Náhledový obrázek článku Dětský bankovní účet: Proč je dobré ho zřídit
3 min čtení 25.4.2019 v kategorii Nástroje

Dětský bankovní účet: Proč je dobré ho zřídit

Při vyplácení kapesného pro děti volí mnozí rodiče osvědčený model peníze v hotovosti. Přebytky si dítě ukládá do kasičky, a učí se tak spořit a hospodařit. Stále častěji se ale rodiče rozhodují zřídit svým dětem jejich vlastní účet. Možná si říkáte, že u malých dětí je vlastní účet zbytečnost. Opak je pravdou. Přečtěte si pět důvodů, která vás přesvědčí, že zřídit dětský účet je užitečné rozhodnutí.

1/ Snadný přísun peněz

Pokud dostáváte výplatu na účet, odpadá nutnost vybrat z bankomatu peníze a vyplácet dítěti kapesné v hotovosti. Peníze mu jednoduše převedete z účtu na účet. Tato varianta je pohodlnější zejména v případě, pokud dítěti celou měsíční částku nevyplácíte najednou, ale po částech. Můžete si třeba nastavit trvalý příkaz.

2/ Máte kontrolu

Dětský účet vám umožní sledovat, kde a za co vaše dítě peníze utrácí. Dítě by samozřejmě mělo mít právo na určité soukromí přiměřené věku. Ale zejména u menších dětí je užitečné prověřovat, jestli neutrácí veškeré peníze třeba za sladkosti. U starších dětí zbystřete, pokud se na účtě pravidelně objevují výběry větších částek v hotovosti. Pokud dítě nechce nebo neumí vysvětlit, na co peníze použilo, může za ně kupovat třeba alkohol, v krajním případě i drogy.

3/ Dítě získá pocit důležitosti

Pokud má dítě vlastní účet a platební kartu, získá tím sebevědomí a pocit důležitosti. Povšimněte si někdy při nákupu, jak rády platí malé děti kartou svých rodičů. A najednou má dítě svoji vlastní kartu. Připadá si tak trošku jako dospělý. Hrdost na nový účet a platební kartu jde poměrně snadno využít zároveň k probuzení pocitu zodpovědnosti za své chování.

4/ Orientace v technologiích

Děti jsou přirozeně zvídavé. Vlastní účet je možností, jak tuto vlastnost rozvinout. Dítě se v mladém věku naučí používat internet pro zjištění informací, pochopí internetové bankovnictví, může si pořídit různé aplikace do telefonu. Nenásilně a zábavně tak trénuje schopnost orientovat se v nových technologiích, se kterými je budoucnost neodmyslitelně spojena.

5/ Základy finanční gramotnosti

Některé děti jsou přirozeně spořivé, jiné všechno utratí. Výpis z účtu vám umožní zjistit, za co dítě utrácí nejvíc a proč se mu případně nedostává peněz. Můžete s ním probrat fungování jeho rozpočtu, nastavit mu spořící účty, případně dávat drobné odměny za domácí práce či jiné speciální úkoly. Účet umožňuje dítěti přesně ukázat pohyb peněz v daném časovém období, případně nastavit limity. Můžete i porovnávat jednotlivá období. Je to tak pro dítě mnohem názornější a srozumitelnější, než mít peníze v prasátku, pak prasátko rozbít a peníze utratit.

Varování: Bankonaut může výrazně zlepšit tvou dlouhodobou finanční situaci.

Spravuj finance chytřeji

Hledání

Emailový kurz

50 rychlých tipů na okamžité zlepšení tvé finanční situace

Každý den 1 tip emailem.

Nejnovější komentáře

 • Jitka u článku: Co dělat, když zaměstnavatel porušuje zákoník práce

  "Dobrý den mám dotas četla jsem že zezakona mužem pracovat max 12 hodin dene..."

 • Jiří Franěk u článku: Jak na silný SEO affil web

  "Zrovna jsem znovu narazil na tento článek :) a je to stále pravda. Strejda Go..."

 • MBD u článku: Bitcoinová peněženka Arboletu

  "Také vlastním peněženku Arbolet a jsem nad míru spokojen, pokud hledáte al..."

 • MBP u článku: Bitcoinová peněženka Arboletu

  "Můžete si funkce Arboletu vyzkoušet sami zcela bezplatně po jednoduché regi..."

 • MBP u článku: Ledger zaznamenal loni rekordní zisk

  "Mám vyzkoušený Ledger Nano S. Je jednoduche se naučit ho instalovat, upgrado..."