Pochyby okolo venezuelské „státní kryptoměny“

Využití ropou kryté státní kryptoměny petro v ekonomickou krizí zmítané Venezuele vyvolává otazníky. Agentura Reuters se proto pokusila o projektu zjistit více přímo v této jihoamerické zemi.

Jak již vplývá z dřívějších zjištění ropa, kterou má být petro kryto, nebyla zatím s největší pravděpodobností vytěžena. Jak zjistili reportéři Reuters přímo na místě dotčených ropných ložisek, těžba zde probíhá ve velmi omezeném režimu se zastaralým vybavením.

Dle vyjádření bývalého venezuelského ministra zodpovědného za těžbu ropy, Rafaela Ramireze, by získání ropy z těchto ložisek i vzhledem k mizivé infrastruktuře v této oblasti stálo okolo 20 miliard dolarů. Jedná se o částku, kterou si zadlužená státní těžařská společnost PDVSA těžko může dovolit. Hodnota petra je pak dle Ramireze stanovena arbitrážně a nemůže odrážet hodnotu jednoho barelu venezuelské ropy, jak tvrdí venezuelští vládní představitelé.

Tokeny petra navíc nejsou obchodovány na žádné významnější burze, což může být do značné míry důsledek amerického zákazu použití petra a tedy i jeho obchodování občany či společnostmi spadajícími pod jurisdikci Spojených států.

Rozporováno je i tvrzení venezuelského prezidenta Nicolase Madura, že petro přineslo do státní pokladny v přepočtu 3,3 miliardy dolarů a že je s ním placen dovoz zboží. A to i proto, že žádný větší investor zatím nepřiznal nákup této kryptoměny.

Problematické je také využití petra pro nákupy služeb a zboží u místních prodejců. Reuters nedohledala žádná konkrétní místa, kde by s ním bylo možné oficiálně zaplatit. Naopak v zemi začíná být populární jiná kryptoměna, dash. Tu by nově mělo být možné využívat v levných mobilech společnosti Kripto Mobile, které by měly být ve Venezuele k dostání přímo s menším množstvím této kryptoměny v předinstalované peněžence.

Aby toho nebylo málo, prezident Maduro minulý týden oznámil měnovou reformu. Nová měna, suverénní bolívar, nahrazuje „starý“ bolívar. 100 000 bolívarů byla bankovka s nejvyšší hodnotou, nově bude mít hodnotu 1 bolívar. V podstatě tak dochází ke škrtnutí 5 nul ze staré měny.

Má to být jeden z kroků, který má pomoci zemi dostat se z hluboké ekonomické krize a inflační spirály, která ve Venezuele dosahuje stovek tisíc procent. Suverénní bolívar má být navíc s petrem svázaný. Ekonomové jsou však k tomuto kroku velmi skeptičtí a neočekávají prakticky žádnou změnu k lepšímu.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *