Kryptoburzy jsou náchylné k manipulaci, zjistilo šetření

Několik kryptoburz je zamořeno špatným dohledem nad trhem, všudypřítomnými konflikty zájmů a nedostatečnou ochranou svých zákazníků. Konstatuje to zpráva kanceláře newyorského generálního prokurátora, která byla publikována 18. září.

Tato studie zjistila, že online platformy pro obchodování kryptoměn pracují s nižšími ochrannými opatřeními než tradiční finanční trhy, jsou náchylné k tržní manipulaci a prostředky svých klientů vystavují riziku. Výsledkem těchto zjištění je, že generální prokurátorka požádala místní dohledový úřad NYDFS (New York's Department of Financial Services), aby prozkoumal, zda ve státě tři kryptoburzy neoperují nezákonně.

Výzkumná iniciativa („Virtual Markets Integrity Initiative“), při které bylo požádáno celkem třináct kryptoburz, aby se dobrovolně podělily o informace ohledně své činnosti, byla kanceláří generálního prokurátora započata již v dubnu. Čtyři platformy se jí nezúčastnily s tvrzením, že neumožňují obchodování v rámci státu New York. Kancelář generálního prokurátora tedy zkoumala, zda tyto kryptoburzy ve státě operovaly: tři z nich (Binance, Kraken a Gate.io) pak nahlásila NYDFS.

Američtí i mezinárodní regulátoři se začali zabývat pochybnými praktikami kryptotrhu již během loňského roku, kdy obchody s kryptoměnami zažívaly největší boom. Minulý týden dva regulátoři z Wall Street oznámili sérii zásahů včetně udělování stotisícových pokut firmám zabývajícím se kryptoměnami a dále federální soud v New Yorku rozhodl, že americký zákon o cenných papírech bude použit ke stíhání podvodů zahrnujících nabídky kryptoměn. To by do budoucna mohlo vytvořit jistý precedent.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *