Otazníky kolem obchodování USDT na burze Kraken

Obchodování s tokenem USDT společnosti Tether je opět předmětem spekulací o možné protiprávní manipulaci kryptoměnového trhu. K té mohlo docházet na jedné z největších světových kryptoburz, Krakenu. Tvrdí to závěry výzkumu zpravodajské stanice Bloomberg News, která zkoumala prodejní a nákupní příkazy, které klienti Krakenu na burzu umístili v období od 1. května do 22. června.

Celkově Bloomberg News zanalyzovala více jak 56 000 příkazů nákupu a prodeje USDT za americké dolary. U těch bylo patrné, že i nákupní příkazy velkého objemu v řádu desítek tisíc dolarů neměly prakticky žádný vliv na cenu USDT tokenů, respektive někdy měly nižší vliv než příkazy a uskutečněné obchody s řádově menším objemem. Celkově ve zkoumaném období byly zaznamenány nákupní příkazy v hodnotě 50 milionů dolarů a prodejní za 32 milionů dolarů, přičemž kurz USDT se pohyboval v rozmezí 1.0095 do 0.989.

U necelé tisícovky příkazů na burze se pak objevovala částka 13 076,389 USDT a velice často příkazy s pětimístným číslem za desetinnou čárkou hodnoty příkazu. Zjištění z kryptoburzy tak vedou k úvahám Bloombergu o možném wash tradingu, tedy k falešným obchodům, kdy investor současně prodává a nakupuje jím prodávané kryptoměny (nebo jiná aktiva), aby vytvořil umělou činnost na trhu. Výkonný ředitel Krakenu, Jesse Powell, však odmítá, že by na burze probíhaly podezřelé obchody. Daty uvedenými v analýze Bloombergu se však dle svých slov zatím nezabýval.

Tokeny USDT jsou kryty americkými dolary v poměru 1:1 a cena tokenu by měla být stabilní. Pro mnoho investorů tak mohou představovat alternativu v dobách vysoké volatility na trhu. V současnosti jsou v oběhu USDT v celkové hodnotě 2,85 miliard dolarů. Poslední emise byla oznámena minulý týden a to o objemu 250 milionů dolarů. V minulosti byl Tether často obviňován z možné manipulace trhu právě skrze vydávání nových tokenů. Bylo také zpochybňováno krytí obchodovaných USDT. To však vyvrátila nedávná kontrola právnické firmy Freeh, Sporkin & Sullivan LLP, která potvrdila dostatečné finanční prostředky nutné pro krytí tokenů na účtech společnosti Tether.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *