Jak může jednoduchý trik ovlivnit i prozradit tvé finanční zdraví

Můj kamarád ze školy má dnes svou firmu, sklad, otevírá nové pobočky, zaměstnává několik lidí, má dům, auto, motorku i čtyřkolku. Je dobře finančně zajištěný, má rezervy a zdravé cashflow.

Nebyl na tom ale vždycky dobře.

Ještě když byl puberťák, odešel ze dne na den z domova a už se nevrátil. Vzal si s sebou všechny své věci a odešel.

Seděl jsem s ním v autě a hodnotili jsme stav. Všechno, co měl, bylo to auto, nějaké oblečení, pár věcí a jedna sklenice kovových padesátikorun.

Ty dvě situace, tehdy v tom autě a dnes, jsou z hlediska finančního zdraví úplně opačné. Jsou opačné ale ještě z jednoho důvodu. Tím je vzdálenost plánování. S jednou sklenicí padesátikorun nemohl výdaje plánovat dál než na pár dní. Musel řešit, kde bude spát ten večer a co bude dál. S firmou a zodpovědností za zaměstnance už ale dnes musí plánovat minimálně na roky.

Vzdálenost plánování cashflow je pro finanční zdraví naprosto klíčová.

Většina obyvatel je na tom finančně dost špatně. V Česku má dokonce skoro každý desátý nad 15 let exekuci a často ne jednu. Zároveň když se ve svém okolí zeptáš, kolik mají vyhrazeno, nebo alespoň plánují utratit třeba za Vánoce, nebudou vědět. Je to až za půl roku, je to ještě "daleko". To jasně prozradí finanční plánování maximálně na pár měsíců, jestli vůbec a právě v tom je to kouzlo. Snadno tak poznáš, jak na tom kdo je. Je jedno, jestli otáčí miliony, nebo maximálně pár tisícikorun. Pokud plánuje a připravuje se na transakce, které přijdou až za několik let, pak nejspíš dobře vychází.

Začni se zabývat tím, jak přesně, z čeho a kolik budeš platit za konkrétní výdaje v delší budoucnosti, než je u tebe zvykem. Odkud na to budou peníze a co když nepřijdou? Jaký je plán B? Jaký je plán, když tě zítra vyhodí z práce? Odhadni, jak velký finanční problém tě může v nejbližších letech potkat a začni se na to připravovat.

Pokud dnes dobře nevycházíš, budou tvé myšlenky pravděpodobně směřovat k nejbližším týdnům a měsícům. Jakmile se ale začneš zabývat tím, aby byly následující týdny a měsíce vykryté (třeba blížící se splátka), začneš se automaticky jinak chovat už dnes (třeba nepůjdeš do kina). Je to jako zapnout dálková světla při noční jízdě autem.

Jakmile uvidíš dál, můžeš se na to připravovat dřív. I tady platí, že čas jsou peníze. Bez toho budeš mít velmi krátký čas na reakci a sehnat během pár dní větší částku už třeba ani nebude možné. Rozhodně nebude tolik příležitostí, jako když na to máš rok a aktivně řešíš plán, jak na to.

Vyzkoušet si to můžeš rovnou i v naší aplikaci. Po vyplnění příjmů a výdajů se hned dopočítá, za jak dlouho přijde průšvih. Následně můžeš osekat nejbližší zbytné výdaje, nebo najít doplňující zdroje příjmů a to červené zlověstné datum se možná posune o velký kus dál. Třeba až na příští rok, ale tím se zabývej taky. Posouvej své vykryté období co nejdál, aby ses mohl věnovat strategickým investicím s horizontem celých dekád nebo pro své potomky. Řešení takhle vzdálených transakcí jasně ukáže, jak dobré finanční zdraví si udržuješ. Zároveň si to dobré finanční zdraví celým tímhle postupem vlastně vytvoříš.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *