 3 procenta plus DPH, zpočátku služba zahrne platby do 50 různých zemí a časové náklady se sníží na 24 hodin. Zákazníci, kteří banku požádají o mezinárodní platbu, k tomu nebudou potřebovat žádné bitcoiny. Banka využije Bitex jako providera a provede platbu – pro zákazníka to bude transparentní a „bitcoinu se nemusí ani dotknout“. Postoj Argentiny ke kryptoměnám se tak odlišuje od restriktivního postoje některých jejích jihoamerických sousedů (např. Chile), změny v legislativě umožnily letos třeba instalaci tisíců bitcoinových bankomatů napříč Argentinou. Tento argentinský bitcoinový projekt by také mohl stvořit nový precedent a stát se novou alternativou k platbám společnosti Ripple, jelikož funguje stejným způsobem jako transfery XRP tokenů.

16:10:55 Energetická společnost Pražská plynárenská začne vbrzku přijímat jako platidlo bitcoiny. Ty budou ihned konvertovány na koruny, aby se tak minimalizovaly úskalí spojené s možnou volatilitou ceny bitcoinu. K dispozici by tento způsob platby měl být od června. Pražská plynárenská dodává elektřinu a plyn zhruba 420 000 zákazníkům. Společnost si od zavedení nového způsobu platby slibuje větší zájem mladší generace o její služby.

14:29:27 Severoamerická asociace správců cenných papírů (NASAA), která sdružuje regulátory téměř 70 států, provincií nebo teritorií v USA, Kanadě a Mexiku, se rozhodla zakročit proti podvodným ICO projektům a investičním produktům spojeným s kryptoměnami. Učinila tak ve spolupráci s bezpečnostními složkami USA a Kanady v rámci operace Cryptosweep, během které bylo od začátku května vyšetřováno bezmála 70 případů možného podvodného jednání. Mnoho členů NASAA se také aktivně zapojuje do iniciativ, jejichž cílem je varovat investory před riziky spojenými s ICO a kryptoměnami obecně. Prezident NASAA, Joseph P. Borg uvedl, že „zmíněná vyšetřování jsou jen špičkou ledovce“. NASAA navíc identifikovala zhruba 30 000 internetových domén, jejichž názvy jsou nějakým způsobem provázány s kryptoměnami. Velká většina z nich pak byla zaregistrována loni nebo letos.

13:30:00 Norská centrální banka (Norges Bank) zvažuje, zda by měla vydat svou vlastní digitální měnu. 18. května zveřejnila pětapadesátistránkovou zprávu pracovní skupiny, která se zabývá právě oblastí digitálních měn. K úvahám nad tímto tématem ji přivedlo mimo jiné snižující se používání hotovosti v Norsku i ve Skandinávii obecně. Zpráva uvádí, že úřady teprve začínají studovat možnosti digitální měny a musí identifikovat všechny možné problémy, které se mohou vyskytnout. Přestože digitální měna je přitažlivá možnost, banka zdůraznila, že by digitální měna neměla zasahovat do funkce centrální banky a ostatních finančních institucí poskytovat úvěry. Švédsko, Čína a nově také Švýcarsko zkoumají možnost zavedení digitální měny centrální bankou, zatímco centrální banka Japonska nedávno tuto možnost odmítla.

13:22:25 „Vidím slušnou pravděpodobnost, že cena bitcoinu půjde k nule,“ uvedl Joe Davis. Ten je hlavním ekonomem a šéfem velké investiční společnosti Vanguard Investment Strategy Group, která spravuje aktiva v celkové hodnotě 5,1 bilionu dolarů. Svůj názor na kryptoměny napsal na stránce zpráv investičního fondu ETF.com 21. května. Tvrdí, že zatímco technologie blockchainu je slibná, vzestup kryptoměn lze srovnat s holandskou tulipánovou mánií 17. století, klasickým příkladem bubliny na trhu. Davis dále píše, že jelikož kryptoměny nevytvářejí žádné cash flow ani dividendy, jejich ceny jsou založené na spekulaci, nejsou napojeny na hodnotu blockchainové technologie a nutí kryptoinvestory snižovat své investice do tradičních trhů, investice do bitcoinu jsou stěží přesvědčivé. „Bitcoin je asi taková investice do blockchainu, jako byla Pets.com investice do internetu,“ napsal Joe Davis.

11:00:32 22. května bitcoinová komunita oslavila svůj „Pizza Day“, druhý nejdůležitější den v kryptokalendáři. Žádný jiný den – kromě 3. ledna 2009, kdy Satoshi Nakamoto vytěžil první tzv. Genesis blok – není tak symbolický jako právě 22. květen. Právě v tento den roku 2010 si programátor Laszlo Hanyecz koupil dvě pizzy a zaplatil za ně bitcoiny. Událost se stala symbolem a součástí kryptomytologie. Ne proto, že ho dvě pizzy stály 10 tisíc bitcoinů (tedy aktuálně vyjádřeno přes 80 milionů dolarů), ale jelikož je to jeden z prvních veřejně známých případů, kdy byl bitcoin použit jako prostředek platby: za fyzické zboží bylo zaplaceno digitální měnou.

10:47:00 Žena z Plzeňska se snažila legalizovat výnosy z trestné činnosti převodem peněz na bitcoiny. Mělo se jednat o peníze jednoho z klientů švýcarské banky Falcon Private Bank, která se loni stala předmětem hackerského útoku. Při něm bylo z účtu klienta banky zcizeno v přepočtu téměř 2 miliony korun. Peníze byly následně převedeny do České republiky na účet společnosti, která nevykazovala žádné podnikatelské aktivity. Společnost byla zapsána na obviněnou ženu. Ta se poté snažila peníze směnit za bitcoiny, což se jí podařilo u zhruba 350 000 korun. Zbylé transakce zastavil Finanční analytický útvar ministerstva financí.

2018-05-22

14:46:15 Bitcoin by mohl být jen dalším neúspěšným měnovým experimentem. V blogovém příspěvku z 21. května to tvrdí Robert Shiller, nositel Nobelovy ceny za ekonomii a profesor na Yale University, známý nejvíce pro svá varování před bublinami na trhu s bydlením a u dot-com firem. O bitcoinu se v podobném duchu vyjadřuje opakovaně. Kryptoměny podle něj připomínají některé nejznámější nepovedené měnové experimenty historie, jako například pokus obchodníků z počátku 19. století zavést „časové peníze“, které měly nahradit zlatý standard, nebo pokus ekonoma John Pease Nortona z období velké hospodářské krize ve 20. století. „Každá z těchto monetárních inovací byla doprovázena taktéž unikátním technologickým příběhem, ale především je třeba zdůraznit, že každá byla doprovázena velkou touhou po revoluci ve společnosti.“ Shiller řekl, že bitcoin a kryptoměny jsou v tomto stejné. Byly představeny komunitou podnikatelů, kteří se podle jeho slov „pasují nad národní vlády, které jsou nahlíženy jako strojvedoucí dlouhého vlaku nerovnosti a války.“

14:24:52 Britská obchodní platforma LMAX obchodující fiat měny oznámila svůj vstup na trh kryptoměn s cílem „dále tento trh legitimizovat.“ Spustí obchodování s kryptoměnami a chce přilákat institucionální investory. Zprávu přinesly Financial Times 21. května. Ředitel společnosti LMAX David Mercer k tomu řekl, že poskytnou institucím platformu, kde mohou získat, obchodovat a držet kryptoměny bezpečně, s vysokou kvalitou a velkou likviditou. „Vzestup institucionálního obchodování s kryptoměnami bude významným mezníkem pro tento průmysl,“ dodal Mercer.

09:55:33 Bitcoin má za sebou už více než 40 hard forků a ukazuje se, že odvětví se od hard forků odklonilo jiným směrem. Štěpení měny s sebou přineslo různé odvozené tokeny a mnohé z nich čeká nevalný osud většiny historických altcoinů, říká nová studie. Zveřejnila ji společnost BitMEX, obchodní platforma sídlící v Hongkongu, a identifikovala v ní 42 soupeřících tokenů, u kterých „se zdá, že byly odštěpeny od sítě Bitcoin.“ Historicky první hard fork sítě přinesl měnu bitcoin cash, následovaly další více či méně známé měny. Koncem roku 2017 hard forky přitahovaly značnou pozornost, od té doby poněkud ztratily na své přitažlivosti, jak potvrzuje i uvedená studie.

09:42:28 Roger Ver, známý svými investicemi do startupů spojených s kryptoměnami, používá takové techniky propagace měny bitcoin cash, až je někteří komentátoři nazývají úplatkem. Na nedávné schůzce s panem Shusong Ba, hlavním ekonomem hongkongské burzy, Roger Ver vybídl komunitu, aby tomuto ekonomovi zasílala mince bitcoin cash. Zasílání malých dárečků v měně BCH se jako PR praktika osvědčila již dříve, například mnoho lidí obdrželo startovací peněženku s BCH, včetně studentů. Přímé zacílení na vysoce postavenou veřejnou osobu nicméně některé členy komunity rozčílilo a označili to za úplatek. Jiné členy to ovšem neodradilo a do určené peněženky zasílali malé částky BCH.

2018-05-21

21:00:19 Írán zaujímá pozitivní postoj ke kryptoměnám. Vnímá je totiž jako možný nástroj, jak se vyhnout obchodování v amerických dolarech a systému SWIFT, který slouží k mezinárodnímu platebnímu styku. Za tím účelem pověřil íránský parlamentní Výbor pro ekonomické záležitosti tamní centrální banku, aby prozkoumala možnosti využití kryptoměn pro běžné každodenní platby. Členové íránského a ruského parlamentu zároveň potvrdili angažovanost těchto dvou institucí na spolupráci zahrnující kryptoměny. Ty by konkrétně měly být použity na platbu zboží v rámci obchodu mezi oběma zeměmi. Začátkem dubna proběhly médii informace, že Rusko pracuje na vlastní jednotné oblasti pro platby založené na technologii blockchainu, kde by v budoucnu měly být zahrnuty i státy Euroasijské ekonomické unie, tedy Bělorusko, Kazachstán, Kyrgyzstán a Arménie a měla by být otevřená i dalším zájemcům. Takto vytvořený systém by měl být kompatibilní se současným modelem využívajícím pro mezinárodní platby systém SWIFT. Rusko tak reaguje na dřívější hrozby některých představitelů západu o možném „odstřihnutí“ země od SWIFTu.

20:11:33 Federální rada Švýcarska, která v zemi reprezentuje výkonnou moc, má zájem prozkoumat důsledky případného přijetí virtuální verze švýcarského franku. Podle zpráv z tamního parlamentu si je Rada vědoma hlavních výzev, a to jak právních tak i monetárních, které by doprovázely přijetí e-franku. Švýcarsko by dle Rady mělo prozkoumat rizika a příležitosti, které by e-frank představoval, a objasnit jeho právní, ekonomické a finanční aspekty. Švýcarská centrální banka nicméně státní virtuální měně nakloněna příliš není. Minulý měsíc jedna z členek bankovní rady, Andrea Maechler, prohlásila: "Jsme přesvědčeni, že nestátní řešení lépe vyhovuje potřebám koncových uživatelů. Digitální peníze emitované centrální bankou pro širokou veřejnost nejsou nutné pro zajištění efektivních bezhotovostních maloobchodních plateb." Již dříve kladný postoj ke kryptoměnám vyjádřil švýcarský ministr pro ekonomické záležitosti Johann Schneider-Ammann. Švýcarsko by dle něj mělo být kryptozemí. Země je již nyní místem, odkud pochází velké množství ICO (primární veřejná nabídka mincí).

16:55:08 Bývalý šéf kryptoburzy OKEx, Chris Lee, byl jmenován vice-prezidentem jiné kryptoburzy, Huobi. Zde se má věnovat především globálnímu obchodnímu rozvoji. Ve funkci ředitele OKExu přitom strávil jen několik měsíců. Sám také upozornil na vysokou fluktuaci managementu OKExu.

16:40:34 Google se snaží do svých řad zlákat spolutvůrce etherea, Vitalika Buterina. Ten na svém twitterovém účtu zveřejnil email od pracovnice náboru Googlu, která se jej dotazovala, zda by měl zájem ve společnosti pracovat. Do tweetu vložil i anketu, ve které se ptal, zda by tak měl učinit. Tweet nicméně následně smazal. Pro Google  by akvizice Buterina znamenala naklonění si kryptokomunity, které některé kroky společnosti kritizuje. Google například zakázal reklamy na kryptoměny ve svém internetovém vyhledávači a to s platností od června tohoto roku.

11:21:21 Tether vypustil na trh další tokeny USDT v celkové hodnotě 250 milionů amerických dolarů. K tomu mělo dojít minulý týden. USDT  tokeny mají být kryty americkým dolarem v poměru 1:1. Někteří jeho kritici však toto krytí zpochybňují. Současná hodnota všech emitovaných USDT je 2,5 miliardy dolarů. Samotný Tether vznikl vyčleněním z jedné z největších světových kryptobruz, Bitfinexu.

2018-05-20

23:15:56 Kryptoměnová burza Coincheck, která byla na začátku tohoto roku obětí hackerského útoku, potvrdila ukončení podpory obchodování čtyř anonymních kryptoměn. Konkrétně se jedná o monero, zcash, dash a augur. Tyto kryptoměny na Coinchecku nebude možné obchodovat od 18. června. Burza tak vyhoví požadavkům japonského Úřadu pro finanční služby, který vyžaduje implementaci pravidel proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Zmíněné kryptoměny budou na burze Coincheck prodány za tržní cenu a konvertovány na japonské jeny.

14:43:29 Zástupci společnosti Coinbase se údajně měli sejít s představiteli amerického regulačního úřadu pro dohled nad dodržováním zákonů týkajících se bankovnictví, Office of the Comptroller of the Currency (OCC). Důvodem má být snaha Coinbase získat federální bankovní licenci. Zároveň měla být diskutována otázka obchodního modelu Coinbase. K setkání mělo dojít začátkem tohoto roku. Bankovní licence by Coinbase umožnila poskytovat platební služby a služby úschovy na základě regulatorních požadavků OCC a to na federální úrovni. Ulehčila by si tak zátěž splňování separátních požadavků státních regulátorů. Krok by tak měl přilákat více institucionálních hráčů. OCC ani Coinbase konkrétní komentář k údajnému setkání neposkytli. Již dříve v tomto týdnu Coinbase oznámila spuštění nových produktů určených pro institucionální investory, mezi nimi například oddělená obchodní platforma určená právě tomuto typu investorů.

14:00:15 Thomas Lee, který stojí v čele významné poradenské společnosti zaměřující se na oblast financí, Fundstrat Global Advisors, si zachovává optimismus, pokud jde o růst kryptotrhu. V rozhovoru pro americkou CNBC uvedl, že letošní setkání na konferenci Consensus sice růst nenastartovalo, jak by možná mnozí očekávali, nicméně došlo po předchozích měsících propadu a následné konsolidaci k obnovení důvěry v trh. Důvodem nynější stagnace jsou nejasnosti okolo diskuzí týkajících se regulace s tím, že v této otázce nedošlo během Consensu k dostatečnému posunu. V neposlední řadě Lee zmínil nedostatečnou angažovanost institucionálních hráčů. I přes tyto negativa hodnotí konferenci celkově kladně a nadále stojí za svou dřívější předpovědí růstu ceny bitcoinu na metu 25 000 dolarů během letošního roku.

2018-05-19

11:26:55 Banky začnou obchodovat kryptoměny dříve, než si lidé myslí. V pořadu televize CNBC to 18. května řekla Amber Baldet, bývalá šéfka blockchainových operací v bance J.P. Morgan, která se také umístila na žebříčku amerického magazínu Fortune „40 pod 40“ - seznamu nejvlivnějších mladých lidí v oblasti byznysu. Podle jejích slov by velké banky mohly vstoupit do oblasti kryptobyznysu bezprostředně, ale i když by chtěly, překážkou jsou existující právní a regulatorní rámce. Problémem je také zabezpečení uchovávaných digitálních aktiv („custody“). Některá řešení se již ale začínají objevovat, právě tento týden své novinky týkající se této oblasti oznámily japonská banka Nomura i společnost Coinbase.

11:14:17 Za nečekaný 39% nárůst ceny kryptoměny trueusd (TUSD), která patří mezi „stabilní měny“ a jejíž cena by se měla držet ceny amerického dolaru, mohou roboti. Přesněji řečeno „boti“, tedy počítačové programy, které na internetu vykonávají různé automatizované činnosti. S tímto vysvětlením přišli vývojáři měny TUSD sdružení v Trust Token. Právě boti prý nakupovali měnu poté, co se rozšířila zpráva, že TUSD bude zalistována na kryptoburzu Binance, zatímco informované osoby dobře věděly, že nakupovat TUSD za cenu příliš vysokou by se jim nevyplatilo - a některé z nich výhodně prodaly TUSD právě za pomocí botů. Trust Token také radí investorům, aby za jeden token neplatili rozhodně více než 1,05 dolaru, jinak mohou prodělat.

11:00:46 Prezident Kazachstánu volá po mezinárodní spolupráci v oblasti regulace kryptosféry. Prezident Nursultan Nazarbayev hovořil na Global Challenges Summit 2018 a řekl, že většina zemí aktivně zkoumá možnosti, jak kryptoměny začlenit do existujících finančních systémů, ale že z globálního pohledu jsou tyto snahy příliš fragmentované. „V této oblasti nyní vidíme oddělené akce jednotlivých států a tyto nesladěné akce povedou k neefektivitě. Je nutné začít vyvíjet společná pravidla,“ řekl.

10:53:47 Švýcarsko je na prvním místě žebříčku Top 10 blockchainu nejpřátelštějších evropských zemí, druhé místo obsadil Gibraltar a třetí místo Malta. Uvádí to studie vydaná u příležitosti blockchainové konference BlockShow Europe 2018, která se bude konat koncem května v Berlíně. Studie porovnávala 48 evropských zemí a hodnotila je z hlediska pravidel pro regulaci ICO, pravidel regulace kryptoměn jako platebního prostředku a z hlediska daňového rámce pro kryptoměny. Česká republika v Top 10 není, desáté místo obsadilo Bělorusko.

2018-05-18

19:21:16 Investoři vložili již celou miliardu dolarů do podezřelých projektů digitálních měn, které vykazují varovné příznaky podvodu. Uvádí to ve své vlastní analýze The Wall Street Journal, informace byla uveřejněna 17. května. Zkoumáno bylo celkem 1450 ICO a u 271 z nich byly nalezeny varující signály jako okopírované texty dokumentů (např. slovo od slova opsané kopie marketingových plánů a technických specifikací) nebo falešné informace o členech vedení firmy (např. použití na internetu ukradených profilových fotek). Ve středu americká Komise pro cenné papíry (SEC) spustila nový web "HoweyCoins.com", kde chce investorům ukázat, jak může takové podvodné online ICO vypadat.

11:46:55 Nový malware pro skrytou těžbu kryptoměny monero se šíří po internetu. WinstarNssmMiner se pokusil během třech dnů infikovat okolo půl milionů počítačů a to prostřednictvím emailů a návštěvou závadných webových stránek. Jakmile dojde k jeho stažení, spustí se skript, který umožní ostatním aplikacím normálně fungovat, aby tak nedošlo k jeho detekci. V případě, že je na počítači instalován kvalitní antivirový program jako například Avast, malware se ani nenainstaluje. Pokud však k jeho instalaci dojde a následně jsou učiněny pokusy o jeho odstranění, dojde ke kolapsu systému. WinstarNssmMiner totiž přiřadí své těžební procesy ke kritickým procesům počítače. Doposud údajně vytěžil více jak 130 tokenů monera.

11:01:33 Lightning network nakonec může pomoci bitcoinu překonat kreditní karty i paypal. Tato „druhá vrstva“ bitcoinového blockchainu již má kolem 2000 funkčních uzlů a 6600 platebních kanálů, jelikož uživatelé oceňují úspory nákladů při zasílání plateb pomocí této technologie. Za pět měsíců, kdy je aktivní, se technologie zřetelně vylepšila, potřebuje však upravit uživatelské prostředí, aby bylo přívětivější běžným uživatelům. Jak řekl na konferenci Consensus 2018 tento týden výzkumník Blockstreamu a softwarový vývojář Christian Becker, s dostatečným počtem Lightning kanálů, z nichž každý dokáže zpracovat okolo 500 transakcí za sekundu, bitcoinová síť může překonat transakční kapacitu všech ostatních kryptoměn i společnosti Visa.

10:50:34 Ethereum je jedničkou mezi blockchainy, Bitcoin je až na 13. místě, uvádí nově vytvořený čínský index blockchainových projektů. „Global Public Chain Assessment Index“ byl prvně zveřejněn 17. května, vytvořilo jej čínské ministerstvo průmyslu a informačních technologií a bude aktualizován jednou za měsíc. Index zahrnuje 28 blockchainových projektů a hodnotí je z hlediska jejich technologické způsobilosti, prospěšnosti jejich užití a inovativnosti. Ethereum získalo skóre 129,4 a obsadilo 1. místo, dále se umístily projekty Steem (115,9), Lisk (104,8), NEO (103,0) a Komodo (101,5). Bitcoin na 13. místě získal skóre 88.

08:14:25 Společnost Coinbase připravuje nové produkty ve snaze přilákat peníze institucionálních investorů. Nové produkty mají uklidnit obavy institucionálních investorů týkající se především bezpečnosti investic, které je prozatím držely mimo dosah trhu. Proto Coinbase spolupracuje s brokerem spadajícím pod regulaci SEC (Komise pro cenné papíry), který bude dohlížet na kryptoměny klientů, chystá se také oddělená obchodní platforma speciálně určená institucionálním investorům. Coinbase tvrdí, že pozoruje zvýšený zájem těchto investorů o kryptoměny a odhaduje, že zatím takto leží bokem 10 miliard dolarů, které mohou být proinvestovány.

2018-05-17

19:29:27 Francouzský ministr financí, Bruno Le Maire, zaujal pozitivní postoj ke kryptobyznysu. Přiznal také, že před rokem o kryptoměnách moc nevěděl a nyní by byl rád, kdyby Francie byla prvním místem v Evropě pro blockchain a kryptoaktivní inovace. Na setkání s představiteli kryptobyznysu uvedl, že jejich zájmy a zájmy francouzské vlády jdou stejným směrem. Obě strany diskutovaly také o problémech kryptobyznysu v souvislosti s bankovním sektorem, daněním kryptoměn, účetnictvím a právním rámcem.

16:32:46 Webová stránka coinmarketcap.com, na které jsou uvedeny aktuální kurzy kryptoměn a statistické údaje týkající se kryptoburz a kryptoměn, je silně propojena se zpravodajským portálem Cointelegraph a kryptoměnovou směnárnou Coinbase. Na Blockchain & Bitcoin Conference v Praze to uvedl Aleks Božinov, spoluzakladatel a šéf marketingu v Crowdholdingu. Dle něj je až 90 procent článků zveřejněných na Cointelegraphu napsáno s cílem manipulovat cenu určitého coinu. V těchto případech je pod článkem uvedeno, že autor vlastní nějakou kryptoměnu. V rámci prezentace věnované těžbě kryptoměn Stefano Virgilli, CEO ve VOX.sg, uvedl, že těžba kryptoměn v rámci konceptu proof-of-work (důkaz práce) bude i nadále pokračovat ve velkém měřítku zejména díky malým coinům, které potřebují větší propagaci, aby na trhu uspěly.

14:00:06 Dimitrios Psarrakis, který působí v Evropském parlamentu jako poradce pro kapitálové trhy a fintech regulaci na Blockchain & Bitcoin Conference v Praze uvedl, že je potřeba vytvořit právní jistotu okolo technologie blockchainu. Kryptoměny by dle něj měly být vnímány více jako platební prostředek než prostředek směny. Zmínil také, že Evropská centrální banka také zkoumá možnosti, jak učinit kryptoměny méně volatilní.

12:55:04 Blockchain & Bitcoin Conference v Praze je v plném proudu. Do Prahy se sjeli odborníci na kryptoměny a technologii blockchainu. V úvodní řeči Sean Patterson, šéf strategie v Euro Digital Partners LLC, pochválil Českou republiku za její přívětivé prostředí pro krypto. Ocenil i přístup ČNB, který je dle něj rozumný. Zmínil také úspěšné projekty, které se v Praze rozvíjí, mezi nimi například Institut kryptoanarchie Paralelního polis. Mezi řečníky jsou například René Bostic z IBM nebo Sandris Murins z Iconiq Labs a další.

12:21:34 Internet potřebuje svou nativní měnu. „Nevím, zda to bude zrovna bitcoin, ale doufám, že to bude bitcoin,“ prohlásil na konferenci Consensus 2018 v New Yorku Jack Dorsey, ředitel a spoluzakladatel Twitteru a ředitel a zakladatel společnosti Square. Ta se zabývá zpracováním platebních transakcí a v lednu spustila též mobilní aplikaci Cash app umožňující nakupovat a prodávat bitcoin. Dorsey také ale přiznal, že rozhodnutí zavést tuto aplikaci ve firmě vyvolávalo spory a zůstává zdrojem vnitrofiremního napětí. Dorsey sám je velkým fanouškem bitcoinu a zastává býčí postoj ohledně role bitcoinu na budoucnost plateb. Již v březnu prohlásil, že očekává, že během následující dekády se bitcoin stane jedinou globální měnou. Užívání bitcoinu a nebo jiné kryptoměny jako globální měny vidí jako velkou výhodu, která by zmenšila překážky, jež brání vstupu firmy Square na nové trhy. „Mohli bychom pak prodávat naši aplikaci v každém app storu po celém světě, místo těch pěti, kde ji prodáváme teď,“ řekl Dorsey s tím, že když firma užívá fiat měny, musí ke každému trhu přistupovat individuálně, najít pokaždé bankovního partnera a pracovat s různými regulátory trhu podle pravidel té které země.

12:09:32 Firma LedgerX uvedla na trh bitcoinový „spořicí produkt“ licencovaný od americké CFTC (Komise pro obchodování s komoditními futures). Je určen pro zákazníky, kteří chtějí držet bitcoin v delším časovém horizontu a umožňuje jim získat z držby bitcoinu výnosy ve fiat měnách. Nejedná se však o klasický spořicí účet nesoucí úrokové výnosy, produkt firmy LedgerX je založen na principu fungování opcí. Měl by však být jednodušší než produkty, které firma investorům nabízela dosud. Největší zájem se očekává z řad firemních zákazníků

09:17:24 Cena kryptoměny trueusd (TUSD) včera před obědem narostla během necelých devadesáti minut o 39 procent poté, co bylo jisté, že bude zalistována na kryptoburzu Binance. U jiných kryptoměn se tento skokový nárůst ceny až o 50 procent po přijetí burzou Binance také udál, nicméně trueusd byla vytvořena jako „stabilní měna“ s cenou navázanou na americký dolar, jejíž hlavní výhodou má být právě stabilita ceny. Tímto cenovým skokem tak trueusd mohla prokázat právě svou neschopnost fungovat jako „stabilní měna“ a posílit pozici konkurenční měny tether. Ten se může zdát být poněkud neprůhledný a není zde jistota, že je kompletně kryt uváděným množstvím amerických dolarů, nicméně v tuto chvíli plní svou funkci „stabilní měny“ a drží se ceny dolaru velmi pevně. TUSD posléze svůj růst rychle zkorigoval, aby se vrátil blízko své původní hodnoty.

09:06:52 Ruské zákony regulující kryptoměny se blíží. Výbor pro legislativní činnost ruské Státní dumy podpoří první čtení návrhu novely občanského zákoníku Ruské federace, která má do zákona přidat základní právní normy upravující oblast digitální ekonomiky. „Je to poslední krok na cestě k regulaci kryptoměn v zemi,“ napsal k tomu ruský deník Izvestia 16. května. Uvedená novelizace však neznamená, že se nyní kryptoměny stanou legitimním prostředkem plateb. Například se v ní ale uvádí, že digitální stvrzení smart kontraktu uživatelem je rovnocenné jeho písemnému souhlasu.

2018-05-16

12:00:44 Společnost Circle 15. května oznámila, že připravuje krypto verzi amerického dolaru. Chce tak vytvořit lepší, rychlejší a digitální dolar - podle slov ředitele firmy Circle půjde v podstatě o dolar, který bude fungovat na blockchainu. Cílem nové digitální mince má být řešení hlavního problému, který souvisí s praktickým využíváním kryptoměn, a tím je jejich velká volatilita. Cena nové digitální měny navázané na dolar má být stabilní. Podobné „stabilní kryptoměny“, jejichž cena je svázána s cenou dolaru, již nabídly i jiné firmy jako Tether a Basis, ale slovy ředitele firmy Circle je třeba vytvořit „vyhovující alternativu“ k tetheru. Dodal rovněž, že časem možná přidají i tokeny pro euro a libru, ale je méně pravděpodobné, že by to samé vytvořili i pro hlavní asijské měny, a to kvůli velké konkurenci na tomto poli. Firma Circle je start-up, který se zabývá oblastí finančních technologií, provozuje peer-to-peer platební sít založenou na technologii blockchainu a do kterého již dříve investovaly například i takové firmy jako Goldman Sachs a Baidu. Nyní do Circle vložil kapitál ve výši 110 milionů dolarů také čínský výrobce těžařských ASIC zařízení firma Bitmain a hodnotu firmy Circle tím přiblížil ke třem miliardám dolarů.

11:00:57 Éra technologie blockchainu vstupuje i na trhy mobilních telefonů. Firma HTC, která kdysi jako první vyrobila mobil s operačním systémem Android, připravuje svůj první mobilní telefon založený na blockchainu. Bude pojmenován Exodus. Přesto si již asi nebude moci nárokovat titul „úplně první blockchainový mobil“, jelikož již dříve podobný výrobek s názvem Finney oznámila firma Sirin Labs a její produkt se již blíží do fáze expedice k zákazníkům. Technologie blockchainu mají uživatelům telefonů přinést „decentralizované aplikace“ (DApp). „Koncoví spotřebitelé budou skutečně vlastnit svá data (historii prohlížeče, identitu, peněženky, emaily, instantní zprávy a podobně) bez nutnosti existence centrální autority. Věřím, že tento mobilní hardware může významně přispět k našemu decentralizovanému světu,“ slibuje Phil Chen z firmy HTC.

09:01:54 Síť kryptoměny bitcoin cash (BCH) prošla oficiálním upgradem svého blockchainového protokolu. Došlo ke třem zásadním a několika menším změnám. Zaprvé, byla zvětšena základní velikost bloku blockchainu na čtyřnásobek, a to z 8 MB na 32 MB. To ji činí jednou z největších změn provedených ve velikosti bloku v celé historii blockchainu. Zadruhé, defaultní velikost přenášených dat byla navýšena z 80 na 220 bytů. Zatřetí, bylo znovu umožněno užívání Satoshiho OP kódů - od toho si komunita slibuje, že jí to umožní lépe pochopit jejich originální a tvůrcem zamýšlený účel a využití.

08:56:45 Vyhledávač Bing od Microsoftu se přidá k dalším internetovým gigantům a zakáže reklamy spojené s kryptoměnami. Oznámil to na svém oficiálním blogu 15. května. Svůj krok zdůvodnil tím, že kryptoměny mají v současnosti neregulovaný status, a to může zvyšovat riziko uživatelů Bingu. Zákaz bude plně implementován v celosvětovém měřítku v červnu a začátkem července. Bing se tak přidal k Facebooku, Googlu a Twitteru.

2018-05-15

20:15:25 Největší japonská banka, která je zároveň čtvrtou největší na světě, plánuje vlastní kryptoměnu. MUFG coin, jak by se měla měna jmenovat, by měla být k dispozici od příštího roku v rámci testování na vzorku 100 000 klientů mateřské banky. Klienti budou moci pomocí mobilní aplikace konvertovat japonské jeny na MUFG coin v poměru 1:1. Měnou bude možné platit při běžných nákupech a bude možné jí převádět mezi uživateli aplikace.

17:05:53 Floridský daňový úřad bude akceptovat platbu daní v bitcoinech a bitcoinech cash. K tomuto kroku se odhodlal s cílem urychlit platby a zvýšit jejich transparentnost a přesnost. Za tímto účelem bude spolupracovat se společností BitPay, která je předním světovým poskytovatelem platebních služeb v bitcoinech. Volailitu kryptoměn jako problém úřad nevidí. Naopak jiný americký stát, Arizona, před necelými 2 týdny odmítl novelu zákona k daním, která by umožnila platbu daní v kryptoměnách. Hlavním zmiňovaným důvodem byla právě vysoká kolísavost jejich kurzu.

15:51:04 Kryptoburza Gemini se stala první burzou na světě, která má licenci na obchodování s „anonymní“ kryptoměnou zcash. V pondělí 14. května k tomu byla autorizována úřadem státu New York. Zároveň jí bylo schváleno obchodování s kryptoměnami bitcoin cash a litecoin v budoucnosti. Burza Gemini uvedla, že přijímat depozita v zcash začne zřejmě 19. května a obchodování s touto měnou započne o tři dny později. Měna zcash má v sobě zabudovanou technologii "zk-snark" (zkratka pro zero-knowledge succinct non-interactive argument of knowledge), která umožňuje obchodování mezi jednotlivci, aniž by znali svou identitu. V minulém měsíci vyzval (dnes již bývalý) newyorský prokurátor Eric Schneiderman Gemini a dvanáct dalších kryptoburz k předložení dokumentů o jejich operacích a bezpečnostních opatřeních. Kryptoměnovou burzu Gemini vlastní bratři Winklevossovi, šestatřicetiletá dvojčata Cameron a Tyler. Zcash reagoval na oznámení růstem, momentálně je jeho cena podle indexu na webu worldcoinindex.com oproti předchozímu obchodnímu dni o téměř 18 procent vyšší.

14:22:47 Dva velcí čínští výrobci vybavení pro těžbu bitcoinů chtějí zalistováním na hongkongské burze a první veřejnou nabídkou akcií (IPO) každý získat kapitál v hodnotě miliardy dolarů. Jedná se o společnosti Canaan Creative a Zhejiang Ebang Communication. Odhadovaná hodnota Canaanu byla v polovině loňského roku 500 milionů dolarů, nicméně ohodnocení IPO teprve proběhne. Kroku společnosti vyslovily podporu některé banky jako například Credit Suisse, Deutche Bank nebo Morgan Stanley

14:11:59 Polský úřad, který má na starosti správu úvěrových informací a který je největším úřadem svého druhu ve střední a východní Evropě, používá blockchain pro uchovávání klientských dat. Biuro Informacji Kredytowej (BIK) při tvorbě systému spolupracovalo s britskou finančně technologickou firmou Billon. Polský BIK je vlastněný největšími polskými bankami a spravuje záznamy zhruba 140 milionů úvěrových případů. Prezident úřadu Mariusz Cholewa řekl, že BIK věří, že technologie blockchainu změní způsob, jakým finanční sektor komunikuje citlivá data se svými klienty. Uvedl také, že spolupráce s firmou Billon je dlouhodobá. Systém již byl odzkoušen v pilotním provozu osmi polskými bankami a umožňuje publikovat přes 150 milionů dokumentů za měsíc. Je také v souladu s požadavky nové legislativy EU na ochranu osobních dat GDPR.

09:09:23 Britský bankovní gigant HSBC uskutečnil jako „úplně první na světě“ obchodně finanční transakci s pomocí blockchainové technologie. Banka to oznámila 14. května. Jednalo se o otevření akreditivu pro americkou firmu Cargill, která pracuje v oboru potravinářství a zemědělství. Konkrétně šlo o zásilku sojových bobů z Argentiny do Malajsie. Celý proces, který by standardním způsobem zabral asi pět až deset dní a vyžadoval spoustu papírových potvrzení, se uskutečnil během pouhých 24 hodin. „Odpadá zde nutnost papírových odsouhlasení, protože všechny obchodní strany jsou přítomny na blockchainové platformě a všechny aktualizace jsou okamžité,“ uvedl Vivek Ramachandran, šéf pro oblast inovací a růstu HSBC.

08:51:30 Firma Nvidia odhaduje, že ve druhém čtvrtletí roku 2018 poklesnou její prodeje zákazníkům orientovaným na těžbu kryptoměn o celé dvě třetiny. Odhadovaný pokles v potenciálních příjmech byl vyčíslen na 200 milionů dolarů. A to je velké číslo, které zaujalo investory a již se odrazilo v malém poklesu ceny akcií firmy, přestože hlavním zdrojem jejích příjmů jsou prodeje zákazníkům, kteří hrají počítačové hry, ne prodeje těžařům kryptoměn. V prvním čtvrtletí letošního roku její celkové příjmy činily 3,21 miliardy dolarů. Nvidia vyrábí grafické procesory (GPU), které se užívají pro těžbu kryptoměn. Nyní jsou ale vytlačovány mnohem výkonnějšími zařízeními typu ASIC. Dalším důvodem poklesů prodejů GPU může být i to, že těžaři si jich pořizují více najednou a sestavují si z nich těžařskou soupravu (tzv. rig). To vede k nárůstu prodejů výrobce GPU pouze v krátkodobém období.

2018-05-14

20:05:05 Chris Lee, ředitel jedné z největších kryptoburz, OKEx, dnes odstoupil ze své funkce. Údajně tak učinil z osobních důvodů, sám však svůj odchod detailně nekomentoval mimo vyslovení poděkování za možnost pro OKEx pracovat. OKEx byla začátkem dubna terčem kritiky, když vyšlo najevo, že došlo k manipulaci ceny bitcoinových futures obchodovaných na její platformě. Burza však popřela, že by se na ní podílela. Za posledních 24 hodin OKEx zaznamenal podle coinmarketcap.com největší objem obchodů ze všech burz registrovaných na tomto webu, konkrétně přes 2 miliardy dolarů. Lee funkci ředitele burzy vykonával jeden rok.

19:36:19 EU dnes schválila novelu směrnice o předcházení využívání finančního systému k praní špinavých peněz nebo financování terorismu. Stalo se tak na zasedání Rady ministrů 28 členských států EU. Novelizovaná směrnice má posílit ochranu investorů a požaduje po kryptoburzách jednoznačnou identifikaci jejich klientů a uplatňování pravidel pro prevenci praní špinavých peněz. Novela vstoupí v platnost po jejím zveřejnění v oficiálním věstníku EU. Poté budou mít členské státy EU 18 měsíců na její transpozici do svého právního řádu. V polovině dubna novelu schválil již Evropský parlament společně s doplňujícím postojem, ve kterém poukazuje například na nutnost propojení adres pro zasílání kryptoměn s jejich majiteli a dohledatelnosti těchto údajů.

17:20:53 Americká burza CME, která nabízí mimo jiné obchodování s bitcoinovými futures, zveřejňuje nyní také referenční hodnoty v dolarech pro obchodování s ethereem. Data budou reflektovat obchodní toky kryptoburz Kraken a Bitstamp. Referenční hodnota pro největší kryptoměnu, bitcoin, je na webu CME zveřejňována každý den mezi 16 a 16:30 a to včetně víkendů a svátků. Podobně by tomu mělo být od dnešního dne také u etherea. Spuštěn je také index pro cenu etherea v dolarech, který umožní sledovat vývoj ceny této kryptoměny v reálném čase. Jak index, tak referenční hodnota budou pro burzu CME počítány společností Crypto Facilities, která před pár dny oznámila spuštění obchodování s futures kontrakty na ethereum.

11:31:29 Pětice mužů byla v USA zadržena za plánování krádeže bitcoinů, k níž mělo dojít přímo v domě jejich vlastníka. Zástupce šerifa okresu Forsyth plán krádeže bitcoinů v hodnotě milion dolarů odhalil při vyšetřování jiného trestného činu. Případ je tak varováním před nedostatečnými preventivními opatřeními při zabezpečení kryptoměn. Soukromé klíče k podpisu transakcí je třeba mít dobře uschované a větší objem kryptoměn by měl být ideálně uschován v hardwarové peněžence, která není připojena k internetu a je na bezpečném místě.

2018-05-13

22:00:46 První moldavská kryptoměnová burza, Drachmae Market, byla v pátek oficiálně představena v hlavním městě Moldavska Kišiněvě. Spolu s ní byl prezentován také token DTMI, který je na této burze k dispozici. Kromě něj burza nabízí obchodování s dalšími 9 kryptoměnami včetně bitcoinu, etherea či bitcoinu cash. V portfoliu je 8 fiat měn, mezi nimi lokální měna leu, ruský rubl, euro a americký dolar. Burza, která již nějakou dobu funguje, žádala o licenci centrální banku. Ta ale uvedla, že kryptoměny nejsou v Moldavsku nijak regulovány a po burze tak vzhledem k využití fiat měny požaduje pouze údaje spojené s peněžními toky a dodržování předpisů pro předcházení praní špinavých peněz. Burza byla vytvořena pod dohledem Moldavské asociace pro digitální a distribuční technologii. Moldavská centrální banka pak uznala potenciál blockchainu pro finanční systém.

16:55:36 Zítra začíná Coindesk Consensus konference v New Yorku. Účastní se jí více jak 4000 delegátů a to i přesto, že cena vstupného je okolo 2000 dolarů, což bylo předmětem kritiky mnohých prominentních osob kryptosvěta včetně tvůrce etherea Vitalika Buterina. Ten dokonce vyzval k jejímu bojkotu. Konference má nicméně i tak vysokou účast zástupců kryptoměnových startupů, finančních institucí, technologických podniků, akademické sféry a politiků z celého světa, přičemž největší zastoupení mají logicky Spojené státy. Případné vystoupení na tomto fóru je tak prestižní záležitostí. Silná koncentrace významných hráčů různých sektorů a jejich zvýšená pozornost na kryptoměny přináší více důvěry na kryptotrh a má tak i potenciál pozitivně ovlivnit vývoj ceny kryptoměn. Loni během a po konferenci cena bitcoinu rostla.

10:43:44 Čínské úřady se chystají publikovat pravidelnou analýzu více jak dvou tuctů kryptoměn, tzv. Global Public Chain Assessment Index. Tato analýza má dle zveřejněného vládního tiskového prohlášení být projevem důvěry Číny v technologii blockchainu a zároveň má sloužit jako podklad pro další výzkum. Dokument bude analyzovat i kryptoměny s největší tržní kapitalizací jako bitcoin, bitcoin cash, ethereum, litecoin, cardano a další. Tiskové prohlášení se soustředí zejména na technologii a nikoliv na investiční aspekt kryptoměn. Koresponduje tak s antagonistickým přístupem čínské vlády vůči držení a obchodování s kryptoměnami spočívající v množství zákazů aktivit spojených s kryptoměnami.

10:00:13 Indický Nejvyšší soud odmítl požadavek na soudní příkaz, který by dočasně zneplatňoval rozhodnutí indické centrální banky týkající se zákazu aktivit spojených s kryptoměnami u společností regulovaných centrální bankou. Návrh na soudní příkaz byl podán skupinou právníků hájících zájmy kryptobyznysu, Crypto Kanoon. Následovat bude slyšení před Nejvyšším soudem, které je plánováno na 17. května. Již v dubnu soud požádal indickou centrální banku, ministerstvo financí a daňový úřad o reakci na žádost společnosti Kali Digital Ecosystems Pvt, která usiluje o zrušení zákazu vyžadovaného centrální bankou. Kali Digital Ecosystems Pvt připravuje spuštění kryptoměnové burzy, nicméně v návaznosti na oběžník indické centrální banky, který zákaz oznámil, by tak nemohli učinit. Společnost tvrdí, že zákaz odporuje indické ústavě.

2018-05-12

14:29:07 Britská společnost CryptoFacilities uvedla 11. května na trh „první regulované“ futures kontrakty na ethereum. V letech 2015 a 2016 tato nevelká startupová firma již úspěšně zavedla futures na bitcoin a na tokeny XRP společnosti Ripple. „Bitcoin si jako finanční aktivum prošel v loňském roce procesem dozrávání díky trhu futures a ethereum ho bude následovat letos podobným způsobem,“ uvedl k události Timo Schlaefer, zakladatel a ředitel společnosti CryptoFacilities. Na ethereum se již nepohlíží jako na „zabijáka bitcoinu“, ale spíše jako na alternativní investiční příležitost. Především pro jeho likviditu a všudypřítomnost si ho často vybírají mainstreamoví investoři.

11:54:46 Facebook vážně zvažuje vytvoření své vlastní kryptoměny. Tato myšlenka se sice neobjevuje poprvé, ale nyní vypadá reálně díky nedávno uskutečněným personálním změnám ve firmě i díky nově vytvořené skupině, která se bude věnovat blockchainovým technologiím. Ty by měly Facebooku pomoci s řešením některých technických problémů, jako je ověřování identity nebo reklamní činnost. Hlavním důvodem, proč chce Facebook vytvořit svůj vlastní digitální token, je umožnit svým uživatelům digitální platby přes hranice bez nutnosti používat vládami schválené měny. Zatím je vše ve stádiu příprav, bude ještě zřejmě trvat roky, než Facebook uvede blockchain a vlastní kryptoměnu do praxe. Společnost k zamýšlenu tokenu zatím neplánuje ICO.

11:18:06 Čínský gigant a výrobce smartphonů Huawei nově přidal do svého obchodu s aplikacemi bitcoinovou peněženku. Učinil tak ve spolupráci s BTC.com, onlinovou platformou pro investory, těžaře a vývojáře zabývající se kryptoměnami. Umožní tak čínským spotřebitelům držet digitální měny i přes kroky čínské vlády, která činnosti spojené se spekulativním obchodováním kryptoměn výrazně omezila. V loňském roce byly v Číně zakázány ICO a byly uzavřeny domácí bitcoinové burzy. Kryptopeněženka od BTC.com bude nyní součástí nové verze galerie aplikací od Huawei a tato nová AppGallery bude předinstalována do všech nových telefonů značek Huawei a Honor a ve druhém čtvrtletí pak i do dalších zařízení.

11:00:10 Výzkumný tým objevil závažné nedostatky v protokolu zajištujícím anonymitu u kryptoměny zcash. Ty se projevují při určitých typech transakcí. Přitom anonymní charakter je jedním z nejvíce ceněných argumentů pro nákup a užívání této digitální měny, která je aktuálně na 27. místě žebříčku kryptoměn podle jejich tržní kapitalizace. Zprávu „Empirická analýza anonymity u zcash“ vypracoval výzkumný tým z University College of London, publikována byla 8. května a k nalezení je zde.

2018-05-11

16:43:43 Koncem roku 2019 bude cena bitcoinu 36 tisíc dolarů, s možným rozmezím 20 až 64 tisíce dolarů. Uvádí to nová výzkumná zpráva společnosti Fundstrat Global Advisors, která se věnuje výzkumům trhů. Analýza se opírá o vztah mezi cenou bitcoinu a náklady na jeho těžbu. Předpokládá, že v několika následujících letech těžební ekonomika kryptoměny poroste: těžební výkon, což je výpočetní kapacita využívaná k řešení matematických rovnic pro získání odměny v podobě bitcoinu, vzroste do roku 2019 o 350 procent. Uvedená odhadovaná cena bitcoinu je v souladu také s již dříve zveřejněnou predikcí spoluzakladatele této společnosti pana Thomase Lee. Ten je vůči bitcoinu v býčí pozici a doporučoval agresivní nákup bitcoinu v době, kdy byla cena u dna, a jeho držení v průběhu cenových propadů. Lee odhaduje cenu bitcoinu na 25 tisíc dolarů koncem letošního roku.

16:30:18 Ukrajina možná začne formální procedury pro legalizaci několika kryptoměn. V projevu pro Mezinárodní organizaci sdružující komise pro cenné papíry (IOSCO) prohlásil 8. května Timur Chromaev, předseda ukrajinské Národní komise pro cenné papíry a akciové trhy, že kryptoměny se stanou nepostradatelnou součástí ekonomických a finančních vztahů. Řekl, že svět překročil „bod, ze kterého již není návratu“. Nicméně podle jeho slov není čas čekat na přijetí mezinárodních regulačních standardů, a proto by místo toho měly být ustanoveny jednotlivé národní právní rámce pro kryptoměny. On tuto možnost chce navrhnout při příští schůzi ukrajinské Rady pro finanční stabilitu. Pokud se jeho plány podaří uskutečnit, politika Ukrajiny vůči kryptoměnám se znatelně odkloní od té ruské, kde autority naznačily použití restrikcí, které budou součástí balíčku zákonů, které by měly vstoupit v platnost v červenci.

13:58:50 Viník dnešního propadu kryptotrhu je nejspíš znám. Korejské úřady totiž vyšetřují tamní největší kryptoburzu Upbit. Ta je podezřelá z toho, že měla záměrně uvádět držení vyššího objemu kryptoměn než se ve skutečnosti nachází na jejich účtech. Korejská prokuratura provedla kontrolu přímo v sídle společnosti provozující burzu, jejímž výsledkem byly mimo jiné zabavené dokumenty a několik počítačů. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na korejskou agenturu Yonhap. Obchodování na burze Upbit zatím probíhá beze změn, což ve zprávě rozeslané svým klientům potvrdila i sama burza.

12:19:38 Bitcoin a s ním i drtivá většina altcoinů zažívá dnes propad. Zatímco pokles bitcoinu je nyní o více než 6 procent, altocoiny z TOP10 podle tržní kapitalizace kryptoměn se v porovnání s bitcoinem podle coinmarketcap.com obchodují s více jak dvojnásobným procentuálním poklesem, když například cardano ztrácí 17 procent a bitocin cash 16 procent. Objem obchodů s bitcoinem se pohybuje na běžných úrovních posledních dnů okolo 7 miliard dolarů. Pro korekci zatím není zřejmý důvod a může se tak jednat pouze o spekulativní výprodej a krátkodobé vybírání zisků.

12:00:34 Ripple není digitální mince (coin), Ripple je název společnosti a XRP je jen jedním z mnoha jejích produktů. Aby se toto jednou provždy ujasnilo, o to se snaží komunitní projekt, který si říká „XRP Symbol“ a který se zaměřuje na vytvoření nového loga (symbolu) pro kryptoměnu společnosti Ripple. Nové logo má odlišit kryptoměnu od ostatních produktů společnosti Ripple, jako jsou xCurrent a xRapid. Dodnes si totiž spousta lidí chybně myslí, že XRP a Ripple jsou zaměnitelné pojmy, jelikož symbolem společnosti Ripple je XRP. Nové logo digitální měny XRP má vypadat jako písmeno X s horní linkou zakroucenou do písmene P a spodní linkou vytvářející písmeno R. „Aby bylo XRP vnímáno jako měna, potřebuje svůj vlastní symbol, který bude označovat jednotky měny XRP – stejně jako má dolar symbol ‘$’,“ obhajují zastánci nového loga svou snahu. Otázkou je, zda tento krok XRP spíše neuškodí, jelikož spojování Ripple a XRP jako kryptoměny vedlo v minulosti k růstu ceny tokenu a XRP tak profitoval i na úspěších jeho mateřské firmy.

10:42:20 Kodak oznámil, že v chystané nabídce tokenů plánuje získat kapitál ve výši až 50 milionů dolarů. Kodak vlastní minoritní podíl ve firmě Wenn Digital, která je licencována Kodakem, vytvořila blockchainovou platformu pro ochranu, monetizaci a distribuci obrázků a fotek nazvanou KODAKOne, jejímž úkolem bude chránit autorská práva děl na ní registrovaných. Veřejná nabídka tokenů KODAKCoin firmy Wenn Digital má začít 21. května. Původně se měla uskutečnit již v lednu, ale byla odložena, na což akcie Kodaku tehdy zareagovaly nejprve nárůstem a pak propadem. Část nabídky tokenů bude neveřejná, registrovaná americkou Komisí pro cenné papíry a určená pouze akreditovaným investorům. U neveřejné nabídky bude využito nástroje zvaného „Jednoduché ujednání o budoucích tokenech“ (SAFT), kdy token je vydán ve chvíli, kdy je blockchainová platforma spuštěna, což se v tomto případě očekává později v průběhu letošního roku. Firma Wenn Digital již uskutečnila předprodej svých SAFT akreditovaným investorům a poptávka je prý velmi vysoká.

2018-05-10

20:42:15 9. května byl představen první institucionální kryptoindex, který bude sledovat vývoj na trzích kryptoměn.Bloomberg Galaxy Crypto Index“ (BGCI) je společným projektem americké společnosti Bloomberg a kryptofondu Galaxy Digital Capital Management Mika Novogratze. Index bude sledovat vývoj deseti největších a nejlikvidnějších kryptoměn, v současnosti to jsou tyto: bitcoin, ethereum, XRP (od společnosti Ripple), bitcoin cash, ESO, litecoin, dash, monero, ethereum classic a zcash. Jeden z manažerů Bloombergu k tomu řekl, že zavedení indexu BGCI odráží rostoucí zájem jejich klientů o kryptoměny.

17:00:50 Tvůrce etherea Vitalik Buterin říká, že decentralizace kryptoměny je „přepych“ a zastává se měny zcash (ZEC) pro její anonymitu. Tyto své názory vyjádřil na Twitteru při sporu s jiným diskutujícím, kterému se nelíbí přílišná centralizace měny zcash. Buterin, který je též poradcem pro měnu zcash, k tomu uvedl, že kdyby potřeboval užít kryptoměnu pro nějaký účel vyžadující vysokou privátnost, použil by měnu, která by mu slibovala vysokou míru diskrétnosti, a nestaral by se o takový luxus, jako je decentralizace – ta je důležitá pro dlouhodobé přežití měny, ale ne pro její anonymitu zaručující charakteristiky. „Záruky anonymity jsou u zcash silnější než záruky jejího dlouhodobého přežití,“ napsal Buterin.

16:45:29 Globální telekomunikační firmy úspěšně testují blockchainový systém. Konkrétně mezinárodní telekomunikační společnosti Colt Technology Services a PCCW Global spolupracují s blockchainovým startupem a tento jejich společný projekt má napomoci s automatizací služeb poskytovaných napříč telekomunikačním odvětvím. Zpočátku bylo fungování systému testováno na historických datech, později se podařilo zanesení živých aktuálních dat do blockchainu. Nyní se testování systému rozšíří i na další ze skupiny největších světových telekomunikačních firem: k pilotní studii se připojily rovněž společnosti BT, HGC Global Communications, Telefonica a Telstra. Andrew Kwok, ředitel HGC, k tomu uvedl, že „tato iniciativa může přetvořit obchodní praktiky celého globálního telekomunikačního průmyslu.“

11:15:01 Zdroj blízký Národní bance Běloruské republiky uvedl, že banka zvažuje zavedení striktních požadavků pro investování do ICO a podobná pravidla jsou plánována i pro kryptoburzy. Regulátoři navrhli omezit ICO investice pouze na kvalifikované investory, aby minimalizovali riziko ztráty peněz běžných investorů. Jednotlivec může být kvalifikovaným investorem, pokud splní požadavky na vzdělání a pracovní zkušenosti – pokud mu jedno z toho chybí, musí splnit stanovená finanční kritéria. A ta jsou náročná: minimální roční příjem odpovídající 20 tisícům dolarů, nebo minimální úspory ekvivalentní 50 tisícům dolarů. Přitom v Bělorusku činil v roce 2017 roční příjem domácnosti na hlavu pouhých 3 478 dolarů. U subjektů nabízejících ICO platí pravidla o bezdlužnosti vůči státu, zavedení procesů vnitřní kontroly a pravidel k prevenci praní špinavých peněz. Zároveň reklamy na tyto projekty nesmí propagovat garantovaný příjem a měly by naopak varovat před rizikovostí takovýchto investic.

2018-05-09

18:21:52 Těžební skript Coinhive byl nedávno detekován na více než 300 různých vládních a univerzitních webech z celého světa. Uvádí to zpráva publikovaná 5. května, jejímž autorem je nezávislý odborník na kyber bezpečnost Troy Mursch. Mezi postižené patří například weby Zoo v San Diegu, UCLA, Lenova, některé vládní webové stránky v USA a Mexiku. Společné mají to, že jsou založené na open source redakčním systému Drupal (obdoba WordPressu) a používají jeho zastaralou a zranitelnou verzi. Všechny tyto weby využívaly počítače svých návštěvníků k těžbě kryptoměn neúmyslně, říká se ve zprávě. Coinhive je program určený k těžbě monera (XMR) přes webový prohlížeč. Vlastníkům webových stránek je nabízen jako alternativní forma monetizace webu, který může nahradit online reklamu. V popsaném případě užití skriptu Coinhive jde o tzv. cryptojacking – zneužití počítače k těžbě kryptoměny bez vědomí jeho vlastníka.

12:03:52 Oracle, druhá největší softwarová firma na světě, oznámila, že do konce května bude mít hotový svůj blockchainový produkt. Firma prozradila, že půjde o cloudovou službu založenou na technologii blockchainu – zřejmě tak nechce zůstat pozadu za svým rivalem firmou IBM. Oracle tento nový produkt již užívá ve spolupráci s některými svými prominentními klienty, jako je Banco de Chile, které software slouží k lepšímu sledování příchozích a odchozích transakcí. Vláda Nigérie zase s firmou Oracle spolupracuje na zanesení některých svých daní na blockchain.

11:11:36 Propad ceny bitcoinu v roce 2018 přímo souvisel se spuštěním trhu bitcoinových futures v prosinci předchozího roku. Tvrdí to nová výzkumná zpráva amerického Federálního rezervního systému (FED). Vysvětlení je takové, že před uvedením bitcoinových futures neměli pesimističtí investoři, kteří by si rádi „vsadili“ na pokles jeho ceny, žádnou možnost, jak to udělat. Proto na trhu svůj „názor“ mohli prakticky projevit jen optimističtí investoři sázející na růst ceny bitcoinu a svými nákupy ji dostali až na historicky maximální hodnotu 20 078,40 dolarů. K čemuž došlo přesně v den, kdy burza CME uvedla své bitcoinové futures kontrakty. Futures konečně umožnila pesimistům vstoupit na trh, a to způsobilo obrat a pokles ceny bitcoinu. Zpráva uvádí, že případ bitcoinu je zcela konzistentní s chováním jiných aktiv, u kterých se začalo s obchodováním futures.

09:56:47 Ruský odvolací soud zavedl právní precedent a prohlásil, že kryptoměna je majetek. Rozhodl tak v probíhajícím sporu, kdy dlužník nechtěl uhradit část svého dluhu vůči jiné osobě bitcoiny, které měl ve své elektronické peněžence. Dlužník tvrdil, že kryptoměna není majetek. V únoru mu soud nižší instance dal za pravdu s tím, že neexistuje dostatečná legislativa upravující tuto oblast. Poškozený se proti rozhodnutí odvolal a odvolací soud zahrnul kryptoměny do stejné kategorie jako auta, domy a starožitnosti, které mohou být oceněny a užity ke splacení dluhu. Dlužníkovi bylo nařízeno umožnit přístup do jeho peněženky a bitcoiny jako část jeho majetku poslouží k uhrazení (nepatrné) části jeho dluhu.

2018-05-08

16:00:50 New York Stock Exchange, americká burza cenných papírů, chce umožnit svým klientům nákup a držení bitcoinů. K tomu by měly sloužit swapy, což jsou deriváty, které v různých okamžicích v budoucnu umožňují vypořádání podkladového aktiva. Tím by měl být právě bitcoin, což je například již oproti fungujícím bitcoinovým futures, které jsou vypořádávány ve fiat měně, rozhodně krok vpřed. Informaci přinesl deník New York Times, který se odvolává na různé zdroje potvrzující záměr majitele burzy Intercontinental Exchange tento produkt na burze představit. Swapy by měly primárně nakupovat banky.

13:02:53 Zakladatel Microsoftu Bill Gates se ne poprvé vyjádřil kriticky na adresu bitcoinu. Jeho kritika rezonuje s nedávnými kritickými komentáři Warrena Buffetta a Charlieho Mungera. Svá slova Bill Gates pronesl 7. května v televizi CNBC. O kryptoměnách řekl, že jde o aktivum, které nic nového neprodukuje, takže se od něj nedá očekávat, že jeho cena poroste - je to čistě ten typ investice, který je založený na „teorii většího blázna“. („Greater fool theory“ vysvětluje případy nákupů předražených aktiv optimisticky naladěnými účastníky trhu, kteří očekávají, že je později prodají ještě dráž jiným spekulantům - ještě větším bláznům.) Bill Gates dále uvedl, že on by bitcoin shortoval, kdyby byla jednoduchá cesta, jak to udělat. Bitcoin a ICO považuje za „bláznivé, spekulativní záležitosti“.

12:50:03 Charlie Munger, místopředseda společnosti Berkshire Hathaway (a pravá ruka Warrena Buffetta) pronesl další unikátní kritiku na adresu bitcoinu. 7. května v rozhovoru pro Yahoo Finance srovnával obchodování s bitcoinem s obchodováním s „čerstvě ulovenými dětskými mozečky“. Když byl tázán, zda vidí i něco hodnotného ve fenoménu kryptoměn, odpověděl, že počítačová věda stojící v pozadí bitcoinu je velkým triumfem lidské mysli. Ale že jinak vidí jen umělé spekulativní médium a považuje celý kryptobyznis za hloupý a nemorální. Podle jeho názoru kryptoměny neslouží žádnému „žádoucímu sociálnímu účelu“ a jejich použitelnost jako platebního systému je podlomena jejich velkou volatilitou a neefektivitou v porovnání s jinými existujícími metodami plateb. Celou záležitost označil za kombinaci demence a nemorálnosti. Již dříve Munger prohlásil, že lidé se o kryptoměny zajímají proto, že „každý chce snadné peníze.“

12:15:35 CoinTouch, kryptoměnová směnárna typu P2P, ukončila svou činnost kvůli obavám, že nevyhoví nové evropské legislativě GDPR, která brzy vstoupí v platnost. GDPR (Obecné nařízení o ochraně osobních údajů) stanovuje pravidla a povinnosti pro ty, kdo zpracovávají osobní data na denní bázi. Digitální směnárny pod tuto legislativu spadají. Když to vlastník CoinTouch zjistil, směnárnu s okamžitou platností uzavřel. CoinTouch sice nebyla vedoucí P2P (peer-to-peer) platformou pro obchodování kryptoměn (těmi jsou Paxful a LocalBitcoins), přesto byla hodnotným účastníkem altcoinového ekosystému. Nabízela svým účastníkům směnu kryptoměn bez poplatků. CoinTouch může být jen první z mnoha dalších P2P směnáren operujících v Evropě, které buď svou činnost přizpůsobí novým pravidlům, nebo ji ukončí.

10:54:01 Výrobce digitálních smart bankovek firma Tangem oznámila minulý týden v singapurském obchodě Megafash Suntec City uvedení bitcoinové smart bankovky. Nyní jsou k dispozici bankovky v nominálních hodnotách 0,01 a 0,05 BTC a jejich užívání má být stejně snadné jako užívání papírových peněz. K ověření pravosti bankovky je třeba použít smartphone vybavený NFC funkcí, která umožňuje bezdrátovou komunikaci dvěma zařízeními na krátkou vzdálenost. Převod vlastnictví bankovek má být dle výrobce anonymní a okamžitý, bez transakčních poplatků a bez nutnosti čekání na potvrzení blockchainu. Zásilku prvních 10 tisíc kusů bankovek firma odeslala perspektivním partnerům a distributorům po celém světě k propagačním účelům. Konkurenční výrobce Opendime již dříve nabídl podobný fyzický produkt ve tvaru USB klíčenky.

2018-05-07

14:27:32 Nově jmenovaný guvernér jihokorejské Služby finančního dohledu (FSS), Yoon Suk-heun, vyjádřil při své inauguraci pozitivní postoj ke kryptoměnám. FSS je šetří a vykonává dohled nad jihokorejskými finančními institucemi. Další jihokorejský regulátor, Úřad pro finanční služby (FSC), pak může řídit a dohlížet na operace FSS. Nově jmenovaný guvernér Služby finančního dohledu, který začne svou funkci vykonávat zítra, dále uvedl, že "pokud jde o kryptoměny, jsou zde některé pozitivní aspekty. Je zde mnoho otázek, které je potřeba řešit a znovu projít. K tomu se budeme dostávat postupně." Korejská média tak spekulují o možném zjemnění dosavadních pravidel pro obchodování s kryptoměnami a pro ICO.

14:00:36 Minulý týden rostla nejenom cena bitcoinu, ale také bitcoinových futures. Na burze Cboe jejich hodnota dosáhla čísla 9840 dolarů, jednoměsíčního maxima. Futures se nicméně stále obchodovaly pod 200denním klouzavým průměrem (10 035 dolarů) a k překonání této hodnoty nakonec nedošlo. Nyní se kontrakty nacházejí na 9 320 dolarech, další americká burza, kde lze bitcoinové futures obchodovat, CME, uváděla poslední cenu 9305 dolarů.

2018-05-06

19:16:12 Na kryptoměnové burze OKEx byla včera uzavřena short pozice v hodnotě 119 milionů dolarů. „Shortování“ znamená, že si může obchodník půjčit určité množství kryptoměny, kterou okamžitě prodá a čeká na propad ceny. Když k němu dojde, nakoupí kryptoměnu zpět za nižší cenu a vrátí jí burze. Rozdíl v těchto dvou částkách je obchodníkův zisk, očištěný o poplatky a případné úroky. Jedná se však o riskantní strategii a při růstu ceny může naopak obchodující osoba prodělat, což při růstu ceny bitcoinu k 10 000 dolarům během včerejška byl i případ i zmíněného obchodu na OKEx. Přesná částka, o kterou obchodník likvidací pozice přišel, však není známa, jelikož není známá páka, na kterou obchodoval.

18:28:31 Sněmovna reprezentantů amerického státu Arizona neschválila návrh novely zákona o daních z příjmů zavádějící možnost platby daní v bitcoinech a dalších kryptoměnách. Návrh novely začátkem února schválil arizonský senát hlasy republikánských zákonodárců. Ač mají v arizonské Sněmovně reprezentantů Republikáni také většinu, schválený návrh již neobsahuje text, který by umožňoval platbu daní například v bitcoinech. Důvodem má být vysoká volatilita kryptoměn, která by znemožňovala přesně uhradit požadovanou částku, jelikož by vždy muselo následně po platbě dojít k jejímu převodu na americký dolar. S tím však tvůrce návrhu novely počítal a k převodu mělo docházet okamžitě po připsání kryptoměn na účet daňového úřadu.

18:03:42 Japonský regulátor, Úřad pro finanční služby (FSA), bude po japonských kryptoburzách vyžadovat dodržování dalších pravidel s cílem posílit ochranu investorů. Mezi tyto pravidla patří častější monitoring klientských účtů za účelem identifikace podezřelého chování na účtech, kontrola totožnosti klientů burzy, povinnost využívat u velkých převodů více hesel, oddělení aktiv klientů a burzy a ukládání kryptoměn v offline zařízeních. Kryptoburzám bylo také zakázáno obchodovat kryptoměny skýtající větší anonymitu jako například dash nebo monero. Dodržování pravidel by měli kontrolovat přímo v sídlech kryptoburz pracovníci FSA.

13:47:16 Jeden z nejbohatších lidí na světě, investor Warren Buffett, se opět ostře vyhranil vůči kryptoměnám. Učinil tak včera na výroční schůzi společnosti Berkshire Hathaway, kterou sám Buffett řídí. Dle něj kryptoměny čeká špatný konec, jakmile opadne euforie. Bitcoin pak nazval jedem na krysy. Dále uvedl, že bitcoin není produktivním aktivem na rozdíl třeba od půdy nebo korporátních akcií. Výsledkem je to, že poptávka investorů je jediným faktorem determinujícím cenu kryptoměn, což z nich činí vhodný nástroj pro šarlatány. Buffettova vyjádření ke kryptoměnám jsou poměrně konzistentní a dlouhodobě v negativním duchu. Zdá se, že kryptotrh si na tyto a podobná prohlášení již navykl a nemá tendenci na ně citlivě reagovat zvýšenými poklesy.

12:28:07 Největší švýcarská banka UBS nebude nabízet svým klientům obchodování s bitcoinem a ostatními kryptoměnami. Prohlásil to předseda UBS Axel Weber 3. května. Zároveň vyzval k přísnějším kontrolám kryptoměn, jelikož podle něj jsou často netransparentní a tím náchylné k zneužití. Virtuální měny jsou podle něj přinejlepším „vysoce spekulativním investičním nástrojem“ a v nejhorším případě se zase „podílejí na financování terorismu, praní špinavých peněz a jiných kriminálních aktivitách.“ V současné době kryptoměny podle jeho názoru nemají charakteristiky měny, jsou příliš volatilní a jsou jen zřídka užívány k řádným platbám. Weber nekritizuje kryptoměny poprvé. Loni například řekl, že „fundamentální nevýhodou bitcoinu je to, že počet vydaných mincí je limitovaný.“ Naopak pozitiva Weber vidí v technologii blockchainu, která stojí v pozadí kryptoměn. „Vše, co umožní procesy zjednodušit, urychlit a učinit je bezpečnějšími, je užitečné pro všechny z nás – pro klienta, akcionáře i banku.“

2018-05-05

23:55:18 Další banky budou jistě následovat příkladu Goldman Sachs a začnou také nabízet obchodování s kryptoměnami. Řekl to Spencer Bogart, partner ve společnosti Blockchain Capital, v pořadu televize CNBC 4. května. Své tvrzení vysvětlil tím, že nejde jen o vliv zvučného jména Goldman Sachs, ale že prostě trh kryptoměn je tak rozsáhlý, že jej nelze dále ignorovat. Většina z největších bank Wall Streetu zná výsledky, jakých kryptoměnové společnosti jako Coinbase a Binance dosahují a vědí také, že existuje reálné riziko, že některé z takovýchto společností by je mohly předčít, pokud se samy do obchodů s kryptoměnami nezapojí. Goldman Sachs o svém rozhodnutí informovali 2. května a zpočátku budou nabízet pouze derivátové produkty na bitcoin.

16:58:52 Společnost PricewaterhouseCoopers (PwC) učinila svou první oficiální investici v odvětví technologie blockchainu. Její dvě pobočky v Hong ‎Kongu a Singapuru získaly každá malý vlastnický podíl na společnosti VeChain, což je mimočínský startup zabývající se blockchainovou technologií. Platformu, kterou firma VeChain vytvořila, již využívá několik dalších zavedených společností napříč různými odvětvími. PricewaterhouseCoopers, jedna z velké čtyřky auditorských a poradenských firem, byla jednou z vůbec prvních společností světového významu, která nabídla svým klientům možnost hradit faktury v bitcoinech. Konkrétně s touto iniciativou přišla její pobočka v Hongkongu před koncem loňského roku. Ještě dříve společnost Ernst & Young, další člen velké čtyřky, umožnil svým klientům provádět platby za zboží a služby decentralizovanou kryptoměnou.

08:41:54 Kterých pět kryptoměn poskytuje největší anonymitu? Následující digitální měny slibují, že obsahují pokročilé a „fool-proof“ bezpečnostní prvky, jejichž cílem je ochránit identitu uživatelů a jejich aktivity ponechat zcela skryté. Čísla v závorce jsou platná k začátku května a udávají pořadí dané kryptoměny v žebříčku podle velikosti její tržní kapitalizace a dále cenu v dolarech: 1. Monero/XMR (pořadí 12., cena 244 dolarů); 2. Dash/DASH (pořadí 13., cena 490 dolarů); 3. Verge/XVG (pořadí 24., cena 8,13 centů); 4. ZCash/ZEC (pořadí 27., cena 303 dolarů); 5. Bitcoin Private/BTCP (pořadí 38., cena 36 dolarů).

2018-05-04

19:28:42 Finanční gigant J. P. Morgan Chase podal žádost o zaregistrování patentu, který by usnadnil mezibankovní převody za využití technologie blockchainu. Blockchain by měl být využíván ke sledování a usnadnění plateb mezi finančními institucemi. J. P. Morgan Chase si od toho slibuje snížení nákladů a urychlení přeshraničních plateb. Zároveň by se měla zlepšit zpětná kontrola proběhlých plateb. Zprávu přinesl The Fortune, který dále poznamenává, že to byl právě Jamie Dimon, ředitel společnosti, kdo se v minulosti ostře vyhranil vůči kryptoměnám, které nazval podvodem s tím, že vyhodí každého zaměstnance, u kterého zjistí, že obchoduje s bitcoinem. Dimon je však opatrný, pokud jde o rozlišení technologie blockchainu a kryptoměn. Žádost o registraci byla podána již v říjnu, nicméně zveřejněna byla až nyní.

17:43:11 Letecký průmysl zkoumá možnosti využití technologie blockchainu pro potřeby řízení dodavatelských řetězců jako například sledování dodávek jednotlivých dílů. Mezi společnostmi jsou jména jako Rolls-Royce, který vyrábí motory letadel, Moog, který je dodavatelem systému letové kontroly nebo výrobce letadel Airbus. Korporace Sabre, která patří k největším světovým technologickým společnostem v oblasti globálních distribučních systémů pro rezervace letenek, vidí potenciál blockchainu například v uchovávání dat o výrobci a datu výroby součástky a její instalace. Ředitel společnosti, Philip Likens, k tomu poznamenal: „jedná se o situaci, kdy nepotřebujeme velmi rychlou tenchnologii, ale je potřeba věřit tomu, co je uloženo v blockchainu“.

15:53:41 77 procent vedoucích pracovníků v oblasti informatiky nemá v současnosti s využitím blockchainu žádné konkrétní plány. Vyplývá to z výzkumu publikovaného 3. května, který provedla americká společnost Gartner zabývající se výzkumem a poradenstvím v oblasti informačních a komunikačních technologií. Dotazováno bylo 3 183 informatiků ve vedoucích funkcích z celého světa. Z jejich odpovědí vyplývá, že 66 procentům z nich je blockchain znám, ale jen 22 procent respondentů jej plánuje využít. Z toho 14 procent plánuje jeho využití v středně až dlouhodobém časovém horizontu a 8 procent v krátkodobém. Pouze jediné procento dotázaných již blockchain využívá. Studie také ukázala, že některé obory jsou nové technologii více otevřené než jiné. Respondenti ze sektoru finančních služeb se plánováním a experimentováním v oblasti technologie blockchainu zabývají nejvíce. Na dotaz, zda mají s kryptoměnami nějaké konkrétní plány, odpovědělo 20 procent finančních firem, že se tak stane do konce roku 2018.

15:28:03 Čínská firma Bitmain, výrobce výkonných těžebních zařízení typu ASIC na těžbu kryptoměn, oznámila 3. května nový Antminer Z9 určený pro těžbu zcash a měn založených na algoritmu Equihash. Prodej začne v červnu a dodávky jsou omezeny na jeden stroj na osobu. Zpráva přišla přesně měsíc poté, co Bitmain ohlásil Antminer E3 – první ASIC zařízení umožňující těžbu měn postavených na algoritmu EtHash, jako jsou ethereum a ethereum classic. Ještě předtím byl v letošním roce představen ASIC stroj Antminer X3 umožňující těžbu například monera a dalších kryptoměn založených na algoritmu CryptoNight. Stroje typu ASIC jsou kontroverzní od jejich uvedení a u části kryptokomunity vyvolávají odpor. Jejich kritici říkají, že používání ASIC zařízení pro těžbu je v rozporu s decentralizovaným pojetím kryptoměn a někteří z vývojářů jednotlivých projektů slíbili, že pozmění algoritmy, aby zmařili činnost výrobců jako je Bitmain. Konkrétně na oficiálním fóru měny zcash, která je postižena nejnovějším Antminerem Z9, debata o ASIC resistenci právě probíhá.

11:01:10 Goldman Sachs, americký finanční gigant, říká, že „bitcoin není podvod“ a plánuje s ním obchodovat. Informaci o tom přinesl the New York Times 2. května. Zpočátku bude banka nabízet pouze různé kontrakty zaměřené na bitcoin, přímé obchodování s kryptoměnou přijde později. Goldman Sachs své rozhodnutí nabízet obchody s bitcoinem zdůvodňují tím, že byli zaplaveni žádostmi od svých klientů a že s nimi souhlasí v tom, že bitcoin nebo bitcoinové futures jsou alternativními uchovateli hodnoty. Přesto však banka zdůrazňuje, že není žádným „bitcoinovým pravověrcem“ a i při přípravě nabídky nových bitcoinových obchodů panoval jistý skepticismus. A například loni v prosinci, když cena bitcoinu dosahovala historicky maximálních hodnot, prohlásil ředitel Goldman Sachs Lloyd Blankfein, že bitcoin „není nic pro něj“. Kryptotrh zareagoval na nynější zprávu růstem, bitcoin od středy posílil již o více jak 700 dolarů.

10:45:18 Nouriel Roubini říká, že bitcoin je nesmysl a přitahuje pouze hlupáky. Jde o ekonoma New York University a známého „medvěda“, který si vysloužil přezdívku „doktor osud“ za své predikce finančních krizí. Ostrá slova o bitcoinu a blockchainu pronesl na středečním panelu konference the Milken Institute Global Conference v debatě se svými protivníky. Několikrát zopakoval, že technologie zastřešující bitcoin je také nesmysl. Blockchain nazval „glorifikovaným excelovským sešitem“ a poukázal na to, že majitelé kryptoměn stále využívají centralizované burzy pro uskutečnění svých transakcí – „není to žádná decentralizace, je to jen nesmysl,“ řekl Roubini. Investory, kteří nakoupili bitcoin loni, když se obchodoval za 20 000 dolarů, nazval hlupáky. „Byla to bublina a oni se k párty přidali pozdě.“

2018-05-03

19:31:39 Bitcoin ztratí své prvenství a ceny kryptoměn poklesnou až o 90 procent, vše v následujících 12 měsících. Tvrdí to ve své zprávě publikované 2. května investiční banka GP Bullhound, která se zaměřuje především na technologické trhy v Evropě, Asii a Severní Americe. Predikovaná velká cenová korekce však nemusí nutně znamenat jen špatné zprávy pro kryptoměnový trh, přestože ji má přežít jen velmi málo kryptoměn. V současnosti existuje na trhu více než tisíc různých kryptoměn. Avšak pro ty, které tuto „kryptozimu“ přečkají, bude růstová dynamika bezprecedentní. Autoři předpovědi sázejí na úspěch etherea. Ethereum si podle nich udrží svou pozici jasného lídra a stane se nejcennější kryptoměnou z hlediska tržní kapitalizace. Za poslední týden se tak jedná již o třetí předpověď pozitivního vývoje ceny etherea a podle pohledu na trh tyto předpovědi přinášejí kýžený efekt v podobě více jak desetiprocentního růstu ceny této kryptoměny. Z pohledu aktuálních čísel činí tržní kapitalizace bitcoinu 163 miliardy dolarů, na druhém místě za ním je ethereum s tržní kapitalizací 76,5 miliardy dolarů.

18:58:54 Čtyři největší světoví výrobci automobilů se přidali k nové blockchainové koalici. 1. května byli oznámeni zakládající členové této iniciativy pojmenované the Mobility Open Blockchain Initiative (MOBI) a patří mezi ně BMW, Ford, General Motors a Renault. Kromě výrobců aut jsou členy také výrobci auto-součástí (Bosch, ZF), přední poradenské a technologické společnosti (Accenture, IBM), skupiny podnikající v odvětví blockchainu (Consensys, Hyperledger) a další. MOBI je tak vůbec největším konsorciem zaměřeným na aplikaci blockchainové technologie v automobilovém průmyslu. Jeho záměrem je vytvoření obecných a jednotných standardů, které umožní například platby, sdílení dat a komunikaci mezi vozidly. Cílem je stvořit nový digitální mobilní ekosystém, pokrývající vše od sdílených jízd po samořiditelná vozidla. Chris Ballinger, předseda a ředitel MOBI, k tomu řekl: „Když se každý z výrobců aut snaží vyrobit svou vlastní auto-peněženku, svůj vlastní systém pro platby poplatků, nebo svou vlastní službu pro sdílenou jízdu, nemůže to fungovat; je to jako Babylonská věž.“

15:23:51 Jedna z největších kryptoburz, Bitfinex, přidala do svého portfolia podporu pro kryptoměny stellar lumens (XLM) a verge (XVG). Oznámila to na svém blogu v úterý. Obě kryptoměny se tak nyní obchodují v páru s bitcoinem, ethereem, americkým dolarem, britskou librou, eurem a japonským jenem. Bitfinex také přidává podporu pro bitcoinInterest (BCI), zatím jen v podobě možnosti ukládání kryptoměny a později počítá také s možností obchodování, jakmile bude zajištěna dostatečná likvidita. Kryptoburza tak navazuje na předchozí měsíc, kdy přidala 12 nových kryptoměnových párů.

12:34:08 Zájem o kryptoměnové deriváty v podobě CFD se významně podílel na meziročním nárůstu příjmů společnosti Plus500. Ta zaznamenala za první čtvrtletí letošního roku oproti stejnému období loni nárůst příjmů o 284 procent. Plus500 je mimo jiné poskytovatelem online platformy pro obchodování derivátů pro retailové zákazníky a její klienti mohou obchodovat CFD (kontrakty na vyrovnávání rozdílů) ve více než 50 zemích a využívat více než 2 200 různých podkladových aktiv. Firma nicméně neočekává, že takto velký nárůst obchodní aktivity by se opakoval během celého letošního roku, protože nejúspěšnějším měsícem byl leden s velmi volatilními trhy a s velkým zájmem o nabídku kryptoměnových CFD, který přilákal velký počet nových klientů. V dalších dvou měsících prvního čtvrtletí se obchody už přiblížily svým obvyklým hodnotám.

11:15:03 Cena bitcoinu v roce 2018 dosáhne 20 tisíc dolarů, ale ethereum si povede ještě lépe. To si myslí Alexis Ohanian, spolutvůrce webu Reddit, internetový podnikatel a investor (a manžel tenistky Sereny Williamsové). V rozhovoru pro Fortune Ohanian řekl, že ethereu věří, protože je lépe využitelné než bitcoin. Pro vývojáře je podle něj náročnější budovat aplikace založené na bitcoinovém blockchainu a shledávají ethereum flexibilnějším. Jeho predikce je následující: do konce roku se cena bitcoinu více než zdvojnásobí a znovu dosáhne svého historického maxima 20 tisíc dolarů, zatímco cena etherea dosáhne 21 násobku současné hodnoty a do konce roku 2018 dosáhne na 15 tisíc dolarů. Aktuální cena bitcoinu se podle coinmarketcap.com pohybuje kolem 9200 dolarů a etherea nad 710 dolary.

10:14:49 Zájemci o účast na Blockchain & Bitcoin Conference v Praze mají dnes možnost koupit lístek na tuto událost s 30 procentní slevou. K dispozici je omezený počet lístků a nabídka platí jen dnes. Registrace a zakoupení lístků je možné zde.

2018-05-02

16:33:39 Mírová dohoda mezi Severní a Jižní Koreou byla zaznamenána na blockchain etherea. Texty tak jsou natrvalo veřejně přístupné. Dohodu podepsali lídři obou zemí v rámci mezikorejského summitu na konci minulého měsíce.

16:29:41 Přes Facebook Messenger se šíří malware, který těží kryptoměny. Jedná se o rozšíření internetového prohlížeče Chrome, který posílá referenční odkazy všem kontaktům uloženým v Messengeru. FacexWorm, jak se virus nazývá, vkládá těžební skript změněné verze aplikace Coinhave, která se používá pro těžbu monera, do každé stránky, kterou napadený uživatel navštíví. Zároveň se tento virus pokouší ukrást transakce na obchodních platformách a online peněženkách nahrazením adresy recipienta adresou útočníka. Informuje o tom portál SC Media. K infekci však došlo u malého počtu uživatelů a od prvního útoku od srpna 2017 Chrome Web Store odstranil již mnoho takovýchto rozšíření Chromu. Jako prevenci by si uživatelé nicméně měli dávat pozor na nabízená rozšíření Chromu po kliknutí na odkaz, který jim přijde od některého z kontaktů uložených v Messengeru.

15:11:46 V kryptokomunitě se možná schyluje k revoluci, při které by hlavní kryptoměny mohly opustit těžební algoritmus PoW (Proof-of-Work, tedy „výdělek za důkaz práce“). Důvodem je těžařský gigant, čínská firma Bitmain, která si buduje monopolní postavení na trhu s vývojem a prodejem těžařského zařízení typu ASIC. To vadí nejen tradičním těžařům využívajícím grafické karty, ale také samotným vývojářům, jelikož celý kryptoměnový ekosystém se tím více centralizuje a je tak náchylnější k útokům. Komunity kolem jednotlivých kryptoměn proto debatují o tom, zda má jejich měna zůstat ASIC resistentní. Když Bitmain dříve představil nové zařízení Antminer X3 umožňující těžbu například monera, komunita rozhodla o aktualizaci těžebního protokolu a monero zůstalo ASIC resistentní – zároveň však došlo k rozštěpení měny a tři její nově vzniklé forky těžbu přes ASIC zařízení umožňují. Začátkem dubna Bitmain ohlásil Antminer E3 - první ASIC zařízení umožňující těžbu měn založených na algoritmu EtHash, jako jsou ethereum a ethereum classic. Nyní se spekuluje, zda ethereum třeba zcela neopustí těžební algoritmus PoW a nepřejde čistě na PoS (Proof-of-Stake, tedy „výdělek za důkaz vkladu“). Vitalik Buterin, spolutvůrce etherea, zatím volí vyčkávání a chce se nejdříve přesvědčit, jak moc účinný nový stroj od Bitmainu ve skutečnosti bude.

12:32:07 Vitalik Buterin, spolutvůrce etherea, hlásí, že „sharding se blíží“. Oznámil to na Twitteru 30. dubna. Sharding („lámání“) je metodou, která navýší počet transakcí, které může blockchain zpracovat. V podstatě jde o to, že blockchain etherea bude „rozlámán“ na více částí a každý uzel sítě bude zpracovávat pouze jeho zlomek (shard). V současnosti každý uzel sítě ukládá blockchain celý, jedná se tak o sdílenou databázi. Ohlášená inovace může dramaticky navýšit kapacitu zpracování transakcí s ethereem v této síti.

2018-05-01

16:20:17 Japonští regulátoři se zabývají návrhem zabránit kryptoburzám v obchodování „anonymních“ altcoinů jako jsou dash (DASH) a monero (XMR). Informoval o tom Forbes 30. dubna. Pracovní skupinu, která o tomto tématu diskutovala, tvořili experti na kryptoměny a zástupci japonského vládního Úřadu pro finanční služby (FSA). Nejmenovaný člen této pracovní skupiny podle Forbes prý prohlásil, že „ by mělo být seriozně diskutováno o tom, zda by jakákoli registrovaná kryptoburza měla mít povolení obchodovat takovéto kryptoměny.“ Japonská burza Coincheck (která byla v lednu zasažena velkým hackerským útokem) přestala obchodovat monero, dash a zcash už v březnu. Pokud volání regulátorů vyslyší i ostatní burzy, může to znamenat začátek konce „anonymních“ měn na japonských a možná i na globálních burzách. To vede až k úvahám, že by tak mohla vzniknout dvoustupňová kryptoekonomika: první hlavní proud určený pro poslušné a regulované účastníky, druhý temnější proud pro milovníky soukromí a anonymity, kteří budou nakupovat coiny na neregulovaných burzách a bude na ně pohlíženo stejným způsobem jako na teroristy a na ty, kdo perou špinavé peníze.

11:15:34 Australský UNICEF představil 29. dubna svou novou iniciativu, která zájemcům umožní přispět na charitativní účely tím, že dovolí, aby byly na jejich počítači těženy kryptoměny. Webová stránka se nazývá The Hopepage. Technické podrobnosti sice nebyly oficiálně zveřejněny, ale odborníci zjistili, že stránka používá těžební software AuthedMine, což je varianta Coinhive, který se užívá k těžbě monera. Zástupce UNICEF Australia ujišťuje, že vše je transparentní, že uživatelé mohou sami regulovat, kolik z výpočetního výkonu jejich počítače bude „darováno“ a že těžba je pro počítač zcela bezpečná. Kritici nicméně poukazují na to, že nedávno publikovaná studie o těžbě kryptoměn od Concordia University uvádí, že uživatelé svolní s těžbou si nemusí být vědomi možnosti zvýšení účtů za elektřinu, zpomalení internetu, zpomalení počítače ani snížení doby jeho životnosti. UNICEF letos podobnou charitativní kampaň zaměřenou na těžbu etherea již vedl. Po dvou měsících, když kampaň skončila, vydělala něco málo přes tisíc eur od více než 11 tisíc přispěvatelů.

11:00:38 Indie získá 30% slevu na venezuelskou surovou naftu, pokud za ni bude platit venezuelskou státní kryptoměnou petro. Informace přišla z kryptoburzy Coinsecure. Nabídku obdržela indická vláda od venezuelského blockchainového týmu minulý měsíc. Tento tým navštěvuje různé země a dává jim své nabídky. Podle zatím neověřených informací by Coinsecure měla petro v Indii prodávat. Státem emitovaná kryptoměna petro byla uvedena 20. února v předprodeji, který byl ukončen 19. března a zúčastnilo se ho více než 127 zemí. Objevily se však také otázky, jak moc bude tato měna využívána v globální ekonomice, zvláště s ohledem na ekonomické sankce uvalené na Venezuelu.

10:36:53 Firma MasterCard publikovala další nový patent, který souvisí s blockchainovou technologií. Novinka má urychlovat aktivaci nových uzlů v blockchainu. MasterCard Labs si do současné doby nechaly zapsat již více než třicet patentů souvisejících s kryptoměnami a technologií blockchainu. Firma se tak jeví jako výrazně pro-blockchainová, ale zároveň anti-bitcoinová. Například její ředitel loni v říjnu posměšně nazval nevládně emitované kryptoměny „odpadem“.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *