Podílela se kryptoburza Bitmex na úmyslné manipulaci ceny bitcoinu?

Bitcoin dnes v noci během hodiny zaznamenal strmý růst o zhruba 400 dolarů. Dostal se tak až nad úroveň 6800 dolarů. Následně svůj vzestup korigoval a nyní se podle Coinmarketcap obchoduje těsně pod 6700 dolary. Důležitým elementem tohoto růstu je proražení rezistenčního pásma okolo 6500 dolarů.

K růstu ceny BTC došlo souběžně s údržbou systému jedné z největších světových kryptoburz, Bitmexu a následným DDoS útokem na tuto burzu. Spekuluje se tak, že růst byl výsledkem plánované akce velkých obchodníků (tzv. velryb), kteří mimo Bitmex, na kterém se během údržby neobchodovalo, vyhnali indexovou cenu BTC nahoru, aby pak při opětovném plném spuštění této kryptoburzy prodali při růstu ceny BTC svá aktiva, která drželi na dlouhou (long) pozici.

Bitmex totiž patří mezi kryptoburzy s největšími obchodovanými objemy a při jeho krátkodobém výpadku tak bylo snadnější vytlačit cenu BTC na kryptotrhu nahoru. Následná „sklizeň“ na Bitmexu, kde došlo k nucené likvidaci velkého množství krátkých (short) pozic, tak pak mohla být pro tyto spekulanty „sladkou odměnou“.

Po ukončení údržby, během které došlo k růstu ceny, Bitmex uvedl, že dochází k obnovení obchodování, ale pouze v módu rušení příkazů. Obchodníci, kteří měli otevřeny krátké pozice spekulující na pokles ceny, tak měli dostat prostor ke zrušení svých příkazů, jelikož při rychlém růstu ceny by takto došlo k likvidaci pozic a ztrátám.

Nicméně díky DDoS útoku mnoho uživatelů nebylo schopno se ke svému účtu připojit a své pozice uzavřít. Díky růstu ceny BTC tak realizovali ztrátu na úkor dlouhých pozic. Je otázkou, nakolik Bitmex věděl nebo mohl vědět o tomto scénáři a zda mu šlo předejít.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *