Náhledový obrázek článku Jsou na vině včerejšího poklesu kryptotrhu bitcoinové futures?
2 min čtení 6.9.2018 v kategorii Kryptoměny

Jsou na vině včerejšího poklesu kryptotrhu bitcoinové futures?

Bitcoin a s ním i celý kryptotrh zaznamenal včera a dnes v noci výrazný pokles. Došlo k poklesu celkové tržní kapitalizace kryptotrhu o téměř 40 miliard dolarů až na hranici 200 miliard dolarů. Opět se zvýšila tržní dominance bitcoinu. Ten nyní tvoří okolo 55 procent z celkové tržní kapitalizace všech kryptoměn.

V celkovém historickém kontextu vývoje kryptoměn se však nejedná o žádný zásadní propad.  A to i přesto, že sám bitcoin během včerejška a dnešní noci upsal více jak 12 procent. Pohyby cen kryptoměn ať už nahoru či dolů v řádu desítek procent nejsou ničím výjimečným. A ač se to na první pohled může zdát nepravděpodobné, volatilita bitcoinu se od začátku roku postupně snižuje.

K tomu měly napomoci i bitcoinové futures, které byly loni v prosinci spuštěny regulovanými americkými burzami CME a CBOE. Díky ním však lze spekulovat i na pokles podkladového aktiva, bitcoinu. Velcí investoři, kterým jsou tyto futures převážně určeny, tak mají možnost zajistit si své další investice uskutečněné přímo na spotových trzích bitcoinu. Případně takto mohou obchodovat bez toho, aniž by museli bitcoiny vlastnit, jelikož vypořádání bitcoinovch futures CME a CBOE probíhá v dolarech.

Dle portálu Cryptovest mají v nynějším náhlém poklesu ceny bitcoinu a s ním i celého kryptotrhu prsty také bitcoinové futures. Konkrétně jedna krátká pozice o hodnotě přibližně 74 milionů dolarů, která byla otevřena před včerejším propadem ceny bitcoinu.

Jelikož se jednalo o ojedinělou spekulaci na pokles ceny bitconu v takto velkém objemu v době, kdy ostatní short pozice postupně mizely, objevují se kritické názory o možném zneužití informace publikované Goldman Sachs o prozatimním upuštění myšlenky obchodování s kryptoměnami, která je uváděna jako hlavní příčina propadu cen.

Vzhledem k vysoké částce umístěné v této pozici někteří kritici svalují vinu na samotnou Goldman Sachs, která dopady svého oznámení mohla sama předvídat. Jako druhá možnost jsou zmiňováni velcí investoři (tzv. whales, velryby), kteří se mohli o zamýšleném kroku Goldman Sachs dozvědět a využít je při obchodování.

Tyto spekulace však samy o sobě potvrzují nutnost jasné regulace obchodování s kryptoměnami, jak to požaduje nejen Goldman Sachs, ale také další velké společnosti z řad kryptobyznysu. Na řádné implementaci již existujících pravidel, která se většinou týkají bezpečnosti IT systémů a opatření namířených proti praní špinavých peněz a financování terorismu by měly mít zájem i samotné kryptoměnové burzy a směnárny. Je to pozitivní signál nejen pro regulátory, ale i pro velké (potenciální) investory a zároveň se tímto vytváří tolik potřebná důvěru v kryptotrh.

Varování: Bankonaut může výrazně zlepšit tvou dlouhodobou finanční situaci.

Spravuj finance chytřeji

1 komentář u “Jsou na vině včerejšího poklesu kryptotrhu bitcoinové futures?”

 1. Donator napsal:

  Prostě klasická manipulace. Byla, je a bude. Futures jsou na to jak dělané. Ale jinak bych zůstal v klidu, tyhle pohyby nejsou nic extra.

Hledání

Nejnovější komentáře

 • B u článku: Dominik Stroukal: lepší kryptoměna než bitcoin v současnosti neexistuje

  "Rant dobrej ale úplně nevyšel co? XD..."

 • Jiří Franěk u článku: Jak na silný SEO affil web

  "Zrovna jsem znovu narazil na tento článek :) a je to stále pravda. Strejda Go..."

 • MBD u článku: Bitcoinová peněženka Arboletu

  "Také vlastním peněženku Arbolet a jsem nad míru spokojen, pokud hledáte al..."

 • MBP u článku: Bitcoinová peněženka Arboletu

  "Můžete si funkce Arboletu vyzkoušet sami zcela bezplatně po jednoduché regi..."

 • MBP u článku: Ledger zaznamenal loni rekordní zisk

  "Mám vyzkoušený Ledger Nano S. Je jednoduche se naučit ho instalovat, upgrado..."