Jak se stát Affiliate managerem, který se nikdy nemusí bát o práci

Přemýšlel jsi někdy o tom, stát se affiliate managerem? I když jde o náročnou práci, není zas tak těžké se ji naučit. Na zajímavou odměnu si můžeš sáhnout ve velmi krátké době a po pár letech zkušeností budeš na trhu práce vyhledávanou raritou.

Práci v 5DM jsem získal prakticky okamžitě po zveřejnění tweetu, že končím na obdobné pozici v AdFinance. V průběhu mého angažování jsem obdržel pozvání pracovat jako affiliate manager v gambling oboru pro sázkovku na Gibraltaru a v posledním týdnu a půl, kdy jsem odcházel na volnou nohu, pak dalších 6 pracovních nabídek. Jedna z nich přišla opět ze zahraničí, tentokrát mě zvali do Kuala Lumpur a zbylých 5 bylo z ČR. Vše nabídka pozice affiliate managera. Zajímavé je, že 2 přišly ještě před zveřejněním mého odchodu v době, kdy o mém odchodu vědělo jen pár lidí. Proč mě oslovují?

KL_Sentral_at_Night

Mám základní vzdělání. Jediné, co mohu nabídnout, jsou roky zkušeností v affiliate oboru a přehled na trhu. Jaký je tedy důvod takového zájmu? Faktem, proč nemusím práci hledat a proč ji nebudeš muset hledat ani ty v podobné situaci, je, že u nás existuje asi 10 až 15 affiliate managerů pracujících na plný úvazek. Affiliate programů je tu nesrovnatelně víc. Obdobná situace je i v zahraničí, takže nabídky jsem dostal jen proto, že mám vyplněné informace v LinkedIN.

Teoreticky bys získal tuto pozici pouhým prohlášením o sobě, že jsi affiliate manager. Pokud ale sháníš práci na déle než týden, chce to se minimálně orientovat.

Jak se stát takovým affiliate managerem?

 • Začni z pozice affiláka

Začal jsem jako affilák a dodnes to považuji za největší výhodu, která mi nejvíc pomohla v práci. Nemůžu souhlasit s tím, že to jde i bez zkušeností z druhé strany. Pro affiláky vymýšlíš zlepšování na všech úrovních, musíš tedy znát jejich práci. Nemusíš být top affilák, stačí té práci rozumět. Přirovnal bych to ke sportovnímu trenérovi. Ten taky vybičuje nejlepší sportovce k výkonům, kterých by sám nedosáhl, ale těžko řekne profesionálovi na Tour de France jak vyhrát, když sám třeba nikdy neseděl na kole.
Zaregistruj se do affiliate sítí, jako je eHUB nebo do programů a vyzkoušej si propagaci.

 • Vyzkoušej si všechny způsoby propagace

Otestuj co nejvíc druhů propagace, investuj do zkušeností. Vyzkoušej si podle návodů na internetu udělat svou první PPC kampaň, hrát si s ní a podobně. I takhle malé zkušenosti tě posunou v chápání affiliate principu dál.

 • Zjisti, co ti vadí a co chybí

Už po pár týdnech budeš vědět, co tě brzdí, kde přicházíš o peníze a co by ti naopak usnadnilo život. To jsou neocenitelné podněty, které můžeš jako affiliate manager uvést do praxe. Získáš také specializaci. Buď ti bude víc vyhovovat lead-gen, nebo třeba dropshipping.

 • Udělej si z konkurence kamarády

O affiliate managerech se říká, že nejcennější je na nich jejich telefonní seznam. Komunikuj s kolegy z oboru, zpřátel se s nimi a klidně se poděl o získané know how. Díky rozhovorům s lidmi v podobné situaci si často uvědomíš zákonitosti, které ti hned nedošly, získáš jiný pohled a třeba už i začneš pomáhat začínajícím s méně zkušenostmi.

 • Zorientuj se v terminologii

Affiliate marketing má stejně jako jiná odborná odvětví svou vlastní terminologii. Základy najdeš ve slovnících u Franty nebo u Mária.

 • Zorientuj se na trhu

Zejména osobními rozhovory s kolegy affiláky a s affiliate managery programů, které budeš využívat, získáš orientaci na trhu. Kdo je kdo, kdo má s kým jaké vztahy a jakou minulost.

 • Zkus pro začátek nedelegovat

Pokud si na začátku budeš dělat veškeré práce svépomocí, získáš drobné zkušenosti z příbuzných oborů. HTML/CSS základy, copywritting, analytika atp. Hodit se to bude v práci affiliate managerea při odpovídání na dotazy, vymýšlení novinek i zlepšováním stávajících možností.

 • Hledej neefektivní procesy

Po předchozích bodech práci affiliate managera není těžké získat. Po dvou měsících pracovního zápalu už budeš výrazně zkušenější. Co dělat do té doby? Celý affiliate marketing je o procesech. Proces přeměny návštěvníka v zájemce, zájemce v zákazníka, přiřazení zákazníka affilákovi, proces výplat, spouštění kampaní, cesty zákazníka skrz propagační prvky, získávání affiláků, zlepšování jejich výsledků atd. Hledej neefektivní procesy, hledej zádrhely, které by se daly v těchto procesech odstranit, hledej možnosti zrychlení a zefektivnění procesů. Affiliate je válka konverzních poměrů, každý takový vylepšený proces umí pořádně zamávat s obraty a zisky affiliate programu, inzerentů i affiláků. Pokud se ti tohle bude dařit, budou spokojené všechny 3 strany a ty samozřejmě také.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4 reakcí na tento článek

 1. Výborný článek! Z mé strany mohu říct, že se prakticky každý den setkávám se situacemi, kde musím improvizovat a tím pádem se učit stále nové věci ve smyslu propagace partnerských programů a plnění požadavků našich affiliate partnerů. Když jsem jako affiliate manager před půl rokem nastupoval, měl jsem maximálně tak 25% vědomostí ohledně řízení affiliate programu, dnes je situace naprosto jiná. Ne každý se na to hodí, člověk musí být neustále otevřen novým způsobům a metodám, které všechny směřují k totožnému cíli – vzkvétání affiliate programu a maximální uspokojení a podpora jeho affiliate partnerů, čili musí se jednat o osobu maximálně individuální a kreativní. Affiliate manager, hlavně ti začínajicí, si podle mého názoru nesmí si myslet, že tahle profese má přesné dané mantinely a náplň, naopak. O to víc je tahle práce přitažlivější, člověk nikdy neví, čemu se příště přiučí 🙂

 2. Skvěle sepsáno. Já bych navázal.

  Pozice affiliate manažera je dnes absolutně nedostatkové zboží. Myslím si, že by ČR potřebovala tak 10 affiliate manažerů na volné noze. A všichni by se uživili. Každý týden dostanu 1-2 poptávky, abych někomu dělal affiliate manažera v jeho programu. Velmi rád budu schopnému affiliate manažerovi tyto poptávky předávat.

  To co si Michale sepsal jsou činnosti předtím, než se člověk pustí do dělání affiliate manažera. Následovat by pak měly také komunikační dovednosti, empatie a proaktivní přístup. Hodně soft skills, které člověk buď má, nebo ne. Ale bez nich to dopadne přesně jak píše Tomáš v komentáři, že manažer 2 dny neodpoví na email. To je neslýchané. U kvalitního programu by to mělo být tak max. 2h v pracovní hodiny.

  Také tu téměř nikdo z manažerů nevyhledává affiliate partnery! Affiliate manažer musí být proaktivní a budovat program. Ne reaktivní a jen odpovídat na dotazy.

  1. Odpověď na mailu do dvou hodin dost záleží na obsahu mailu, každý má nějaké worklow a pokud chci na něco odpověď hned, na to vymyslel pan Bell telefon:)

 3. Zdravím,
  super článek.Jinak na co bych si postěžoval u affilmanagerů (nebo jejich podřízených) je rychlost. A to hlavně mailové komunikace. Čekat 2 -5 dní na odpověď nikoho z affiláků moc nebaví:( .
  Za další , většinou bývá špatný popis vlastního affil.proganmu a to tak, že většinou chybí základní info. Např. : jestli je potřeba ŽL, jestli jsou provize z přivedených “podpartnerů a kolik, jestli je možné mít subaprtnera nebo i zákazníka ze např. ze Slovenska atd. To v mnoha affil.programech chybí a to mi přijde dost zásadní.
  Většinou je to i právě malá někdy i žádná komunikace ze stran affil.managerů. Chybí nápady, soutěže a jiná vylepšení c se týkají affilíků 🙁
  Dělám affiláka už 4 roky pro všechny možné firmy a sítě, ale tyto nedostatky přetrvávají a jen pomalu se zlepšují. Což je škoda si myslím.
  Zdravím