Goldman Sachs by mohl kryptotrhu výrazně pomoci

Představenstvo Goldman Sachs včera jmenovalo novým ředitelem kryptonadšence a doposud prezidenta banky, Davida Solomona. Ve funkci od 1. října nahradí Lloyda Blankfeina, který byl u kormidla společnosti dlouhých 12 let. Oznámení o změně ve vedení banky přichází v době, kdy Goldman Sachs zaznamenal nejlepší pololetní hospodářské výsledky za posledních 9 let, když meziročně zvýšil zisk o 44 procent na 2,35 miliardy dolarů.

David Solomon je zanícený DJ, který si díky svému koníčku vysloužil přezdívku DJ D-Sol. Co je však u tohoto netradičního bankéře důležitější, je jeho veřejně známý býčí postoj ke kryptoměnám. A to zatím není u elity z Wall Streetu běžná věc.

V nedávném rozhovoru pro Bloomberg Solomon uvedl: „Goldman Sachs musí rozvíjet své aktivity a přizpůsobit se prostředí, zejména s ohledem na přístup společnosti k digitálním měnám.“ Solomonův postoj ke kryptoměnám navíc není úplně v kontrastu s postojem jeho předchůdce ve funkci ředitele, Lloyda Blanfeina. Ten totiž sice veřejně tvrdí, že krypto není nic pro něj, na druhou stranu ale přiznává, že by se kryptoměny neměly jen tak odepsat.

Goldman Sachs je na Wall Streetu také jedna z mála bank, která i navzdory zatím poměrně neznámému právnímu rámci a vyšší volatilitě kryptoměn veřejně kryptotrh neodsuzuje a ani jej nenazývá bublinou. Loni CB Insights publikoval zprávu, ve které byl Goldman Sachs označen za jednoho z top 5 institucionálních investorů, který vedle Googlu a CitiBank nejvíce podporuje projekty založené na technologii blockchainu a jiných souvisejících technologiích.

Goldman Sachs možná s kryptoměnami přímo neobchoduje, nicméně investice do blockchainového průmyslu ukazují, že pro-krypto reputace nového ředitele odpovídá postupnému progresivnímu přibližování „Goldmanů“ směrem ke kryptotrhu. Goldman Sachs nakonec také investoval do různých krypto a blockchainových startupů, jako například Circle.

Banka může manévrováním směrem ke kryptoměnám také zabránit odchodu svých zaměstnanců. Někteří totiž zamířili právě do společností, jejichž aktivity s kryptoměnami ať už přímo či nepřímo souvisí. Priyanka Lilaramani, bývalá výkonná ředitelka Goldman Sachs odešla do maltského startupu HOLD, aby se v něm stala ředitelkou. BlockTower Capital, který patří mezi jedny z nejvíce uznávaných hedge fondů zaměřených na kryptoměny, spoluzakládal bývalý viceprezident Goldman Sachs. V něm od dubna pracuje i bývalý portfolio manažer Goldman Sachs, Steve Lee. Stejně tak Elizabeth Ralston a Michael Bucella, bývalí viceprezidenti banky, odešli k BlockTower.

Nový ředitel banky tak má před sebou výzvy, které mohou být poměrně pozitivním elementem přístupu banky ke kryptotrhu. Širší zapojení Goldman Sachs do této oblasti by pak mohlo být signálem i pro další velké finanční společnosti, které s angažováním se na poli kryptoměn zatím váhají.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *