Rozhovor s Veronikou Beskydiarovou, provozovatelkou čerpací stanice Krypto, která jako první v České republice přijímá platby i v bitcoinech

Přinášíme rozhovor s provozovatelkou čerpací stanice Krypto, Veronikou Beskydiarovou. Krypto, kterou najdete v Praze, jako první svého druhu nabízí možnost platit za natankování bitcoiny. Otázky se proto týkaly přípravné fáze založení čerpací stanice, dosavadních zkušeností, ohlasů zákazníků a případných plánů do budoucna včetně například rozšíření způsobů plateb o další kryptoměny.

Rozhovor je prvním ze seriálu rozhovorů, které mají za cíl představit české firmy a jednotlivce přijímající za své služby a produkty kryptoměny. Chceme tak ukázat, že kryptoměny nejsou jen investičním a spekulativním aktivem, ale především platebním nástrojem a to poměrně rozšířeným i v České republice. Zkušenosti ostatních mohou také potenciálním zájemcům o zavedení tohoto způsobu platby pomoci v překonání ostychu či dokonce nedůvěry v bitcoin a další kryptoměny.

Redakce: Co vás přivedlo k myšlence založit si čerpací stanici, na které je možné platit bitcoiny?

Veronika Beskydiarová: Všechno začíná myšlenkou, proč čerpací stanice? Po dostudování je každý plný ideálů, ambicí a možná nápadů, jak využít svou energii a potenciál. Já jsem byla také jedním z těch, kteří ukončili vysokou školu a přemýšlela jsem, co bude dále. Bydlím nedaleko odtud a viděla jsem, že je zde čerpací stanice k pronájmu. Sama jsem přitom vyrůstala na čerpací stanici, kterou vlastnili mí rodiče. V uvozovkách jsem od nich dostala požehnání do toho jít. Dalo by se to určitě i s jejich pomocí, ale naskytla se takováto možnost.

A proč bitcoin a čerpací stanice? Jednoslovná odpověď by byla: konkurence. V Praze a v České republice se nachází enormní množství čerpacích stanic. Jednou věcí je konkurenční výhoda, dále cena, kterou se snažíme držet v těch nejlepších číslech. Chtěli jsme ale nabídnout lidem ještě něco navíc. Nemáme perfektní místo na dálnici ani na hlavní ulici a proto jsme přemýšleli, jak k nám lidi přitáhnout. Po mých státnicích loni v létě jsem se začala zabývat kryptoměnami. Na vlastní kůži jsem pocítila ten boom, kdy lidé začali i v rámci podnikání více hovořit o bitcoinu. Téměř každý dřív věděl, že zde nějaký bitcoin existuje, ale do mainstreamového povědomí se dostal až minulý rok.

Začala jsem nejdřív klasicky s bitcoinem obchodovat, přičemž mi ze začátku hodně radili kamarádi. K tomu jsem si hledala hodně informací v médiích a na různých informačních serverech. Takto jsem se dopracovala k tomu, že bitcoin má velký potenciál. Z kryptoměn se momentálně jedná o nejlikvidnější měnu a můžete si za něj něco koupit. Když jsem to doma oznámila rodičům, zeptali se mě, jestli si za to koupím rohlík. Momentálně sice ne, ale přesto jsem do toho šla. Jsme jediná čerpací stanice v Česku a na Slovensku a možná i ve střední Evropě, kde lze platit i bitcoiny.

Redakce: Takže myšlenka byla hned ze začátku čerpací stanice s kryptoměnou, nikoliv tedy čerpací stanice a pak vás dodatečně napadlo zavést platbu s kryptoměnami.

VB: Ano, když jsem zakládala společnost s ručením omezeným, tak to byla Kryptotank. Byla to srdcová záležitost hned od samého počátku a bylo mi jasné, že krypto tam bude figurovat.

Redakce: V tuto chvíli se tedy jedná o platbu bitcoinem, plánujete umožnění plateb i v jiných kryptoměnách?

VB: Ano, nyní se jedná pouze o bitcoin. Máme zatím otevřeno 3 až 4 týdny a lidé se ptají i na další kryptoměny, litecoin, monero a další. Samozřejmě chceme rozšířit možnosti platby i o další kryptoměny. Ale už jen jejich implementace do programu čerpací stanice, kdy se jedná o speciální program, který musí být také v souladu s požadavky finančního úřadu a legislativy, zabere mnoho času. Na současném nastavení jsem pracovala přibližně 3 měsíce.

Redakce: Delší doba přípravy vyplývá i z údajů z obchodního rejstříku, podle nichž Kryptotank s.r.o. vznikl loni v září a až nyní v květnu naběhla ta ostrá fáze…

VB: Čerpací stanici jsme rekonstruovali, pracovali jsme na tom i přes zimu. Ještě to není perfektní, ale na provoz to stačí a potěší to i každého, kdo na tuto čerpací stanici jezdil předtím.

Redakce: Fáze přípravy zavedení plateb bitcoinem tedy trvala něco okolo třech měsíců. Co všechno to obnášelo?

VB: Musela jsem kontaktovat technika, který mi pomáhal s implementací plateb v rámci našeho pokladničního systému pro čerpací stanice. Také jsem spolupracovala se zástupci z ArrowSys-u, kteří se věnují přímo platbám s BTC. Vše bylo potřeba skloubit dohromady, přičemž mnohokrát jsme narazili na různé technické překážky. Práci jsem se věnovala s nadšením a bavila mě.

Redakce: Takto jde vše relativně lépe, když k tomu máte pozitivní vztah a nejde jen čistě o peníze…

VB: Momentálně vůbec nejde o peníze. V podstatě i v minulosti, pokud někdo přišel s něčím novým, tak nebyl doceněný hned. Například mnoho malířů bylo takto doceněno až po jejich smrti.

Redakce: …to se vám snad nestane.

VB: (smích) Zatím to neplánuji. Ale víte, jak to myslím. Vše trvá nějaký čas, než lidé pochopí, co jim vlastně chcete přinést a nabídnout.

Redakce: Jaký je dosavadní ohlas mezi zákazníky na nabízenou službu?

VB: Těší mě každý jednotlivý zákazník, který chce platit bitcoinem. Když například napíšu recenzi na dobrou restauraci, líbí se mi, když někdo se mnou na základě této recenze komunikuje a vidím tam tu zpětnou vazbu, že to třeba někoho potěšilo. Baví mě starat se o sociální sítě, navíc rozpočet nám neumožňuje, abychom na propagační aktivity měli například nějakého social managera. Proto se starám sama o sociální sítě a komunikuji přímo s lidmi. Doposud jsme měli okolo 20 zákazníků, kteří platili bitcoinem a všichni byli nadšeni.

Redakce: Tito zákazníci k Vám přišli s tím, že budou platit bitcoinem nebo si této možnosti všimli až zde?

VB: Vše bylo pomocí marketingu. Ten je sice zatím v plenkách, ale pomalu se to snažíme vylepšovat. Pomohl nám Instagram a facebooková reklama.

Redakce: Kdybyste těch 20 zájemců o platbu bitcoinem mohla zobecnit, jak vypadá typický zákazník?

VB: Možná může někomu připadat úsměvné spojení čerpací stanice a bitcoin, když si myslí, že bitcoin používají jen ti hipsteři, co jezdí na kole. Není tomu tak. Průměrný bitcoinový uživatel je člověk okolo 35 až 45 let, dovolím si tvrdit, že má dobré zaměstnání, dobré auto. Nehovoříme však o extrémech, nikdo mi tu nepřijel v tom vzpomínaném Lamborghini. Celkově uctiví, slušní a inteligentní lidé, které zajímají kryptoměny a rádi si o nich popovídají.

Redakce: Co se týče samotných plateb, ukazovala jste proces, jakým to funguje. To je po natankování a zaplacení vyjedou 2 účty, přičemž na jednom z nich je uvedena také platba v bitcoinech. Jaké jsou vaše zkušenosti s daněmi u tohoto způsobu plateb? Konzultovala jste tyto otázky třeba také s daňovou poradkyní?

VB: Samotný daňový sektor zatím neví, jak kryptoměnu nazvat. Zda je to aktivum, měna nebo něco jiného. Přičemž ministerstvo financí nedávno konstatovalo, že kryptoměny nejsou peníze, ale zásoby svého druhu. Radila jsem se o těchto otázkách se svou účetní, pro kterou to vše také bylo nové. O to víc mě to baví, člověk se dozvídá mnoho nových věcí. Podobná situace je na Slovensku, kde si také neví moc rady. BTC platby jsou bezhotovostní, a daníme je stejně jako platby platebními kartami.

Redakce: Kterým kurzem bitcoinu se při převodu na fiat měnu řídíte?

VB: Musíme se řídit kurzem od BitcoinPay platební brány. Je to oficiální kurz, který se mění každou sekundu, hodinu, je velmi pohyblivý. Lidé nám nicméně také říkají „přijímáte bitcoin, ale na webové stránce máte ceny uvedené ve fiat měně“. My si to samozřejmě uvědomujeme a všechno dolaďujeme. Příští týden budeme s našim webmasterem řešit zobrazení částky za benzín v bitcoinech na našem webu, tedy přepočet z korun. Přepočet bude tedy vycházet z BitcoinPay, na který bude navázaný. Jen si pak zákazník při tankování musí hlídat aktuální kurz.

Redakce: Směna v rámci BitcoinPay je tedy dostatečně rychlá?

VB: BitcoinPay je exkluzivní, nedám na něj dopustit. Po zaplacení jsou bitcoiny okamžitě zpracovány a odeslány do blockchainu. K nám je v té chvíli platba už na cestě. Samozřejmě čas, kdy se nám vše reálně aktuálně připíše na účet, může být hodina či dvě. To ale nikoho netrápí, zákazník je spokojený, na nic nečeká a dostane účet. Já mám vše potřebné také zaznamenané a jen čekám na finální konfirmaci.

Redakce: Kdyby se vás tedy někdo zeptal, proč zavést platbu bitcoinem například v obchodech, kavárních, restauracích, cestovních kancelářích a podobně, co byste takovému člověku řekla?

VB: Proč ne. Jedná se o revoluční a jedinečný způsob platby. Kdo ví, kde budeme za deset let. Teď se tomu mnoho lidí směje, ale to je tak vždycky, když přijde někdo nový a ukazuje se na něj prstem. Je třeba tomu věřit a možná za 10 let si budeme za bitcoiny běžně kupovat i ty rohlíky.

Redakce: Mnoho lidí bere bitcoin spíše jako investiční nástroj, vy sama nyní investujete do kryptoměn?

VB: Investovávala jsem. Momentálně využívám můj reálný rozpočet na jiné věci, které zde můžete vidět. Je to vrtkavé a musíte u toho sedět a vědět, co děláte. Jedna věc je, že se přihlásíte do nějaké skupiny a čekáte na signál, pak to buď vyjde nebo ne, možná z vás bude i milionář, ale možná také ne. Jinými slovy je třeba mít peníze, u kterých nebudete mít strach, že o ně přijdete. Avšak každý den to sleduji a kalkuluji.

Redakce: Preferujete tedy, aby kryptoměny byly spíše platebním než investičním nástrojem?

VB: To ne, jsou výborným investičním nástrojem, když víte jak na to. Avšak odporovala bych si s tím, kdybych chtěla, aby byly lidé jen „hodleři“. Je třeba najít určitou rovnováhu. Určitě je ale dobré také investovat. Kdybych měla dítě, dala bych mu pod stromeček bitcoin. V minulosti nám rodiče zakládali vkladní knížky nebo spořící účty, já bych teď dala svému dítěti ledger a v něm jeden bitcoin, ať si ho schová.

 

Čerpací stanici Krypto najdete v Praze 9 na ulici Pod Harfou. Její provozovatelkou je společnost KryptoTank, s. r. o.

Veronika Beskydiarová vystudovala obor Marketing Communication na Vysoké škole finanční a správní. Je zakladatelkou a jednatelkou společnosti KryptoTank, s. r. o.

 

Umístění čerpací stanice

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *