Denní zprávy – srpen

2018-08-31

14:10:31 Rusko chce podrobně sledovat transakce svých občanů s kryptoměnami a jejich kryptopeněženky. Ruská složka BBC informovala o tom, že federální agentura pro finanční monitorování Rosfinmonitoring vyhlásila veřejné výběrové řízení na vytvoření analytického nástroje pro sledování operací s kryptoměnami (zejména s bitcoinem) a e-peněženkami. Nový nástroj se má stát součástí balíčku analytických programů pro sledování finančních transakcí a pro prevenci finančních zločinů a financování terorismu. Nový produkt má být hotov do konce roku 2018. Má být schopen sledovat transakce osoby přiřazením jejího čísla bankovního účtu, kreditní karty a telefonu a prolinkovat je s její e-peněženkou a kryptotransakcemi. Podle BBC zakázku na vývoj produktu získala moskevská firma SPI. Agentura Rosfinmonitoring i firma SBI odmítly záležitost pro BBC komentovat s tím, že projekt podléhá utajení.

13:444:38 Britská nadnárodní společnost Standard Chartered (SC) odhalila, že pracuje na pilotním blockchainovém projektu pro bankovní záruky. V tiskové zprávě z 30. srpna SC, která se zabývá bankovními a finančními službami, uvádí, že při tom užívá blockchainovou technologii R3 Corda. SC na projektu spolupracuje s finanční částí Siemensu (Siemens Financial Services) a s obchodní finanční platformou TradeIX. Pilotní projekt byl zahájen v březnu a dokončen by měl být do konce roku 2018. Bankovní záruky jsou tradičně oblastí, která vyžaduje velké množství „papírování“ a toto první blockchainové řešení v tomto oboru by mělo celý proces plně digitalizovat. Vedoucí obchodních produktů společnosti SC Samuel Mathew to okomentoval: „Budoucnost obchodu bude celá o datech.“

08:01:53 Indická centrální banka (RBI) zkoumá možnost vytvoření své vlastní digitální měny. Reserve Bank of India potvrdila vytvoření meziresortní skupiny, která má za úkol analyzovat proveditelnost vydání digitální měny centrální banky (central bank digital currency - CBDC), kterou by kryla indická měna rupie. Informovaly o tom 30. srpna indické Economics Times. Vytvoření skupiny odborníků i její zaměření bylo specifikováno ve výroční zprávě banky za období 2017-18. Podnět pro zkoumání možnosti vydávat CBDC má údajně vycházet především z úvah o snížení nákladů. Economic Times citují statistiku, která říká, že náklady na tisk papírových bankovek v Indii pro finanční rok 2018 dosáhly 89 milionů dolarů. Mezi dalšími faktory jsou podle Economic Times rychlé změny v oblasti plateb a vzestup privátních digitálních tokenů.

07:55:22 Yahoo Finance nově nabízí možnost přímého nákupu a prodeje bitcoinu, etherea a litecoinu. Podle tržní kapitalizace jde aktuálně o měny číslo jedna, dva a sedm. Tlačítka pro nákup a prodej těchto kryptoměn na Yahoo Finance však nyní vidí pouze obchodníci ve Spojených státech. Nákup kryptoměn skrze tento portál má různá pravidla v závislosti na regionu a pohybuje se co do složitosti od jednoduchého až po velmi obtížný. Obvykle se na uživatele vztahují různé limity, dokonce i na ty s kompletním KYC (Know Your Client - poznej svého klienta) profilem. Charlie Lee, tvůrce litecoinu, to však přesto pozitivně okomentoval a věří, že je to další krok k masovému přijetí kryptoměn a litecoinu.

2018-08-30

17:53:31 V úterý byly zaznamenány dva přesuny velkého objemu tokenů XRP. První transakce zahrnovala 2,1 miliardy XRP v hodnotě okolo 740 milionů dolarů. Druhá o několik minut později mezi jinými adresami čítala 4,6 miliard XRP v hodnotě cca 1,6 miliardy dolarů. Zajímavý je u těchto transakcí také nízký poplatek 0,000012 XRP, což je méně než 1 cent, a v neposlední řadě rychlost převodu v řádu sekund. Převedené prostředky činí zhruba 6,7 procent všech tokenů XRP a necelých 17 procent XRP z množství, které bylo doposud uvedeno do oběhu. O odesílatelích a důvodech se převodu se pouze spekuluje. Společnost Ripple, která XRP emitovala, se k transferům nevyjádřila.

15:00:20 Kryptoburza Binance a další tři velké burzy se spojily, aby financovaly nový projekt „stabilní měny“ s názvem Terra. Jejich cílem je navyknout spotřebitele, aby k placení používali digitální měny, a to právě skrze takzvanou „stablecoin,“ která by neměla trpět cenovou volatilitou jako například bitcoin. Terra a její korejsko-američtí zakladatelé zatím získali 32 milionů dolarů od kryptoburz a od investičních fondů zaměřených na blockchain. Terra zdaleka není jediným projektem „stabilní měny,“ ovšem novinkou zde je to, že spolupracuje s množstvím asijských podniků z oblasti e-commerce, které by své zákazníky měly podnítit k využívání této nové měny. Zákazníci, kteří k platbě užijí tuto měnu, například získají slevy nebo odměny. Obchodníci jsou zase na úspěchu projektu motivováni tím, že budou platit pouze zlomek transakčních poplatků, které jinak platí Vise a ostatním platebním společnostem. Projekt Terra bude zpočátku krýt své tokeny fiat měnou získanou od investičních partnerů – plánuje vybrat celkem 100 milionů dolarů a 90 procent z toho užít jako měnovou rezervu. Později by jako rezerva měla sloužit jiná kryptoměna. Na tomto projektu se vedle Binance Labs podílejí burzy OKEx, Huobi Capital a Dunamu & Partners.

14:43:03 Lloyd's of London nenápadně vstupuje na krypto-pojistný trh. Tři století starý trh pojistitelů (nejde o klasickou pojišťovnu) již v tichosti poskytuje krytí proti krádeži kryptoměn. Sama korporace nechce komentovat, zda její agenti mohou nabízet pojistné krytí kryptoaktiv. Ale 28. srpna bylo oznámeno, že společnost Kingdom Trust, což je kvalifikovaný správce asi třiceti kryptoměn, rozšiřuje své služby bezpečné úschovy o pojistné krytí proti krádeži a proti ztrátě v důsledku přírodní katastrofy, a to s laskavým svolením upisovatelů společnosti Lloyd's. Brokerem, který zajistil pojistné krytí společnosti Kingdom Trust, je Illinoiská firma SDBIC, která říká, že ohledně kryptoměn stále vládne mezi pojistiteli jistá zdrženlivost. Ale to by se mohlo brzy změnit. Jak řekl Jerry Pluard, president SDBIC: „Asi deset syndikátů v Lloyd's projevilo ochotu a vyvíjejí aktivitu při vyhodnocování kryptorizik.“

08:15:29 University College Oxford vytvořila blockchainové výzkumné centrum. Záměrem nového centra je posunout tuto vznikající technologii směrem k mainstreamu a vyřešit některé výzvy, které blockchain přináší. Centrum vede profesor Bill Roscoe, který řekl: „Nové centrum se soustředí na přenesení blockchainu do mainstreamu. Této vize dosáhneme užitím zelené těžební technologie a přijetím regulace skrze odpovídající KYC pokyny (Know Your Client – poznej svého klienta).“ Oxford však již není první univerzitou, která zřídila výzkumné centrum blockchainu.

08:00:33 Některé aplikace na těžbu kryptoměn zůstávají v Google Play Store i přes jejich zákaz. Uvádí to zpráva publikovaná 28. srpna, kterou vypracoval Next Web. Google zakázal tyto aplikace 27. července a poskytl jejich developerům třicetidenní odkladnou lhůtu. I po uplynutí této lhůty prý Next Web našel v Play Store osm těchto aplikací, tři z nich již byly odstraněny. NeoNeonMiner, Crypto Miner PRO, Pickaxe Miner a Pocket Miner stále zůstávají, zatímco Bitcoin Miner údajně tvrdí, že jeho nabídka splňuje podmínky zavedené společností Google.

2018-08-29

18:17:49 Nejistota ohledně regulace a nedostatek uživatelské důvěry nejvíce brzdí přijetí blockchainu firmami. Uvádí to studie auditorské společnosti PricewaterhouseCoopers, která má název „Blockchain is here. What’s your next move?“ a která byla publikována 27. srpna. Dotazováno bylo 600 vedoucích pracovníků v patnácti zemích světa ohledně vývoje blockchainu a jejich názorů na jeho potenciál. 84 procent respondentů uvedlo, že u nich již probíhají nějaké blockchainové iniciativy - čtvrtina z nich již plně realizovala blockchainové implementace nebo alespoň zahájila pilotní projekty. 46 procent dotázaných uvedlo finanční sektor jako vedoucí, pokud se jedná o vývoj blockchainu v následujících třech až pěti letech. Pro stejné časové období respondenti identifikovali jako odvětví se slibným potenciálem pro blockchain následující: energetika (14 procent), zdravotnictví (14 procent) a průmyslová výroba (12 procent). Z geografického hlediska dotázaní označili za vedoucí trhy, pokud jde o vývoj blockchainu, Spojené státy (29 procent) a Čínu (18 procent). Respondenti také předpovídají, že během následujících tří až pěti let se centrum hlavního vlivu přesune do Číny (30 procent).

14:00:14 Nová burza Huulk, která podala žádost o licenci k provozu na Maltě, plánuje nabídnout možnost obchodovat tokeny v rámci ICO (primární nabídka virtuálních mincí), které jsou v souladu s islámským právem šaría. Na její platformě bude navíc možné obchodovat jak akcie, tak i komodity a především kryptoměny. Tyto aktiva budou vzájemně propojeny a za bitcoin tak bude možné koupit třeba zlato nebo akcie společnosti Apple. Pokud jde o obchodování s akciemi, burza se chce zaměřit na fintech společnosti pocházející převážně z muslimských zemí. Huulk je součástí skupiny OneGram, která sama vydala tokeny kryté zlatem. Tyto tokeny by měly být zájemcům k dispozici i na platformě Huulk a to od poloviny září.

11:46:44 Blockchain nahradí stávající technologie během pár let, říká IT ředitelka banky americké JP Morgan Lori Beer. Prohlásila to na tiskové konferenci v Buenos Aires a informoval o tom 23. srpna argentinský web Cripto247. Lori Beer vysvětlila, že JP Morgan užívá blockchainovou technologii „ke zjednodušení platebního procesu a k uchovávání informací o zákaznících, které se vztahují k politice KYC (Know Your Customer – poznej svého klienta).“ Dodala, že blockchain pomáhá v prevenci praní špinavých peněz. Lori Beer byla také tázána, jaká je pozice JP Morgan ohledně nakupování kryptoměn. Řekla, že banka podporuje pouze to, co je regulováno, a že má své specialisty, kteří vyhodnocují, co se děje s virtuálními měnami. Když byla dotázána, jaký je postoj této instituce k ICO, Lori Berr na otázku neodpověděla.

11:31:23 Hongkongská kryptoburza OKEx zavádí administrativní změny, aby se přizpůsobila požadavkům Pekingu. Změny zahrnují například denní limit čerpání, omezené využívání účtu či zákaz neregistrovaných výběrů. OKEx uvedla, že nová politika začala platit 28. srpna, když informovala své partnerské platformy o změnách, které budou založeny na stupňovitém ověřování systému KYC (Know Your Customer – poznej svého klienta). Tento krok kryptoburzy OKEx přichází po řadě dalších zpřísnění regulace kryptoodvětví v Číně.

08:09:05 Charlie Lee nebude nakupovat zpět litecoin, jelikož vlastnictvím tohoto aktiva by se prý dostal do konfliktu zájmů. Zakladatel sítě Litecoin a tvůrce kryptoměny litecoin (LTC) tento svůj záměr zopakoval v televizi CNBC tento týden. Charlie Lee se již dříve dostal pod palbu, když oznámil, že všechny své LTC podíly prodal v prosinci 2017, kupodivu v době, kdy cena této kryptoměny dosahovala nejvyšších hodnot. Tehdy k tomu řekl: „Kdykoli tweetuji o ceně litecoinu nebo jen dobré či špatné zprávy, jsem obviňován, že to dělám pro osobní prospěch. Někteří lidé si dokonce myslí, že shortuji LTC! Takže v jistém smyslu to pro mě je konflikt zájmu držet LTC a tweetovat o něm, jelikož mám tak veliký vliv.“ Zatímco jeho rozhodnutí nenakupovat LTC někteří přivítali, od mnoha jiných je Lee kritizován, že se neúčastní vlastního projektu, jelikož to následně narušilo důvěru investorů a obchodníků.

2018-08-28

17:00:10 Čínští výrobci rigů pro těžbu bitcoinu chtějí získat miliardy dolarů z IPO plánovaných v Hongkongu. Jde o tři z největších světových výrobců zařízení určených pro těžbu kryptoměn: Bitmain, Canaan Inc a Ebang International Holdings. Bitmain se rovněž zabývá těžbou kryptoměn v rámci svého poolu. Jejich plánovaná IPO (primární veřejná nabídka akcií) však u některých odborníků vyvolávají obavy, zda mohou být úspěšná. Například americký výrobce grafických karet Nvidia Corp v srpnu uvedl, že jeho prodeje kryptotěžařům ve druhém čtvrtletí činily pouze 18 milionů dolarů v porovnání se 100 miliony, které očekávali analytici. Navíc společnost Nvidia uvedla, že v příštích měsících neočekává „žádný příspěvek,“ pokud jde o příjmy z oblasti kryptoměn. Odborníky v souvislosti s těmito IPO znepokojuje pokles ceny bitcoinu, který snižuje ziskovost těžby a to zase snižuje poptávku po těžebních zařízeních a komponentech. Mezi další obavy patří podrobné prověrky regulátorů a také slabá výkonnost ostatních akciových úpisů v Hongkongu v tomto roce.

14:40:13 Indická centrální banka (RBI) vytvořila své nové oddělení, a to blockchainový útvar. Stalo se tak přibližně před měsícem a bez oficiálního oznámení, a to uprostřed pokračujících kontroverzí ohledně kryptoměn a stávajícího zákazu na kryptoměny, který RBI (Reserve Bank of India) vydala v dubnu. Nový útvar se zaměřuje na blockchain a umělou inteligenci a jeho cílem je zvýšit znalosti centrální banky o nových finančních technologiích a do budoucna možná také sepsat pravidla a vytvořit regulaci této oblasti. Přes nedostatek oficiálních informací analytici tento krok RBI uvítali.

12:42:18 Bitcoin v noci zaznamenal rychlý růst téměř o 200 dolarů. K tomu mu nejspíš dopomohla další injekce tokenů USDT společnosti Tether, ke které došlo ve stejné době. Nejprve byly na kryptoburzu Bitfinex vloženy USDT v hodnotě 50 milionů dolarů, následně další balík v hodnotě 30 milionů dolarů. Pokud jde o obchodování kryptoměn v páru s americkým dolarem, připadá na Bitfinex poměrně velký podíl a to více jak 38 procent. To opět rozvířilo debatu o možné snaze Tetheru manipulovat trh, jelikož ke stejnému kroku s podobným scénářem došlo již několikrát. Každý token USDT by přitom měl být kryt 1 dolarem a jeho cena by toto krytí měla vždy reflektovat. Je proto označován za tzv. „stablecoin“, tedy stabilní měnu, ke které se mohou investoři uchylovat v době vyšší volatility. Tether nařčení z manipulace odmítá, vyloučila jí také kontrola renomované právní společnosti, i když se nejednalo o klasický audit.

08:14:58 Komisařka SEC Hester Peirce v červenci překvapivě nesouhlasila s rozhodnutím svých kolegů o zamítnutí žádosti bratří Winklevossových o povolení bitcoinového ETF. Zmínila při tom riziko „zůstat pozadu“ a řekla, že toto rozhodnutí posílá „silný signál, že inovace je na našich trzích nevítaná.“ Hester Peirce je komisařkou americké SEC (Komise pro cenné papíry a burzy) sedm měsíců a za tu dobu se stala hlasem inovací pro kryptoměnový trh. Editovaný rozhovor s ní přinesl portál Marketwatch a hovoří v něm o svém nesouhlasu se zamítnutím ETF bratří Winklevossových, o balancování inovací a regulace, o tom, zda jsme blíže bitcoinovým ETF, a dalších tématech.

08:00:37 Ruský letecký dopravce S7 Airlines uzavřel partnerství se státním gigantem Gazprom Neft a začne využívat blockchainových smart kontraktů v oblasti leteckých paliv. Potvrzuje to tisková zpráva z 24. srpna. Společnost S7, která v posledních dvou letech již vyvinula několik praktických využití blockchainu, bude nyní tuto technologii užívat pro zvýšení efektivnosti dodávek pohonných hmot i plateb za ně, stejně jako v procesu doplňování paliva na letištích. Podle zúčastněných stran se jedná o první využití tohoto typu blockchainových technologií na ruském trhu. Smart kontrakty nahradí stávající složitější proces, který zahrnuje předběžné platby, bankovní záruky a „související rizika,“ což následně povede k úspoře času i snížení nákladů na práci, vysvětluje Gazprom.

2018-08-27

13:41:35 Velká Británie představuje pro americkou kryptosměnárnu Coinbase nejrychleji rostoucí trh. Řekl to šéf britské sekce Coinbase, Zeeshan Feroz. Coinbase letos získala od britského regulátora (Financial Conduct Authority) tzv. e-money licenci, která jí opravňuje k vydávání elektronických peněz a také poskytování platebních služeb. Dle Feroze je to důkaz, že burza splňuje stejné standardy jako regulované finanční instituce. Uvedl také, že hlavní výzva, které nyní kryptoprostor čelí, je nedostatečná regulace, která vede ke zvýšeným rizikům. V jasné regulaci kryptosměnáren vidí Feroz způsob, jak zajistit povinnou péči a transparentnost v kryptosvětě.

10:16:22 Bitmain, který patří k největším výrobcům zařízení pro těžbu kryptoměn, nyní nově vyžaduje ověření identifikace při zakoupení jeho produktů. To se plně vztahuje na zahraniční zákazníky a musí k ní dojít ještě před nákupem, jinak hrozí, že Bitmain odmítne svůj produkt prodat. Identifikaci lze splnit doložením předmětného dokladu jako například pasu nebo řidičského průkazu a také potvrzením adresy. Čínští zákazníci v případě platby do 45 000 dolarů mohou nakupovat výrobky bez nutnosti ověřit svou identifikaci. Důvody pro tento krok nejsou známy, Bitmain pouze uvádí, že tak činí v souladu s regulatorními požadavky. Spekuluje se však také o obezřetnostním přístupu Bitmainu před chystaným primárním úpisem svých akcií (IPO).

10:00:29 Jihokorejské kryptoměnové burzy patrně ztratí některé výhody v podobě daňových úlev. V současnosti jsou tyto kryptoburzy ze zákona považovány za venture společnosti nebo malé a střední podniky. Na ty se vztahuje výjimka umožňující v prvních 5 letech jejich fungování snížit daň z příjmů a korporátní daň o 50 až 100 procent. V novele daňového zákona, kterou navrhuje vláda, by v seznamu subjektů, na které se výjimky z platby daní vztahují, kryptoburzy již nefigurovaly. Dle jihokorejské vlády je to z toho důvodu, že společnosti nabízející obchodování s kryptoměnami nepřináší žádnou přidanou hodnotu. Novela zákona o daních bude předložena jihokorejskému zákonodárnému orgánu a v případě jejího schválení nabude účinnosti příští rok.

07:54:01 Spoluzakladatel populární sociální sítě Reddit a investiční společnosti Initialized Capital , Alexis Ohanian, vyjádřil své přesvědčení o růstu ceny bitcoinu. Initialized Capital patří mezi první investory americké kryptosměnárny Coinbase. Ohanian již v červenci uvedl, že bitcoin dosáhne svého letošního maxima opětovně na 20 000 dolarech. Je si plně vědom volatility bitcoinu, přesto si myslí, že počet jeho uživatelů a držitelů se bude zvyšovat. Hlavní důvod vidí v ještě větší volatilitě měn národních. Jako příklad uvádí tureckou liru, která v posledních týdnech procházela krizovým obdobím, když za poslední měsíc ztratila oproti americkému dolaru téměř čtvrtinu své hodnoty. Bitcoin dle něj nabízí stabilnější alternativu. „Zatím se však nacházíme ve velmi rané fází,“ říká Ohanian k rozšíření bitcoinu a zároveň varoval před nadměrným investováním prostředků do každodenního spekulativního obchodování s kryptoměnami.

07:45:40 Jedna z největších jihokorejských kryptoburz, Bithumb, dosáhla v prvním pololetí tohoto roku na zisk 35,5 milionů dolarů. A to i navzdory hackerskému útoku na burzu v červnu tohoto roku, při němž měly být odcizeny kryptoměny v hodnotě 32 milionů dolarů. Mnozí pak burze předpovídali rychlý konec. To se však nestalo i navzdory několikatýdennímu přerušení obchodování, které Bithumb obnovil až 4. srpna. Nyní patří objemem obchodů mezi 20 největších světových kryptoburz.

2018-08-26

11:12:31 Návrh projektu státní kryptoměny Íránu  je připraven. Potvrdilo to íránské Národní kybernetické centrum. Projekt měl být vytvořen na přímý příkaz prezidenta země, Hassana Rouhaniho. V současnosti je používání a obchodování s kryptoměnami v Íránu zakázáno, oficiálními důvody jsou především obavy z praní špinavých peněz. Na druhou stranu Írán vnímá kryptoměny i jako příležitost a možný nástroj, jak se vyhnout obchodování v amerických dolarech a systému SWIFT, který slouží k mezinárodnímu platebnímu styku. Za tím účelem v květnu tohoto roku pověřil íránský parlamentní Výbor pro ekonomické záležitosti tamní centrální banku, aby prozkoumala možnosti využití kryptoměn pro běžné každodenní platby.

10:49:41 Cena bitcoinu v následujících letech překoná 60 000 dolarů. Takovou představu  o vývoji hlavní kryptoměny má její prominentní podporovatel a spoluzakladatel Bitcoin Foundation, Bobby Lee. Při dosažení této mety předpovídá její tržní kapitalizaci okolo bilionu dolarů, větší cenovou stabilitu, vyšší globální likviditu a její rychlejší celosvětovou akceptaci.

2018-08-25

15:47:29 Kanadská kryptoburza Coinsquare se chystá na expanzi do Evropy. K tomu by mělo dojít v průběhu posledních třech měsíců tohoto roku. Coinsquare byla založena v roce 2014 a je plně regulovaná burza. Dle svých slov má nyní okolo 100 000 zákazníků, kteří mají možnost obchodovat kryptoměny bitcoin, bitcoin cash, litecoin, dash, ethereum, dogecoin a XRP. Burza také podporuje fiat měny a to americký dolar, britskou libru, euro a kanadský dolar. 95 procent kryptoměn pak drží v tzv "studených" peněženkách, tedy mimo připojení k internetu, které jsou bezpečnějším úložištěm prostředků, než je tomu u online peněženek. V současnosti na Coinsquare mohou obchodovat pouze klienti, u kterých lze ověřit, že jsou kanadskými občany nebo rezidenty. Nově tak přibudou i evropští uživatelé.

14:41:35 Čínské úřady včetně tamní centrální banky ve zveřejněném oznámení varovaly před podvodnými kryptoprojekty. Ty mohou často užívat slova jako blockchain nebo finanční inovace za účelem získání digitálních aktiv či virtuálních měn od investorů. Oznámení dále uvádí, že takovéto aktivity nejsou založeny na technologických inovacích, ale spíše na "spekulativních blockchainových konceptech", které jsou využívány pro nelegální získávání prostředků, vytváření pyramidových schémat a podvody. Čínská vláda je známa svým negativním postojem ke kryptoměnám. Jedním z posledních kroků je blokace přístupu na webové stránky zahraničních kryptoburz, kdy byly identifikovány IP adresy 124 zahraničních obchodních platforem, k nimž hodlají čínské úřady postupně zablokovat přístup.

2018-08-24

18:12:06 Singapurský monetární úřad, který plní roli centrální banky v zemi a Singapurská burza oznámily partnerství se společnostmi Anquan, Deloitte a Nasdaq, jehož cílem je urychlení vypořádání tokenizovaných aktiv napříč různými blockchainovými platformami. Vypořádání v reálném čase probíhá pouze u klíčových a velmi hodnotných transakcí. Zmíněné společnosti budou spolupracovat na tzv. „Delivery versus Payment“ proceduře (doslova „dodání versus platba“), která by měla v reálném čase umožnit souběžnou výměnu cenných papírů a peněz, která zajistí, že k doručení cenných papírů dojde pouze při uskutečnění korespondující platby a to u všech transakcí nezávisle na jejich objemu. Výsledkem spolupráce bude také zpráva, která by měla identifikovat možnosti automatizování této procedury za pomocí tzv. chytrých kontraktů. Zpráva by měla být zveřejněna v listopadu tohoto roku.

17:30:04 Těžební výkon (hashrate) poolu společnosti Coingeek rychle narůstá. Tento těžební pool se zaměřuje na těžbu bitcoinu cash (BCH). Za poslední den podle údajů Coin.dance, který průběžně publikuje mimo jiné i statistiky k bitcoinu a bitcoinu cash, se Coingeek na celkové těžbě BCH podílel 28 procenty. Podle údajů BTC.com, webu dalšího těžařského giganta Bitmainu, je podíl poolu Coingeeku na celosvětové těžbě BCH dokonce ještě vyšší a to bezmála 40 procent za posledních 24 hodin. Průměr za poslední 3 měsíce pak BTC.com udává na 20 procentech a jednalo by se tak o dvojnásobné navýšení hashrate. Coingeek ve spolupráci s blockchainovým startupem nChain před týdnem oznámil svůj záměr aktualizovat protokol bitcoinu cash. Jedním z požadavků je zvýšení maximální kapacity těžených bloků ze současných 32 MB na 128 MB.

11:20:48 Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), která ve středu třem společnostem zamítla žádosti o povolení obchodování s bitcoinovými ETF, své rozhodnutí přezkoumá. Dokdy tak učiní, neuvedla. Tento přezkum se bude týkat kroků a postupů zaměstnanců Komise, na které komisaři delegují část úkolů a to i v souvislosti se zamítnutými žádostmi.

11:00:03 Čína se chystá domácím internetovým uživatelům zablokovat přístup na více než 100 zahraničních kryptoburz. Čínské úřady identifikovaly IP adresy 124 zahraničních obchodních platforem, k nimž hodlají postupně zablokovat přístup.

08:16:55 Japonský finanční regulátor, Agentura pro finanční služby (FSA), nehodlá nepřiměřeně omezovat kryptoprůmysl v zemi. V rozhovoru pro agenturu Reuters to řekl jeden z komisařů Agentury, Toshihide Endo. FSA se dle něj snaží o rovnováhu mezi ochranou spotřebitelů a podporou technologické inovace. „Rádi bychom viděli růst kryptoprůmyslu v rámci vhodné regulace“, řekl Toshihide. Japonsko jako první země začala loni regulovat kryptoburzy a v zemi fungují také poměrně silné samoregulační mechanismy.

2018-08-23

17:25:49 Debata k připravované legislativě regulující ICO ve Spojených státech pokračuje. Člen Sněmovny reprezentantů zvolený za Demokratickou stranu, Warren Davidson, pozval k diskuzi o tomto tématu zástupce kryptobyznysu, investorů a neziskového sektoru aktivního v oblasti kryptoměn. Na setkání plánovaném na 25. září by se tak mohli objevit například představitelé tradičních burza a kryptoburz Nasdaq, CME Group, Circle a Kraken, investorů zaměřujících se na rizikový kapitál jako Andreessen Horowitz a  Union Square Ventures nebo společnosti Ripple, Harbor a CoinList. Debata by se měla zaměřit především na status ICO, tedy zda takto vydané takony mají mít status cenného papíru a tím pádem podléhat přísnějším regulatorním požadavkům. Kongresman Davidson o setkání informoval také amerického regulátora, Komisi pro cenné papíry (SEC), se kterou vede o otázkám spojených s kryptoměnami dialog. Postoj SEC k setkání nebo případná účast jejich zástupců však není v tuto chvíli známa.

10:45:18 Venezuela představuje pro kryptoměnu dash druhý největší trh. V rozhovoru pro Business Insider to uvedl ředitel Dash Core Group, Ryan Taylor s tím, že se tak podařilo Venezuele předstihnout tradiční trhy v Číně a v Rusku. Taylor poukazuje především na zvýšené množství stáhnutých kryptopeněženek, kterých jsou měsíčně i desítky tisíc. Upozorňuje také na nárůst počtu obchodníků využívajících dash jako platidlo a to ze 400 v červenci na 800 v srpnu. Mezi nimi jmenuje i zavedené značky včetně Calvin Klein nebo Subway. Pro Venezuelu, jejíž inflace bolívaru v tomto roce dosáhla až 1 000 0000 procent inflace, se tak může jednat o vhodnou alternativu, jelikož volatilita kryptoměn včetně dash je oproti těmto číslům zanedbatelná. Venezuela se také snaží do své ekonomiky a zahraničního obchodu implementovat svou národní kryptoměnu petro, která má být kryta venezuelskou ropou.

10:33:10 Americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) zamítla žádost o povolení bitcoinových burzovně obchodovaných fondů (ETF). Žadateli byly společnosti ProShares, Direxion a GraniteShares. SEC argumentovala stejně jako v předešlých případech zamítnutých žádostí nedostatečnou implementací pravidel namířených proti podvodům a manipulativním praktikám. SEC také zdůraznila, že její rozhodnutí není hodnocením toho, zda bitcoin nebo technologie blockchainu mají hodnotu jako inovace nebo investice. Bitcoinové ETF jsou vnímány jako možný impuls býčího trendu na kryptotrhu. Neschválení žádostí se v tomto případě víceméně očekávalo a kryptotrh proto na tento krok nijak výrazněji nereagoval.

08:30:14 Lichtenštejnská Union Bank AG vydá své vlastní tokeny, které budou mít povahu cenných papírů. Tato banka, která je plně regulovaná a zaměřuje se především na korporátní služby v sousedních zemích a na Blízkém východě, tak bude první svého druhu nabízející investorům tuto možnost. Chce také vydávat tzv. stablecoin, která bude plně kryta švýcarským frankem. Banka již nyní poskytuje ve spolupráci s krypotbrokery služby mnohým ICO projektům a má ambici stát se investiční bankou nabízející široké spektrum služeb spojených s technologií blockchainu.

2018-08-22

20:11:23 Vedení města v Pekingu údajně zakázalo ve své centrální části Chaoyang pořádání událostí spojených s propagací kryptoměn. To se má týkat především hotelů, obchodů a kancelářských prostor, které tak nemohou pořádat například networkingové akce. Tento krok je v kombinaci se zákazem některých účtů populární aplikace WeChain, které propagovaly obchodování s vybranými kryptoměnami a ICO (primární nabídka virtuálních mincí), vnímán jako další snaha o eliminaci aktivit spojených s kryptoměnami v Číně.  Na druhou stranu Čína se oficiálně staví k blockchainu pozitivně, snaží se v tomto směru jak o informační tak i finanční podporu.

17:36:26 ICO (primární nabídka virtuálních mincí) jsou určitým druhem neudržitelné finanční bubliny, která nakonec splaskne. Takto se vyjádřil Jihan Wu, zakladatel a ředitel největší společnosti zaměřující se primárně na těžbu kryptoměn, Bitmainu. Splasknutí ICO bubliny vidí v horizontu jednoho, maximálně dvou let. Dle něj tradiční investiční instrumenty, jako například akcie nebo dluhopisy, budou v brzké budoucnosti migrovat stále více na tokenizované platformy. Naproti tomu u nákupu tokenů v rámci ICO vidí jako jediný cíl investorů čirou spekulaci.

15:52:02 Spoluzakladatel Applu Steve Wozniak se pochvalně vyjádřil o technologii blockchainu. Tu vnímá jako nezávislou a přirovnává jí k internetu v jeho zárodcích, kdy ještě nebyl plně doceněn. Wozniak dále uvedl, že plánuje investovat do blockchainového startupu. Jeho název neřekl, má se však jednat o společnost s prokázanou historií úspěšného investování například do nemovitostí v Dubaji.

2018-08-21

17:50:06 Australané budou moci platit své účty v kryptoměnách. Umožní jim to kryptosměnárna Cointree ve spolupráci se společností Gobbil, která nabízí fakturační služby. Australané tak budou moci činit i tam, kde je možné platit pouze fiat měnou. Gobbil bude fungovat jako prostředník, který bude účty platit prostřednictvím povinného plátce z prostředků, které mu tento poskytne.

15:00:20 Brokerská společnost eToro podepsala smlouvu na reklamní služby placené v bitcoinech se sedmi fotbalovými týmy anglické Premier League. Mezi prvoligovými týmy, které tak budou propagovat platformu nabízející obchodování s kryptoměnami, jsou například Newcastle United, Crystal Palace, Leicester City a další. Jedná se o poměrně důležitý krok z hlediska postupné adaptace bitcoinu jako platidla, který může zároveň sloužit jako příklad pro další společnosti z řad kryptobyznysu, které by se chtěly zviditelnit a zároveň přispět k pozitivnímu vnímání kryptoměn veřejností.

13:32:32 Švýcarská burza cenných papírů neplánuje zalistovat kryptoměny do své nové platformy pro digitální aktiva. Rozhodl o tom operátor burzy, společnost SIX Group. Ta má nyní dle slov jednoho z jejich manažerů Thomase Zeeba jiné priority. Zeeb také kriticky nahlíží na současnou reputaci bitcoinu, když uvádí, že "za bitcoinem není nic jiného než mnoho naděje a přehnaných tvrzení." Zároveň srovnává současnou situaci okolo kryptotrhu se situací derivátů v 90. letech. Tehdy jejich nedostatečně regulované obchodování přinášelo protichůdné výsledky. Postupná regulace však odvětví stabilizovala a dnes jsou deriváty v portfoliu každého správce aktiv. Zeeb věří, že u kryptoměn taková situace nastane rychleji. Zároveň počítá s digitalizací existujících aktiv, obojí v horizontu pěti let.

10:25:39 Asociace virtuálních komodit (VCA), samoregulační orgán s mezinárodním přesahem, oznámila své první členy. Patří mezi ně například kryptoburzy Bittrex, bitFlyer, Bitstamp nebo Gemini. Poslední z jmenovaných je burza založená Cameronem a Tylerem Winklevossem, kteří také iniciovali vznik VCA. První schůze tohoto samoregulačního orgánu bude v září a měly by se na ní diskutovat cíle organizace, procedurální postupy v rámci VCA a regulatorní otázky. VCA má ambici pomocí sdílení informací a postupů lépe bojovat proti podvodným kryptoměnovým schématům a zajistit tak lepší ochranu investorů.

2018-08-20

17:55:58 Zájem o obchodování s kryptoměnami v letošním roce postupně klesá. Vyplývá to z dat společnosti Diar, která se zaměřuje na výzkum v oblasti digitálních aktiv. Konkrétně největší postupný pokles od ledna tohoto roku byl zaznamenán u americké kryptosměnárny Coinbase, kdy objemy obchodovaných kryptoměn v červenci klesly oproti lednu až o 83 procent. Silný pokles obchodovaných objemů zažila také kryptoburza Bitstamp, když se na její platformě v červenci obchodovaly objemy v rozsahu zhruba čtvrtiny lednových obchodovaných objemů. Zatím nejmenší objemy byly v tomto roce v červenci i na burze Kraken. Naproti tomu kryptoburza OKEx zaznamenala v červenci největší obchodované objemy a to více jak 5,5 miliardy dolarů, tedy více než svá dosavadní maxima z únoru, která byla těsně pod 5 miliardami dolarů. Relativně vysoké objemy si udržuje kryptoburza Binance, které pouze jednou (v červnu) klesly pod 10 miliard dolarů. Přesto i zde došlo oproti lednu a zejména rekordnímu únoru k poklesu obchodovaných objemů a to zhruba o třetinu.

15:23:10 Vitalik Buterin, spoluzakladatel Etherea, navrhuje zavést pevné poplatky za zpracování transakcí v rámci blockchainu. Současný systém je založen na určitém aukčním schématu, kdy jsou přednostně zpracovávány transakce s nejvyššími poplatky. Buterin navrhuje změnit protokol (například Etherea) tak, že by existovala fixní část poplatku, jehož celková výše by se případně měnila v závislosti na kapacitě bloku, do kterého jsou transakce ukládány. Těžaři, kteří vytvoří blok, by podle nového schématu museli zaplatit poplatek do společného "fondu". To znamená, že těžaři by akceptovali pouze transakce, u nichž by byl poplatek ve stejné výši, aby takto byli plně kompenzováni. Z každého bloku pak těžaři dostanou odměnu 1/n (například 1/10000) ze zbývajících prostředků ze společného "fondu". Tato částka by nebyla závislá na transakcích, které zahrnou do bloku. V praxi by tak došlo k eliminaci soutěže těžařů o to, kdo zpracuje kterou transakci a všichni by sdíleli získané poplatky. Buterin také uvedl, že tento systém, ač diskutován v Ethereum komunitě, je relevantní i pro ostatní veřejné blockchainy.

13:27:13 John McAfee vyjádřil přesvědčení o silném propojení bankovního sektoru s politikou. Známý proponent kryptoměn to uvedl na příkladu ředitele jedné z největších amerických bank, Jamieho Dimona z JP Morgan Chase, který kryptoměny tvrdě kritizuje a bitcoin nazývá podvodem. Dimon má dle něj enormní vliv v politické sféře. Kryptoměny pak kritizuje ze strachu z ohrožení pozice JP Morgan. Dle McAfeeho americká Komise pro cenné papíry a burzy (SEC) by kryptoměny regulovat neměla. Federální rezervní systém (FED), který plni funkci americké centrální banky) je pak dle něj pod silným vlivem soukromých bank. McAfee a jeho tým v současnosti také připravují decentralizovanou kryptosměnárnu. Ta má dle jeho slov fungovat více jako klasická směnárna na peníze, která svým klientům sníží administrativní zátěž při využívání jejich služeb, což se může týkat například ověřování identity. Za tím účelem uzavřel McAfee partnerství s nejmenovanou klasickou peněžní směnárnou a to i proto, že velká část procesů uvnitř kryptosměnárny je identická.

12:11:26 Kryptoměnová burza Bittrex od zítřka nově nabídne obchodování XRP (Ripple) a ETC (Ethereum classic) v páru s americkým dolarem. Doposud bylo v páru s USD možné obchodovat pouze BTC (Bitcoin), ETH (Ethereum), USDT (Tether) a TUSD (TrueUSD). Obchodování s XRP se nyní na celém kryptotrhu podílí pouze cca třemi procenty a to i přesto, že XRP má třetí největší tržní kapitalizaci ze všech kryptoměn. ETC zažilo poslední týdny po oznámení zalistování na kryptosměnárně Coinbase silná růstová období, ale také prudké pády v souladu s negativním sentimentem na trhu. Bittrex, který patří mezi největší a nejstarší světové kryptoburzy, plánuje postupné přidání podpory dalších kryptoměn.

2018-08-19

16:00:21 90 procent zaměstnanců jedné z největších světových kryptoburz, Binance, dostává svůj plat v BNB (Binance Coin). Uvedl to ředitel burzy, Changpeng Zhao. Zaměstnanci přitom mají možnost volby mezi fiat měnou a tokeny BNB. Binance  Coin byla uvedena na trh loni s cílem financovat rozvoj kryptoburzy, přičemž její obliba rychle narostla a nyní má podle serveru Coinmarketcap tržní kapitalizaci téměř miliardu dolarů. Patří tak mezi 20 největších kryptoměn.

15:22:32 Společnost Reality Shares, která jako mezi prvními začala nabízet blockchainové burzovně obchodované fondy (ETF), připravuje kryptoměnový hedgeový fond. Ten by měl mít hodnotu 100 milionů dolarů, z nichž nyní již získal od investorů plnou čtvrtinu. Podle dat Cryptu Fund Research se tak připojí k trhu s více než 366 fondy zaměřenými na digitální aktiva. Z nich pak v tuto chvíli pouze 28 spravuje aktiva v hodnotě více jak 100 milionů dolarů.

2018-08-18

23:49:13 Google v tichosti pracuje na blockchainových projektech. Tvrdí to zpráva, kterou publikovala blockchainová investiční banka NKB Group. Google dosud nebyl zjevným investorem do blockchainové technologie, ale zpráva NKB Group ukazuje, že Google je ve skutečnosti druhým největším investorem v tomto oboru. Navzdory popření ze strany Alphabet, mateřské společnosti Googlu, společnost investovala do firem jako jsou Gyft, Ripple, Blockchain, Buttercoin a Veem. „Mnozí věří, že Google plánuje použít blockchain ve svém byznyse cloudového hostingu,“ uvedla NKB Group. Miroslav Pikus z NKB Group předpokládá, že konečným cílem Googlu je využití blockchainové technologie pro boj proti podvodům s reklamami: „Jde o problém v hodnotě mnoha miliard dolarů, kdy se online reklamní ekosystémy staly složitými a neprůhlednými. Blockchain přináší příslib, že by je mohl učinit více transparentní a důvěryhodné.“

23:13:44 Příjmy generované kryptoburzami by se mohly více než zdvojnásobit v roce 2018 a dosáhnout čtyř miliard dolarů. Tvrdí to nový výzkum od Sanford C. Bernstein & Co., o kterém informoval Bloomberg 17. srpna. Výzkum s názvem „Crypto Trading — the Next Big Thing is Here?” odhaduje, že pravděpodobně ani dlouho trvající medvědí trh neovlivní rostoucí příjmy kryptoburz. Výzkumníci zjistili, že v roce 2017 nákup a prodej kryptoměn generoval 1,8 miliardy dolarů jen na transakčních poplatcích - což odpovídá osmi procentům příjmů tradičních burz. Autoři výzkumu dodávají, že obezřetnost tradičních finančních firem z Wall Streetu ohledně vstupu na nejistý a volatilní kryptotrh přináší riziko, že ve Spojených státech přední kryptosměnárna Coinbase skončí s „neporazitelnou konkurenční pozicí.“

10:15:25 Binance spouští v Lichtenštejnsku burzu Binance LCX. Binance, jedna z předních světových kryptoburz, ve spolupráci s Lichtenštejnskou burzou kryptoaktiv (Liechtenstein Cryptoassets Exchange) spustila Binance LCX – burzu typu fiat-to-krypto se sídlem v Lichtenštejnsku. Nabídne obchodování hlavních kryptoměn v páru s eurem a se švýcarským frankem. Binance LCX je určena profesionálním i drobným investorům. Lichtenštejnsko bylo vybráno pro svou geografickou polohu a pro členství v Evropském hospodářském prostoru (EEA). Navíc Lichtenštejnsko má přijmout zákon k blockchainu, který bude regulovat kryptoodvětví v zemi. „Vítáme Binance LCX v Lichtenštejnsku. Blockchainové technologie vytvářejí základ pro zcela nový průmysl,“ uvedl mimo jiného premiér země Adrian Hasler, který se rovněž zúčastnil zahájení.

10:12:19 Kryptoburza ZB.com se chystá otevřít kancelář a obchodní platformu na Maltě. Obchodování by mělo začít v září a zpočátku půjde pouze o crypto-to-crypto páry. V budoucnu by burza chtěla rozšířit nabídku na Maltě i o páry crypto-fiat. Existující ZB.com podporuje okolo 80 kryptoměn a patří mezi jednu z předních kryptoburz. „Na Maltě je možná nejprogresivnější a nejpředvídavější národ na světě, pokud jde o DLT, krypto a fintech a my jsme velmi rádi, že můžeme být součástí blockchainového ostrova,“ řekl Jimmy Zhao, spoluzakladatel ZB.com. Malta již přilákala několik kryptoburz (Binance, OKEx) jako součást plánu premiéra Josepha Muscata pro rozvoj „blockchainového ostrova.“

2018-08-17

20:14:16 Ripple uzavřel partnerství se 3 kryptoburzami, které se zavázaly využívat jeho systém xRapid. Ten by měl burzám Bittrex, Bitso a Coins.ph ve spolupráci s finančními institucemi usnadnit přeshraniční transfery jimi užívaných fiat měn, tedy amerického dolaru, mexického pesa a filipinského pesa. Měla by se tím zvýšit rychlost transakcí, snížit jejich náklady a zároveň zajistit dostatečná likvidita. Ve středu navíc Ripple nastínil své plány expanze na čínském trhu.

17:57:19 Britský finanční regulátor (Financial Conduct Authority, FCA) znovu varoval před podvodnými kryptoměnovými projekty. V oznámení zveřejněném na svém webu uvedl, že "kryptoměnoví podvodníci mají tendenci propagovat tyto projekty skrze sociální média, často s použitím obrázků celebrit nebo známých osobností. Společnosti stojící za těmito schématy obvykle mají své sídlo mimo Velkou Británii nicméně budou tvrdit, že v zemi situováni jsou, často s uvedením prestižní adresy ve známé finanční čtvrti Londýna, City." Vzhledem k neregulaci kryptoměn ve Velké Británii tak dle FCA nejsou investoři v tomto sektoru dostatečně chráněni.

10:50:51 Bitcoinové ETF otevřou brány manipulaci, říká zastánce bitcoinu Andreas Antonopoulos. Ve videu zveřejněném 14. srpna na youtube vysvětluje, proč kryptoměnové ETF (burzovně obchodované fondy) vytvářejí tolik povyku a především to, proč on je proti těmto fondům. Jako své hlavní obavy jmenuje cenovou manipulaci zejména ze strany velkých institucionálních investorů a insider trading. Především však zdůrazňuje argument, kterým je ztráta práv a odpovědností investorů v těchto fondech. Obává se například, že fondy, které budou kontrolovat kryptoměnu, budou mít velké hlasovací právo třeba v debatě o forku (zjednodušeně štěpení kryptoměny), zatímco jejich podílníci mít takto velké právo nebudou. Spekuluje o tom, že pro fondy bude velice jednoduché činit vlastní forky a přiklonit se k novým coinům, které budou pravděpodobně méně anonymní.

09:27:53 Užitečnost blockchainu pro většinu obchodů s komoditami je stále nejistá. Komoditní firmy i banky zkoušely za poslední dva roky mnoho blockchainových pilotních projektů, ale potenciál blockchainu v komoditním obchodování je pravděpodobně přeceňovaný, tvrdí zpráva společnosti Boston Consulting Group (BCG). „Je zde tolik pilotních schémat, ale žádné se dosud nestalo reálným výrobním systémem. Jedním z problémů je to, že to není vytvořeno pro fyzické obchody. Fundamentální problém: jak zachytíte fyzickou entitu ve virtuálním světě? Je to kolize dvou světů,“ říká jeden ze spoluautorů zprávy BCG. Mezi problémy při přijetí technologie uvádějí autoři této zprávy nesladění terminologií a také to, zda je přechod k blockchainové platformě vůbec finančně opodstatněný. „Lidé utratili miliony dolarů za své IT systémy, budou to chtít udělat znovu?“ Je také nejisté, zda obchodníci přijmou technologii, která zhorší už tak tenké ziskové marže. BCG uvádí, že tyto nové technologie budou pro obchodníky špatnou zprávou, jelikož vymizí cenové neefektivity a nerovnoměrné rozložení informací, na kterých jsou tito obchodníci závislí, aby dosahovali zisků. „Využití blockchainových řešení by významně zlepšilo transparentnost,“ uvádí zpráva BCG a uzavírá: „Jednoduše řečeno, blockchain nemusí být správnou odpovědí pro všechny hráče.“

09:06:21 Sázky proti bitcoinu se od začátku srpna zdvojnásobily. Vyplývá to z údajů Bitfinex, čtvrté největší kryptoburzy s denním objemem 614,8 milionů dolarů. Short interest na Bitfinex vzrostl z méně než 18 tisíc BTC k 1. srpnu na více než 36 tisíc BTC k 15. srpnu. Nicméně Chris Yoo, portfolio manažer společnosti Black Square Capital věří, že konec výprodeje je na dohled. V emailu pro MarketWatch napsal: „Zdá se, že kryptotrh se nachází v posledním úseku svého medvědího stavu.“

2018-08-16

18:16:52 51 procent obchodů s bitcoinem dnes probíhalo v páru s tokeny Tetheru, USDT. Zvýšený objem obchodovaných USDT je dáván do souvislosti se zasláním tokenů z peněženky Tetheru na kryptoburzu Bitfinex. K tomu došlo včera, kdy byly na burzu poslány USDT v hodnotě 50 a poté 30 milionů dolarů. Několik hodin po transferu došlo také k rychlému růstu ceny bitcoinu nad 6500 dolarů a také altcoinů. To opět rozvířilo debatu o možné snaze Tetheru manipulovat trh, jelikož ke stejnému kroku s podobným scénářem došlo již několikrát. Tether naposledy vydal nové tokeny 11. srpna, přičemž po zveřejnění zprávy následoval rychlý krátkodobý růst bitcoinu. Nyní k vydání nových tokenů nedošlo, byly pouze přesunuty stávající tokeny z peněženky Tetheru do online peněženky Bitfinexu, se kterými bylo možné následně obchodovat. Každý token USDT by přitom měl být kryt 1 dolarem a jeho cena by toto krytí měla vždy reflektovat. Je proto označován za tzv. „stablecoin“, tedy stabilní měnu, ke které se mohou investoři uchylovat v době vyšší volatility. Tether nařčení z manipulace odmítá, vyloučila jí také kontrola renomované právní společnosti, i když se nejednalo o klasický audit.

17:00:57 Kryptoměnový investor okradený skrze účet svého mobilu zažaloval 15. srpna společnost AT&T a žádá po ní 224 milionů dolarů. Investor viní telekomunikačního giganta AT&T, který mu byl poskytovatelem mobilních služeb, z hrubé nedbalosti, kvůli které údajně přišel o zhruba 24 milionů dolarů v kryptoměnách. Žalobce Michael Terpin, obyvatel Kalifornie, řekl, že mu byly digitální tokeny ukradeny skrze krádež digitální identity jeho účtu mobilního telefonu. Stal se obětí dvou hackerských útoků během sedmi měsíců. Po prvním útoku prý byl zloděj schopen získat jeho telefonní číslo od „insidera spolupracujícího s hackerem,“ když pracovník AT&T nevyžadoval řádné prokázání identity nebo poskytnutí hesla. Toto telefonní číslo bylo později užito k přístupu k Terpinovým kryptoměnovým účtům. V emailovém prohlášení společnost AT&T uvedla: „Zpochybňujeme tato obvinění a těšíme se na předložení našeho případu u soudu.“ Michael Terpin byl v roce 2013 spoluzakladatelem investorské bitcoinové skupiny BitAngels a také fondu digitálních měn BitAngels/Dapps Fund.

16:26:22 Maďarsko: kryptoměny nejsou legální platební metodou. Maďarský web Portfolio, který se zabývá finančním zpravodajstvím, napsal, že Maďarsko se v současnosti zabývá vytvářením regulačních předpisů pro kryptoměny. Centrální banka, daňový úřad a ministerstvo financí společně utvořily pracovní skupinu, která má vyhodnotit právní, ekonomické a daňové dopady kryptoměn. Web Portfolio také citoval ministerstvo financí, které prohlašuje, že podle současné maďarské legislativy kryptoměny nelze považovat za zákonné platidlo, elektronickou hotovost, finanční nástroj nebo peněžní ekvivalent. Ministerstvo rovněž uvedlo, že kryptoodvětví potřebuje přísnější regulaci, než je ta užívaná na úrovni Evropské unie. Ovšem regulace prý nesmí být ani příliš striktní, aby neomezila inovace a technologie, pouze má minimalizovat rizika. Podle maďarského webu Fintechzone, který se zabývá technologiemi, se vláda rozhodla začít vytvářet pravidla kryptoregualce díky rostoucí popularitě kryptoměn, a to i přes rizika s nimi spojená.

09:00:40 Kryptoměny směřují „blíže k nule,“ říká podle zpravodajského serveru Marketwatch bývalý ředitel PayPalu Bill Harris. V rozhovoru pro televizi CNBC dále uvedl, že bitcoin nevykazuje vlastnosti, které mnozí z jeho propagátorů slibují. Podle Harrise existují mnohem lepší alternativy k digitálním měnám. „Kult bitcoinu tvrdí mnohé: že je okamžitý, bezplatný, škálovatelný, efektivní, bezpečný, globálně přijímaný a užitečný – není nic z toho,“ řekl Bill Harris. Není to poprvé, co se vyslovil proti kryptoměnám. V dubnu prohlásil, že bitcoin je podvod a nazval ho „kolosálním pump-and-dump schématem, které svět dosud neviděl,“ a varoval investory, že by měli být opatrní, protože jde o bublinu.

08:40:33 Venezuela zvažuje založení krypto centrální banky. Návrh změn ústavy má být předložen k posouzení předsednictvem Ústavního shromáždění za 35 dní. Detaily ještě nebyly zveřejněny. Tyto změny ústavy budou prý obsahovat také venezuelskou národní kryptoměnu Petro, která byla představena v letošním roce a je údajně kryta ropnými rezervami země. Ovšem Petro není téměř nikde používáno a mnohými je považováno za „shitcoin,“ přestože se jej Venezuela snaží propagovat.

2018-08-15

18:00:27 Evropský parlament plánuje regulovat ICO, chce na ně pohlížet jako na ostatní crowdfundingové platformy. Vyplývá to z návrhu výboru pro hospodářské a měnové záležitosti Evropského parlamentu (ECON), který byl publikován 10. srpna. Tento návrh je součástí širší legislativy EU, která se zabývá všemi crowdfundingovými platformami a jejímž autorem je Ashley Fox, člen Evropského parlamentu reprezentující Velkou Británii. Ashley Fox k tomu poznamenal, že navrhovaná regulace dává projektům ICO šanci, aby prokázaly svou legitimitu. Podle uvedeného dokumentu jsou ICO sice inovativním způsobem získávání kapitálu, ovšem také znamenají značné rizika pro investory. Takže z důvodu ochrany koncového uživatele ti, kdo chtějí získat prostředky prostřednictvím ICO, se budou muset registrovat podle pravidel nově vznikající regulace. To však může u malých startupů vytvořit dilema, zda se podrobí registrační proceduře, anebo zda se raději vyhnou prostředkům od evropských podporovatelů, podobně jako mnohá ICO nyní odmítají peníze amerických občanů.

17:46:23 Huobi spouští obchodování kryptoměn pro institucionální investory. Huobi původem z Číny patří mezi největší kryptoburzy na světě a je aktivní ve 130 zemích světa. Podle oficiální tiskové zprávy nová služba institucionálního obchodování bude „exklusivním kanálem pro instituce, kterým zajistí bezpečný, bezproblémový a rychlý výběr vkladů aktiv o vysokých hodnotách.“ Kromě toho budou mít institucionální klienti v rámci této služby k dispozici také exklusivní podporu na zavolání (on-call support), přístup k analýzám odvětví od Huobi Research a k reportům ohledně investičních strategií z dílny Huobi Quant Academy. Kvalifikovaní investoři se také budou moci podílet na vysoce kvalitních investičních projektech. Zavádění nové služby bude postupné, v první fázi Huobi nabídne limitované služby stovce institucionálních klientů.

15:00:03 Dle zprávy Kaspersky Lab se podvodníkům v souvislosti s kryptoměnami ve druhém čtvrtletí tohoto roku podařilo protiprávně získat 2,3 milionů dolarů. Ti lákali investory především na podvodná ICO (veřejná nabídka virtuálních mincí) a distribuci tokenů. Další metodou, jak zcizit prostředky oběti, je phising, tedy získání údajů jiného uživatele (bez jeho souhlasu) nutných například pro přihlášení se k online účtům. Kaspersky evidoval téměř 60 000 pokusů o návštěvu podvodných webových stránek, které imitovaly známé kryptopeněženky nebo kryptoburzy. Uživatelé by proto vždy měli kontrolovat, zda údaje v příkazovém řádku odpovídají správné internetové adrese, nerozklikávat podezřele vypadající odkazy a obecně na webu zveřejňovat minimum nebo žádné osobní údaje, které by mohly být vodítkem k získání přístupových údajů k jakýmkoliv jejich soukromým účtům.

09:34:34 Prezident společnosti Xapo varuje před „událostí zániku“ altcoinů. Cena bitcoinu spadla 14. srpna poprvé od konce června pod úroveň 6000 dolarů. Přesto si bitcoin vedl lépe než altcoiny, speciálně ethereum, které dosáhlo za den ztráty 16 procent a za týden téměř 35 procent. Někteří komentátoři na sociálních médiích tvrdí, že se vzrůstající dominancí bitcoinu (myšleno jako procentní podíl BTC na celkové tržní kapitalizaci kryptotrhu) by se mohl dostavit býčí trh altcoinů, tak jak se to stalo v prosinci 2017. Ovšem ozývají se i jiné názory. 13. srpna v komentářích uvedl prezident společnosti Xapo Ted Rogers, že považuje současné podmínky za příznivé k tomu, aby vytvořily „událost na úrovni zániku“ pro kryptoměny v masovém měřítku. „90 procent a více ze seznamu CoinMarketCap nakonec vymizí – a to se může stát právě nyní,“ varoval Ted Rogers již v pondělí.

08:00:08 Kryptotěžba: jsou zde náznaky, že těžaři to vzdávají? Hashrate sítě Bitcoin dosahoval v minulých dnech rekordů a vyšplhal se až k 55 milionům TH/s. Ovšem na sociálních médiích se objevují pravidelné inzeráty o likvidacích těžařských farem a odprodejích těžařského vybavení. Chování těžařů v nadcházejících měsících může naznačit směr pohybu cen bitcoinu. Pokud těžaři zůstanou, může to být pro bitcoin užitečné. Ovšem odchod těžařů může být zlověstným znamením, jelikož největší výhoda sítě – kterou je vysoká bezpečnost založená na hashrate – by se rozpadla. Příštích pár měsíců ukáže, zda hashrate bude pokračovat v růstu, nebo zda se trend otočí.

2018-08-14

17:33:59 Americké ministerstvo financí vytváří speciální platformu pro sdílení informací od kryptoměnových burz. Platforma umožní nahlásit podezřelé aktivity a ilegální operace uvnitř kryptoodvětví. Uvedl to Kenneth Blanco, ředitel FinCEN (Financial Crimes Enforcement Network), což je agentura ministerstva financí. Řekl, že jsou nyní v procesu příprav výměnného programu zaměřeného na virtuální měny. Také vyzval kryptoměnový průmysl, aby byl více aktivní při spolupráci s úřady, protože to bude znamenat nejen ochranu pro investory, ale také to potlačí „negativní vnímání virtuální měny.“ Nová platforma pro kryptoměny bude podobná výměnnému programu FinCENu pro tradiční obchodní operátory. Blanco také uvedl, že v současnosti FinCEN obdrží každý měsíc okolo 1500 hlášení o podezřelých aktivitách z oblasti kryptoměn, nejvíce jich přichází právě od zástupců průmyslu digitálních mincí.

14:29:20 Coinbase indexový fond snižuje roční poplatek za správu, aby přitáhl institucionální investory. Americká směnárna Coinbase to oznámila v blogovém příspěvku z 13. srpna. Uvedený poplatek bude snížen „pro všechny nové i stávající investory“ ze dvou na jedno procento. Další novinkou je, že do indexového fondu byla přidána měna ethereum classic (ETC), jelikož byla minulý týden oficiálně zalistována na Coinbase. Coinbase spustila svůj indexový fond se čtyřmi kryptoměnami v půli června. Fond je otevřen pouze pro akreditované investory (s čistým jměním převyšujícím milion dolarů, nebo s ročním platem nad 200 tisíc dolarů), residenty Spojených států.

08:00:11 Obchodování bitcoinu a kryptoměn je v Saudské Arábii ilegální. Vládní výbor složený ze saúdskoarabských regulátorů vydal 12. srpna prohlášení, že obchodování kryptoměn je v tomto království ilegální. Výbor varuje před kryptoměnami kvůli „negativním důsledkům a vysokému riziku pro obchodníky, jelikož jsou mimo vládní dohled.“ Prohlášení neuvádí, jaké mohou být důsledky pro ty, kdo budou přistiženi při obchodování kryptoměn. Tento výbor byl vytvořen pěti dozorovými orgány včetně Úřadu pro kapitálový trh (Capital Market Authority) a Saúdskoarabského měnového úřadu (Saudi Arabian Monetary Authority), což je de facto centrální banka. Výbor má rovněž pravomoc informovat příslušné orgány o všech aktivitách s virtuálními měnami, aby veřejnost nebyla vystavena jejich vlivu.

07:50:41 Blockchain patří v Jižní Koreji mezi důležité cíle, s nimiž počítají plány domácích investic pro rok 2019. Místní médium Yonhap 13. srpna oznámilo, že Jižní Korea chce v příštím roce podporovat osm sektorů domácí ekonomiky včetně blockchainu investicemi ve výši 4,4 miliard dolarů. Vláda se rozhodla navýšit částku vynaloženou na takové oblasti, jako jsou blockchain, big data a umělá inteligence, o 65 procent v porovnání s odhady za rok 2018. Podle ministra financí se během příštích pěti let může investovaná částka až zdvojnásobit.

2018-08-13

12:14:08 Odměny za těžbu ETH (ethereum) by se měly snížit. Tento krok si odhlasovala sama komunita a odměna může být redukována až o dvě třetiny na vytěžený blok. Snížení odměn by mělo vést i k pomalejší těžbě ETH. V současnosti je totiž jeho množství více jak 101 milionů, přičemž původní záměr bylo vytěžit maximálně 100 milionů ETH. V případě převedení nejnižší možné odhlasované odměny (1 ETH) na fiat měnu však nemusí nutně dojít k jejímu snížení. To by bylo v situaci, kdy by pomalejší těžba a další faktory typu pozitivní sentiment na trhu vedly ke zvýšení ceny ETH na úrovně, kde by odměna 1 ETH odpovídala dnešní hodnotě odměny. Ethereum patří tržní kapitalizací k druhé největší kryptoměně. V současnosti se kurz podle indexu Worldcoinindex pohybuje okolo 320 dolarů.

11:51:48 Tether vydal nové tokeny USDT v hodnotě 50 milionů dolarů. Stalo se tak v sobotu 11. srpna. USDT má stabilní hodnotu 1 dolaru a je tak častým útočištěm investorů v době vysoké volatility. V době uvedení tokenů do oběhu došlo také k růstu ceny bitcoinu o cca 300 dolarů. V minulosti tomu bylo podobně a i to přispělo k obviňování Tetheru z úmyslné manipulace kryptotrhu. To se však neprokázalo. V současnosti je v oběhu více jak 2,4 miliardy tokenů USDT.

08:00:10 Společnosti a projekty stojící za ICO (primání úpis nových mincí) přemístily za uplynulý měsíc ETH (ethereum) v hodnotě 40 milionů dolarů. Vyplývá to z dat zveřejněných na webu Santimentu, který ICO sleduje. Velká část přitom může signalizovat prodej ETH za fiat měnu a snahu projektů ICO zajistit si při poklesu trhu potřebné financování.

2018-08-12

17:29:28 Primární úpis akcií společnosti Bitmain může být pro investory poměrně riskantní záležitostí, jelikož likvidita některých aktiv v držení společnosti může být dosti omezená. Podle zveřejněných, nicméně oficiálně nepotvrzených dat, Bitmain drží více jak milion BCH (bitcoin cash), což představuje cca 6 procent všech dosud vytěžených BCH. Pro Bitmain může být problematické takové množství prodat, aniž by tím silně nesrazil cenu BCH dolů. Navíc podle zveřejněných údajů BCH získal, když se jeho průměrná hodnota pohybovala nad 800 dolary. Nyní je podle worldcoinindex.com kolem 570 dolarů. Bitmain dále vlastní téměř 930 000 LTC (litecoin), 22 000 BTC, dash a ETH. Zalistování Bitmainu by mělo být na hongkongské burze, nicméně zakladatel Bitmainu Jihan Wu naznačil, že se může jednat i o jiné místo. Bitmain také minulý týden oznámil investici v hodnotě 3 milionů dolarů do reklamní společnosti, která chce využít bitcoin cash protokol pro své vlastní tokeny.

16:18:58 Japonský regulátor Úřad pro finanční služby zveřejnil výsledky fyzických kontrol 23 japonských kryptoburz. Z nich je patrné, že inspektoři Úřadu budou chtít navštívit všechny nové kryptoburzy v zemi předtím, než získají potřebnou licenci k provozu. V rámci těchto inspekcí budou posuzována různá kritéria včetně obchodního modelu a efektivního interního kontrolního systému. Kontrolní mechanismy by měly být nastaveny i u samoregulačních organizací, které mohou inspektoři také ověřovat.

2018-08-11

15:10:37 Světová banka pověřila australskou banku Commonwealth Bank of Australia (CBA), aby připravila úplně první blockchainový dluhopis na světě. Dluhopis byl pojmenován bond-i, což je zkratka pro Blockchain Offered New Debt Instrument a také odkaz na Bondi Beach, ikonické místo v Sydney. Dluhopis bude vytvořen a spravován za pomoci technologie DLT, vydán a distribuován bude na blockchainové platformě spravované Světovou bankou a CBA. Projekt v současnosti využívá soukromý blockchain založený na Ethereu, jelikož tato síť splňuje potřebné požadavky.

13:15:34 Čínské Ministerstvo průmyslu a informačních technologií chce podpořit větší přijetí blockchainové technologie do praxe. Ministerstvo již předložilo několik návrhů, jak učinit tuto novou technologii v zemi více mainstreamovou záležitostí a také uvedlo, že tento ekosystém sám o sobě je pro ministerstvo prioritou. V současnosti je Čína jedním ze světových leadrů pokud jde vývoj blockchainové technologie, ale je zde malý pokrok v její implementaci do praxe. To signalizuje ministerstvu, že by se mělo soustředit na motivování developerů tak, aby vytvářeli takové produkty, které budou chtít firmy skutečně používat.

09:00:36 Dominance bitcoinu respektive jeho tržní kapitalizace v rámci kryptotrhu přesáhla 50 procent. Stalo se tak během nočního obchodování, kdy došlo k poklesu bitcoinu během hodiny o cca 300 dolarů. Naproti tomu altcoiny zaznamenaly procentuálně mnohem vyšší propad v duchu trendu z posledních týdnů. Tržní kapitalizace bitcoinu nyní podle coinmarketcap.com tvoří 50,5 procenta kryptotrhu, což je cca 105 miliard dolarů z 209 miliard. Za důvody propadu může stát čirá spekulace na propad ceny, která jí sama tlačí dolů.

08:50:26 Čína vydala první fakturu schválenou daňovou správou na blockchainu. Informovala o tom místní zpravodajská platforma EEO. První čínská digitální faktura na blockchainu byla vystavena 10. srpna ve městě Shenzhen místní restaurací. Jde o první implementaci pilotního blockchainového ekosystému pro faktury, který by vyvinut společností Tencent (což je tvůrce sociálního média WeChat s miliardou uživatelů) ve spolupráci s daňovým úřadem města Shenzhen. Je to jediný takovýto pilotní systém, který obdržel oficiální schválení od státní daňové správy.

2018-08-10

15:26:14 Jedna z největších kryptoburz na světě Binance zveřejnila demoverzi své budoucí decentralizované burzy (DEX) pojmenované Binance Chain. Demoverze byla uveřejněna 9. srpna, ovšem kdy bude Binance Chain spuštěna oficiálně, je zatím nejasné. Decentralizovaná burza umožní uživatelům zalistovat obchodní páry bez centralizované kontroly. Ředitel Binance Changpeng Zhao uvedl, že kryptotrh rozhodne o tom, jak Binanace vyvine svou stávající centralizovanou burzu a novou DEX obchodní platformu. Očekává, že po nějaký čas budou obě koexistovat vedle sebe. Ve video prezentaci na YouTube Zhao vysvětluje proces vydávání mincí, listování obchodních párů a zadávání pokynů na nové platformě. Její nativní měnou bude BNB, vlastní token burzy Binance.

08:00:43 Kryptoburza Bittrex plánuje zavést obchodování s měnami ethereum classic a XRP od firmy Ripple v páru s americkým dolarem. Obchodování s novými páry bude spuštěno 20. srpna. Dosud se na Bittrexu obchodují páry s BTC, ETH, USDT a TUSD. Bittrex je jednou z největších kryptoburz typu „fiat-to-crypto“ ve Spojených státech s objemy obchodů přesahujícími 56 milionů dolarů, takže tento její krok může být pro obě uvedené měny vítaným oživením. Pro ethereum classic (ETC), které vzniklo odštěpením od etherea (ETH) a u kterého se pár dní po hard forku zdálo, že zůstane neznámou měnou, znamená zalistování na Bittrexu hned vedle etherea také podporu legitimity tohoto projektu.

07:52:53 Kryptotrhy nyní odrážejí „přehnanou reakci“ investorů na odložení rozhodnutí SEC o schválení ETF. Místo toho by se měli investoři zajímat o pozitivní býčí zprávy. V rozhovoru pro televizi CNBC to 8. srpna uvedl Dan Morehead, ředitel hedge fondu Pantera Capital. Jako příklad zásadní býčí zprávy uvedl oznámení o kryptoměnovém projektu Bakkt společnosti Intercontinental Exchange (což je mimo jiné provozovatel burzy NYSE), na kterém spolupracuje s Microsoftem a Starbucks. Dan Morehead zdůraznil, že Bakkt je „obrovská zpráva“ a že tento projekt bude mít "velmi hluboký dopad na trhy v příštích pěti nebo deseti letech.“ Pokud jde o nedávné odložení rozhodnutí ohledně ETF americkou Komisí pro cenné papíry (SEC), Morehead předpovídá, že schválení bitcoinových ETF „ještě nějakou dobu potrvá“ a zdůvodňuje to počáteční fází přijetí kryptoměn.

07:38:43 Americký softwarový gigant Intuit získal patent na zpracování bitcoinových plateb prostřednictvím textových zpráv SMS. Patent byl zveřejněn 7. srpna americkým patentovým úřadem (U.S. Patent and Trademark Office - USPTO). Patent popisuje systém, pomocí kterého mohou uživatelé přenášet bitcoiny zasíláním esemesek ze svých mobilů.

2018-08-09

17:50:05 Nový výzkum finančních expertů z Yale University předkládá faktory pro predikci cen kryptoměn. Nová studie oznámená 6. srpna má být „zcela první komplexní ekonomickou analýzou kryptoměn a blockchainové technologie.“ Autoři analyzovali chování BTC v letech 2011 až 2018, chování XRP od roku 2012 a ETH od roku 2015. Zjistili, že kryptoměny nejsou vystaveny vlivu akciových trhů ani výnosnosti běžných měn a komodit a makroekonomickým faktorům. Místo toho autoři tvrdí, že „příjmy z kryptoměn mohou být predikovány na základě faktorů specifických pro kryptoměnové trhy.“ Mezi ně patří silný a sériový „momentum effect,“ kdy například roste-li cena bitcoinu během jednoho týdne, je pravděpodobné, že poroste i následující týden. Velký nárůst ceny bitcoinu tak stimuluje další poptávku na trhu a vede k větším investicím do něj. Tento efekt je dle výzkumníků silnější u BTC, ale statisticky významný je i u ETH a XRP. Dalším určujícím faktorem je dle autorů faktor pozornosti investora, což je korelace mezi cenami kryptoměn a počtem příspěvků a dotazů s tématem kryptoměn na sociálních médiích a ve vyhledávačích.

17:43:44 Japonsko plánuje zavedení přísnějších pravidel pro spekulativní obchody s kryptoměnami. Cílem je větší ochrana uživatelů digitálních měn. Japonský regulátor Úřad pro finanční služby - Financial Services Agency (FSA) údajně zvažuje zpřísnění pravidel pro kryptoměny po masivním útoku na tokijskou kryptoburzu Coincheck, který měl za následek ztráty v hodnotě téměř 600 milionů dolarů. Údaje FSA ukazují rostoucí popularitu obchodování kryptoměn mezi obyvateli – v roce 2017 obchodovalo digitální měny přes 3,5 milionu lidí s odhadovaným obratem 97 miliard dolarů. Především velmi narostl počet mladých uživatelů. Pozorovatelé připisují rychlý růst kryptoinvestic nárůstu obchodování na páku, které umožňuje i investorům s nízkým kapitálem dosahovat velkých zisků, ale také obrovských ztrát. A pro obchodování kryptoměn zatím není zaveden žádný limit, který by výši páky omezoval.

07:46:39 Nedávno ustavená korejská blockchainová asociace vyzývá vládu, aby přijala a regulovala kryptoměny a technologii blockchainu. Informovaly o tom místní noviny 8. srpna. Korea Blockchain Enterprise Promotion Association byla oficiálně založena 17. července 2018 a jejími členy jsou i bývalí politici (včetně premiéra) a stávající akademici. Asociace žádá vládu, aby regulovala nové technologie, jelikož přinášejí různé benefity a příležitosti, místo aby se soustředila pouze na jejich nežádoucí krátkodobé vedlejší účinky. Tento krok státu by podle asociace pomohl jak při tvorbě pracovních míst, tak by připravil pro Koreu cestu, aby vedla svět ve čtvrté průmyslové revoluci.

07:32:28 Internetový prohlížeč Opera přidá vestavěnou kryptopeněženku do své verze pro desktopy. Opera to oznámila 8. srpna, datum spuštění peněženky zatím neuvedla. Činí tak prý po úspěchu, který přinesla její kryptopeněženka určená pro mobilní zařízení s Androidem, která byla spuštěna v červenci. V současnosti tato peněženka podporuje pouze ethereum, ERC-20 tokeny a sběratelské záležitosti jako CryptoKitties. Uživatelé desktop verze Opery tedy budou mít nově možnost připojit se do své androidové kryptopeněženky bez nutnosti instalací aplikací. Propojení se provede skenováním QR kódu, klíče přitom budou uchovávány na mobilním zařízení. Desktop prohlížeč Opera umožní uživatelům nákup kryptoměn a jejich přechovávání v peněžence, transakce však budou muset být potvrzovány na mobilu. Opera vstoupila do oblasti krypto již v lednu 2018, když svým uživatelům poskytla vestavěnou ochranu proti cryptojackingu.

2018-08-08

15:45:32 Britský regulátor Financial Conduct Authority (FCA) vytváří novou globální alianci, která má vylepšit spolupráci mezi regulátory a firmami z oblasti finančně technologických inovací. Uvádí to oficiální tisková zpráva FCA ze 7. srpna. Nová aliance pojmenovaná Global Financial Innovation Network (GFIN) bude spolupracovat s jedenácti úřady spravujícími oblast financí a má napomoci fintech firmám snadněji jednat s regulátory z různých zemí. Aliance GFIN se chystá konzultovat témata jako DLT, umělá inteligence, regulace cenných papírů a ICO.

15:40:07 Švýcarská soukromá banka Maerki Baumann sídlící v Curychu začíná přijímat kryptoměnová aktiva. Banka nebude nabízet přímé investice do kryptoměn a kryptoderivátů, ale nabídne odborníky v případě potřeby. Banka bude přijímat pouze kryptoměny získané prostřednictvím plateb za poskytované služby nebo kryptoměny vytěžené. Zároveň banka radí vyvarovat se větších investic do kryptoměn s tím, že nejsou vhodné pro dlouhodobé investice kvůli tržní volatilitě a nejistotě. Komentátoři říkají, že Maerki Baumann přistoupila k tomuto kroku z obavy, aby nepropásla svou příležitost. Již dvě další menší švýcarské banky (Vontobel a Falcon Bank) začaly přijímat kryptoaktiva, stejně jako Bank Frick sídlící v Lichtenštejnsku.

09:21:54 Přední jihokorejská biotechnologická společnost Macrogen chce využít blockchain pro genomická data. Za tímto účelem uzavřela partnerství s firmou Bigster, která se zabývá „velkými daty“ (big data). Společně chtějí do června 2019 vytvořit medicínskou platformu založenou na technologii blockchainu, která bude svým uživatelům umožňovat bezpečné skladování a výměnu genových dat a souvisejících informací. Tato platforma by měla operovat na privátním blockchainu a jejími uživateli by měly být farmaceutické společnosti, nemocnice, firmy poskytující genové sekvencování a výzkumné instituce. Genomické údaje obsahují informace o biologických znacích osoby, jako je DNA či genom. Uchovávání a zpracování takovýchto dat vyžaduje vysoký stupeň zabezpečení a soukromí, které může blockchain poskytnout. Navíc umožňuje uživatelům zpracování velkých objemů dat.

09:14:28  V červnu svou společnou (a opakovanou) žádost o povolení obchodování bitcoinových ETF k americké komisi pro cenné papíry a burzy (SEC) podaly společnosti VanEck a SolidX a rozhodnutí o jejím (ne)schválení bylo včera odloženo na 30. září. Kryptotrh na oznámení reagoval očekávaným silným poklesem, přičemž nyní se cena bitcoinu pohybuje pod 6600 dolary. Altcoiny jsou na tom ještě hůř, když zaznamenaly a zaznamenávají i více než trojnásobný pokles. V tomto ohledu trpí zejména token XRP, který se dostal na úrovně z listopadu loňského roku. Snížila se i celková tržní kapitalizace krpytotrhu, která je nyní okolo 233 miliard dolarů.

07:57:45 Pouze dvě procenta obyvatel Jižní Koreje má zájem investovat do kryptoměn. Uvádí to průzkum uskutečněný během dubna a května společností KB Financial Group Inc., jehož výsledky byly zveřejněny 6. srpna. KB Financial Group Inc. má ústředí v Soulu a zabývá se bankovními a finančními službami. Její průzkum zahrnoval 600 domácností, které vlastní finanční aktiva v hodnotě (po přepočtu místní měny na americký dolar) nad 447 tisíc dolarů a dále 400 domácností s finančními aktivy nad 894 tisíc dolarů. Výsledky šetření ukazují, že 74,8 procent respondentů nemá zájem investovat do kryptoměn, 23 procent odpovědělo, že investice by záležely na situaci a pouze přibližně 2 procenta dotázaných plánovala budoucí investici do kryptoměn. Z globálního pohledu vypadá situace pozitivněji. KB Financial Group uvádí, že 29 procent držitelů aktiv celosvětově a 52 procent držitelů aktiv z Asie (bez započtení Japonců) má zájem o kryptoměnové investice.

2018-08-07

18:01:35 10 procent všech transakcí s bitcoinem má kriminální povahu. V rozhovoru pro agenturu Bloomberg to uvedla zástupkyně amerického protidrogového úřadu (DEA) Litia Infante, která se specializuje na kyberkriminalitu. Jedná se o významný pokles oproti období před rokem 2013, kdy kriminalisté evidovali až 90procentní užití bitocoinu pro nelegální aktivity. Rozsah využití bitcoinu pro kriminální účely se však dle Infante nezmenšil, naopak značně narostl. Rostl však také počet vlastníků a transakcí s bitcoinem, u nichž momentálně převažuje spekulace a honba za rychlých ziskem. Bitcoin je dle Infante stále jednoznačně nejužívanější kryptoměnou pro kriminální účely a to i přesto, že kryptoměny jako monero nebo zcash skýtají větší anonymitu. Problémem je však jejich menší likvidita a DEA údajně zná způsoby, jak je sledovat. Další detaily k tomu Infante však nesdělila. S využitím kryptoměn pro kriminální účely však problém nemá. "Blockchain nám v podstatě nabízí mnoho nástrojů, které nám umožňují identifikovat osoby. Vlastně chci, aby (zločinci) pokračovali v jejich využití", uvedla zástupkyně DEA.

15:12:13 Organizované „obchodní skupiny“ manipulují ceny kryptoměn a jen za prvních šest měsíců roku 2018 si tím na úkor ostatních vydělaly 825 milionů dolarů. Wall Street Journal (WSJ) to uvádí ve své studii publikované 5. srpna. Tyto organizované „obchodní skupiny“ k tomu využívají služby jako je Telegram a koordinovaným užitím schématu „pump and dump“ již letos nafoukly a poté srazily ceny různých kryptoměn. WSJ zkoumal 175 schémat obchodujících 121 různých kryptoměn a tvrdí, že existuje mnohem více podobných skupin a že operují v privátních chat roomech, které jsou jen pro zvané a spravované anonymním moderátorem. Jako příklad takového skupinového chování předkládá WSJ starší altcoin cloakcoin, který letos zažil několik cenových nafouknutí. Náhlý nárůst ceny této měny 1. července na burze Binance byl výsledkem aktivit obchodní skupiny s názvem Big Pump Signal, tvrdí WSJ. Cena cloakcoin na Binance vyletěla vzhůru krátce poté, co Big Pump Signal zaslal svým následovatelům zprávu na Telegram s pokynem, aby nakupovali. Během této akce se ceny ostatních kryptoměn na Binance sotva pohnuly.

15:00:37 Schválení bitcoinových ETF je pravděpodobnější až v roce 2019, tvrdí společnost Canaccord Genuity. Uvádí to ve své nové dvacetistránkové čtvrtletní zprávě o kryptoměnách publikované 5. srpna. Canaccord zde předkládá svůj názor, že SEC (americká Komise pro cenné papíry) časově protáhne své rozhodování, jak nejvíce bude moci – a to až do příštího března. Naopak existuje i ryze teoretická možnost, že by SEC mohla rozhodnout o ETF (burzovně obchodovaných fondech) již tento pátek 10. srpna. Canaccord Genuity je správce majetku a největší nezávislý investiční dealer v Kanadě.

08:03:52 Thajsko umožní bankám a ostatním finančním institucím zapojit se do kryptoaktivit - při splnění určitých podmínek. Thajská centrální banka the Bank of Thailand vydala v srpnu oběžník, kterým zrušila svůj předchozí dokument týkající se této oblasti vydaný v únoru. Starší dokument zakazoval finančním institucím obchodování a investování do kryptoměn nebo tvorbu platforem pro obchodování kryptoměn. Nyní nově komerční banky a finanční instituce v Thajsku a jejich dceřiné společnosti (jako jsou správci aktiv, brokeři, pojišťovací firmy a podobně) mohou investovat do kryptoměn a v některých případech také vydávat digitální tokeny. Banky samotné nebudou moci obchodovat s kryptoměnami, ale budou to moci činit skrze licencované dceřiné společnosti. Při tom všem však musí dodržet některá pravidla stanovená srpnovým dokumentem. Především nesmí provádět žádné transakce týkající se zákazníků nebo vydávat „digitální kreditní karty.“ A všechny tyto kryptoaktivity musí být předmětem pečlivého risk managemetu.

07:55:15 Čínská startupová firma Canaan Creative představila televizní přijímač, který bude při sledování pořadů těžit bitcoin. Canaan Creative je druhým největším výrobcem bitcoinových těžebních rigů na světě. Podle čínských novin se bude nová televize jmenovat AvalonMiner Inside a bude umět zpracovat 2,8 bilionů hashů za sekundu. Pro srovnání – nejvýkonnější těžební zařízení na světě má kapacitu 11 bilionů hashů za sekundu. Televize bude též umět vypočítávat ziskovost těžby bitcoinu v reálném čase. Uživatelé televize budou moci vytěženou kryptoměnu využít k nákupu zábavného obsahu nebo fyzických dárků za použití platformy firmy Canaan. Firma očekává, že se na trhu objeví více domácích spotřebičů vybavených možnostmi zasahujícími do oblasti kryptoměn a otevře se tak nová éra umělé inteligence a blockchainové technologie.

2018-08-06

20:00:01 Dle studie společnosti Juniper Research by implementace technologie blockchainu mohla bankám do rok 2030 ušetřit přes 27 miliard dolarů. Jedná se zejména o oblast vypořádání přeshraničních plateb. Tím by mělo dojít k poklesu nákladů o cca 11 procent. Úspory by měly vzniknout také při aplikaci pravidel a kontrol namířených proti praní špinavých peněz.

18:16:28 Přední americká banka, Goldman Sachs, zvažuje službu úschovy kryptoměn pro fondy. Zprávu na základě anonymních zdrojů přinesla agentura Bloomberg. Banka jí následně ani nepotvrdila, ale ani nevyvrátila. Dle mluvčího Goldman Sachs banka "v reakci na zájmy klientů o různá digitální aktiva prozkoumává možnosti, jak jim nejlépe vyhovět." Dále uvedl, že banka zatím nemá jasno v "rozsahu nabídky služeb souvisejících s digitálními aktivy." Pokud by Goldman Sachs začal úschovu kryptoměn skutečně nabízet, jednalo by se o průlomový krok, který by mohl všeobecně zvýšit důvěru v kryptoměny a jejich zabezpečení. Velká část kritiky kryptoměn směřuje právě na nedostatečnou ochranu investorů před možnými útoky hackerů ve snaze kryptoměny odcizit. Novým ředitelem Goldman Sachs se 1. října stane David Solomon, u něhož je veřejně známý jeho býčí postoj ke kryptoměnám. V nedávném rozhovoru pro Bloomberg Solomon uvedl: „Goldman Sachs musí rozvíjet své aktivity a přizpůsobit se prostředí, zejména s ohledem na přístup společnosti k digitálním měnám.“

17:36:58 Společnost Argo Blockchain, která se zabývá těžbou kryptoměn, úspěšně dokončila primární úpis akcií (IPO) na londýnské burze. Prodejem akcií získala kapitál v hodnotě cca 25 milionů dolarů, který chce využít na svou další expanzi. Tržní kapitalizace společnosti nyní přesahuje 61 milionů dolarů. Argo tak zažívá rychlý rozvoj. Založen byla teprve loni v prosinci a těžbu kryptoměn plně spustil letos 11. června, přičemž těženými kryptoměnami jsou bitcoin gold, ethereum, ethereum classic a zcash. Společnost umožňuje svým uživatelům vybrat si kryptoměnu, kterou chtějí těžit, ke kterému těžebnímu poolu se chtějí přidat a jak chtějí uložit generované mince. Uživatelé za službu platí, přičemž k dispozici jsou různé balíčky podle hashrate a tomu odpovídající ceny. V tuto chvíli jsou všechny balíčky vyprodány.

10:47:23 Jamie Dimon, ředitel jedné z největších amerických bank, JP Morgan Chase, se v rozhovoru pro Harward Business Review vyjádřil ke kryptoměnám. Nejprve uvedl, že by se pravděpodobně k nim už neměl vyjadřovat. Následně řekl, že "kryptoměny nejsou to samé jako zlato nebo fiat měny. Ty jsou podpořeny zákony, policií, soudy. Nejsou napodobitelné. Blockchain je na druhé straně reálný. Testujeme jej a budeme jej používat pro mnoho věcí." Dimon si tak zachovává svůj striktně odmítavý postoj ke kryptoměnám a to i přes pozitivnější postoje například konkurenčních Goldman Sachs. Tato banka veřejně kryptotrh neodsuzuje a ani jej nenazývá bublinou.

2018-08-05

12:01:14 Ohodnocovat věci a zboží přímo v kryptoměnách budeme do pěti let. Uvedl to John McAfee, který je známým propagátorem kryptoměn a věří jejich dlouhodobému růstu. S rozšířením bitcoinu jako platidla očekává také snížení volatility. V případě altcoinů má za to, že mnoho z nich by mohlo být využíváno efektivněji pro účel, ke kterému byly vytvořeny, nikoliv pouze jako spekulativní nástroj. Dle McAfeeho pak americký prezident Trump pomáhá kryptoměnám více, než by tak činila případná administrativa Demokratické strany.

10:10:17 V San Franciscu proběhne 20. října Our Music Festival (OMF), který cílí na kryptoměny. Část lístků byla k dispozici v předprodeji za BTC, ETH, LTC a BCH v hodnotě 25 dolarů a nyní jsou již vyprodány. V hlavním prodeji bude možné lístky koupit přímo za 29 dolarů nebo ekvivalentu výše uvedených kryptoměn. Během festivalu by měl být spuštěn nový token OMF. Ten by měl pomoci vytvořit ekosystém, který odměňuje umělce a fanoušky za nakupování vstupenek, účast na událostech, poskytování zpětné vazby a dalších aktivitách spojených s hudebním průmyslem. Zároveň si od něj jeden z jeho hlavních tvůrců a interpretů festivalu Justin Blau (DJ a producent 3LAU) slibuje řešení problémů s paděláním vstupenek či jejich předražováním. Na festivalu pak kromě DJ 3LAU vystoupí také Zedd, Matt + Kim, Charlotte Lawrence, a rapper Big Sean.

2018-08-04

14:58:24 Společnost provozující burzu NYSE vytvoří novou globální platformu pro digitální aktiva a plánuje také spuštění bitcoinových futures. Společnost Intercontinental Exchange (ICE), která je operátorem třiadvaceti předních světových burz včetně New York Stock Exchange (NYSE), oznámila své plány na vytvoření „otevřeného a regulovaného globálního ekosystému pro digitální aktiva,“ který bude využívat cloudu firmy Microsoft. ICE to uvádí ve své tiskové zprávě z 3. srpna. Pro tyto účely ICE vytváří také novou společnost s názvem Bakkt a na projektu bude spolupracovat s řadou firem včetně BCG, Microsoft a Starbucks. Cílem je vytvoření integrované platformy, která umožní spotřebitelům, obchodníkům i institucionálním klientům nákup, prodej, držbu a útratu digitálních aktiv na „hladké globální síti.“ Prvním využitím sítě má být obchodování a konverze bitcoinu oproti fiat měnám – neboť podle ICE je bitcoin v současnosti „nejlikvidnější kryptoměnou.“ Tato konverze do fiat měn umožní zákazníkům například nákupy v jejich místním Starbucks (což pro tento populární řetězec bude kryptodebutem). NYSE podle dostupných zpráv také připravuje obchodování s bitcoinovými futures, jejichž vypořádání by, na rozdíl od nynějších bitcoinových futures na amerických regulovaných burzách CME a Cboe, mělo probíhat přímo v bitcoinech. To by mohlo přinést další významný kapitál na kryptotrhu.

13:43:43 Druhá největší německá burza cenných papírů Boerse Stuttgart chystá nové služby v oblasti kryptoměn. V tiskové zprávě z 2. srpna Boerse Stuttgart oznámila, že plánuje vyvinout ICO platformu, vytvoří kryptoměnové obchodní místo a bude poskytovat služby úschovy („custody“). ICO platforma umožní vydávání digitálních tokenů pro účely korporátního financování nebo pro účely doložení existence práv či aktiv. Tyto tokeny pak burza po dokončení ICO umožní prodávat a nakupovat na nově připravovaném kryptoměnovém obchodním místě. Kromě těchto tokenů zde budou nabízeny také populární kryptoměny, jako jsou BTC a ETH. Při plánování všech těchto projektů burza spolupracuje s autoritami dohledu. Již v dubnu burza oznámila, že letos na podzim spustí kryptoměnovou mobilní aplikaci BISON určenou pro začínající i zkušené investory. Ke stažení bude zdarma v německé a anglické verzi. Prý právě díky požadavkům od institucionálních i retailových investorů obdržených po oznámení této aplikace se Boerse Stuttgart rozhodla své služby v oblasti kryptoměn ještě více rozšířit.

10:00:16 Americký patentový úřad (USPTO) publikoval patentové přihlášky týkající se blockchainu od šesti technologických gigantů. The United States Patent and Trademark Office zveřejnil 2. srpna patentové přihlášky společností IBM, General Electric, Accenture, SAP, Sony a Hewlett Packard Enterprise Development. Všechny tyto žádosti o patent byly podány již v roce 2017. Jde o nové vynálezy a zlepšení, které se zabývají technickými aspekty fungování blockchainu a snaží se o jeho zefektivnění, zrychlení, snížení nákladů nebo zvýšení bezpečnosti.

09:18:00 Směnárna Coinbase zvažuje přidání 37 nových kryptoměn do své služby Coinbase Custody. Oznámila to 3. srpna a zároveň zdůraznila, že kryptoaktiva mohou být přidána „pouze pro úschovu“ a že budou přidána „nejrychleji a nejbezpečněji, jak to jen bude možné. Zároveň Coinbase říká, že v současnosti neuvažuje o obchodování s těmito aktivy. Oznámení zveřejňuje prý proto, aby byla transparentní ke svým klientům, pokud jde o podporu budoucích aktiv. Coinbase rovněž poznamenala, že přidání aktiva do služby Coinbase Custody neindikuje to, zda bude toto aktivum přidáno též do jejích ostatních produktů. Mezi novými aktivy, kterých se bude týkat služba úschovy, jsou XRP od Ripple, EOS, monero (XMR), vechain (VEN), cardano (ADA), bitcoin gold (BTG) a telegram. Služba Coinbase Custody byla spuštěna 2. července letošního roku s cílem oslovit největší obavu institucionálních investorů, kterou je bezpečnost.

2018-08-03

23:01:56 Ethereum Classic dnes večer zaznamenává strmý růst o více jak 10 procent. Důvodem je oznámení směnárny Coinbase o datu zahájení podpory pro tuto kryptoměnu. K tomu by mělo dojít příští týden v úterý 7. srpna s tím, že samotný nákup a prodej bude možný nejprve přes platformy Coinbase Pro a Coinbase Prime a to se zhruba dvoudenním zpožděním po zajištění dostatečné likvidity. Platforma Coinbase Consumer pak zahájí podporu pro ethereum classic v horizontu maximálně dvou týdnů. Coinbase dle svého vyjádření v nejbližších dnech zmíněná data ještě upřesní.

15:30:00 Americký dolar je podle nových dat založených na nové metodice měření nejčastěji obchodovanou fiat měnou proti bitcoinu. Původní měření, jehož výsledky v podobě statistických údajů zveřejňovaly weby Cryptocompare a Coinhills, totiž v některých případech zohledňovaly obchodování s deriváty a u některých kryptoburz je naopak do měření nezahrnovaly. I na základě podnětu portálu Coindesk, který provedl šetření kryptoburz v době od 26. do 30. července, došlo k úpravě metodiky měření zmíněných webů. Ty původně uváděly japonský jen, jako nejvíce využívanou fiat měnu pro obchodování s bitcoinem. Dle výsledků zkoumání portálu Coindesk, který se zaměřil na spotový trh bitcoinu, tedy jeho samotný nákup a prodej v rámci burz, tvoří obchodování v páru s americkým dolarem 56 procent objemu obchodů. Japonský jen je zastoupený 22 procenty a polepšilo si i euro ze 3 procent na 9. V případě zahrnutí hlavních derivátových burz (ne všechny byly zohledněny v původním měření) je pak podíl dolaru ještě vyšší a to 68 procent. Čísla však nemusí být úplně přesná, jelikož reprezentují pouze pětidenní obchodování.

14:24:03 Bitcoin je stále příliš nestabilní a má své limity na to, aby mohl plnit funkci mainstreamových peněz, tvrdí největší švýcarská investiční banka UBS. V poznámce z 2. srpna určené klientům to uvedla Joni Teves, jedna ze stratégů banky. Mezi největší překážky bitcoinu jako všeobecně přijímaného platidla či aktiva podle banky patří jeho nedávné dramatické cenové skoky a také některé technologické limity. Cena bitcoinu se často mění o stovky dolarů během jediného dne a podle Joni Teves bylo 70 procent cenových skoků bitcoinu výsledkem spekulativního zájmu, který činí bitcoin „náchylný k velkým pohybům.“ Bitcoin se tak vyplatil dlouhodobým držitelům – od roku 2013 jeho roční výnos činí 216 procent. Pro srovnání: akcie a dluhopisy narostly o 16 procent a o 1,6 procent - ovšem na rizikově očištěné bázi bitcoin pouze skromně poráží akcie, tvrdí Joni Teves. Bitcoin má také své technické limity a změny k lepšímu, které provádějí vývojáři, jsou podle banky nedostatečné. Bitcoin by prý nemohl zvládnout objem všech transakcí, které jsou zpracovávány v reálném světě. Aby se bitcoin stal legitimním aktivem, je dle banky třeba splnit několik podmínek, a to včetně podpory regulátorů a zajištění ochrany spotřebitelů.

14:11:23 Italská banka UniCredit uskutečnila první mezinárodní blockchainovou transakci na platformě we.trade. Banka to oznámila 2. srpna. Až dosud byla we.trade v pilotní fázi. Jde o platformu využívající technologii DLT, jejímž cílem je vylepšit přes-hraniční obchodování. Byla vyvinuta v roce 2017 konsorciem osmi evropských bank (včetně UniCredit, Deutsche Bank, HSBC, KBC, Natixis, Rabobank a Societe Generale). Do konce roku 2018 by se měly přidat i další banky. Oznámená první uskutečněná operace na této platformě zahrnovala německého online obchodníka a španělského dodavatele. Podle tiskové zprávy banky UniCredit šlo o vůbec první takovou operaci v Německu.

08:25:12 Pokud bitcoin neudrží tuto klíčovou úroveň 7500 dolarů, cenový „kolaps“ může být bezprostřední. V pořadu televize CNBC to 2. srpna řekl Robert Sluymer, šéf technické strategie společnosti Fundstrat. Opíraje se o technickou analýzu vysvětlil, že pokud by měla cena bitcoinu nyní poklesnout pod hodnotu 7400 dolarů, pak by se mohla jeho cena vrátit zpět až k nízkým hodnotám z poloviny července. K tomu již dnes ráno došlo, když minimu složeného indexu cen na worldcoinindex.com se dotklo 7300 dolarů a nyní se bitcoin obchoduje kolem 7350 dolarů. Zajímavý je v tomto ohledu vývoj ceny XRP, který naopak jako jeden z mála roste a to momentálně o více jak 2 procenta. Růst při propadu bitcoinu zaznamenal už ve středu.

08:06:39 Společnost Square vygenerovala za první pololetí roku 2018 z bitcoinu příjmy přes 70 milionů dolarů. Uvádí to v pravidelném čtvrtletním reportu z 1. srpna, který předkládá americké SEC. Square nabídla svým uživatelům možnost nakupovat, prodávat a držet bitcoin skrze svou peněženku koncem roku 2017. Její příjmy z kryptoměn za první čtvrtletí roku 2018 činily 34 milionů dolarů, za druhé čtvrtletí pak 37 milionů dolarů. Pro srovnání celkové příjmy společnosti za druhé čtvrtletí pak činí 814 milionů dolarů. Společnost Square se zabývá zpracováním platebních transakcí a jejím ředitelem a zakladatelem je Jack Dorsey, ředitel a spoluzakladatel Twitteru.

2018-08-02

18:21:12 Těžba bitcoinu je tak energeticky náročná, že ohrožuje Pařížskou klimatickou dohodu o zmírnění emisí skleníkových plynů. Podle serveru Marketwatch to tvrdí studie publikovaná v „Energy Research & Social Science,“ jejímž autorem je John Truby, profesor práva a ředitel Centra pro právo a rozvoj na Katarské univerzitě. Ve studii uvádí, že přestože digitální měny mají své významné benefity, způsob fungování těžby bitcoinu a jeho obchodního systému spotřebovává tolik elektřiny jako celé Dánsko. „To ohrožuje planetu natolik, že intervence je nutná, aby se zabránilo vzniku podobných modelů,“ píše Thurby. Studie říká, že celý proces zahrnutý v jediné bitcoinové transakci spotřebuje tolik elektřiny, kolik vystačí pro dům v Británii na celý měsíc. Jako možná řešení profesor navrhuje vládní intervenci, nebo změnu procesu, jakým jsou bitcoinové transakce potvrzovány. Tedy například změnu konceptu z proof-of-work („výdělek za důkaz práce“) na proof-of-stake („výdělek za důkaz vkladu“). Thurby také řekl, že spory by se neměly vést o samotné technologii, jelikož ta přináší výrazné užitky, ale snahou by mělo být zmírnění environmentálních problémů, které představuje.

17:01:21 88 procent kryptoburz chce regulaci a věří, že to vyřeší větší hrozby ohrožující celé odvětví, říká průzkum. Provedla jej „krypto-přátelská“ litevská společnost Mistertango a dotazovala čtyřiadvacet kryptoburz v Evropě, Asii, Jižní Americe a Oceánii, jejichž celkový denní objem obchodů přesahuje sto milionů dolarů. Na druhou stranu 17 procent respondentů věří, že příliš striktní regulace je vůbec největší hrozbou pro odvětví a že zákonodárci by měli být opatrní, aby neuregulovali kryptoburzy až k zániku. Podle 25 procent respondentů je pozitivní regulace správnou cestou. 55 procent dotázaných kryptoburz uvedlo, že jejich uživatelé by měli projít prověrkami KYC a AML (Know Your Customer – poznej svého klienta; Anti-Money Laundering – opatření proti praní špinavých peněz) a procedurami podobnými těm, které užívají tradiční poskytovatelé finančních služeb. „Naše odvětví volá po regulaci a odpovědi našich partnerských burz to ukazují. Nejistota je největším strachem a regulace je kriticky důležitá pro dosažení stability, kterou potřebujeme. Naneštěstí neexistuje žádný regulatorní konsensus – ani celosvětový, ani jiný,“ komentuje výsledky průzkumu Gabrielius Bilkštys, ředitel společnosti Mistertango.

08:18:04 Americký finanční gigant z Wall Streetu Goldman Sachs očekává ohledně cen kryptoměn „další poklesy v budoucnosti.“ Společnost to uvedla ve své poznámce klientům. Problém kryptoměn pro ni zůstává stále stejný, a to že neplní ani jednu ze tří tradičních rolí měny (prostředek směny, zúčtovací jednotka, uchovatel hodnoty). Předpověď přichází po té, co v červenci bitcoin zažil čtyřicetiprocentní nárůst ceny. Společnost Goldman Sachs sice může být skeptická, pokud jde o kryptoměny, ovšem to jí nebrání, aby dále pomáhala svým klientům obchodovat kryptoměnová futures a chystá se jim nabídnout i další kryptoměnové služby.

08:10:03 Mexická vláda plánuje uskutečnit první veřejný tendr s využitím sítě blockchainu. Mexický obchodní zpravodaj El Economista k tomu uvádí, že půjde o vůbec první případ využití blockchainové technologie pro takovýto účel v zemi, a to ve snaze propagovat průhlednost a závaznost veřejných zakázek. Konkrétní předmět této veřejné zakázky bude oznámen v srpnu.

2018-08-01

15:22:16 Blockchainové investice ve Spojených státech za první pololetí roku 2018 již převýšily celková čísla vykázaná za celý rok 2017. Tvrdí to nová pololetní analýza společnosti KPMG s názvem „The Pulse of Fintech“ vydaná 31. července. Zpráva uvádí, že blockchainové technologie přestávají být pouhými experimenty a získávají skutečnou pozornost investorů. Investoři přitom dávají přednost zkušeným firmám a konsorciím spíše než nováčkům na trhu. Téměř šedesátistránková zpráva dále uvádí nejvýznamnější a nejúspěšnější projekty. KPMG je jednou z nejvýznamnějších světových auditorských firem a spolu s Deloitte, Ernst & Young a PwC je členem tzv. „velké čtyřky“.

14:40:16 Totální kolaps bitcoinu je reálnou možností. Podle serveru Marketwatch to tvrdí nositel Nobelovy ceny za ekonomii a mimo jiné i sloupkař New York Times Paul Krugman. Svůj názor opírá o tvrzení, že kryptoměny neřeší žádný skutečný problém současného měnového systému, který již nyní obstarává hladké a nízkonákladové transakce. „Místo peněz vytvořených kliknutím myši máme peníze, které musí být vytěženy – vytvořeny skrze výpočty náročné na zdroje,“ komentuje Paul Krugman. Podle něj zatímco fiat měny jsou všeobecně přijímaným prostředkem plateb a zlato má tradiční využití pro šperkařství nebo jako výplně zubů, využití bitcoinu v reálném světě je nízké a když už, tak je to často pro zločinné aktivity.

08:10:05 Nová decentralizovaná kryptoburza DCEX založená na kryptoměně XRP společnosti Ripple se spouští v San Franciscu. Dle tiskové zprávy z 30. července DCEX nyní zpřístupnila registrace pro retailové a institucionální účty. Nová burza běží na technologii vyvinuté blockchainovou společností AlphaPoint a zpočátku nabídne k obchodování patnáct různých krypto-krypto párů, všechny oproti XRP jako základní měně. Další altcoiny budou zalistovány v budoucnu. Podle tiskové zprávy DCEX věří, že užití XRP jako základní měny umožní „vysokorychlostní transfery,“ které mohou investorům napomoci lépe využít možností „cenových neefektivit“ při jejich arbitrážích mezi měnovými páry na různých burzách. Kryptoburza tvrdí, že její síť umožní uskutečnit až milion transakcí za sekundu. Také již činí počáteční kroky k tomu, aby se stala plně regulovaným operátorem spadajícím pod SEC (americká Komise pro cenné papíry) a ostatní regulatorní orgány.

07:46:55 Pouhých pět procent britských kryptoinvestorů dosáhlo zisku. Tvrdí to nová studie londýnského investičního domu IW Capital. Jako hlavní příčiny studie uvádí nedostatek znalostí a informovaných investičních rozhodnutí a dále také nedostatek důvěry v bitcoin a ostatní kryptoměny mezi britskou investorskou komunitou. Přibližně třicet procent populace prý „nerozumí“ kryptoměnám. „Data prozrazují, fundamentálně, Britové nemají dostatek informací nebo znalostí na téma kryptoměny. Ve skutečnosti mnozí nemají o tomto tématu vůbec žádné znalosti,“ píše se ve studii. Dále se zde uvádí, že téměř tři miliony Britů (to je jeden z dvaceti) již investovaly do kryptoměn, ale pouze pět procent z nich si předtím vyžádalo nějakou profesionální finanční radu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *