Proč věřit Bitcoinu víc než koruně

Pro peněženku nás všech je zásadní, najít si chvilku na rozbor situace kolem Bitcoinu, protože právě kryptoměny nejvíc ovlivní svět peněz v následujících dekádách. Naše peněženka to pocítí tak jako tak, i když se rozhodneš vývoj nesledovat a kryptoměny neřešit.

Pro nováčky v oboru kryptoměn, pojďme si shrnout, co to Bitcoin vlastně je. Bitcoin je virtuální měna. Existuje pouze digitálně, čímž se však neliší od 99,99 % všech peněz na světě (papírové a kovové peníze tvoří zanedbatelné procento). Byla vytvořena tak, aby ji mohli ovlivnit pouze její uživatelé namísto vlád, korporací a vyvolených jednotlivců. Bitcoin nikdo centrálně neřídí, technologii nevlastní a nemá na něj patent.

Měna je decentralizovaná, neboli běží a funguje na počítačích a mobilních zařízení svých uživatelů. Nikdo ho nemůže vypnout, nebo vyhodit ze zástrčky. To dává Bitcoinu a obecně všem kryptoměnám obrovskou sílu. Žádná vládní razie s tím nemůže nic udělat, těžko vypne všechny mobilní telefony a počítače všech uživatelů na světě. Existenci by mohl ohrozit pouze úpadek uživatelů a to až do posledního z nich.

Proč je tahle decentralizovaná síla důležitá, si ještě připomeneme.

Kromě toho všeho je technicky zajištěno, že počet Bitcoinů v síti je pevně omezen na 21 milionů. Bitcoin tedy není soustavně znehodnocován inflací na rozdíl od států, které virtuálně „tisknou“ nové peníze do oběhu každý den. Tím trpí například dolar, euro nebo naše koruna.

Mainstreemové články a banky vás budou varovat před tím, že Bitcoin není ničím krytý a vklady nejsou pojištěné, jako je to u bank (do určité částky). Pojďme se nad tím zamyslet.

Ale Bitcoin není krytý

Půjdeme na to obyčejným selským rozumem, ale musíme začít na začátku.

Lidé potřebují nějakou měnu, protože výměnný obchod je nepraktický. Ne každý má zrovna to, co potřebujete a chce zrovna to, co nabízíte. V minulosti jako platidlo sloužilo všechno možné od korálků, přes šátky až po první zlaté mince. Pro platidla je totiž potřebné, aby v jejich hodnotu věřili obě strany dané transakce.

Dlouhou část historie k tomuto účelu sloužilo zlato, protože na něm a jeho vzácnosti se shodla většina. Postupem času došlo na některé komplikace. Zlaté mince se šidily odřezáváním okrajů a dělat velké transakce znamenalo také problémy s váhou.

Od zlata jsme se přesunuli k levnějším kovům a papírovým penězům. Ty byly kryté v poměru 1:1 zlatem v trezorech. Poměr se neustále ředil na 1:2, 1:4, 1:16 a tak dále až nakonec v roce 1971 zrušil Nixon tenhle poměr úplně.

Dnes nejsou peníze, jaké máte v peněžence, kryté ničím. Drtivá většina peněz je tvořena digitálně a kryté jsou pouze důvěrou lidí v ně, stejně jako původně výše zmíněné korálky. Bitcoin se v tomhle neliší, jeho hodnotu určuje pouze důvěra lidí v něj. Bitcoin má přesně tu hodnotu, jakou je někdo ochoten za něj zaplatit, stejně jako je to u koruny, dolaru, eura, nebo třeba vzácné poštovní známky, veterána či uměleckého díla.

Až vám někdo namítne, že Bitcoin není ničím krytý, připomeňte mu, že stejné krytí mají jeho vlastní peníze v peněžence či v bance.

A nemá pojištění vkladů

Peníze jsou dnes něco jako slib. Slib, že se vám za ně dostane adekvátní hodnoty ve zboží či službách. Stát vám slibuje, že platby touto měnou vynutí zákonem, ČNB vám slibuje, že se o hodnotu peněz bude starat a banky vám slibují, že jsou do určité míry kryté v případě jejich krachu.

Protože jsou však tyto peníze řízeny z jednoho centrálního místa, tak se stejně jako jakýkoliv jiný slib může i tento velmi snadno porušit a tedy nedodržet.

Dovolte mi malý výlet do historie a citaci:

„O víkendu na přelomu května a června 1953 proběhla v Československu peněžní reforma. Nové peníze byly vytištěny v Sovětském svazu a občané si mohli vyměnit hotovost do výše tří set korun v poměru 5:1. Vyšší částky banky vyměňovaly v poměru 50:1. Vklady do výše 5.000 korun se přepočítávaly v poměru 5:1, částky do 10.000 v poměru 6,25:1. Vklady do 20.000 se měnily v poměru 10:1 a do 50.000 v poměru 25:1. Vklady nad 50.000 korun poměrem 30:1. Peníze uložené po 15. květnu se přepočítávaly v poměru 50:1. Bez náhrady byly likvidovány všechny pojistky, státní dluhopisy a cenné papíry. Zdařile utajená akce vyvolala místo radostného utrácení nové měny na sjednoceném trhu živelné vlny nepokojů po celé republice.“

Zdroj citace a celý příběh: http://padesatky.ffa.vutbr.cz/19531954/26-hladova-koruna

Doporučuji si ho přečíst celý, historie se zcela jistě bude opakovat.

K čemu by vám bylo, že máte peníze v bance kryté státní garancí, a že jsou do určité výše pojištěné, když proběhne měnová reforma a začně se platit něčím jiným? V roce 1953 takhle lidé přišli o všechno a stalo se to mnohokrát v historii. Nejde jen o měnovou reformu, ale třeba o hyperinflaci nebo bankrot. Nemusíme chodit nijak daleko do minulosti, vzpomeňme si na Řecko. Banky se zavřou a bankomaty přestanou vydávat peníze.

Můžeme se snad cítit klidně s korunami v bance a s těmito garancemi a pojištěním v době, kdy ČNB ještě letos virtuálně „tiskla“ do oběhu miliardy dalších korun denně a tím oslabovala měnu?

Výhody decentralizace

Jak jsme si uvedli na příkladech, vládní a bankovní krytí vůbec nic neznamená. Lidé přichází o veškeré své peníze či jejich hodnotu při měnových reformách, inflaci a hyperinflaci, státních bankrotech (jako nedávno v Řecku), válkách a dalších zásadních událostech bez ohledu na krytí, pojištění a sliby vlád.

Kryptoměny v čele s Bitcoinem umí ochránit vaše jmění před všemi těmito riziky, protože vlády nemohou kryptoměny kontrolovat a ovládat a při správném zacházení vám je také nikdo neukradne. Bitcoin proto může sloužit velmi dobře jako měna nové generace, jako bezpečná příprava na budoucnost, jako ochrana majetku a jako investice. Jeho hodnota roste s důvěrou a já věřím, že po každém vládním či válečném zásahu do majetku lidí, důvěra v Bitcoin a tím jeho hodnota o to víc poroste.

Výhody decentralizace využívají také nečestní lidé k nečestným účelům. Používá se mezi zločinci a teoreticky kdejaký neplatič může ukrýt majetek v Bitcoin peněžence před exekutory. V diskuzích se objevují obvinění celé této měny a například také odsouzení Alzy za to, že Bitcoin využívá.

Za to Bitcoin samozřejmě nemůže. Je to jen nástroj. Podobně nedává smysl obviňovat kuchařku, která vlastní a používá nůž ke krájení, z toho, že nůž může ublížit v případě zločinného použití. Nedává smysl ani odsuzovat samotný nástroj. To bychom v konečném důsledku museli stejně pohlížet například na obuv, kterou si vybírají zločinci, protože se v ní dobře leze po horách.

Vývoj ceny Bitcoinu

Bitcoin je stále v plenkách, protože ho používá a vůbec zná jen velmi malá část populace ve srovnání s klasickými penězi. Proto může ještě dlouho strmě stoupat vzhůru. Pokud to půjde příliš rychle, budete číst o bublině a po korekci klidně až o 50 % a následném růstu v pomalejším tempu budete číst „my jsme vám to říkali“. Obojí ignorujte.

BTC může vyrůst ještě na desetinásobek a než se usadí, může hodně kolísat nahoru a dolů podle toho, jak moc vás budou média strašit a jak moc zásahů do vašeho majetku vlády udělají. Můžete na tom tzv. vlnkovat a na těchto poklesech a růstu vydělat. V této ranné fázi cenu ovlivňují směrem dolů i jednotlivé kauzy krachů burz, velkých krádeží. Směrem nahoru naopak každá dobrá zpráva o adopci typu uznání Japonska, že Bitcoin je měna a jakékoliv rozšíření možností plateb.

Může jít Bitcoin dlouhobě nahoru? Kryptoměny jsou nejpravděpodobnějším nástupcem fiat měn na několik dalších dekád, než přijde něco modernějšího. A z kryptoměn je zase Bitcoin nejpravděpodobněji používanou měnou, protože má velký náskok v adopci technologie mezi obchodníky oproti jiným kryptoměnám. Možná se to časem změní a jeho místo zaujme třeba Litecoin, ale v tuto chvíli je Bitcoin jasně nejslibnějším kandidátem na měnu budoucnosti.

Je Bitcoin bublina?

Všechno má své datum spotřeby. Konec jednou potká tebe samotného, tvého zaměstnavatele nebo tvou firmu, jednou nebude existovat tvůj dům, stát, planeta ani Slunce. V konečném důsledku je tedy bublina všechno a můžeme se bavit pouze o tom, kdy splasknutí přijde a v jaké velikosti.

Bitcoin však není klasická bublina se scénářem strmého růstu během krátké chvíle a následného pádu na dno. To může říct jen někdo, kdo neví, že Bitcoin soustavně roste už 7 let. Věděli jste, že klasická fiat měna má průměrnou životnost jen necelých 30 let? U fiat měny nikdo o bublině nemluví. Bitcoin s námi nebude věčně. Jednou bude nahrazen stejně jako cokoliv jiného. Věřím však, že minimálně několik dekád nám bude sloužit mnohem lépe, než nám dnes slouží běžné papírové a elektronické měny.

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

4 reakcí na tento článek

  1. No já bych nebyl tak happy. Proč? Tak především je to špatně likvidní měna. Prostě mít bitcoin neznamená, že s ním dnes večer mohu zaplatit v restauraci. Někde jo, ale takových restaurací je jak šafránu. Dále je to docela nestabilní měna, za kterou nikdo nelobuje. Tudíž její hodnota může lítat a lítá kam se jí zachce. To žádná jiná běžně používaná měna normálně nedělá. Pak taky v případě výpadku energií, nebo politických nepokojů jsou vám bitcoiny totálně na prd, páč, za předpokladu, že by fungovala normální měna, potřebujete fyzické peníze. No a těch 7 bankomatů, nebo kolik jich aktuálně je v ČR, to není nic. To vás nezachrání. V neposlední řadě stát může bitcoiny tahem pera prohlásit za nelegální a máte smůlu. Ne bitcoiny mají své využití, ale rozhodně bych jim nevěřil víc, než Koruně.

    1. No já mám třeba v kapse kartu, na které jsou Bitcoiny a můžu s ní platit všude, kde berou VISA karty, nejsem odkázaný na obchody, které mají BTC platby. Za druhé spolu s adopcí a počtem lidí, kteří BTC využívají, se bude hodnota ustalovat. Pokud je lidí málo, hodnota kolísá, to se děje s každou měnou, i FIAT. Za třetí v případě politických nepokojů je vládní měna tou první, která bude k ničemu. Za čtvrté bitcoinmaty jsou potřeba pouze ke směně FIAT/BTC, ale BTC může v pohodě fungovat i bez FIATU. Za páté stát může postavit BTC mimo zákon, ale nemůže takový zákon vymáhat. Kdo vám vidí do hlavy a ví, že máte XY peněženek s kryptoměnou? Proto ani Čína nedokázala tohle zastavit, přitom v minulosti tvrdě potírala všechny, kdo se pokoušel o svou měnu.