Jak si doma vedete s partnerem finance?

Předpokladem pro partnerské vedení financí je ten, že jste na ně minimálně dva. A dalším předpokladem je, že není jediná možnost, jak je vést. Možností je velmi mnoho a my se pouze pokusíme některé popsat a současně dát možný návod na to, jak byste to mohli dělat vy.

Máte doma problém, dohodnout se s partnerem, jak budete vést finance? Na co peníze půjdou a na co naopak ne? Zda si peníze rozdělíte na peníze společné a peníze soukromé? Zda budete mít všechny peníze před sebou rozkryté nebo si je budete odklánět a partner o nich nebude vědět?

Je hodně proměnných, které vedení financí ovlivňuje. A to zde nemyslíme jenom na povahu jednotlivců.

Každý rovným dílem

Co je to rovný díl? Je to situace, kdy každý na začátku měsíce dá do společné kasičky stejnou částku bez ohledu na to, zda jeden vydělává dvakrát více než druhý. Nebo je rovný díl, když dá každý do společné kasičky stejné procento ze svého příjmu.

Pro náš příklad budeme předpokládat, že měsíční náklady jsou 30 000. Za to se zaplatí nájem, jídlo a ještě se každý měsíc něco málo uspoří. A teď se přesuneme k rovným dílům. Jeden má čistý příjem 40 000 a druhý 20 000. V prvním případě, by do společné kasičky dal každý 15 000. Jednomu by zbylo 25 000 a druhému 5 000. V případě druhém do společné kasičky odvádí každý 50 % příjmu. Jeden 20 000 a druhý 10 000. Co komu zbyde, to mu zbyde. Jak na tom jsou s penězi dohromady, to pravděpodobně nevědí.

Vše je společné

Všechny peníze jdou na jednu hromádku a je jedno kolik kdo měsíčně vydělá. A nemusí to být jedna hromádka úplně doslovně. V každém případě oba vědí, kolik mají dohromady peněz, jak na tom jsou finančně. Nikdo nevysloví, minule jsem platil já, nyní budeš platiti ty. Karty jsou rozkryté a oba rozhodují o tom, jaká karta se vyhodí. K tomuto příkladu patří neodmyslitelně důvěra a společný pohled na věc.

Nevýhodou mohou být třeba Vánoční dárky jeden druhému. Utratit za ně hodně nebo málo, když jde vlastně o společné peníze? A jak zachovat překvapení? Řešením může být, dohodnout se pro tento účel na limitu, ten vybrat v hotovosti a druhého se dle možností pokusit překvapit.

Jeden vydělává, druhý ne (nebo vydělává málo)

Tady se asi peníze budou přidělovat. Tato situace není příjemná pravděpodobně ani pro jednoho. Kdo rozhodne, kolik a komu se přidělí. Jeden má funkci vydělávání peněz a druhý správu pouze přidělené částky, nákupy, platby. Ale co když ten, co má peníze na příděl, potřebuje více a ten druhý jeho potřebě nerozumí? Tento příklad je jistě velmi omezující pro toho, kdo je závislý. Ale i tato situace, pokud se na ní oba dohodnou, může být funkční. Přehled o penězích má v této situaci pouze jeden z partnerů.

Každý něco

Já budu platit nájem a vše kolem auta, ty budeš platit jídlo, dovolenou si každý zaplatí sám. Hypotéku budeme platit stejným dílem. Co komu zbyde, to mu zbyde. Ani zde nemají oba přehled, jak na tom vlastně jsou.

A jak jste na tom vy?

Výše byl popsaný pouze zlomek přístupů a není cílem hodnotit, který přístup je správný. Co je pro všechny společné a nutné, je to, že se musí na daném postupu oba dohodnout. Pokud se jedná o diktát pouze jednoho, je otázka, proč ti dva jsou spolu, když se nedokáží shodnout na takové věci, jako jsou peníze. Pokud však přístup jeden partner před druhým obhájí, i za cenu, že se tomu druhému nelíbí, ale z objektivních důvodů mu rozumí, pak je vše v pořádku.

Ať už se spolu rozhodnete vést finance jakkoliv, Bankonaut vám pomůže je evidovat. Někteří naši uživatelé používají Bankonauta jen k nějakému konkrétnímu účelu, namísto komplexního vedení všech financí. Jedním z nich je právě třeba "fond domácnosti". Můžete si zdarma vyzkoušet všechny funkce a pak si třeba nechat základní účet zdarma napořád.

Důležitou radou na závěr je, nebát a nestydět se doma o penězích mluvit. Chybějící otevřená komunikace je podhoubí pro velké problémy a to nejen v penězích.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

1 reakce na tento článek

  1. S přítelkyní máme separátní účet na společné útraty, ze kterého vše platíme, dovolené, jídlo apod.. Nevýhoda je jednak v rozdílu příjmů, i když nejsou tak velké, ale i v tom, že toho sním 2x tolik co ona 🙂