Měli bychom zvážit digitální měny vydávané centrální bankou, říká šéfka MMF

Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagarde řekla, že mezinárodní komunita by měla „zvažovat“ schválení digitálních měn vydávaných centrální bankou (central bank digital currencies - CBDC). Prohlásila to ve svém projevu na Singapurském fintech festivalu 14. listopadu.

Christine Lagarde řekla, že přestože není zcela přesvědčena o konceptu kryptoměn v obecnějším pojetí, může existovat případ, kdy by státy mohly vydávat vládou podporované tokeny nebo podobná aktiva. „Věřím, že bychom měli zvážit možnost emise digitální měny. Stát může převzít roli dodavatele peněz do digitální ekonomiky.“

Její komentáře přicházejí den poté, co Mezinárodní měnový fond publikoval speciální zprávu věnovanou CBDC, která se zabývala klady a zápory tohoto finančního nástroje.

Jak Christine Lagarde nezapomněla poznamenat, některé státy v současnosti zvažují či již zkoušejí zavést státem sponzorované tokeny. Pokud se to udělá správným způsobem, CBDC by mohly uspokojit cíle veřejné politiky - zejména to jsou finanční inkluze, bezpečnost a ochrana spotřebitele a soukromí v platbách, uvedla Lagarde.

Přitom MMF nebyl konceptem CBDC vždy tak nadšen a nepohlížel na něj veskrze pozitivně tak, jak o něm nyní hovoří jeho šéfka. Například v září MMF nedoporučil Marshallovým ostrovům vydat vlastní digitální měnu Sovereign (SOV) v navrhované podobě. Fond ve své zprávě upozorňoval především na nedostatečná opatření proti praní špinavých peněz a s tím související nepostačující pravidla identifikace uživatelů (know your customer – poznej svého zákazníka).

Christine Lagarde ve svém projevu zmínila též obavy a rizika, která se k CBDC váží. Mezi tři hlavní oblasti těchto obav dle ní patří: rizika týkající se finanční integrity, stability hospodářského systému a rovněž možnosti potlačování inovací.

Tématem CBDC se zabývala rovněž nedávno publikovaná společná studie od IBM a nezávislého finančního think-tanku OMFIF.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *