Kryptoměny jsou falešné peníze, říká šéf Banky pro mezinárodní platby

Digitální měny nejsou skutečné peníze, ale aktiva s estetickým významem pro znalce kryptografie. To si myslí Agustín Carstens, generální manažer Banky pro mezinárodní platby (BIS - Bank of International Settlement), organizace, která sdružuje přes šedesát centrálních bank z celého světa. Agustín Carstens takto hovořil o kryptoměnách 1. listopadu na konferenci Finance and Global Economics Forum of the Americas v Miami.

Prezentoval zde svou zprávu „Peníze a platební systémy v digitálním věku“ a část věnovaná virtuálním mincím nesla název „Kryptoměny: falešné peníze“ (fake money).

„Žádná diskuse o penězích a platbách v digitálním věku by nebyla kompletní bez zmínky o kryptoměnách. Ale jsou kryptoměny peníze? Ne. Používání slova „měny“ je zavádějící,“ řekl Carstens posluchačům. Virtuální mince neplní hlavní funkce peněz, protože tato aktiva nejsou skutečnými jednotkami zúčtování a nejsou užívána jako platební instrument, vysvětlil šéf BIS. Navíc volatilita kryptotrhu dříve během letošního roku ukázala, že virtuální aktiva jsou „chabým uchovatelem hodnoty.“

„Jak to vidím já, kryptoměny jsou v nejlepším případě aktivem určitého druhu. Snad aktivum srovnatelné s uměleckým dílem pro ty, kdo si cení kryptografie. Kupci kryptoměn nenakupují nic jiného než softwarový algoritmus,“ poznamenal Carstens. Společnosti, které se snaží vytvářet cenné papíry či jiné finanční instrumenty založené na virtuálních mincích, tvoří něco podobného sběratelským bankovkám; „umění, které visí na vaší zdi,“ pokračoval Carstens.

Šéf BIS dále ve své řeči zopakoval většinu závěrů z dříve vydaného kryptoreportu BIS o škálovatelnosti, efektivitě a obavách spojených s elektřinou, které brání masovému přijetí kryptoměn. Zmínil se také o historických podobnostech.

„V minulosti zde byla spousta pokusů o zavedení privátních peněz; nakonec ale všechny ztroskotaly,“ připomněl Carstens. „2. listopad je v Mexiku Dnem mrtvých, kdy vzpomínáme na zesnulé. V zemi peněz by to zahrnovalo takové zesnulé, jako byly kakaové boby, kožešiny bobrů a ulity hlemýžďů. Mnoho kryptoměn sdílelo stejný osud a další přibudou.“

Agustín Carstens byl dříve ministrem financí a guvernérem centrální banky v Mexiku a k BIS se připojil koncem roku 2017. Negativní postoj Banky pro mezinárodní platby vůči kryptoměnám je dlouhodobý. Například v únoru 2018 Carstens prohlásil, že bitcoin je bublina, ponziho schéma a ekologická katastrofa. V září 2017 BIS vydala zprávu, ve které se skepticky staví k digitálním měnám vydávaným centrálními bankami.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *