Náhledový obrázek článku Kryptotrendy: STO, institucionální investoři, dozrávání a stabilizace kryptotrhu
2 min čtení 8.11.2018 v kategorii Kryptoměny

Kryptotrendy: STO, institucionální investoři, dozrávání a stabilizace kryptotrhu

Security tokeny se stávají megatrendem díky jedinečným výhodám a funkcím, které nabízejí ve srovnání s blockchainem, nejpopulárnějším typem technologie DLT. Security tokeny umožňují firmám digitalizovat aktiva reálného světa, jako jsou akcie, komodity či nemovitosti, přičemž cílem je urychlit obchodní procesy a zajistit vyšší úroveň likvidity.

Společnost DESICO, která sídlí v Litvě, v současné době vytváří platformu a ekosystém zaměřený právě na security tokeny a na nabídky security tokenů, tzv. STO (security token offering). Jde o fundraisingovou metodu podobnou primární nabídce virtuálních mincí, tzv. ICO (initial coin offering). Společnost DESICO doufá, že bude stát v čele tohoto nového odvětví, až se stane mainstreamovým oborem. Pokud jde o Litvu, je podpoře nového odvětví nakloněna a chce kráčet ve stopách Malty, která se zavedla jako „blockchainový ostrov“.

Motto společnosti DESICO říká, že užitkové tokeny selhaly ve své misi a že budoucnost kryptosvěta patří security tokenům. Security tokeny (neboli také tokeny aktiv) jsou tokeny, které mají povahu cenných papírů. (O dělení tokenů na jednotlivé druhy hovoří článek o britském návrhu na změny v regulaci kryptoměn.)

Ředitel a spoluzakladatel společnosti DESICO Laimonas Noreika hovořil s Cryptovestem na téma security tokeny a též o trendech kryptoodvětví. Když popisoval současnou situaci na trhu security tokenů, řekl, že tokenizace aktiv je stále ve svých počátečních stádiích. Zásadní hráči tohoto oboru nevytvářejí životně důležitou infrastrukturu, tedy primární a sekundární trhy, služby úschovy (custody) a podobně. Naopak většina účastníků trhu se soustředí na tokenizaci nemovitosí, na investiční fondy. V současném stádiu si jen málo společností volí STO jako metodu získání kapitálu. Noreika však věří, že již brzy začne vstupovat do tohoto nového ekosystému více a více společností a startupů.

Na otázku, jak si vede kryptoměnový trh, Noreika uvedl, že podle jeho názoru kryptotrh dozrává. V současnosti jsou vytvářeny nástroje a infrastruktura určené pro institucionální investory. Nějakou dobu ještě může trvat, než velcí tradiční investoři projeví svůj zájem o kryptoměny, ovšem bez institucionálních investorů, řekl Noreika, si neumím představit jejich další růst. Potřebujeme stabilizovat trh, nechat instituce vstoupit a poté můžeme očekávat další výrazný býčí trend.

A co by se muselo během příštích let udát, aby se vrátilo nadšení ohledně blockchainu a kryptoměn? Noreika na to odpověděl, že do kryptosvěta budou muset vstoupit institucionální investoři a že očekává, že ti vsadí především na bitcoin. Pokud jde o retailové investory, vrátí se také, dokonce i přesto, že trh nevykáže takovou volatilitu jako například v roce 2017. Stabilizace trhu se naopak změní ve výhodu, jelikož bitcoin bude nahlížen jako bezpečný přístav kolísavých finančních trhů.

Varování: Bankonaut může výrazně zlepšit tvou dlouhodobou finanční situaci.

Spravuj finance chytřeji

Hledání

Nejnovější komentáře

 • B u článku: Dominik Stroukal: lepší kryptoměna než bitcoin v současnosti neexistuje

  "Rant dobrej ale úplně nevyšel co? XD..."

 • Jiří Franěk u článku: Jak na silný SEO affil web

  "Zrovna jsem znovu narazil na tento článek :) a je to stále pravda. Strejda Go..."

 • MBD u článku: Bitcoinová peněženka Arboletu

  "Také vlastním peněženku Arbolet a jsem nad míru spokojen, pokud hledáte al..."

 • MBP u článku: Bitcoinová peněženka Arboletu

  "Můžete si funkce Arboletu vyzkoušet sami zcela bezplatně po jednoduché regi..."

 • MBP u článku: Ledger zaznamenal loni rekordní zisk

  "Mám vyzkoušený Ledger Nano S. Je jednoduche se naučit ho instalovat, upgrado..."