Nizozemská policie věnuje kryptoměnám zvýšenou pozornost

V Nizozemí je transakcím spojeným s kryptoměnami věnována zvýšená pozornost. To vedlo v roce 2017 ke růstu počtu oznámení podezřelých transakcí na 5000, přičemž ještě v roce 2013 to bylo pouze 300 oznámení. Vyplývá to ze zprávy Finanční zpravodajské jednotky (FZJ) nizozemské policie.

Mezi neobvyklé transakce patří platby velkého objemu bankám, obchodníkům (například klenotníkům, prodejcům aut a dalším), kasinům a lidem provozujícím svobodná povolání jako jsou notáři, advokáti atd. Tyto platby podle nizozemské legislativy mají potenciál podílet se na praní špinavých peněz a financování terorismu.

Podle FZJ počet oznámení v posledních letech narůstá zčásti proto, že oznamující subjekty jako například poskytovatelé platebních služeb a banky si stále více dávají pozor na neobvyklé platby a samy se tak chrání před možnými postihy ze strany orgánů dohledu. Zhruba 90 procent oznámení se týkalo samotného bitcoinu. FZJ zároveň upozorňuje, že na základě rostoucího počtu oznámení neobvyklých transakcí spojených s kryptoměnami by nemělo docházet k paušálnímu kriminalizování kryptoměn jako takových.

FZJ se kryptoměnám v posledních měsících a letech věnuje šířeji z důvodu celosvětové zvýšené pozornosti a s tím související snahy některých subjektů na „kryptohorečce“ nelegálním způsobem profitovat. A nejsou v tom sami. Tento týden vyšlo najevo, že americké ministerstvo spravedlnosti ve spolupráci s Komisí pro obchodování s komoditními futures (CFTC) zahájilo vyšetřování možné manipulace ceny bitcoinu a ostatních kryptoměn. Minulý měsíc pak EUROPOL ve spolupráci s dalšími subjekty rozbil mezinárodní síť obchodníků s drogami, která využívala k legalizaci své činnosti mimo jiné také kryptoměny.

5000 oznámení je však v porovnání s celkovým počtem neobvyklých transakcí 360 000 (tedy i těch zahrnujících fiat měnu) poměrně malé číslo. Z celkového počtu nahlášených neobvyklých transakcí bylo okolo 40 000 vyhodnoceno jako případy, které si zaslouží další šetření. Jejich celková hodnota pak byla 6,7 miliardy eur.

V České republice musí povinné subjekty na základě zákona o některých opatřeních proti legalizaci výnosů z trestné činnosti a financování terorismu č. 253/2008 Sb. vyhodnocovat, zda prováděné obchody nevykazují znaky podezřelého obchodu. A zdá se, že v případě transakcí spojených s kryptoměnami se zejména banky těmito pravidly důsledně řídí. I v tomto případě by však mělo platit, že zvýšená pozornost takovýmto transakcím by neměla vést k paušální kriminalizaci kryptoměn.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *