Pomůžou tokeny tradičnímu finančnictví?

Tokeny charakterizované jako cenné papíry mají potenciál změnit tradiční odvětví financí a dokonce způsob života, kterým žijeme. Vývoj blockchainu může být jedním z nejdůležitějších technologických průlomů. Samotný blockchain je pak podkladovou technologií kryptoměn a mnohých tokenů.

V závislosti na jejich funkcích se obecně rozlišují tři kategorie elektronických tokenů: užitkové tokeny, platební tokeny a tokeny aktiv (tokeny, které mají povahu cenných papírů). Posledně jmenované tokeny jsou digitálními aktivy, která jsou na pomezí tradičních finančních produktů a digitálních aktiv, která se nadále vyvíjejí.

Jsou-li kryptoměny považovány za „programovatelné peníze“, pak lze tokeny aktiv považovat za verzi „programovatelného vlastnictví.“ Což znamená, že každé aktivum s vlastnickými právy může být a bude tokenizováno – například veřejné a soukromé akcie, dluhy, nemovitosti a další. Tokeny tak mají potenciál vylepšit vlastnosti tradičních finančních produktů tím, že mohou odstranit osobu zprostředkovatele z investičních transakcí (což jsou většinou bankéři). Je to cesta k nižším poplatkům, vystavení se volnému trhu, efektivnímu dokončení transakcí, omezení manipulace finančních institucí a v neposlední řadě se tak posílí funkce automatizovaných služeb.

V současnosti probíhá zejména ve Spojených státech debata, zda veřejně obchodované tokeny na kryptoburzách jsou cenné papíry nebo jiný druh aktiv. Jay Clayton, předseda americké Komise pro cenné papíry (SEC), která je jedním z hlavních regulátorů finančního sektoru v zemi, v červnu uvedl, že „většina tokenů vydaných v rámci ICO (veřejná nabídka mincí) zřejmě je cennými papíry. Naopak například u bitcoinu, který mezi tokeny nepatří, si to nemyslí.

Za cenné papíry pak považuje tokeny, které hrají roli digitálních aktiv: „Když vám dám své peníze, a vy za ně založíte podnik a místo vrácení mých peněz mi nabídnete příjmy – pak je to cenný papír a ten my regulujeme. Regulujeme nabídku takového cenného papíru a regulujeme obchodování takového cenného papíru.“ Clayton dále dodal, že SEC nebude podporovat změnu definice cenného papíru, aby tím podpořila ICO komunitu.

Jedním z nejvíce diskutovaných tokenů je pak XRP, jehož tržní kapitalizace se nyní pohybuje okolo 12,5 miliardy dolarů. Status cenného papíru může být XRP přisuzován z důvodu jeho centralizace, jelikož tento token byl vydán jednou právní osobou, která většinu z těchto tokenů nyní vlastní. Zmiňována je dokonce i kontrola tokenů samotnou mateřskou společností, Ripplem, což je však značně diskutabilní, pokud hovoříme o tokenech volně obchodovaných na trhu. Na rozdíl však od akcií majitelům XRP tokenů nevznikají žádná vlastnická práva vůči Ripple ani jiné společnosti.

Vlastnosti a využití tokenů se však mnohdy prolínají. Užitkový token může být často veřejně obchodován a jednoznačně charakterizovat jeho primární využití tak nemusí být jednoduché.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *